Διαφήμιση χωρίς τη συγκατάθεση του διαφημιζόμενου

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
maze121

Δημοσίευση από maze121 » 09 Σεπ 2009 11:09

Παίδες καλημέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.
Είμαι νέος στο web developement και προσπαθώ να μπω στο κλίμα του επαγγέλματος.

Έχω μια απορία όσον αφορά τη διαφήμιση επιχειρήσεων ή υπηρεσιών χωρίς την άδεια του διαφημιζόμενου. Και εξηγούμαι: έχω δημιουργήσςι μια σελίδα η οποία θέλω να συμπεριλαμβάνει όλες τις επιχειρήσεις ενός κλάδου (π.χ. ταξιδιωτικά γραφεία), καθώς και λεπτομέρειες με τα παρεχόμενα προϊόντα. Ο σκοπός μου είναι να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη πληρότητα για να γίνει γνωστή και κάποια στιγμή στο μέλλον πιθανώς να την γυρίσω στο εμπορικό.

Η ερώτησή μου είναι, μπορεί κάποια επιχείρηση να με διώξει νομικά επειδή αναρτώ στη σελίδα μου περιεχόμενο που την αφορά, που όμως είναι ευρέως διαθέσιμο από την ίδια (π.χ. διαφημιστικό φυλλάδιο), χωρίς τη συγκατάθεσή της;

Για την ιστορία, πήγα σε μερικές επιχειρήσεις αρχικά, ζητώντας τη συγκατάθεση τους. Οι περισσότεροι που μου την έδιναν, δε ρωτούσαν καν για ποια σελίδα αφορά (άρα θα μπορούσα να ήμουν ο οποιοσδήποτε), και φυσικά ούτε λόγος για έγγραφη συγκατάθεση. Έπειδή, η όλη αυτή η διαδικασία είναι χρονοβόρα και αναποτελεσματική, αναρωτιέμαι μήπως είναι και περιττή και μπορώ να την παρακάμψω.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Σεπ 2009 00:10

Ας μου εβαζαν και εμενα διαφημιση δωρεαν

οχι δεν εχεις προβλημα απο την στιγμη που δεν βαζεις παραπλανητικες διαφημισεις

δεν μπορεις ομως να τους αναφερεις ομως σαν σπονσορες η συνεργατες

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Σεπ 2009 15:09

Δεν νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα με τσάμπα διαφήμιση.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 10 Σεπ 2009 15:26

Αν είναι να κάνεις τόσο κόπο και να επικοινωνείς μαζί τους, τουλάχιστον προσπάθησε να τους πουλήσεις τίποτα! Γενικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Σεπ 2009 19:04

Βάλε καλού κακού μια επιλογή "αν επιθυμείτε τη διαγραφή σας από την λίστα παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας" ώστε να είσαι καλυμένος ακόμα και από τους περίεργους που μπορεί να στραβώσουν.
Άποψη μου, ΜΗ τους στείλεις email, θα θεωρηθεί spam ή γενικότερα προώθηση / marketing.

maze121

Δημοσίευση από maze121 » 10 Σεπ 2009 19:14

Κατ' αρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το θέμα είναι ότι είναι η πρώτη μου δουλειά και τώρα μαθαίνω τις λεπτομέρειες. Διαπιστώνω ότι η σχεδίαση και το στήσιμο της σελίδας είναι η μισή δουλειά, η αναζήτηση και διαπραγμάτευση πελατών είναι η άλλη μισή.
απλα μπορεις αφου τους καλεις να προσπαθησεις να πουλησεις προβλεβλημενη καταχωρηση τους
Σε μια νέα σελίδα νομίζω ότι δεν θα είχε επιτυχία. Γι' αυτό θέλω πρώτα να γίνει γνωστή και μετά να κάνω μια προσφορά βασισμένη σε πραγματικά στοιχεία επισκεψιμότητας κλπ. Ίσως το σωστό να είναι ανάποδα, αλλά τώρα μαθαίνω!

Βάλε καλού κακού μια επιλογή "αν επιθυμείτε τη διαγραφή σας από την λίστα παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας" ώστε να είσαι καλυμένος ακόμα και από τους περίεργους που μπορεί να στραβώσουν.
Σωστό. Αυτό το είχα και γω στο μυαλό μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες