Gamos metaxy atomon tou idiou fylou - Sosto i lathos?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Ιουν 2003 21:13

η ομοφυλοφυλία στην Αρχαία Αθήνα ήταν πολύ συχνό και αποδεκτό φαινόμενο (φαντάζομαι να υπήρχαν βέβαια και μερικοί που δεν το αποδέχονταν, όπως ο Αριστοφάνης που τους ονομάζει "ευρύπρωκτους" στις Νεφέλες) που όμως δε γίνεται να το κρίνουμε σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα.
Πλούσιες πηγές υπάρχουν στο Φαίδρο, τον Πρωταγόρα και το Συμπόσιο του Πλάτωνος. Βέβαια σίγουρα υπάρχουν κι άλλες που δε γνωρίζω.

Ορίστε ένα απόσπασμα από τις πρώτες γραμμές του Πρωταγόρα που το διδαχθήκατε και στις πρώτες τάξεις του Γενικού Λυκείου:

«ΠΟΘΕΝ Ω ΣΩΚΡΑΤΕΣ ΦΑΙΝΕΙ; Η ΔΗΛΑ ΔΗ ΟΤΙ ΑΠΌ ΚΥΝΗΓΕΣΙΟΥ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΑΛΚΙΒΙΑΔΟΥ ΩΡΑΝ;» ΔΗΛ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΩΚΡΑΤΗ; ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΤΟ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ.

{...}

«ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΙ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΙΔΟΝΤΙ ΚΑΛΩΣ ΜΕΝ ΕΦΑΙΝΕΤΟ ΑΝΗΡ ΕΤΙ, ΑΝΗΡ ΜΕΝΤΟΙ Ω ΣΩΚΡΑΤΕΣ, ΩΣ Γ'ΕΝ ΑΥΤΟΙΣ ΗΜΙΝ ΕΙΡΗΣΘΑΙ, ΚΑΙ ΠΩΓΩΝΟΣ ΗΔΗ ΥΠΟΠΙΜΠΛΑΜΕΝΟΣ» ΔΗΛ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΟΡΦΟΣ ΑΝΤΡΑΣ, ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΠΙΑ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΗΓΟΥΝΙ ΤΟΥ.

Και φυσικά στην τάξη υπήρξε έκπληξη όταν το είδαμε για πρώτη φορά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 18 Ιουν 2003 22:57

Για το πόσο αποδεκτή ήταν η ομοφυλοφυλία στην Αρχαία Ελλάδα σας παραπέμπω στο βιβλίο του "ΑΔΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ-Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ-Ο ΜΥΘΟΣ ΚΑΤΑΡΕΕΙ".

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Ιουν 2003 23:53

ναι και μένα είχε γράψει ένα ο θείος μου, αλλά δεν είδα τον Πλάτωνα να ανησυχεί καθόλου :wink:

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 19 Ιουν 2003 10:59

Xmmm nomizo oti to olo thema einai makran megalitero apo ton gamo.

1. Giati kapios ginete omofilofilos ?
- Exei megalitero arithmo ginekeion -i adistixa adrikon gia tis lesvies-gonidion sto soma tou. (10% ke an tou sinolikou posostou omofilofilon)
- Exei perivalodikes ke alou tipou epiroes oi opies ton odigoun stin alagi filou. (90% ke ligo leo)

2. Ti provlimata prokiptoun se mia omofilofiliki oikogeneia?
- Sigxisi tou pediou os pros tous rolous. Pia einai i mama ke pios o babas?
- Elipsi adrikou ke ginekeiou protipou. Ti diafores exei i gineka apo ton adra? Pou tha prepei na miasei to pedi?
- Provlimata se sxesi me ti siberifora ton giro os pros to pedi pou proerxete apo omofilofiliki oikogeneia, xlevasmos isos, ke dimiourgia psixologikon provlimaton.

Ara lipon to provlima den einai o gamos. Einai poli megalitero.
Prin viasteite na me aforisete os ratsitria, sas leo oti exo filo omofilofilo, pou einai pragmatika axiologos anthropos. To na eisai omos kalos anthropos den exei sxesi me to fylo sou. Eite adras eite gineka ite amfi, ne oloi ine kaloi.
Distixos omos, se mia koinonia pou proothei ta omofilofilika protipa, ke kanei tous gay moda, pithanos arketoi neoi prospathodas na einai in, pistevodas pos etsi tha anixoun perisoteres portes, pano se mia klasiki krisi taftotitas pou parousiazete stin efivia, apofasisoun pos theloun na ginoun gay i lesvies.
Peran ton ormonologikon periptoseon, oles oi ales periptoseis omofilofilias einai kathara apokiimata tou perivalodos tou atomou.
Opiadipote lipon nomimopiisi tou gamou, apla anigei enan stravo dromo se ekatodades nearous ke neares pros kati afisiko. Oxi lipon stous gay ke tis lesvies. Fisiologikos einai aftos pou einai i adras i gineka. Exalou, an ipirxe trito filo tha to eixe dimiourgisei i fisi... :hammer:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιουν 2003 11:44

telxina ton Vallianato ton ksereis?

ama perasei apo do tha sou po ego :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 19 Ιουν 2003 12:02

Εγώ νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με την ελευθερία του ατόμου και μόνο. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος να εκφράζεται όπως θέλει. Δεν το βλέπω από ηθικής απόψεως γιατί ποιός ορίζει τι είναι ηθικό και τι όχι; Εμείς οι άνθρωποι με τα βιώματά μας και με τα ταμπού μας.

Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να διαχειρίζεται τον εαυτό του όπως ο ίδιος νομίζει. Επομένως το θέμα του γάμου μεταξύ των ομοφυλόφιλων ατόμων είναι κάτι που δεν ενοχλεί κανέναν. Γιατί να μην μπορούν να ζήσουν μαζι και ακόμα περισσότερο γιατί να μην μπορεί ο ένας να κληρονομήσει την περιουσία του άλλου όταν πεθάνει εφόσον αυτό είχαν επιλέξει.

Το θέμα των παιδιών είναι όντως ένα σοβαρότατο πρόβλημα και ίσως εκεί πρέπει ο εκάστοτε νομοθέτης να προβλέψει κάποια πράγματα.

Οσο για την άποψη που διάβασα ότι αν το τρίτο φύλο ήταν φυσιολογικό θα το είχε δημιουργήσει η φύση έχω να πω μόνο ότι και άλλα πράγματα η φύση δεν τα δημιούργησε αλλά φροντίσαμε εμείς οι άνθρωποι να τα εφεύρουμε και να τα χρησιμοποιούμε.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 19 Ιουν 2003 12:11

As paei se kanenan psixologo o valianatos ke meta as erthei ke apo edo.

Dikeoma tou na einai oti einai, ke den einai tipota ligotero oute tipota perisotero apo olous mas, ala min paei na mas to perasei oti ine fisiologiko...

As anixei kanena vivlio na xestravothei gia tous logous pou odigoun stin omofilofilia ke meta as mas pei an i mana tou ton ixe sinexeia mesa sta fosutania tis ke ti tou proxenise afto... :hammer:

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 19 Ιουν 2003 12:41

Elli έγραψε:Εγώ νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με την ελευθερία του ατόμου και μόνο. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος να εκφράζεται όπως θέλει. Δεν το βλέπω από ηθικής απόψεως γιατί ποιός ορίζει τι είναι ηθικό και τι όχι; Εμείς οι άνθρωποι με τα βιώματά μας και με τα ταμπού μας.
Tα ισοπέδωσες όλα :hammer: Άμα δεν υπάρχουν κάποιοι (βασικοί) ηθικοί κανονές τότε τα πάντα μπορούν να καταρεύσουν.
Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να διαχειρίζεται τον εαυτό του όπως ο ίδιος νομίζει. Επομένως το θέμα του γάμου μεταξύ των ομοφυλόφιλων ατόμων είναι κάτι που δεν ενοχλεί κανέναν. Γιατί να μην μπορούν να ζήσουν μαζι και ακόμα περισσότερο γιατί να μην μπορεί ο ένας να κληρονομήσει την περιουσία του άλλου όταν πεθάνει εφόσον αυτό είχαν επιλέξει.
Εγώ το θεωρώ λάθος (φυσικά είναι επιλογή του καθενός) και από θρησκευτική πλευρά, κοινωνική, ηθική και ότι άλλο θέλετε.... Εδώ που τα λέμε είναι αφύσικο :hammer:

Οι πιο πολύ θα το κάνουν για τα φώτα της δημοσιότητας.
Για μενα gay σημαίνει = κάποιος που θα δώσει και τον κώλο για να ανεβέι και να αποκτήσει πλούτο δόξα, χρήματα γιατί με φυσιολογικά μέσα δεν θα είχε καμιά τύχη στην ζωή του.... φυσικά υπάρχουν και οι εκγεννετείς

Φυσικά η κοινωνία μας προσπαθεί να μας δείξει ότι το να είσαι gay είναι πολύ cool :hammer: για αυτό (και οχι μόνο) έχει πιάσει πάτο!!!

Σόδομα και Γόμορα γίναμε....Μπουρλότο :lol: :lol:

bluesummer

Δημοσίευση από bluesummer » 19 Ιουν 2003 13:16

telxina έγραψε:As paei se kanenan psixologo o valianatos ke meta as erthei ke apo edo.

Dikeoma tou na einai oti einai, ke den einai tipota ligotero oute tipota perisotero apo olous mas, ala min paei na mas to perasei oti ine fisiologiko...

As anixei kanena vivlio na xestravothei gia tous logous pou odigoun stin omofilofilia ke meta as mas pei an i mana tou ton ixe sinexeia mesa sta fosutania tis ke ti tou proxenise afto... :hammer:
Κλασσική περίπτωση γυναίκας που κρύβει περίεργα συναισθήματα σχετικά με την ύπαρξη ομοφυλοφίλων λόγω του φόβου του φαλού που ποτέ δεν θα απορρίψει
Δεν έχεις δικαίωμα να πιάνεις στο στόμα σου την μάνα κανενός
Υπάρχουν ορφανά παιδιά που γίναν ομοφυλόφιλα,ποιός φταίει γιαυτά ?
Εύκολα κρίνεις και τοποθετείς εκεί που θες αυτά που θες
Αλλά έτσι είναι ,έξω από το χορό ...

υγ:Ποιός ορίζει το φυσιολογικό ?
Η Θρησκεία ?
Οι νόμοι ?
Η φύση ?

Οσο για τον Βαλιανάτο έχω ακούσει ότι έχουν πάει σε αυτόν παιδιά που τα έδιωξαν από το σπίτι τους οι γονείς τους επειδή ήταν ομοφυλόφιλα
Κορόιδεψες ποτέ με μια φίλη σου κάποιον συμμαθητή σας ομοφυλόφιλο ?
Ναι , είμαι σίγουρος ότι το έκανες και είμαι και σίγουρος ότι το θυμάται ακόμα και τώρα και τον πονά η καρδιά του από στεναχώρια
Λίγος σεβασμός λοιπόν στο θέμα αυτό γιατί αύριο μπορεί να γίνεις μάνα και να ψάχνεις να βρεις τις αιτίες ενώ θα τα έχεις κάνει όλα σωστά και μετρημένα στην διαπαιδαγώγηση του παιδιού σου αλλά θα βλέπεις ότι παίζει με κοπέλες ότι δεν μαζεύει φωτογραφίες από γυμνές κοπέλες και ότι νοικιάζει gay βιντεοκασσέτες .....
τότε να σε δω τι θα κάνεις .....

Οταν λες "δεν έχω πρόβλημα αγαπάω τους gay" αυτόματα τους βάζεις στο περιθώριο.
Οπως είπε η Μ.Χρονοπούλου σε μια συνέντευξή της που διάβασα πρόσφατα "εγώ αγαπώ τους ανθρώπους"

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 19 Ιουν 2003 13:43

Kostas Theofilopoulos έγραψε: Tα ισοπέδωσες όλα :hammer: Άμα δεν υπάρχουν κάποιοι (βασικοί) ηθικοί κανονές τότε τα πάντα μπορούν να καταρεύσουν.

Εγώ το θεωρώ λάθος (φυσικά είναι επιλογή του καθενός) και από θρησκευτική πλευρά, κοινωνική, ηθική και ότι άλλο θέλετε.... Εδώ που τα λέμε είναι αφύσικο :hammer:

Οι πιο πολύ θα το κάνουν για τα φώτα της δημοσιότητας.
Για μενα gay σημαίνει = κάποιος που θα δώσει και τον κώλο για να ανεβέι και να αποκτήσει πλούτο δόξα, χρήματα γιατί με φυσιολογικά μέσα δεν θα είχε καμιά τύχη στην ζωή του.... φυσικά υπάρχουν και οι εκγεννετείς

Φυσικά η κοινωνία μας προσπαθεί να μας δείξει ότι το να είσαι gay είναι πολύ cool :hammer: για αυτό (και οχι μόνο) έχει πιάσει πάτο!!!

Σόδομα και Γόμορα γίναμε....Μπουρλότο :lol: :lol:
Δικαίωμά σου είναι να το θεωρείς λάθος. Εγώ απλά το θεωρώ ιδιαιτερότητα και την σέβομαι απόλυτα. Υπάρχουν ανάμεσά μας χιλιάδες ομοφυλόφιλα άτομα άντρες και γυναίκες, που ζουν δίπλα μας, εργάζονται μαζί μας και εμείς δεν το γνωρίζουμε γιατί οι ίδιοι αναγκάζονται λόγω της κοινωνικής κατακραυγής να κρύβονται.

Δεν συμφωνώ μαζί σου για τον ορισμό του gay. Δεν είναι όλοι οι gays διάσημοι τύπου Κωστέτσου, Ρουβά κλπ που μπορεί και να έκαναν αυτή την επιλογή για την επαγγελματική και την προσωπική τους προβολή. Υπάρχουν χιλιάδες ανώνυμοι ομοφυλόφιλοι οι οποίοι αναγκάζονται να γκετοποιούνται και να κυκλοφορούν μόνο στα "δικά" τους στέκια γιατι δεν γουστάρουν τις ταμπέλες που τους βάζει ο κόσμος "που δεν έχει πρόβλημα κατά τα άλλα και κάνει παρέα μαζί τους" και δεν γουστάρουν επίσης τα χασκόγελα των ηλιθίων κατά την προσωπική μου άποψη όταν δουν κάποιοιν ομοφυλόφιλο.

Λες ότι είναι αφύσικο να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος. Ίσως και να έχεις δίκιο. Σίγουρα είναι διαφορετικό από αυτό που έχουμε μάθει εμείς οι "φυσιολογικοί". Μα είναι το μοναδικό αφύσικο πράγμα; Είναι φυσιολογικό πράγμα ας πούμε να κατασκευάζεις βόμβες και να σκοτώνεις αθώους ανθρώπους;

bluesummer

Δημοσίευση από bluesummer » 19 Ιουν 2003 14:04

Elli mou den einai petuximeno to paradeigma me tis mpompes alla katalava pos to ennoeis :wink:
Alla einai apisteuta TRAGIKO na epanalamvanete kai se auto to forum oti ginete mesa stis xazotileoraseis kai tis xazoekpompes pou kalounte 5 atoma na enimerosoun ton kosmo an i omofilofilia einai arrostia einai epilogi i oti allo mporei na einai.
Kata eme oti kaneis prepei na min meionei tin anthropini sou aksioprepeia kai tin sxesi sou me tous allous.
Giati na einai pio kurios o pantremenos pou mpainei sta chat krufa apo ti gunaika tou kai psareuei agorakia kai na min einai pio kurios o omofilofilos pou exei mia sxesi kai apla thelei na exei enan anthropo konta tou syntrofo kai voitho ?
Poso eukolo einai na zitas apo enan anthropo na min exei sxesi agapis me ton sunanthropo tou epeidi einai omofilofilos ?
Poso eukolo einai na tou upenthumizeis sunexeia oti einai lathos tis fusis?
Otan les ston allon eisai lathos tis fusis automata simainei oti "KAKOS YPARXEIS" "KAKOS ANASAINEIS" "KAKOS ZEIS"
Einai apisteuta tragiko gia ena paidi 16 xronon pou niothei diaforetika na vlepei tetoies ennoies mporsta sta matakia tou giati an auto to paidi niosei oti den exei apo pouthena na niosei mia zestasia tote i tha ginei gay karakragmeni kai antidrastiki i tha pesei se katathlipsi i tha autoktonisei
Ti einia loipon kalutero ?
Na ginomaste krites ?
H apla na deixnoume tin idia agapi kai ta idia efodia se olous tous anthropous?
Kai vevaia diafono me to thema gamou omofilofilon giati einai kati pou nomizo oti aposkopei se egoistika kinitra
An agapas pragmatika ton anthropo sou kai eisai omofilofilos pas kai pali se mia erimiki ekklisitsa an thes kai anoigeis tin kardia sou zitontas apo ton Theo na sas voitha sauti ti zoh.
Einai aplo gia mena
Agapi pros ton sunanthropo kai isa dikaiomata
Kai pros Theou oxi sto idio kazani olous kai ola
Den ftaine panta oi goneis an einai omofilofilo ena paidi
Den ftaiei panta to gonidio oi i ormones
Den ftaiei panta i koinonia
Mporei OLA mazi mporei kai TIPOTA apo auta

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Ιουν 2003 14:23

cdhyper έγραψε:ναι και μένα είχε γράψει ένα ο θείος μου, αλλά δεν είδα τον Πλάτωνα να ανησυχεί καθόλου :wink:
Σε ποιόν απευθύνεσαι;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιουν 2003 14:53

Σε όποιον πιστεύει ότι οι μελέτες αξίζουν περισσότερο από τα πρωτότυπα.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 19 Ιουν 2003 15:26

Ox... malon thixame kapion gay...

Ta parakato einai legomena tou bluesummer (ton xeroume?)
Κλασσική περίπτωση γυναίκας που κρύβει περίεργα συναισθήματα σχετικά με την ύπαρξη ομοφυλοφίλων λόγω του φόβου του φαλού που ποτέ δεν θα απορρίψει
Gia to ti periptosi ginekas eimai rota ton telxina...
Δεν έχεις δικαίωμα να πιάνεις στο στόμα σου την μάνα κανενός
Υπάρχουν ορφανά παιδιά που γίναν ομοφυλόφιλα,ποιός φταίει γιαυτά ?
Olo ke kapios apo to perivalon tha tous emathe tin texni...
Οσο για τον Βαλιανάτο έχω ακούσει ότι έχουν πάει σε αυτόν παιδιά που τα έδιωξαν από το σπίτι τους οι γονείς τους επειδή ήταν ομοφυλόφιλα
Ke ta xoria SOS mazevoun pedia ke den kitazoun filo.
Κορόιδεψες ποτέ με μια φίλη σου κάποιον συμμαθητή σας ομοφυλόφιλο ?
Ναι , είμαι σίγουρος ότι το έκανες και είμαι και σίγουρος ότι το θυμάται ακόμα και τώρα και τον πονά η καρδιά του από στεναχώρια
Vasika megale eimai afti pou stirizo edo ke 15 xronia enan omofilofilo filo mou. Apo ta mikrata tou mexri simera. Opote malon kati xero e?
Λίγος σεβασμός λοιπόν στο θέμα αυτό γιατί αύριο μπορεί να γίνεις μάνα και να ψάχνεις να βρεις τις αιτίες ενώ θα τα έχεις κάνει όλα σωστά και μετρημένα στην διαπαιδαγώγηση του παιδιού σου αλλά θα βλέπεις ότι παίζει με κοπέλες ότι δεν μαζεύει φωτογραφίες από γυμνές κοπέλες και ότι νοικιάζει gay βιντεοκασσέτες .....
τότε να σε δω τι θα κάνεις .....
To perivalon pou legame? Me opion daskalo kathiseis tetia gramata tha matheis. Katalave epitelous pos komplex den exoume oi straight me tous omofilofilous. Aftoi exoun me mas.
Klinodas pare ke mia ataka home made by Telxina gia katastaseis san ke aftes.
"To na eisai diaforetikos einai sevasto, OXI omos ke apodekto." :hammer:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Ιουν 2003 15:53

cdhyper έγραψε:Σε όποιον πιστεύει ότι οι μελέτες αξίζουν περισσότερο από τα πρωτότυπα.
Το θέμα είναι τα πρωτότυπα να αναλύονται με τα δεδομένα της εποχής που γράφονται και όχι με τα δεδομένα που ισχύουν την εποχή της ανάλυσης.Μήπως είσαι και εσύ απ'αυτούς που ισχυρίζονται οτι είμαστε "Ινδοευροπαίοι";Τα γράμματα και τους αριθμούς μας τους "εδωσαν" οι Φοίνικες;Ο Αλεξανδρος ο Μεγιστος ήταν γενοκτόνος και ομοφυλόφυλλος;Οι Τουρκοι είναι απόγονοι των Τρώωνς (Αυτό υποστήριξε "φιλόλογος" σε σχολείο του Περιστερίου που πάει η ξαδερφή μου).Και δεν παρεξηγώ όλους αυτούς που τα υποστηρίζουν αυτά αφού η άγνοια τους είναι παριμοιόδης.Όταν στην Α'Λυκείου ρώτησα καθηγητή φιλόλογο "Γιατί,ενώ μας λέτε οτι τα γράμματα τα αντέγρεψαν οι Αρχαίοι Ελλήνες απο τους Φοίνικες,οι λαοί της περιοχής της Μέσης Ανατολής που υποτίθεται οτι είναι απόγονοι τους,δε γράφουν σαν εμάς;" δε μου δόθηκαι απάντηση και ακόμα την περιμένω!!!Αλήθεια αν ο Αλέξανδρος ήταν γενοκτόνος και ομοφυλόφιλος γιατί ερίζουν Σκοπιανοί,Ρουμάνοι και Βούλγαροι για την εθνικότητα του;Εγώ προσωπικά δε θα ήθελα να είμουν απόγονος του Χιτλερ ή του Σταλιν ή των Κελτών και τόσων άλλων δολοφόνων.Καλά όσο για το νέο φρούτο "Οι Τούρκοι απόγονοι των Τρώων" δε νομίζω πως αξίζει σχολιασμό.Και η καθηγήτρια που είπε αυτήν τη βλακεία είναι 32 ετών όχι 65.Αυτά μαθένουν στα πανεπιστήμια;Ή δεν πατάνε καθόλου και πέρνουν τα πτυχία αντιγράφοντας;
Πάντως φίλε cdhyper η ανάλυση ενός πρωτότυπου πρέπει να λαμβάνει τα δεδομένα της εποχής και τις ένοιες και συνήθειες.Πρίν απο 12-13 χρόνια στην Ελλάδα είχαμε επιτοκια 19-20% στις καταθέσεις και τώρα 0,50% δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε όμως έτσι αν δε λάβουμε υπόψην πληθορισμό και ΑΕΠ.Το ίδιο και στα αρχαία κείμενα.Μην πιάνεσαι απο μια φράση χωρίς να εξετάσεις όλο το κοινονικό περιβάλλοντης εποχής.Εισαι στη φιλοσοφική και θα έπρεπε να το ξέρεια καλύτερ αυτό.Η απομόνωση μιας φράσης μόνο συγχήση μπορεί να φέρει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες