Adobe CS4 Master Collection

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SAMBEL

Δημοσίευση από SAMBEL » 10 Σεπ 2009 21:50

δεν μπωρο να εισαγω το project στο adobe premier...μετα οταν κανη load project και τελιονι μου κολαι ο υπολογιστης....μηπως φται το pc

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 11 Σεπ 2009 20:06

1. ποια ειναι τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη σου?

2. σιγουρα μιλαμε για αγορασμενο προγραμμα ε?
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
SAMBEL

Δημοσίευση από SAMBEL » 11 Σεπ 2009 23:55

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ
ΤΟ PC ΜΟΥ ΕΧΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΑ

CORSAIR XMS3 DHX DDR3 8GB (4X2GB)
INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ
maderbord ASUS P5E3
Graphics Card ASUS EAH 4850/HTDI 1GB
CREATIVE SOUND BLASTER X-FI XTREME AUDIO
OCZ1010GXSSLI-EU NVIDIA SLI-READY ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 12 Σεπ 2009 01:09

Οποτε δεν ειναι θεμα hardware.

Και αλλες εφαρμογες να τρεχεις ταυτοχρονα δεν εξηγειται αυτο.

Τι κανεις load στο premier?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SAMBEL

Δημοσίευση από SAMBEL » 12 Σεπ 2009 23:40

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ..
Καταρχάς σε ευχαριστώ που δείχνεις ενδιαφέρον για το πρόβλημα που έχω .
Επειδή φτιάχνω ταινίες διάφορες μικρές, τώρα ξεκίνησα να φτιάξω μια ταινία το οποίο περιέχει σχεδόν από όλα .. κληπάκια, κομμάτια από διαφήμισης, φωτογραφίες. Κύμαινα με διάφορα εφέ , το PROJECT αυτό από την αρχή κολλούσε στην εισαγωγή όταν έφτιαχνα LOAD PROJECT .
Τώρα έχω μια υπόνοια μήπως τα κλιπακια μου είναι σε μεγάλη ανάλυση όπως
( 1980χ1080)
Υπόψη πως το PROJECT το έχω σωσμένο στους άλλους δίσκους που τα έχω κάνη RAID (2χ1000GB) δεν ξέρω αν πεζη και αυτό ρόλο και μετέφερα όλο το υλικό στο σκληρό που έχω το λειτουργικό ( VISTA 64bit sp1.. GR. ) γνήσιο αγορασμένο που είναι 1500GB.
Και το πρόγραμμα το έχω πειρατικό αλλά εδο και ένα χρόνο το δούλεψα και δεν είχα πρόβλημα.
Υ/Γ μη με παρεξηγείς για την ορθογραφία μου λόγο το ότι κατάγομαι από τη ν ARMENIA
Φίλε δεν ξέρω έχω κόλληση δεν ξέρω τη να κάνω..

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 13 Σεπ 2009 00:20

αν είναι για κερδοσκοπικό σκοπό τα βίντεο που κάνεις, κακός είναι πειρατικό το πρόγραμμα... :/

αλλά πιστεύω φταίει που είναι μεγάλο το project...

Δοκίμασε τα πολλά layer να τα κάνεις render σε μικρά κομμάτια και να τα εισάγεις ως 1 βίντεο και όχι πολλά layers με εφέ...

δεν συνηθίζετε να κάνεις μεγάλο βίντεο σε 1 μόνο project και με διάφορα εφέ...

δοκίμασε να κάνεις render μέχρι εκεί που έφτασες και πες μας πως τα πας, να ξέρω αν είπα κάτι καλό :)
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 13 Σεπ 2009 00:28

Καταρχην θα πρεπει να σου πω οτι τα πειρατικα προγραμματα δεν εχουν θεση στην κοινοτητα μας και καλο ειναι να μην αναφερομαστε σε αυτα.

Κατα δευτερον θα μεταφερω την συζητηση αυτη στο "επεξεργασια εικόνας, video & ηχου - γενικα" διοτι εκει ειναι η θεση αυτου του ποστ και εκει θα μπορεσουν περισσοτεροι να σε βοηθησουν.

Η ορθογραφια σου δεν με πειραζει καθολου αν και αμα περναγες τα κειμενα σου απο τον ορθογραφο του word θα ηταν καλυτερα.

Τελος θα διαγραφουν οι προτασεις που εχουν σχεση με τα πειρατικα προγραμματα εαν δεν σε πειραζει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SAMBEL

Δημοσίευση από SAMBEL » 14 Σεπ 2009 00:48

Καλησπέρα ..
Το project αποτελείτε περίπου από 650 αρχεία και δεν έχει μέσα του μόνο ένα βίντεο αλλά κάπου 40 μικρά βιδεακια βέβαια σαν project μπορεί να είναι 300GB αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπου 1,5 ώρες ταινία .
Προσπάθησα να Κάνο render αλλά μόλις φτάνει στη μέση κολάι και εκείνη τη στιγμή που κάνη render και η τέσσερις πυρήνες δουλεύουν φουλ 100% και τρώ κάπου 6,5GB RAM από τα 8GB που έχω. Δεν ξέρω αν είναι θέμα συστήματος η όχι η μήπως θέλει μεγαλύτερο επεξεργαστή … και βασικά όταν το project είναι είδη φορτωμένο στο Adobe Premiere αριστερά μου δείχνει το υλικό και δεξιά στην μικρή οθόνη το κομμάτι στο οποίο θα κανό διπλό κλικ , έτσι όταν πιάνο τη μπάρα αριστερά και κατεβάζω κάτω για να διαλέξω κάποιο κλιπ αυτό είναι πάι κόλλησε , ενώ αντίθετα όταν δουλεύω σε ένα υπάρχον υλικό που είναι είδη στην μικρή οθόνη δεξιά τότε δεν έχω πρόβλημα..
Τέλος αν όλη αυτή η φασαρία δεν ήταν χόμπι θα έδινα τα 2500-3500 χιλιάρικα για να πάρο το πρόγραμμα. Αλλά ……
Παιδιά αν ξέρετε κάτι χρήσιμο πέστε μου .
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 14 Σεπ 2009 01:52

Δοκίμασες αυτό που σου είπα?
Κάνε render μικρά κομμάτια.

Κάθε 10/20 λεπτά όπως σε βολεύει, και μετά αυτά τα 4-5 όσα κομμάτια μηνούν ένωσετα

δεν μπορείς να κάνεις 3d/ήχο/effects και ένα σωρό πράματα σε ένα project που κρατάει 1 ώρα...

φυσικά δεν έχεις 3D μέσα από το premiere αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
SAMBEL

Δημοσίευση από SAMBEL » 16 Σεπ 2009 22:53

Καλησπέρα
Το έκανα το έκοψα σε τέσσερα κομμάτια αλλά ….
Το πρόβλημα είναι ότι το premier σαν πρόγραμμα κολάι όταν έχω πέραση όλο το project μέσα, για τη ώμος να πάρει ευχή έχω τετραπυρινο της Intel Q9300 ME ASUS κάρτα γραφικών ASUS EAH4850/HTDI 1GB PCI με 8 GB RAM me raid 2x1000GB με 1500GB σκληρό στο οποίο είναι το λειτουργικό VISTA μήπως θέλει μεγαλύτερο επεξεργαστή η καμία μητρική με δυο επεξεργαστές αυτός ο υπολογιστής με όλο το υλικό μου βγήκε κοντά 2000€ .
Πιστεύεις πώς σε περιβάλλων MAC θα δουλεύει καλύτερα το PC αν ναι στο δικόσμου μπορώ να εγκαταστήσω κανένα Mac OS X 10.5 Leopard . έχω ένα σε μορφή DMG για να είμαι ειλικρινής μου το δοσανε και έχω κάποιους σκληρούς δίσκους 500GB. Αν ξέρης πώς να το τρέξω πες μου σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες