Μετρηση των downloads ενος αρχειου

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
seleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seleo » 13 Σεπ 2009 23:41

Καλησπερα,

Κατ'αρχην, ανοιξα το θεμα εδω στα "γενικα" γιατι δεν ξερω αν μπορει να μπει σε καποια απο τις ηδη υπαρχουσεις κατηγοριες.

Λοιπον, ας υποθεσουμε οτι εχω ενα αρχειο .rar και το ανεβαζω στον server που κανω hosting το site μου με url www.todomainmou.com/download/arxeio.rar
Αυτο το αρχειο θελω να το κατεβασουν πχ. 10-15 ατομα, δινοντας τους το url για να το κατεβασουν αμεσως στο pc τους.
Υπαρχει τροπος να μπορω να εχω στατιστικα για το ποσες φορες εχει κατεβει το αρχειο, το ποτε, απο που, κτλ κτλ;

Απο τα logs του cpanel που εψαξα δεν μπορεσα να βρω καποιο στοιχειο ωστε να συμπεριλαβω και το αρχειο αυτο στα στατιστικα.

Πως μπορει να υλοποιηθει αυτο;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Σεπ 2009 00:02

http://www.google.gr/search?q=php+downl ... =firefox-a

για κάτι τέτοιο ψάχνεις λογικά.

Να κάνεις ένα count να αποθηκεύεις και την IP τώρα το απο πού, ίσως και τη χώρα, αλλα και πάλυ δεν θα ξέρεις ακριβώς, ποία είναι αυτά τα 15 άτομα.

Η άλλη λύση είναι να κάνεις ένα protected folder, και να ανεβάσεις τα αρχεία σου εκεί και να μοιράζεις κωδικούς σε όποιους θέλεις.

seleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seleo » 14 Σεπ 2009 00:24

Χμμ.. Μπλεκει πολυ ετσι με τα scripts. Θελω να κρατησω την διαδικασια οσο γινεται το δυνατον απλουστερη. Δηλαδη, στελνω το full path απο το url του αρχειου για να το κατεβασει ο παραληπτης αμεσα σαν direct link, χωρις να χρειαζεται να τον παραπεμψω σε καποια φορμα στο site μου, να βαζει κωδικους για ασφαλεια κτλ.

Ειναι λιγο ιδιοτροπο αυτο που θελω, γι'αυτο και ρωταω κατα ποσο μπορει να γινει.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Σεπ 2009 10:47

Μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα όπως τα

http://haveamint.com/

που μετράνε τα downloads που έχουν γίνει στη σελίδα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 14 Σεπ 2009 11:36

Μπορείς να μοιράζεις ένα κωδικό αντί για το URL και ο χρήστης να δίνει τον κωδικό σε μια φόρμα στο site που θα τον οδηγεί στο κατέβασμα. Εν τω μεταξύ εσύ μπορείς να αντλείς όλα τα στατιστικά που σε ενδιαφέρουν από τον κωδικό.
Καταγράφεις τις φορές που δόθηκε με επιτυχία ο κωδικός (για να αποφύγεις το μέτρημα των άστοχων προσπαθειών) στη φόρμα και ξέρεις ακριβώς τα κατεβάσματα.
Μπορείς να δώσεις διαφορετικούς κωδικούς για διαφορετικά .rar οπότε μπορείς να ξέρεις ποια .rar κατέβασαν και μπορείς να εκμεταλευτείς κάποια ψηφία του κωδικού πχ. τα 2 τελευταία ως αυξοντα αριθμό για να ξέρεις ποιος ακριβώς κατέβασε κάτι (εφόσον κρατάς σε ποιούς έδωσες τον κωδικό).
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

seleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seleo » 14 Σεπ 2009 15:40

Τελικα βρηκα μεσα απο τα awstats του cpanel τον αριθμο downloads για ενα αρχειο που εκανα δοκιμη οποτε με βολευει ως ενα βαθμο.

Οι προτασεις σας ειναι πολυ καλες σε περιπτωση που θελω να το επεκτεινω παραπανω και θα τις εχω στα υπ'οψιν μου για το μελλον.

Ευχαριστω και παλι!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες