Πως φτιάχνουμε κουμπί αναζήτησης?????

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kolonias82

Δημοσίευση από kolonias82 » 16 Σεπ 2009 11:09

Με ποιό τρόπο μπορούμε να φτιάξουμε ένα πεδίο αναζήτησης που θα ψάχνει στο website μας μια συγκεκριμένη λέξη-προϊον πχ.
λογικά το php search έχει μια βάση δεδομένων άρα πρέπει να είναι λίγο πολύπλοκο το θεματάκι αποτι έχω καταλάβει......
ενα πολύ καλό παράδειγμα το παρακάτω site....συνδυάζει flash και php.....
κάτι το οποίο με βολεύει αφάνταστα στην περιπτωσή μου....

http://www.sony.com/index.php

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 16 Σεπ 2009 11:31

kolonias82 έγραψε:ενα πολύ καλό παράδειγμα το παρακάτω site....συνδυάζει flash και php.....
To site της sony κάνει redirect το search σου σε html results...Είναι ένα απλό url get request..

Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με το flash ?

Βλέπω ότι έχεις και ένα άλλο τοπικ όπου λες ότι το site σου είναι html+css και ρωτάς ακριβώς το ίδιο πράγμα...
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=44996

kolonias82

Δημοσίευση από kolonias82 » 16 Σεπ 2009 15:01

πολύ απλά το flash θα ειναι στην αρχικη σελίδα και θα παιζει καποιο βιντεο η ενα intro οτιδήποτε όπως είναι ακριβώς στο παραπάνω site sony....
το υπόλοιπο site όμως θα είναι html σελίδες και εκεί θα είναι οι υπόλοιπες πληροφορίες όπως προϊοντα, νεα, υπηρεσίες κλπ.....
οπότε μάλλον θα έπρεπε να είχα κάνει το θέμα μου post σε άλλη κατηγορία......????
πάντος ακόμη δεν έχω βγάλει ακρη με το θέμα......μάλλον θα είναι πολύ πιο περίπλοκο απο οτι φανταζόμουν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες