imac ή άλλο pc με windows

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vasilakis13

Δημοσίευση από vasilakis13 » 18 Σεπ 2009 20:10

Καλησπέρα! είμαι νέο μέλος και μπερδεμένο! Θέλω να πάρω έναν imac 24 απλά με απασχολούν κάποια πράγματα!
1. Αξίζει τα λεφτά του ή είναι προτιμότερο με 500 ευρώ λιγότερα, κανένα 1000άρικο δηλαδή να φτιάξω κάποιον άλλον υπολογιστή?
2. Αν φτιάξω κάποιο pc , μπορώ να φορτώσω πάνω το snow leopard και να δουλεύω και τα 2 λειτουργικά?
Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει?Γιατί αν γίνεται, προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο.Και αν γίνεται, ποια τα υπερ και τα κατά του κλασικού pc σε σχέση με τον imac??

Υ.Γ. Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια και ούτε τόσο τον χρειάζομαι γιατη δουλειά μου, απλά έχω βαρεθεί τα windows να κολλάνε συχνά γι'αυτό θέλω τα mac. όπως επίσης έκανα μια μικρή αναβάθμιση στο pc μου μετά από 7 χρόνιοα!!Δεν θέλω δηλαδή να ασχολούμε συχνά με αναβαθμίσεις κλπ. Απλά θέλω ένα σταθερό λειτουργικό!

Αυτά τα λίγα!!:)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasilakis13 την 18 Σεπ 2009 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Σεπ 2009 20:16

vasilakis13 έγραψε:2. Αν φτιάξω κάποιο pc , μπορώ να φορτώσω πάνω το snow leopard και να δουλεύω και τα 2 λειτουργικά?
Καλώς τον... Από ότι ξέρω αυτό απαγορεύεται από τους όρους χρήσης του Λογισμικού... Κάπου έχει γίνει σχετική συζήτηση στο φόρουμ...

Για τα άλλα θα σε συβουλεύσουν κάποια πιό MAC-άβρια μέλη...

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Σεπ 2009 20:24

1. Αξίζει τα λεφτά του ή είναι προτιμότερο με 500 ευρώ λιγότερα, κανένα 1000άρικο δηλαδή να φτιάξω κάποιον άλλον υπολογιστή?
Αν παρεις ενα imac με 1500 ευρω θα το κρατησεις τουλαχιστον 4-5χρόνια.
2. Αν φτιάξω κάποιο pc , μπορώ να φορτώσω πάνω το snow leopard και να δουλεύω και τα 2 λειτουργικά?
Οχι. το OS X παιζει μονο σε mac PCs.

Αν παρεις μακ μπορεις να βαλεις και OS X και windows.

αν εχεις να διαθεσεις 1500 για ενα μηχανιμα, δωστα για μακ.
Εγω χρησμοποιω ενα mac mini εδω και περιπου 1.5 χρονια και δεν εχω προβληματα. του εχω και το leopard (οχι το snow) και ολα καλα.

Το συγεκριμενο που εχω δεν εχει και καρτα γραφικων :-(
Αλλα κανα χρονο ακομα θα παει. ειναι μονδελο του 2006.

Α! Βασικια ερωτηση:
Τι κανεις στον υπολογιστη? τι δουλειες?

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 18 Σεπ 2009 20:31

καλησπερα.

αν εισαι gamer, καλυτερα να παρεις windows pc. δεν ειναι μονο θεμα λειτουργικου αλλα και αναβαθμισεων στο hardware οπως στην καρτα γραφικων, καρτα ηχου (με ειχαν ξενερωσει αγρια τα 2.1 καποτε και δε μπορουσα να αναβαθμισω.. δεν ξερω αν αλλαξε κατι)

υπαρχει θεμα ασταθειας στα windows και ειναι λογικο αλλα τις αναβαθμισεις λειτουργικου και τα κολληματα δε θα τα αποφυγεις στα maκ (αν και με πολυ μικροτερη συχνοτητα που εξαρταται κυριως απο τη σαβουρα που θα εγκαταστησεις οπως και στα windows δηλαδη)

mac στο pc μπορεις να βαλεις αλλα δεν ειναι νομιμο ακομα και εαν τα αγορασεις νομιμα, μπορεις ομως να βαλεις windows στο imac

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Σεπ 2009 20:41

αν εισαι gamer, καλυτερα να παρεις windows pc.
Υ.Γ. Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια
τις αναβαθμισεις λειτουργικου και τα κολληματα δε θα τα αποφυγεις στα maκ

1.5 χρονια τωρα χρησμοιω 2 μακ
1 PPC με tiger(10.4) και ενα intel με leopard (10.5)
Ουτε 1φορα δεν εχουν κολισει, ειναι 24/24ωρο ανοιχτα,

Ο PPC ειναι downloader μηχανημα που αυτη τη στιγμη και ολο τον χρόνο τρεχει ταυτοχρονα vuze, amule, jdownloader και επανεκινιση κανω μονο οταν μου ζηταει τα updates το λειτουργικο.

Ο intel ειναι και αυτος παντα ανοιχτος, τρεχει κατα την εκκινηση περιπου 10 προγραμματα
(contacts, calendar, amsn, Skype, mail,safari, Remote windows desktop, Apple remote administrator)

Αυτη τν στιγμη ειμαι Γαλια και γραφω απο τον intel mini mac μεσω remote desktop που τον χειριζομαι απο ενα PC εδω στη Δουλεια στη Γαλια.
Ουτε αυτος εχει κολιση ποτε μεχρι τωρα.
(αν και με πολυ μικροτερη συχνοτητα που εξαρταται κυριως απο τη σαβουρα που θα εγκαταστησεις οπως και στα windows δηλαδη)
Στο mac δεν κανεις εγγατασταση προγραμματα- εκτος καποιων μικρων εξερεσεων οπος την σουιτα iLife.
Τα υπόλιπα οτως τα κατεβαζεις απο το internet ειναι 1 αρχειο οπου και το τρεχεις με double click
Δεν κανεις εγγατασταση κανενα προγραμμα.
Απλα το εχεις οπου θελεις πεταμενο στο σκηροσου το δισκο, και το τρεχεις.
Αν θελεις να το σβησεις απλα το πετας στον καδο.

mac στο pc μπορεις να βαλεις αλλα δεν ειναι νομιμο ακομα και εαν τα αγορασεις νομιμα, μπορεις ομως να βαλεις windows στο imac
OS X στο PC ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ, ασχετα αν ειναι νομιμο ή οχι.

vasilakis13

Δημοσίευση από vasilakis13 » 18 Σεπ 2009 20:49

οπότε να πάω για imac, έτσι? έτσι και αλλιώς θα έχω δίπλα και το παλιό pc! απλά θέλω κάτι τελείως διαφορετικό και μηχάνημα value for money! έτσι και αλλιω΄ς, αν το πάρω, μετά από 8 χρόνια θα το αλλάξω!οπότε?είναι πολύ πιο ωραίο το λειτουργικό?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Σεπ 2009 20:53

τι ενοεις ορεο?
Εμφανισιακα? Δεν πολυασχολουμε με το λειτουργικο!
Το παραμετροποιησα 1φορα οταν το εκανα εγγατασταση, και δεν ξαναασχολιθικα μαζι του ξανα.

Μια μπαρα εχει στο κατω μερος της οθονης που βαζεις σντομευσεις απο τα προγραμματα που χρεισμοποιεις. δεν εχει κατι αλο το λειτουργικο το οποιο θα χρισμοποιησεις!

Στην ουσια ολο το λειτουργικο ειναι 1 μπαρα!!!

vasilakis13

Δημοσίευση από vasilakis13 » 18 Σεπ 2009 21:01

Οπότε τι προτείνετε?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Σεπ 2009 21:05

Εγω μακ. σου ειπα γιατι.
τωρα κατσε να δεις και αλες γνωμες και κρινε μονος σου.

vasilakis13

Δημοσίευση από vasilakis13 » 18 Σεπ 2009 21:10

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για τις άμεσες και ουσιαστικές απαντήσεις σας!!!

vasilakis13

Δημοσίευση από vasilakis13 » 18 Σεπ 2009 21:13

Αναβαθμίζεται κάποια στιγμή? Με μνήμη μεγαλύτερη ή κάρτα γραφικών, αν ποτέ χρειαστεί?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Σεπ 2009 21:20

O imac ναι. αλλα οχι αν δεν ξερεις μονος σου. Θα πρεπει να τον πας στην αντιπροσοπεια, και δεν αξιζει. αλωστε μετα απο 5χρονια τι να αλαξεις. καλητερα να παρεις καινουριο.
:wink:

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 19 Σεπ 2009 03:01

κονορα, το μακ μου εχει κολλησει. δε θυμαμαι τι ετρεχα αλλα κολλησε, παρεπιμτοντως δεν τρεχω πειρατικα και λοιπα "πειραγμενα" προγραμματα.

οσο για τα παιχνιδια, κυκλοφορουν λιγοτεροι τιτλοι και οπως ξερεις, ειναι αδυνατη η αναβαθμιση της καρτας γραφικων.

πολλα προγραμματα αφηνουν υπολειμματα εδω και εκει στα μακ. ναι μεν δεν υπαρχει registry οπως στα windows αλλα η απεγκατασταση τους δεν ειναι τοσο απλη. παραδειγμα το little snitch.

τεχνικα ειναι δυνατη η εγκατασταση λεοπαρντ σε pc. απλα δεν ειναι νομιμη.

ασχετο, ειχα πειραξει τα default keyboard shortcuts στη μηλοπατατα μου με αποτελεσμα να μην μπορω να επαναφερω τα παλια. καλεσα την τεχνικη υποστηριξη και με συμβουλευσαν να μεταφερω καποιο αρχειο ρυθμισεων στην επιφανεια εργασιας και να κανω ρεσταρτ νομιζω. περαν του οτι δεν πετυχε, δεν μπορεσα να καταλαβω τη λογικη του λειτουργικου....

ασχετο2, η 5ετια εμενα δε μου λεει και πολλα. εχω εναν amd 3200+ 6ετιας και δεν χρειαστηκε να κανω ποτε χρηση της εγγυησεης. αφου ειναι ομως τοσο σιγουρη η apple για την ποιοτητα των μακ, ας ανεβασει την εγγυηση εστω κατα ενα μονο ετος, ετσι για να αποστομωσει οσους την κατηγορουν για παραπλανηση οπως τοτε που δηλωνε εμμεσως πλην σαφως, πως το λειτουργικο της ειναι απροσβλητο απο ιους...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Σεπ 2009 09:22

Νικο,
το OS X δεν υπάρχει περιπτοση να κολισει σε θεματα software.
Η μονη περιπτωση για να κολισει ειναι hardware error και ειναι προβλημα ελατοματικης μνημης και κολαει μονο με αυτο το μηνημα:
Εικόνα

Αν σου κολισε κανε ενα memory test να δεις οτι καπου σε καποια στιγμη θα σου χτιπισει.
οσο για τα παιχνιδια, κυκλοφορουν λιγοτεροι τιτλοι και οπως ξερεις, ειναι αδυνατη η αναβαθμιση της καρτας γραφικων.
Ο vasilakis13 αν θα δεις γραφει οτι ΔΕΝ παιζει καθολου παιχνιδια.
πολλα προγραμματα αφηνουν υπολειμματα εδω και εκει στα μακ.
Σου ειπα πως γινετε η εγγατασταση και η απεγγατασταση.
(Στην ουσια δεν υπάρχει απεγγατασταση. απλα το διαγραφεις)

τεχνικα ειναι δυνατη η εγκατασταση λεοπαρντ σε pc.
Ειναι δεν ειναι νομινη ΤΕΧΝΙΚΑ ειναι αδηνατη η εγγατασταση του. Να σου στηλω το Snow και αν το κανεις εγγατασταση θα σου δωσω τα mac μου.
ειχα πειραξει τα default keyboard shortcuts στη μηλοπατατα μου με αποτελεσμα να μην μπορω να επαναφερω τα παλια.
:o
αλεσα την τεχνικη υποστηριξη και με συμβουλευσαν να μεταφερω καποιο αρχειο ρυθμισεων στην επιφανεια εργασιας και να κανω ρεσταρτ νομιζω. περαν του οτι δεν πετυχε, δεν μπορεσα να καταλαβω τη λογικη του λειτουργικου....
Ασε την τεχνικη υποστιριξη.
Ουτε αρχεια μεταφερεις τουτε τπτ. Δν ειναι windows εδω.
Οτι και να αλαξες ολα βρησκοντε σε μια θεση. Οριστε:
Εικόνα
αφου ειναι ομως τοσο σιγουρη η apple για την ποιοτητα των μακ, ας ανεβασει την εγγυηση εστω κατα ενα μονο ετος, ετσι για να αποστομωσει οσους την κατηγορουν για παραπλανηση....
Εχει πακετο επέκτασης εγγιησης αν θελεις και ενδιαφερεσαι.
Η default εγγιηση για ολα τα προιοντα της ειναι 1χρονος.
Αν θελεις παρε την αναβάθμηση απο 1 εως 3 χρονια.

:wink:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Σεπ 2009 11:06

Λίγο offtopic...

Κόννορα, γράφεις γαμώ τα ποστ αλλά μου βγαίνουν τα μάτια κάθε φορά. Κάνε ένα έλεγχο πριν πατήσεις το Αποστολή...

Θα το διαβάζουν όλοι πιό ευχάριστα...

End Offtopic...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης