Google AdSense - Ηλεκτρονικες Πληρωμες

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
stesak

Δημοσίευση από stesak » 29 Οκτ 2010 19:17

με καλύψατε απόλυτα!! Ευχαριστώ! Μιας που μιλάμε, ξέρει κανείς τις προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος έλληνας publisher , premium publisher? για τα αγγλόφωνα site ξέρω πως είναι 20.000.000 pageviews το μήνα. Για ελληνικού περιεχομένου σελίδες τι προβλέπεται;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Οκτ 2010 19:24

stesak έγραψε:με καλύψατε απόλυτα!! Ευχαριστώ! Μιας που μιλάμε, ξέρει κανείς τις προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος έλληνας publisher , premium publisher? για τα αγγλόφωνα site ξέρω πως είναι 20.000.000 pageviews το μήνα. Για ελληνικού περιεχομένου σελίδες τι προβλέπεται;
δες εδω
http://www.google.com/support/forum/p/A ... d3cf&hl=en
κατι λεει για Ελλαδα

stesak

Δημοσίευση από stesak » 29 Οκτ 2010 19:29

Ευχαριστώ και πάλι!

stesak

Δημοσίευση από stesak » 29 Οκτ 2010 19:34

update: μόλις πληρώθηκα στην ALPHA BANK!!

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Οκτ 2010 19:48

stesak έγραψε:update: μόλις πληρώθηκα στην ALPHA BANK!!
και σε μενα :)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Οκτ 2010 19:53

νομιζω καταλαβα τι παιζει με τις προμηθειες:

Στις αναφορες που κοιταω για τα κερδη του μηνα Σεπτεβριου λεει ενα ποσο Χ, στο πεδιο "λογαριασμος" και στις πληρωμες λεει το ποσο αυτο μειων 0.95 λεπτα και στην πληρωμη που πηρα στην ALPHA ειναι επισης αυτο το ποσο.

Αρα μαλλον αυτο το -0,95 λεπτα ειναι προμηθεια της τραπεζας, ειναι και σε εσας ετσι?
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

stesak

Δημοσίευση από stesak » 29 Οκτ 2010 19:58

εμένα έχει μία διαφορά 2,21€ , αλλά νομίζω οφείλεται στον επαναπροσδιορισμό της ισοτιμίας σε σχέση με κέρδη που πιστώθηκαν με ισοτιμία προηγούμενου μήνα.

όπως και στο παρελθόν με επιταγές, έτσι και τώρα με EFT στο ιστορικό του alpha web banking δεν φαίνεται κράτηση κάποιας προμήθειας από την τράπεζα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Οκτ 2010 20:04

ισως εχεις δικιο γιατι για τον μηνα Αυγουστο βλεπω οτι αυτη η διαφορα που λεω ηταν 0,80 λεπτα

stesak

Δημοσίευση από stesak » 29 Οκτ 2010 20:07

Λογικά όμως αν πληρωνόμαστε κάθε μήνα τα εκκαθαρισμένα έσοδα θα είναι και αυτά που θα πιστώνονται στο λογαριασμό μας.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συζήτηση και τις χρήσιμες απαντήσεις σας, εύχομαι καλό σαββατοκύριακο σε όλους.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 03 Νοέμ 2010 20:37

το οτι εχει η alpha 3 ευρω προμηθεια που ακριβως το διαβασες???

Simosmme έγραψε:η Alpha Bank 3 ευρώ προμήθεια ε;

fiskilis είσαι στην Eurobank ή στο Winbank Direct;

(btw Winbank Direct, βάζεις τον αριθμό σου και λέει σε 1 λεπτό θα σας καλέσουμε, έχουν περάσει 40 και δεν έχουν πάρει)

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 04 Νοέμ 2010 00:48

δεν θυμάμαι πλέον, διάβασα εδώ το thread, εδώ μια αντίστοιχη συζήτηση, μίλησα με χρήστες και με τις τράπεζες

κάνω λάθος για την Alpha Bank;

βασικά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται, οι τράπεζες λένε στα τιμολόγια υπηρεσιών και στα τηλεφωνήματα που τους έχω κάνει ότι κρατάνε προμήθεια για εισερχόμενο έμβασμα εξωτερικού κι εδώ μέσα ο κόσμος λέει ότι δεν πληρώνει καθόλου προμήθεια. Κουλό;

Προφανώς ή ο κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται, ή δεν είναι έμβασμα εξωτερικού αλλά εσωτερικού ή υπάρχει ειδική συμφωνία Adsense - Τραπεζών για μισθοδοσία ή κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.

Μυστήρια περίπτωση πάντως.

πχ. στη Eurobank στους λογαριασμούς με δωρεάν συναλλαγές είναι δωρεάν όλες οι συναλλαγές εσωτερικού. Το έμβασμα εξωτερικού έχει προμήθεια. Κι όμως εδώ μέσα λένε ότι δεν πληρώνουν προμήθεια.

Tο ίδιο και στην Πειραιώς που μου έστειλε μέσω twitter τις προμήθειες για έμβασμα εξωτερικού. Κι όμως έχω διαβάσει από χρήστες να λένε ότι δεν πληρώνουν προμήθεια στην Πειραιώς.

Επίσης υπάρχει άλλο ένα στοιχείο περίεργο, πολλοί λένε ότι δεν έχουν προμήθεια από την τράπεζα αλλά ότι το ποσό που μπήκε στο λογαριασμό τους δεν είναι ίδιο με αυτό που γράφει το Adsense. Πολλές τράπεζες δεν έχουν στάνταρ προμήθεια αλλά ποσοστό επί του εμβάσματος, οπότε ο χρήστης μπορεί να νομίζει ότι είναι η διαφορά ευρώ δολαρίου (!) και να είναι η προμήθεια που δεν είναι ίδια γιατί και το κέρδος δεν είναι ίδιο.

Οπότε, οι χρήστες λένε ότι ξέρουν (ή ότι νομίζουν ότι ξέρουν), οι τράπεζες λένε τα δικά τους, κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει τι σόι πληρωμή κάνει το EFT Adsense (έμβασμα-συμφωνία-μισθοδοσία;) και κυριαρχεί ένα μεγάλο ερωτηματικό. Θα την βρω όμως την άκρη γιατί ψάχνω ψάχνω ψάχνω :-)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 04 Νοέμ 2010 02:03

Simosmme έγραψε:δεν θυμάμαι πλέον, διάβασα εδώ το thread, εδώ μια αντίστοιχη συζήτηση, μίλησα με χρήστες και με τις τράπεζες

κάνω λάθος για την Alpha Bank;

βασικά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται, οι τράπεζες λένε στα τιμολόγια υπηρεσιών και στα τηλεφωνήματα που τους έχω κάνει ότι κρατάνε προμήθεια για εισερχόμενο έμβασμα εξωτερικού κι εδώ μέσα ο κόσμος λέει ότι δεν πληρώνει καθόλου προμήθεια. Κουλό;

Προφανώς ή ο κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται, ή δεν είναι έμβασμα εξωτερικού αλλά εσωτερικού ή υπάρχει ειδική συμφωνία Adsense - Τραπεζών για μισθοδοσία ή κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.

Μυστήρια περίπτωση πάντως.

πχ. στη Eurobank στους λογαριασμούς με δωρεάν συναλλαγές είναι δωρεάν όλες οι συναλλαγές εσωτερικού. Το έμβασμα εξωτερικού έχει προμήθεια. Κι όμως εδώ μέσα λένε ότι δεν πληρώνουν προμήθεια.

Tο ίδιο και στην Πειραιώς που μου έστειλε μέσω twitter τις προμήθειες για έμβασμα εξωτερικού. Κι όμως έχω διαβάσει από χρήστες να λένε ότι δεν πληρώνουν προμήθεια στην Πειραιώς.

Επίσης υπάρχει άλλο ένα στοιχείο περίεργο, πολλοί λένε ότι δεν έχουν προμήθεια από την τράπεζα αλλά ότι το ποσό που μπήκε στο λογαριασμό τους δεν είναι ίδιο με αυτό που γράφει το Adsense. Πολλές τράπεζες δεν έχουν στάνταρ προμήθεια αλλά ποσοστό επί του εμβάσματος, οπότε ο χρήστης μπορεί να νομίζει ότι είναι η διαφορά ευρώ δολαρίου (!) και να είναι η προμήθεια που δεν είναι ίδια γιατί και το κέρδος δεν είναι ίδιο.

Οπότε, οι χρήστες λένε ότι ξέρουν (ή ότι νομίζουν ότι ξέρουν), οι τράπεζες λένε τα δικά τους, κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει τι σόι πληρωμή κάνει το EFT Adsense (έμβασμα-συμφωνία-μισθοδοσία;) και κυριαρχεί ένα μεγάλο ερωτηματικό. Θα την βρω όμως την άκρη γιατί ψάχνω ψάχνω ψάχνω :-)
Δεν ειναι εμβασμα εξωτερικου,η πληρωμες γινονται απο τραπεζα εσωτερικου,νομιζω απο την citibanκ οποτε μην το πολυ ψαχνεις,το οτι βλεπουν διαφορες ορισμενοισε αυτα που τους στελνουν τελικα ειναι γιατι βλε πουν το estimaεtπου εκει ακριβως τους λεει οτι το ποσο ενδεχεται να αλλαξει....

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 04 Νοέμ 2010 02:06

άμα είναι έμβασμα εσωτερικού, τότε εξηγούνται όλα!

kudos στη Google για τον τρόπο σκέψη της...

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 04 Νοέμ 2010 17:31

Πηγα στη citybank για αλλη μια φορα για να ανοιξω λογαριασμο και οταν τους επιασα την κουβεντα (γιατι με χουν πρηξει με τα χαρτια που θελουν για να μου ανοιξουν λογαριασμο) τους λεω εγω τον θελω για να μου κανει καταθεση η google οποτε με ρωταει ο δ/ντης με δεος "Συνεργαζεστε με την google????????????" Αλλα τελικα δεν ιδρωσε τ αυτι του.... παλι με εβαλε να βρω 100 χαρτια....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες