Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από cordis » 21 Σεπ 2009 19:13

είναι από αυτά που λες δε πρόκειται να γίνουν κι όμως γίνονται...

μια από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές της χώρας μόλις μας τελείωσε.

πιάσε το αυγό και κούρευτο με τις αποζημιώσεις. έχει να γίνει χαμός.

Ασπίς Πρόνοια: Οριστικό τέλος εποχής
http://www.sofokleous10.gr/portal2/topr ... 092114715/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Σεπ 2009 19:49

λουκέτο σε 5 Ασφαλιστικές
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης συνεδρίασε σήμερα 21.09.09 και μετά από εισήγηση του Γενικού Διευθυντή, με γνώμονα τη διασφάλιση των συμφερόντων των χιλιάδων ασφαλισμένων, των εργαζομένων και της αξιοπιστίας του θεσμού της Ιδιωτικής Ασφάλισης, αποφάσισε ομόφωνα την οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας των ασφαλιστικών εταιρειών ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΑΕΓΑ, ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟIΑ ΑΕΑΖ, ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΕΕΓΑ (General Union), ΓΕΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΑΕΕΓΑ (General Trust) και Γ.Η. ΣΚΟΥΡΤΗΣ ΑΕΕΓΑ, διότι οι εν λόγω εταιρείες δεν ανταποκρίθηκαν στις υποχρεώσεις τους προκειμένου να καλύψουν τα απαιτούμενα περιθώρια φερεγγυότητας, έτσι ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους.
http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=319169&cid=15

ptiper
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από ptiper » 22 Σεπ 2009 02:40

5 είναι οι εταιρείες δυστυχώς με πολλούς να χάνουν τα λεφτά..ΠΡΟΣΟΧΗ : Οσοι τώρα μένουν ανασφάλιστοι θα καλυφτούν για 1 μήνα απο το επικουρικό κεφάλαιο..αλλά μόνο για υλικές ζημιές..αν υπάρχει τραυματισμός ή κάτι παραπάνω δεν καλύπτεται τίποτα απο το ταμείο αυτό..

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 22 Σεπ 2009 11:45

ευτυχώς μόνο 2 μήνες ζημιά (General Union) ...
ο πατέρας μου κλαίει 6μηνο και βάλε
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

LightForce
WebDev Moderator

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από LightForce » 22 Σεπ 2009 11:59

Πολύ άσχημο νέο για τους ανθρώπους που έχασαν τις δουλειές του.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από PanosIlio » 22 Σεπ 2009 15:33

ptiper έγραψε:ΠΡΟΣΟΧΗ : Οσοι τώρα μένουν ανασφάλιστοι θα καλυφτούν για 1 μήνα απο το επικουρικό κεφάλαιο..αλλά μόνο για υλικές ζημιές..αν υπάρχει τραυματισμός ή κάτι παραπάνω δεν καλύπτεται τίποτα απο το ταμείο αυτό..
Το επικουρικό κεφάλαιο καλύπτει μόνο τις ασφάλειες αυτοκινήτου και όχι τα συμβόλαια ζωής και τα καλύπτει για περίοδο 30 ημερών.

Επίσης για την περίοδο των 30 ημερών το επικουρικό κεφάλαιο καλύπτει πλήρως το συμβόλαιο του κάθε ασφαλισμένου. Περίπτωση Δ.
http://www.epikef.gr/default.html έγραψε:Το Επικουρικό Κεφάλαιο είναι υποχρεωμένο να καταβάλει στα πρόσωπα που ζημιώθηκαν αποζημίωση λόγω θανάτωσης σωματικών βλαβών ή υλικών ζημιών από αυτοκινητιστικά ατυχήματα όταν:

α) Αυτός που υπέχει ευθύνη παραμένει άγνωστος. Στην περίπτωση αυτή όμως δεν υπάρχει υποχρέωση αποζημίωσης λόγω υλικών ζημιών, εκτός αν πρόκληθηκαν συγχρόνως και σωματικές βλάβες που απαιτούν νοσοκομειακή περίθαλψη, εφόσον έχει επιληφθεί αστυνομική αρχή και η περίθαλψη αυτή διήρκησε τούλαχιστον για χρονικό διάστημα πέντε ημερών σε δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιωτικό θεραπευτήριο.

β) Το ατύχημα προήλθε από ανασφάλιστα αυτοκίνητα. Εξαιρούνται της υποχρέωσης τα πρόσωπα που επιβιβάσθηκαν με τη θέληση τους στο όχημα που προκάλεσε τη ζημιά, εφόσον το Επικουρικό Κεφάλαιο αποδείξει ότι γνώριζαν ότι το όχημα δεν ήταν ασφαλισμένο.

γ) Το Ατύχημα προήλθε από αυτοκίνητο οδηγούμενο από πρόσωπο που προκάλεσε από πρόθεση το ατύχημα.

δ) Ο ασφαλιστής πτώχευσε ή σε βάρος του εκτέλεση απέβη άκαρπη ή ανακλήθηκε η άδεια λειτουργίας ασφαλιστικής επιχείρησης ένεκα παραβάσεως νόμου.

ε) Το ατύχημα προήλθε από ορισμένους τύπων οχημάτων ή ορισμένα οχήματα με ειδική πινακίδα κυκλοφορίας και των οποίων η ευθύνη δεν έχει καλυφθεί σύμφωνα με το άρθρο 2 του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή το Επικουρικό Κέφαλαιο, το οποίο αποζημίωσε ζημία που προκλήθηκε από όχημα ειδικού τύπου ή ειδική πινακίδα κυκλοφορίας άλλου κράτους - μέλους, έχει δικαίωμα αναγωγής κατά του αντίστοιχου Επικουρικού Κεφαλαίου του τόπου συνήθους στάθμευσης του οχήματος.
Μη λέμε και ανακρίβειες :)
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από dimsis » 22 Σεπ 2009 18:02

Για τις ASPIS banks ακούστηκε τίποτε;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από PanosIlio » 22 Σεπ 2009 19:33

Η Aspis Bank μάλλον πάει για πούλημα, είναι δύσκολα τα πράγματα ειδικά για τους εργαζόμενους στον όμιλο.

Οι ασφαλισμένοι με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο θα τη βρουν την άκρη.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από Insurer » 22 Σεπ 2009 20:50

Όχι παιδιά δεν ήταν κάτι που δεν περίμενε κανείς... όσοι είναι στον ασφαλιστικό κλάδο το περιμεναν εδώ και αρκετό καιρό. Είμαι ασφαλιστής στην Εθνική Ασφαλιστική και είχα μεγάλο πρόβλημα όποτε κάποιος πελάτης μου είχε ατύχημα με κάποιον πελάτη των εν λόγω εταιριών κατα την αποζημίωση. Αναγνωρίζω πως το γεγονός αυτό επιδρά αρνητικά εις βάρος όλων των ασφαλιστικών εταιριών (καχυποψία κλπ) αλλά όλοι ξέρουν και ήξεραν πως το "φτηνό" δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση.

Άβαταρ μέλους
Insurer

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από Insurer » 22 Σεπ 2009 20:59

Επίσης κάτι το οποίο δεν έχει ακουστεί και πάρα πολύ και είναι πολύ σημαντικό είναι πως οι ασφαλιστές της Ασπίδας ήταν 6 μήνες απλήρωτοι, μιλάμε για λεφτά απο ποσοστά συμβολαίων που δικαιούνται βάση νόμου. Αυτό σημαίνει πως κάποιοι άνθρωποι ήταν άνεργοι εδώ και καιρο. Εάν λοιπόν η διοίκηση της Ασπίδας είχε βάλει σκοπό να σώσει το τομάρι της εις βάρος αθώων επαγγελματιών τότε χίλιες φορές λουκέτο .

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από hik-hok » 23 Σεπ 2009 00:32

φθηνή ασφάλεια = ανασφάλεια !!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από dimsis » 23 Σεπ 2009 10:13

Εγώ έχω Ζωής στην Ασπίς και από μαλ#$(@* του ασφαλιστή ενώ επέμενα να την κάνω όταν την ξεκίνησα 15ετίας, είχαν γραμμή να τις κάνουν όλες 35ετίας και όποτε ήθελε και καλά ο πελάτης να την αλλάξει την άλλαζε. Απατεωνιές...
Να δούμε τώρα ΑΝ , ΠΟΤΕ και ΤΙ θα πάρουμε ...

DaveGR

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από DaveGR » 23 Σεπ 2009 11:25

Εγώ έχω Ζωής στην Ασπίς και από μαλ#$(@* του ασφαλιστή ενώ επέμενα να την κάνω όταν την ξεκίνησα 15ετίας, είχαν γραμμή να τις κάνουν όλες 35ετίας και όποτε ήθελε και καλά ο πελάτης να την αλλάξει την άλλαζε. Απατεωνιές...
Να δούμε τώρα ΑΝ , ΠΟΤΕ και ΤΙ θα πάρουμε ...

Καλημερα
dimsis παιρνεις κανονικα τα λεφτα σου μην φοβασαι. Απο εχθες εχουν μπει εκκαθαριστες και στις 5 εταιρειες. Και οταν μπει εκκαθαριστης σε τετοιες περιπτωσεις η αποπληρωμη ή η μεταφορα χαρτοφυλακιου ζωης ειναι πρωτη προτεραιοτητα με το που θα αρχισουν οι ρευστοποιησεις. Αυτοι που θα μεινουν συνηθως μπουκαλα θα ειναι οι εργαζομενοιπου θα ειναι τελευταιοι στην σειρα μετα την ρευστοποιηση.
Απο εκει και περα οσοι εχουν υπολοιπο στην ασπιδα ορισμενουν μηνες τους οποιους τους χανετε για ψαχτητε λιγο καλητερα. π.χ. το δικο μου πρακτορειο εχει βγαλει καλυψη σε συγκεκριμενη εταιρεια με δωρο τους μηνες που μενεις ακαλυπτος στις πτωχευμενες εταιρειες, αρα δεν υπαρχει περιπτωση να μην το εχουν βγαλει και καποια αλλα μεγαλα πρακτορεια.
Power is The Key

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από dimsis » 23 Σεπ 2009 12:12

Το θέμα ποιο είναι όμως; Εγώ θέλω να λήξει το συμβόλαιο μου και να πάρω ότι δικαιούμαι για το διάστημα που πλήρωνα ως τώρα, ασχέτως αν το συμβόλαιο μου με την Ασπίς ήταν 35ετίας και έχουν περάσει τώρα 20 περίπου χρόνια. Δεν θέλω δηλαδή να μεταφερθεί και να συνεχίσει αλλού π.χ. σε Εθνική ασφαλιστική όπως μου έλεγε ο ασφαλιστής μου ότι πρόκειται να προτείνουν ή να κάνουν αυτομάτως σε άλλες περιπτώσεις. Ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις;
Μια και βλέπω έχουμε άτομα του χώρου εδώ μέσα, όποιος γνωρίζει ας μου στείλει ένα pm για να μη χαλάσουμε το θέμα εδώ, εκτός και αν ενδιαφέρει και άλλους και θέλουν και οι mods να το συζητήσουμε και εδώ ανοιχτά;

Άβαταρ μέλους
Insurer

Ασπίς Πρόνοια - τέλος !

Δημοσίευση από Insurer » 23 Σεπ 2009 12:39

dimsis don't panic μια κινηση σαν αυτη δεν θα σε βοηθησει σε κατι στην δεδομενη φαση.
BTW με ολο το θαρρος θα διαφωνησω στο οτι η διαρκεια του Σ/Λ σου ειναι ευθυνη του ασφαλιστη,εκτος κι αν κρατουσε οπλο :)

PS: Δεν πιστευω να υπαρξει προβλημα αν συνεχισουμε το θεμα αυτο μιας και ειμαστε στο thread Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις,δλδ στο σωστο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης