τι γινεται με την phox?

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από nackgr » 23 Σεπ 2009 15:56

σημερα το πρωί έβγαλε μήνυμα οτι been hacked απο κάποιον αραβα .. καμια ωρα μετα επέσαν τα site και απο τοτε περιμένουμε :)
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από nikolas27 » 23 Σεπ 2009 16:19

edit: αφαιρεση φωτογραφιας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolas27 την 23 Σεπ 2009 17:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ptiper
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από ptiper » 23 Σεπ 2009 16:54

oλα down...και ούτε μία ανακοίνωση..ευτυχώς που υπάρχει το freestuff και μαθαίνουμε τι συμβαινει..για να δούμε απο εδώ και πέρα..θα έχουν back up oι ίδιοι?ευτυχώς εγώ έχω..

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Σεπ 2009 16:58

Ανακοίνωση πως να βγάλουν αφού και το κεντρικό είναι down.

Πάντως backups υπάρχουν και όλα θα είναι οκ. Το πόσος χρόνος θα χρειαστεί δεν το ξέρουμε.

1host
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από 1host » 23 Σεπ 2009 17:05

Νομίζω ότι η φωτογραφία θα πρέπει να σβηστεί - όλες οι εταιρείες έχουν κάποιες κακές στιγμές, το θέμα είναι πόσο χρόνο παίρνουν για να αποκατασταθούν.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από nackgr » 23 Σεπ 2009 17:07

σωστο ... εγω ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την phox.gr τωρα ετυχε αυτο ... αν τα επαναφέρουν ολα και ειναι σωστοί οπως με εχουν συνηθίσει

ολα καλα
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

ptiper
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από ptiper » 23 Σεπ 2009 17:08

εννοούσα ότι θα μπορούσε πχ ένας εργαζόμενος στην εταιρεία να μπει σε κάποια forum και να πει τι συμβαίνει..τελωσπάντων θα περιμένουμε..και αυτά στο πρόγραμμα είναι..

Υ.Γ. : Μήπως να κάνουμε κανένα ταξίδι στην Αrabia να τον κάνουμε πιο μάυρο? :hammer:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Σεπ 2009 17:58

ptiper έγραψε:εννοούσα ότι θα μπορούσε πχ ένας εργαζόμενος στην εταιρεία να μπει σε κάποια forum και να πει τι συμβαίνει.
Πιστεύω ότι καλύτερα απο το να τρέχει σε φόρουμ για να πεί τι συμβαίνει να προσπαθεί κι αυτός να διορθώσει το πρόβλημα. :wink:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από CyberCr33p » 23 Σεπ 2009 18:08

ThyClub έγραψε: Πιστεύω ότι καλύτερα απο το να τρέχει σε φόρουμ για να πεί τι συμβαίνει να προσπαθεί κι αυτός να διορθώσει το πρόβλημα. :wink:
Το να ενημερωθούν οι πελάτες, και ας αργήσει 5 λεπτά στην αποκατάσταση του προβλήματος, νομίζω είναι πιο σημαντικό. Δεν το λέω για τον phox συγκεκριμένα, το λέω γενικά για οποιαδήποτε online υπηρεσία.

Πάντως απ' ότι φαίνεται ο server είναι online, απλά είναι κλειστός ο web-server. Όποιος έχει στατική σελίδα και θέλει να πάρει backup και ο ίδιος, ας δοκιμάσει να κατεβάσει τα αρχεία του με FTP.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Σεπ 2009 18:31

Νομίζω το να κάνει κάποιος backup τα αρχεία του τώρα είναι ανούσιο, μιας και όλα τα αρχεία που περιέχουν λέξεις όπως index, main, default κτλ έχουν γίνει deface. Τέσπα άντε να δούμε τι θα γίνει και πότε γιατί το deface έγινε την πιο ακατάλληλη στιγμή.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από Figaro » 23 Σεπ 2009 19:09

Hlikrina elpizw na apokatastathei to provlima to sintometro dinaton.

An thimame kala.. eixe simvei pali afto stin idia etairia prin apo merikous mines.
Tote vrikan to pws egine to deface ?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από CyberCr33p » 23 Σεπ 2009 19:25

Figaro έγραψε:Hlikrina elpizw na apokatastathei to provlima to sintometro dinaton.

An thimame kala.. eixe simvei pali afto stin idia etairia prin apo merikous mines.
Tote vrikan to pws egine to deface ?
Από το thread που βρίσκεται εδώ:

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=43776
pHox Managed έγραψε: το πρόβλημα δημιουργήθηκε από λογαριασμό SSH (εύκολο password).
Κλειδώσαμε το SSH από το firewall και αφήσαμε πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένα άτομα.

Oλοι οι κωδικοί έγιναν πολύ πιο δύσκολοι.

ptiper
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από ptiper » 23 Σεπ 2009 20:08

δηλαδή τότε χρειάστηκαν 3 μέρες να επανέλθουν όλα και χωρις downtime ? τώρα σε πόσο χρόνο πιστεύετε θα επανέλθουν όλα?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από gvard » 23 Σεπ 2009 20:50

Καλησπέρα,
CyberCr33p έγραψε:Το να ενημερωθούν οι πελάτες, και ας αργήσει 5 λεπτά στην αποκατάσταση του προβλήματος, νομίζω είναι πιο σημαντικό. Δεν το λέω για τον phox συγκεκριμένα, το λέω γενικά για οποιαδήποτε online υπηρεσία.
Διαφωνώ κάθετα σε αυτό (στο να μπαίνει να γράφει σε κάθε ένα forum στο οποίο μπορεί να έχει αναφερθεί κάτι για την εταιρία του) καθώς σίγουρα θα έχει χάσει πάαααρα πολλά λεπτά χρόνου από την τηλεφωνική επικοινωνία που θα έχουν οι πελάτες μαζί του. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε δημόσιες σχέσεις αλλά να λύσουμε το πρόβλημα το συντομότερο δυνατό. Αντιθέτως τέτοιες περιπτώσεις είναι τέλεια ευκαιρία για να κάνουν δημόσιες σχέσεις άλλες εταιρίες εις βάρος της παθούσας τονίζοντας τι θα έκαναν εκείνες σε αντίστοιχη περίπτωση.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι γινεται με την phox?

Δημοσίευση από korgr » 23 Σεπ 2009 21:05

Τι αλλο θα ακουσουμε...
Γραμμενοι στα @@ του καθε hoster οι πελατες που στο κατω κατω αυτοι τους τα σκανε!
Οσο καποιοι θα ασχολουνται με το προβλημα, καποιοι αλλοι πρεπει να ενημερωσουν τους πελατες τους και οχι να τους αφηνουν στο σκοταδι!
Ταπεινη μου γνωμη...

ΥΓ Θα μου πειτε που να βγουν να πληρωνουν τετοιο προσωπικο με τις "τρελες" προσφορες τους.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες