Θεσσαλονίκη. Η εικόνα της πόλης μου με πληγώνει...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 19 Ιουν 2003 10:17

Χθες γυρίζοντας από την δουλειά στο σπίτι μου που βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης βούρκωσα. Η εικόνα της Θεσσαλονίκης αυτές τις ημέρες είναι απογοητευτική.

Ενώ όλοι πιστεύαμε ότι η Σύνοδος Κορυφής θα αποτελούσε ένα γεγονός προβολής και γιορτής για την πόλη μας έχει καταλήξει κάτι σαν τους Ελεύθερους Πολιορκημένους.

Η αγορά κλειστή. Οι βιτρίνες των καταστημάτων καλυμένες με λαμαρίνες. Το κέντρο της πόλης αποκλεισμένο. Δεν επιτρέπεται το παρκάρισμα σε όλους τους δρόμους του κέντρου. Από τα πάρκινγκ μας πέταξαν τα αυτοκίνητα έξω από την Τρίτη. Δεν τους ενδιαφέρει που θα τα πάμε. Αρκεί να μην τα έχουμε εκεί μέσα. Το αεροδρόμιο αποκλεισμένο. Αν είσαι τυχερός και πρέπει να ταξιδέψεις αυτές τις ημέρες με αεροπλάνο το πιό πιθανό είναι να καλύψεις αρκετή απόσταση με τα πόδια ή να πληρώσεις 5.5 ευρώ σε κερδοσκόπους ταξιτζήδες οι οποίοι επιτρέπεται να προσεγγίσουν το αεροδρόμιο και χρεώνουν τα κέρατα τους για να καλύψουν μία απόσταση δύο χιλιομέτρων.

Ο κόσμος μουδιασμένος. Η πόλη άδεια. Δεν κατάλαβα δηλαδή τι συμβαίνει. Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα; Γιατί δηλαδή για να δείξουμε φιλόξενοι ως πολίτες πρέπει να σηκωθούμε εμείς και να φύγουμε και να αφήσουμε την πόλη μας έρμαιο στους διαδηλωτές;

Γιατί να μην γίνουν ειρηνικές πορείες, χωρίς επεισόδια ώστε να μπορέσουμε να συμμετέχουμε όλοι; Γιατί πρέπει πάντα να πέφτει ξύλο, μολότωφ και τα σχετικά; Γιατί να μην τολμάμε να κατεβάσουμε μικρά παιδιά σε μία διαδήλωση που μας αφορά όλους; Γιατί μας αναγκάζουν να μένουμε αμέτοχοι σε γεγονότα που συμβαίνουν για εμάς χωρίς εμάς;

Η προπαγάνδα και η τρομολαγνία που έχει πέσει από τα κανάλια είναι ανευ προηγουμένου. Σήμερα το πρωί άκουγα την Παναγιωταρέα να λέει ότι υπάρχουν πληροφορίες ότι η Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ που έχει παραχωρηθεί σε κάποια από τις οργανώσεις που είναι υπεύθυνη για την Αντισύνοδο των Πολιτών είναι γεμάτη με μολότωφ. Και αν είναι αλήθεια αυτό τι θα συμβεί; Θα βάλουν φωτιά στην πόλη για να εκτονωθούν;

Θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι κατασκευασμένα από τα media για λόγους εντυπωσιασμού και ακροαματικότητας και ότι τελικά δεν θα συμβεί τίποτα. Θα είναι όμως έτσι ή θα διαψευστούμε;

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 19 Ιουν 2003 12:57

Mazi me tous kalous pane kai oi kakoi. Afto einai kanonas apo palia... eirinikes diadiloseis mporoun na ginoun arkei na to "epivalei" kapoios. Otan afineis ton prezakia kai ton kathe teliomeno (sorry gia tis ekfraseis) na vandalizei thn polh kai esy san kratos den kaneis kati gi afto, e me synxroreite alla den fteei aftos :P . Ego an eimoun dieythinths ths astynomias tha epiana ola afta ta remalia 300-400 osoi einai kai tha tous evaza sthn filaki gia 1 mhna. Na sou po ego posoi apo aftous tha pane sthn epomenh diadilosh.

Tradaxto paradigma sthn Agglia pou spoudaza pou otan kapoios ekane zhmia se 5' htan sto kratitirio.

Άβαταρ μέλους
Overground

Δημοσίευση από Overground » 20 Ιουν 2003 01:03

Den nomizw o arxigos tis astinomias h o opoios ypey8inos na mhn 8elei na tous syllabei.... alla skepsou... 300 atoma kai opo exw na einai toulaxiston 2 sigkeneis kai 2 filoi gia ton ka8ena na fwnazoun na tous bgaloun exw.... dil 300 sti filaki kai 1200 na fwnazoun... den einai dynaton ayto oso emeis tous prostateyoume... giati mi mou peis pws ama sillaboun kapoion sigkenh sou esy 8a peis bravo kala na pa8ei kai molis vgei 8a tou tis brexw kai egw.... 8a pas kai esy ( to esy ypo8etiko.... gia opoiondhpote milaw) ap'exw na fwnazeis....

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 20 Ιουν 2003 10:38

Πάρτε μία μικρή γεύση από το τι συμβαίνει στη Θεσσαλονίκη αυτές τις ημέρες:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τρία από τα πιό δημοφιλή καταστήματα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Artisti Italiani, Zara, Dhl. Και δεν είναι μόνο αυτά. Όλα τα καταστήματα σε αυτή τη φάση βρίσκονται. Και εμείς πως θα ψωνίσουμε τώρα το μοντελάκια μας; :P :P :P

Εικόνα

Η κεντρική αγορά της Θεσσαλονίκης η γνωστή Μοδιάνο πήρε τα μέτρα της επίσης. Καλα εντάξει μοντελάκια δεν θα αγοράσουμε αλλά ζαρζαβατικά; Πάλι στην πείνα θα το ρίξουμε;

Εικόνα

Το ξενοδοχείο ΗΛΕΚΤΡΑ ΠΑΛΑΣ έκλεισε όλη την πρόσοψή του με λαμαρίνες για να μην είναι εκτός κλίματος.

Πείτε μου τώρα με τέτοια εικόνα πόλης έχουμε άδικο οι Θεσσαλονικείς που θα την κάνουμε για Χαλκιδική σήμερα; :pint:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 20 Ιουν 2003 11:25

to "ouzou mela8ron" leitourgei ??
an nai tote ola kala den yparxei provlima

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 20 Ιουν 2003 11:33

hik-hok έγραψε:to "ouzou mela8ron" leitourgei ??
an nai tote ola kala den yparxei provlima
Για το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ξέρω αν λειτουργεί. Πάντως τα περισσότερα φαγάδικα του κέντρου είναι κλειστά. Αφου δεν κυκλοφορεί ψυχή στους δρόμους...

fox
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fox » 20 Ιουν 2003 13:25

I apantisi se ola ta giati pou theteis kai stin pragmatika aparadekti eikona tis Thessalonikis ehoun mia apantisi opos to vlepo ego. PAIRNOUME OTI MAS AXIZEI kai afou aftous psifizete, afta kai tha sas kanoun kai otan leo aftous den ennoo tous idi kivernontes alla kai tous ipoloipous. Mexri na xefigei o kosmos apo tin lelapa ton Media i opoia tous kanei na min vlepoun tin pragmatikotita kai kathe fora na pigainoun os tifloi stis kalpes, i katastasi tha einai etsi akrivos.
Lipamai, alla etsi einai !

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 20 Ιουν 2003 15:36

Και γω Θεσσαλονικιός είμαι, γέννημα θρέμα.

Από το 1996 όμως, είμαι πλέον "θρέμα" :P Αθηνών δυστυχώς.

Αυτά λοιπόν που βλέπετε να συμβαίνουν εκεί πάνω, στην Αθήνα θα ήταν αν μπορούμε να πούμε "ΝΟΡΜΑΛ" πράγματα.

Μήπως δεν ερημώνει η Αθήνα πριν και μετά την 17η Νοέμβρη? Μήπως δεν καταλαμβάνεται από Αστυνομικές δυνάμεις. Μήπως οι καταστηματάρχες δεν κλαίνε τις περιουσίες τους.

Θα ξεχάσω τι συνέβη λίγο πριν το Πάσχα, με την εδώ Σύνοδο Κορυφής? Μία ολόκληρη πόλη... αποκλεισμένη ΑΠΟ ΔΩ, ΑΠΟ ΚΕΙ...ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΑ προς τέρψη 25 αρχηγών κρατών.

Να ξεχάσω το 1997 με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, που βρισκόσουν μέσα σε 10-15 λεπτά από την Κηφησιά στον Πειραιά; Με όλες τις γνωστές επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτό. Και τι έχουμε ακόμα να δούμε... στους Ολυμπιακούς Αγώνες??? :roll:

Τελικά δεν είναι πάντα καλό...τα φώτα να είναι στραμένα πάνω σου. Στην προκειμένη περίπτωση η Θεσσαλονίκη.

Mίλησε κανείς για πρωτεύουσες και συνπρωτεύουσες??? :kaloe:

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 20 Ιουν 2003 15:59

Nomizw oti o supernet edwse tin swsti apantisi
"Τελικά δεν είναι πάντα καλό...τα φώτα να είναι στραμένα πάνω σου. Στην προκειμένη περίπτωση η Θεσσαλονίκη"
Etsi einai. Oxi oti tha eprepe na ginoun ola auta pou kata tin gnwmi mou einai akraia (auta pou mas edeikse i Elli lew kai parepiptontws, pio emperistatomeno photoreportaz duskola na deis kai apo empeirotatous dimosiografous. Euge!!! Elli). Sinithizoume teleutaia na eimaste akraioi. Ki' auto giati etsi to epeleksan oi Amerikanoi. Kai emeis ws sinithws akolouthoume san kala provatakia. Dustuxws mas exoun ferei se tetoio simeio pou kanoun oti goustaroun xwris kan na se upologizoun. Den nomizw oti prin 10 - 15 xronia sinevaine auto. Me methodeumenes kiniseis mas eferan ekei pou ithelan. An to valoume katw, tote kala na pathoume. Vasika den prepei na xasoume ton stoxo pou einai mia pio anthropini Europi. Na eimaste panta etoimoi na to uperaspizomaste auto

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 20 Ιουν 2003 16:22

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ διαφωνώ με την λογική των συμπολιτών μου να κλείσουν τα καταστήματα με λαμαρίνες και να σταματήσουν τη λειτουργία τους για 4 ημέρες. Χθες το απόγευμα βγήκα να πάρω τσιγάρα και δεν έβρισκα ανοιχτό περίπτερο σε όλο το κέντρο της πόλης.

Από την άλλη μεριά και οι καταστηματάρχες έχουν ένα δίκιο. Εχουν βαρεθεί να τους κατεβάζουν τις βιτρίνες. Εκτιμώ ότι θα έπρεπε να έχουν γίνει άλλες κινήσεις. Εγγυήσεις από την αστυνομία, εγγυήσεις από τις οργανώσεις που είναι υπεύθυνες για τις διαδηλώσεις. Δεν ξέρω ίσως είναι ουτοπίες όλα αυτά αλλά σε τελική ανάλυση κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ενημερώσει τον κόσμο της Θεσσαλονίκης και να του εγγυηθεί ότι η πόλη του δεν θα γίνει ρημαδιό.

Οι μόνοι που ασχολήθηκαν ήταν τα κανάλια και είδατε τα αποτελέσματα στις φωτογραφίες που σας έστειλα.

philipp

Δημοσίευση από philipp » 20 Ιουν 2003 18:27

Ωραίες οι φωτογραφίες. Πάντως, με λαμαρίνες ή χωρίς, την πεθύμησα την πατρίδα μου...

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 20 Ιουν 2003 19:02

Den mporei na balei kaneis kammia fotografia tou Peiraia, giati pethymisa ki ego tin patrida mou... :cry:

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 20 Ιουν 2003 19:16

emena pali poios tha mou lisei tis apories mou?

simfono me tis antidraseis kata tis pagosmiopoiisis kai ola afta.

omos:

kai ego tha ithela na imoun stin salonica , stin genova kai opou allou alla den mporo giati doulevo, den mporo na paro adeia opote thelo kai telos den exo xrimata an pao ekei gia na metakinitho na fao k.l.p.

erotisi: oloi aftoi pou trexoun apo edo kai ekei pos ta katafernoun ola afta? exoun douleia kai an nai pos ti kanoun kai pane stis sigentroseis? me ti xrimata metakinountai kai sintirountai?
Εικόνα

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 20 Ιουν 2003 20:28

emena pali poios tha mou lisei tis apories mou
Tha prospathiso na sou tis lyso ego :kaloe:

Loipon, afta ta paidia zoun mia diaforetiki zoi apo esena kai tous perissoterous apo emas genikos.
Oi perissoteroi apo aftous exoun part-time douleies tis opoies afinoun opote theloun gia na trexoun se aftes tis "ekdiloseis-diadiloseis". Gi'aftous einai ena eidos "peripeteias" kai einai pio simantiko apo mia statheri douleia kai mia "iremi" zoi san tin diki mas.

Xero merika tetoia paidia giati didaxa gia 1 xrono se ena collegio edo sto Edmonton, kai pragmatika tous zileyo...

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 20 Ιουν 2003 20:47

pani0202 έγραψε:
emena pali poios tha mou lisei tis apories mou
Tha prospathiso na sou tis lyso ego :kaloe:

Loipon, afta ta paidia zoun mia diaforetiki zoi apo esena kai tous perissoterous apo emas genikos.
Oi perissoteroi apo aftous exoun part-time douleies tis opoies afinoun opote theloun gia na trexoun se aftes tis "ekdiloseis-diadiloseis". Gi'aftous einai ena eidos "peripeteias" kai einai pio simantiko apo mia statheri douleia kai mia "iremi" zoi san tin diki mas.

Xero merika tetoia paidia giati didaxa gia 1 xrono se ena collegio edo sto Edmonton, kai pragmatika tous zileyo...
polu oraia alla edo akoustike oti tous stisane skines kai tous taizoune oses meres tha diadilonoun.

diladi tous koimizoun kai tous taizoun aftoi tous opoious polemoun?
afto pos to dexontai?

ksanaleo oti simfono me kathe antitheti foni alla apo tin fisi mou eimai kai idiaitera kaxipoptos.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες