Πρόγραμμα διάγνωσης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από Argykaraz » 23 Σεπ 2009 19:10

Μίλησα με το πλαίσιο σήμερα γιατί η κάρτα γραφικών μου παρουσιάζει προβλήματα και την έστειλα για εξέταση, και είπα στο παιδί τα κουλά μου περι fps και διάφορα πράγματα... Αυτός μου απάντησε οτι στο Πλαίσιο χρησιμοποιουν ενα προγραμμα που απλα κανει διαγνωση και αν εχει προβλημα την φτιαχνουν...

Και η ερωτηση μου... ποιο προγραμμα χρησιμοποιουν? εχει ακουσει κανεις κατι?

(συγνωμη αν το εβαλα σε λαθος κατηγορια... ας μεταφερθει αν χρειαζεται..)
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από deninho » 23 Σεπ 2009 19:25

http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download

έχει κάποια τεστ για κάρτα γραφικών, τρξτα και δες αν εμφανίζει προβλήματα :)

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από Argykaraz » 23 Σεπ 2009 19:28

Θα το δοκιμασω και αυτο.. Αλλα περισσοτερο με ενδιαφερει να μαθω τι προγραμμα χρησιμοποιουν στο Πλαισιο... Κυριως πληροφοριακα... την διαγνωση της καρτας μου ετσι και αλλιως θα την κανουν αυτοι... δεν με απασχολει να την κανω και εγω.. η ερωτηση μου ειναι περισσοτερο για να λυθει η απορια μου και για την περιεργεια μου...
ευχαριστω παντως!!
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Σεπ 2009 19:29

Εχει και το hirens boot cd καποια τετοια προγραμματα που ανιχνευουν hardware errors.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Σεπ 2009 01:17

Τι πρόβλημα παρουσιάζει η κάρτα σου;

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από Argykaraz » 24 Σεπ 2009 01:32

Τα pfs της στα παιχνιδια εχουν πεσει δραματικα! και εχω μια μικρη εντυπωση οτι δουλευει μονο ο ενας πυρηνας της... εχω μια EAH 3870X2 1gb

κατεβασα μεχρι και τα original bios της απο το ιντερνετ αλλα και παλι δεν βλεπω διαφορα..

Για να καταλαβεις, Την εδωσα στο Πλαισιο για αντικατασταση γιατι μου καηκε και μου την αντικατεστησαν με μια ιδια (ναναι καλα τα παιδια) ομως φαινεται πως η καινουργια εχει το παραπανω προβλημα...
Η καρτα σερνεται πιο πολυ απο ποτε! Πιστευω πως ειναι το συγκεκριμενο κομματι που εχει το προβλημα γιατι η πρωτη (πριν μου καει) επαιζε κανονικα χωρις προβληματα!
Το θεμα μου δεν ειναι αυτο... αλλωστε θα μου την φτιαξουν η θα την αντικαταστησουν... αυριο η μεθαυριο θα εχω αποτελεσματα..
Εμενα η απορια μου ειναι μια...
Ποιο προγραμμα χρησιμοποιουν για να την εξετασουν?
Δεν ειναι για να το κατεβασω... Δεν ειναι για να το χρησιμοποιησω... Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος παρα μονο η περιεργεια..
Θα ρωταγα το παλικαρι απ το καταστημα, αλλα ντρεπομαι λιγο! σιγα μην αρχισω να τον ζαλιζω με τις αποριες μου! αυτοι εχουν και αλλες δουλειες να κανουν!
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Σεπ 2009 01:35

Το να σου πει πώς λέγεται το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί δεν νομίζω να του φάει χρόνο. Στη τελική καλύτερα να σου πει τα αποτελέσματα του προγράμματος και πώς λέγεται για να κάνεις και εσύ τις ίδιες δοκιμές όταν έχεις τη κάρτα στον υπολογιστή σου μήπως για τις χαμηλές επιδόσεις φταίει κάτι άλλο και όχι η κάρτα.

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Πρόγραμμα διάγνωσης

Δημοσίευση από Argykaraz » 24 Σεπ 2009 01:39

Δοκιμασα την 4870 του αδερφου μου και δουλευει πολυ καλα... με αυτο εγω καταλαβα οτι φταει η καρτα...
Αλλωστε οπως ειπα και πριν, πριν μου την αντικαταστησουν δουλευε κανονικα! Μετα την αντικατασταση, χωρις να πειραξω τιποτα απο λογισμικο η υλικο οι επιδοσεις ηταν απελπιστικες....
My skin is my Sin...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης