Από τα ...geocities στο σήμερα!

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Σεπ 2009 12:52

Αναπολώ εκείνες τις μέρες που ο μόνος τρόπος που είχαμε για να δημιουργήσουμε μια σελιδα online, ήταν με καποιον html editor (online or offline) και με την φιλοξενία σε κάποιον free server!
Όλα εκείνα τα sites που σημερα αποκαλουνται σκουπίδια, layouts με centered paragraphs & images που έφθαναν στην ...Κίνα (πολύ page down :lol: ), με χαζά gif animations, με χαζά javascript alerts κλπ!
Πόσο καλό είναι που ξεφύγαμε από εκείνη την εποχή?

Προσωπικά θα πω απίστευτα κακό!
Κακό όσον αφορά την παιδεία των σημερινών νέων!
Γιατί πλέον ξεκινούν με το δίλημμα "Joomla ή WP?".
Γιατί δεν έχουν πλέον την ευκαιρία να μάθουν τι κρύβεται πίσω από ένα gif animation, τι διαφορές έχει το gif από το jpg και αργότερα από το png.
Γιατί δεν είναι αναγκασμένοι να κατανοούν ΚΑΘΕ σημείο του html κώδικα
Γιατί δεν θα χρειαστεί να αναρωτηθούν τι συμβαίνει αφού πατήσουν σε μια φόρμα submit.
Γιατί γεμίσαμε φιλόδοξους web designers που ενώ δεν γνωρίζουν την τύφλα τους, ξεκινούν από αυτά που εμείς τότε φθάναμε μετά από ένα-δύο χρόνια! Και το χειρότερο έχουν φθάσει στο σημείο να τα θεωρούν απλά επειδή με τα cms που έτυχε να ασχοληθούν, πατούσαν ένα κουμπί και γινόταν. Πατούσαν login και γινόταν login!

Τελευταία έχουν ξεπεράσει κάθε όριο, και μπαίνουν στα χωράφια των e-shops! Έλεος!

Κάποιοι θα πουν "άσε μας ρε δικέ μου με το κύρηγμα πρωί πρωί"...
Και στην συνέχεια θα ανοίξουν ένα topic με τίτλο "Πως γίνεται να..."

Εγώ λοιπόν ΞΕΡΩ πώς γίνεται να...
Επειδή προέρχομαι από την internetική γενιά των Geocities!
Καλό σας προβληματισμό!...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas27 » 25 Σεπ 2009 13:26

και στην εποχη του geocities υπηρχαν οι ετοιματζιδες που υπαρχουν σημερα. οπως και σημερα υπαρχουν οι ασυμβιβαστοι που υπηρχαν τοτε.

προσωπικα, πιστευω πως δεν αλλαξαν και πολλα εκτος απο τις επιλογες προς οφελος των περισσοτερων!

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 25 Σεπ 2009 13:31

Οι web υπηρεσίες και τα e-shops δεν είναι χωράφια κανενός και ευτυχώς ή δυστυχώς έχουν πρόσβαση όλοι. Το να μπαίνεις σε μία αγορά και να προσφέρεις υπηρεσίες δεν ξεπερνάς κανένα όριο αφού δεν έχουμε κλειστό επάγγελμα.

Τον πελάτη τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και η τιμή. Δεν τον ενδιαφέριε εάν χρησιμοποίησες custom κώδικα ή oscommerce. Δεν τον ενδιαφέρει έαν πατώντας το login από πίσω γίνονται χίλιες δύο διεργασίες αφού τη δουλειά του την έκανε.

Εγώ δεν ξέρω PHP και mySQL και δεν έχω το χρόνο να κάτσω να μάθω τώρα για να στήσω ένα e-shop ή ένα cms. Από τη στιγμή που μπορώ να παραμετροποιήσω ένα έτοιμο script δεν βρίσκω το λόγο να απολογηθώ σε κάποιον που μπορεί να το φτιάξει custom.

Άλλωστε όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αν είσαι καλός στο αποτέλεσμα επιβιώνεις αλλιώς απορρίπτεσαι. Με όποιον τρόπο και αν έχει δουλέψει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Σεπ 2009 13:59

lunarmedia έγραψε:Οι web υπηρεσίες και τα e-shops δεν είναι χωράφια κανενός και ευτυχώς ή δυστυχώς έχουν πρόσβαση όλοι. Το να μπαίνεις σε μία αγορά και να προσφέρεις υπηρεσίες δεν ξεπερνάς κανένα όριο αφού δεν έχουμε κλειστό επάγγελμα.

Τον πελάτη τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και η τιμή. Δεν τον ενδιαφέριε εάν χρησιμοποίησες custom κώδικα ή oscommerce. Δεν τον ενδιαφέρει έαν πατώντας το login από πίσω γίνονται χίλιες δύο διεργασίες αφού τη δουλειά του την έκανε.

Εγώ δεν ξέρω PHP και mySQL και δεν έχω το χρόνο να κάτσω να μάθω τώρα για να στήσω ένα e-shop ή ένα cms. Από τη στιγμή που μπορώ να παραμετροποιήσω ένα έτοιμο script δεν βρίσκω το λόγο να απολογηθώ σε κάποιον που μπορεί να το φτιάξει custom.

Άλλωστε όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αν είσαι καλός στο αποτέλεσμα επιβιώνεις αλλιώς απορρίπτεσαι. Με όποιον τρόπο και αν έχει δουλέψει.
Καλά εσύ αυτό κατάλαβες?
Πως ειναι ενα topic Custom vs CMS?
Πως μιλαω για επαγγελματιες (που με οποια μεθοδο) προσπαθουν να πουλησουν?
Μιλαω για παιδεία και για αυτους που τώρα μαθαίνουν, που κάνουν τα πρώτα τους βήματα!

Ελπιζω να κατανοησεις εστω μετα απο δευτερη αναγνωση ποσο ατοπη ηταν η τοποθετηση σου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 25 Σεπ 2009 14:13

Ston pelath den dinoume auto pou ton symferei symfona me ta dika tou dedomena alla ti ton symferei symfona me thn syneidhsh mas...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Σεπ 2009 14:15

Δεν υπάρχει συμβιβασμός σε κάτι.

Εάν δεν θέλεις να συμβιβαστεί μένεις στο "ονειροπόλο web".

Πόσα από αυτά τα Porjects όμως, θα μπορέσεις να τα κάνεις με όλη αυτή την ομορφιά που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Με υπέροχους σχεδιασμούς χρωμάτων, με υπέροχα images, με σωστές web γραμματοσειρές, με μεμεμε...

Πόσα από αυτά θα μπορέσεις να γράψεις 18.000 γραμμές κώδικα, θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις όλα αυτά που έχεις διαβάσει χρόννια και που τα τελειωποίησες με τον καιρό.

Προσωπικά σε κάθε Project προσπαθώ να βάζω μια πινελιά απο κάτι απο αυτά που έχω μάθει.
Όμως δεν γίνεται. Τρελές απαιτήσεις απο τον έναν, γραφιστικές μακέτες σε 3στηλα templates απο διαφημιστικά και οτιδήποτε άλλο φανταστούμε, θα το δούμε μπροστά μας να μας το σερβίρουμε. Πως μπορείς λοιπόν να δουλέψεις σε κάποιο απο αυτά;

Και ναι, τα CMS είναι συνέχεια μπροστά μας. Δεν πρόκειται να σταματήσουν και μάλιστα είμαι υποστηριχτής πολλών από αυτών. Υπάρχουν, βοηθάνε. Τώρα για να το χρησιμοποιήσεις μπορείς είτε να ξέρεις τι κάνει το κάθε τι για να το τροποποιήσεις είτε απλώς να τα πετάς μέσα.

Εκεί ξεχωρίζεις και τον καλό designer απο τον κακό designer.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Σεπ 2009 14:16

fafos έγραψε:Ston pelath den dinoume auto pou ton symferei symfona me ta dika tou dedomena alla ti ton symferei symfona me thn syneidhsh mas...
Στους 10 πελάτες αυτό μπορείς να το περάσεις στους 5.
Στους άλλους 5 τι κάνεις; Διώχνεις τις δουλειές;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 25 Σεπ 2009 14:17

Μια χαρά το διάβασα και μια χαρά απάντησα. Ο καθένας ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο αυτά που διαβάζει.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 25 Σεπ 2009 14:24

fafos έγραψε:Ston pelath den dinoume auto pou ton symferei symfona me ta dika tou dedomena alla ti ton symferei symfona me thn syneidhsh mas...
+10000000

Το χειρότερο πράγμα είναι να προσπαθείς να πείσεις τον πελάτη ότι αυτά που θέλει εκείνος δεν τα χρειάζεται, πχ flash intro σε e-shop :D

Τώρα στο θέμα του korgr εντάξει όποιος είναι παλία καραβάνα είναι παλιά καραβάνα όπως και να το κάνουμε, εαν κάποιος αγαπάει το w/d και είναι νούμπις θα κάτσει να μάθει τα πάντα επάνω σε αυτό γιατί σε κάποια φάση δεν θα του φτάνει αυτό που κάνει το Joomla η το WP θα χρειαστεί κάτι custom, αλλιώς θα είναι αρπακόλας
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Σεπ 2009 14:33

lunarmedia έγραψε:Μια χαρά το διάβασα και μια χαρά απάντησα. Ο καθένας ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο αυτά που διαβάζει.
Τωρα προσεξα την υπογραφη σου!
Οκ κατάλαβα...
Ειπα και εγω, να λεει το ασπρο μαυρο και να εκτιθεται τοσο δημοσια? :roll:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 25 Σεπ 2009 14:36

Basilakis έγραψε:
Στους 10 πελάτες αυτό μπορείς να το περάσεις στους 5.
Στους άλλους 5 τι κάνεις; Διώχνεις τις δουλειές;

nai..

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 25 Σεπ 2009 14:38

korgr έγραψε:
lunarmedia έγραψε:Μια χαρά το διάβασα και μια χαρά απάντησα. Ο καθένας ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο αυτά που διαβάζει.
Τωρα προσεξα την υπογραφη σου!
Οκ κατάλαβα...
Ειπα και εγω, να λεει το ασπρο μαυρο και να εκτιθεται τοσο δημοσια? :roll:
Χίλια συγνώμη που δεν συμφώνησα με αυτά που γράφεις. Δεν θα επαναληφθεί
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manolism την 25 Σεπ 2009 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Σεπ 2009 14:39

telas έγραψε:+10000000

Το χειρότερο πράγμα είναι να προσπαθείς να πείσεις τον πελάτη ότι αυτά που θέλει εκείνος δεν τα χρειάζεται, πχ flash intro σε e-shop :D

Τώρα στο θέμα του korgr εντάξει όποιος είναι παλία καραβάνα είναι παλιά καραβάνα όπως και να το κάνουμε, εαν κάποιος αγαπάει το w/d και είναι νούμπις θα κάτσει να μάθει τα πάντα επάνω σε αυτό γιατί σε κάποια φάση δεν θα του φτάνει αυτό που κάνει το Joomla η το WP θα χρειαστεί κάτι custom, αλλιώς θα είναι αρπακόλας

Μπάστα. Τι ενωείς αρπακόλας.
Πρώτον προσβάλεις επαγκελματικά κάποιους απο εμάς που χρησιμοποιούμε κάποιες πλατφόρμες για τη δουλειά μας. Και για να το πάω ποίο προσωπικά, χρησιμοποιώ το Wordpress στο 90% απο τις δουλειές μου.

Tο ξέρω αρκετά καλά, φτιάχνω δικά μου Plugins και τρώω εργατοώρες για να τα κάνω να δουλέψουνε σωστά και όχι πετώντας μέσα στο κώδικα δεξιά και αριστερά styles και scripts.

Διαβασα το API του, βρήκα τρόπους να κάνω τη δουλειά μου ευκολότερη και δίνω πίσω στην κοινότητα του open source με tutorials, tips, hacks και support όπου μπορώ.

Αυτό με κάνει αρπακόλα στη δουλειά μου; Θα ήταν προτειμότερο να αφήσω όλα τα άλλα και να αφοσιωθώ 8 μήνες για να φτιάξω κάτι απο την αρχή; Και το conversion rate θα μπορούσε να κάνει αυτό; 100 - 200 πελάτες;

Σίγουρα θα βοηθούσε να εξελιγχώ σε κάποια πράγματα καλύτερα, αλλα παρόλα αυτά

ο τροχός ανακαλύφθηκε μια φορά. Απο εκεί και ύστερα, χρησιμοποιούμε τις γνώσεις μας για να τον κάνουμε καλύτερο και να τον εξελήξουμε. Βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό μας, πριν πούμε κάτι. Καλό θα ήταν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilakis την 25 Σεπ 2009 14:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 25 Σεπ 2009 14:41

Basilakis έγραψε:
Αυτό με κάνει αρπακόλα στη δουλειά μου;
nai... :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Σεπ 2009 22:28

Από εκπαιδευτικής πλευράς όπως το θέτει ο Νότης δεν νομίζω πως έχει άδικο, χωρίς βέβαια να αποτελεί και κανόνα πως όσοι ψάχνονται με τα έτοιμα scripts δεν εμβαθύνουν και σε κώδικα όπως για παράδειγμα αποδεικνύουν και χρήστες όπως ο basilakis ή ο thyclub κ.α. εδώ μέσα, που συνδυάζουν και custom programming και έτοιμα scripts.

Επίσης συμφωνώ με τον Νότη πως λόγο αυτής της ευκολίας που παρέχουν όλες αυτές οι έτοιμες γνώσεις και υλικό στο διαδίκτυο, συχνά είναι ο λόγος που οι νεότεροι του χώρου δεν θέλουν να ξανα ανακαλύψουν τον τροχό και στηρίζονται σε έτοιμες γνώσεις και λύσεις και δεν μπαίνουν στον «κόπο» να ζήσουν την εμπειρία της δημιουργίας και της ανάπτυξης ενός site από το μηδέν ή έστω να ψάξουν τον τρόπο που δουλεύουν όλα αυτά τα έτοιμα «εργαλεία» που χρησιμοποιούν. Δεν εμβαθύνουν δηλαδή τόσο πολύ όσο γινόταν παλιότερα που την ψάχναμε κάπως περισσότερο ίσως όμως να το κάναμε και εμείς επειδή δεν υπήρχαν οι σημερινές ευκολίες. Γενικώς δηλαδή το πολύ έτοιμο, σε κακομαθαίνει και δεν σε βάζει στο τρυπάκι του ψαξίματος.

Για το άλλο θέμα τώρα που συζητήθηκε, παρόλο που έχω γράψει πολλές φορές την άποψη μου, θα γράψω και εδώ πέντε πραγματάκια.
Το θετικό από την αύξηση των χρηστών του διαδικτύου είναι πως και οι «αγοραστές» έχουν μάθει να ψάχνουν , να συγκρίνουν και να κρίνουν βάση του αποτελέσματος όπως γράφει και ο Μανώλης ή των τιμών, αναλόγως δηλαδή των κριτήριων του καθενός. Εδώ πάλι θέλω να κάνω μια παρατήρηση. Όλες αυτές οι εφαρμογές που φτιάχνονται από την open source κοινότητα πιστεύω πως έχουν ως βασική ιδεολογία την παροχή δωρεάν λύσεων για αυτούς που πραγματικά το έχουν ανάγκη , σε αυτούς που δεν έχουν το κεφάλαιο να επενδύσουν σε κάτι από το μηδέν, στους χομπίστες, και να παρέχουν μια διευκόλυνση σε αυτούς που μπορούν να συμβάλουν στο web με περιεχόμενο και όχι στο να δημιουργήσουν μια νέα γενιά online επιχειρηματιών που πουλάνε ως δικά τους «προϊόντα» τον κόπο των άλλων βαφτίζοντας ξένα scripts ως δικά τους, ούτε όμως και των στησιματάκηδων και των copypasters, δηλαδή όλων αυτών των δήθεν web designers και developers που έμαθαν να στήνουν ένα έτοιμο script (ή να το στήνουν μέσω του hosting control panel τους) ή άντε και κανένα custom template και δεν ξέρουν να γράφουν γραμμή κώδικα, αλλά κατά τα άλλα ισχυρίζονται πως πουλάνε web development και web design, πουλώντας στην ουσία, εν αγνοία πολλές φορές του πελάτη, δουλειές άλλων. Όποιος έχει γράψει και έχει διαθέσει δωρεάν εφαρμογές – προγράμματα – scripts – templates – modules κλπ πιστεύω θα συμφωνεί σε αυτό, ασχέτως των ποικίλων αδειών χρήσης που πολλές φορές επιτρέπουν και την εμπορική χρήση. Και δεν θα σχολιάσω καν τους «επαγγελματίες» που γέμισαν το web που δεν έχουν εταιρείες, ούτε είναι ασφαλώς νόμιμοι ελεύθεροι επαγγελματίες (freelancers) αλλά κάνουν μαύρη εργασία, ξεφτιλίζοντας πολλές φορές τις τιμές από τη στιγμή που δεν έχουν τα έξοδα που έχει ένας νόμιμος επαγγελματίας.
Ο νόμιμος επαγγελματίας που απασχολείται είτε με το στήσιμο, είτε με τη σχεδίαση, είτε με άλλη εργασία σαφώς και θα πρέπει και να πληρωθεί για το χρόνο του και για όποιες εξειδικευμένες γνώσεις παρέχει σε αυτούς που ζητάνε τις υπηρεσίες του. Εφόσον είναι ξεκάθαρο προς τον πελάτη τι αγοράζει, τι υπηρεσίες και εφαρμογές δηλαδή ακριβώς καλείται να πληρώσει, όλα τα υπόλοιπα καλώς ή κακώς είναι ψιλά γράμματα και όντως κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Σε αυτό δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς μας και κακώς δημιουργήθηκε μια παρεξήγηση μεταξύ δυο αξιόλογων ανθρώπων του χώρου, του Μανώλη (lunar) και του Νότη (korgr) παραπάνω μια και πιστεύω συμφωνούν και αυτοί.

Γενικώς πιστεύω πως έχουν αλλάξει «τα ήθη» στο web και έχει πάρα πολλούς – κυρίως νέους χρήστες - που δεν έχουν καταλάβει ποτέ την ιδεολογία του web. Μερικά χαρακτηριστικά δείγματα τέτοιων χρηστών έχει και εδώ μέσα και είναι αυτοί που βλέπουν το web κυρίως σαν ένα μέσο που θα τους δώσει κάποια εύκολα και ανέξοδα χρήματα ή ακόμα χειρότερα περιμένοντας να πλουτίσουν πουλώντας φούμαρα, εξαπατώντας, ξεγελώντας και αναζητώντας θύματα που θα τους κάνουν πραγματικότητα το όνειρο τους, να γίνουν πλούσιοι από την ζεστούλα του δωματίου τους και την αναπαυτική πολυθρόνα του σπιτιού τους και που χρησιμοποιούν το web όχι για να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους αλλά αντιγράφοντας άλλους και «αναμασώντας έτοιμη τροφή».

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης