Από τα ...geocities στο σήμερα!

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 25 Σεπ 2009 22:56

Basilakis έγραψε:
telas έγραψε:+10000000

Το χειρότερο πράγμα είναι να προσπαθείς να πείσεις τον πελάτη ότι αυτά που θέλει εκείνος δεν τα χρειάζεται, πχ flash intro σε e-shop :D

Τώρα στο θέμα του korgr εντάξει όποιος είναι παλία καραβάνα είναι παλιά καραβάνα όπως και να το κάνουμε, εαν κάποιος αγαπάει το w/d και είναι νούμπις θα κάτσει να μάθει τα πάντα επάνω σε αυτό γιατί σε κάποια φάση δεν θα του φτάνει αυτό που κάνει το Joomla η το WP θα χρειαστεί κάτι custom, αλλιώς θα είναι αρπακόλας

Μπάστα. Τι ενωείς αρπακόλας.
Πρώτον προσβάλεις επαγκελματικά κάποιους απο εμάς που χρησιμοποιούμε κάποιες πλατφόρμες για τη δουλειά μας. Και για να το πάω ποίο προσωπικά, χρησιμοποιώ το Wordpress στο 90% απο τις δουλειές μου.

Tο ξέρω αρκετά καλά, φτιάχνω δικά μου Plugins και τρώω εργατοώρες για να τα κάνω να δουλέψουνε σωστά και όχι πετώντας μέσα στο κώδικα δεξιά και αριστερά styles και scripts.

Διαβασα το API του, βρήκα τρόπους να κάνω τη δουλειά μου ευκολότερη και δίνω πίσω στην κοινότητα του open source με tutorials, tips, hacks και support όπου μπορώ.

Αυτό με κάνει αρπακόλα στη δουλειά μου; Θα ήταν προτειμότερο να αφήσω όλα τα άλλα και να αφοσιωθώ 8 μήνες για να φτιάξω κάτι απο την αρχή; Και το conversion rate θα μπορούσε να κάνει αυτό; 100 - 200 πελάτες;

Σίγουρα θα βοηθούσε να εξελιγχώ σε κάποια πράγματα καλύτερα, αλλα παρόλα αυτά

ο τροχός ανακαλύφθηκε μια φορά. Απο εκεί και ύστερα, χρησιμοποιούμε τις γνώσεις μας για να τον κάνουμε καλύτερο και να τον εξελήξουμε. Βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό μας, πριν πούμε κάτι. Καλό θα ήταν.
Παρεξήγησες, διάβασε προσεκτικά τι γράφω.

"... εαν κάποιος αγαπάει το w/d και είναι νούμπις (νέος στο χώρο) θα (χρειαστεί να) κάτσει να μάθει τα πάντα επάνω σε αυτό γιατί σε κάποια φάση δεν θα του φτάνει αυτό που κάνει το Joomla (από μόνο του ή όσα Plugins υπάρχουν) η το WP (από μόνο του ή όσα Plugins υπάρχουν) (και) θα χρειαστεί κάτι custom (όπως είπες να γράψει Plugins, compontents, modules κλπ), αλλιώς (εαν παραμείνει να στήνει και να πουλάει Joomla! όλα στο default που η διαδικασία παίρνει 10 λεπτά MAX) (ΤΟΤΕ) θα είναι αρπακόλας".

Πιστεύω να λύθηκε η παρεξήγηση.
Και γω μαζί σου είμαι για Joomla!, WP και custom plugins, components.

ps. η γλώσσα μου όταν μιλάω είναι βουτηγμένη στο μυαλό πάντα Χ 2 (επί δύο), έτσι για σιγουριά.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Σεπ 2009 00:54

Με τις παρενθέσεις το κείμενο είναι πολύ καλύτερο :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 26 Σεπ 2009 01:40

Πιστεύω ότι αυτό το θέμα ήταν για πιο ρομαντικές καταστάσεις...

Ήμουν, είμαι και θα είμαι αυτός που πάντα λέει να μην ξανανακαλύπτουμε τον τροχό, αλλά να ξέρουμε πως γυρίζει...

Σχετικά με τις 18000 γραμμές που λέει ο Βασίλης παραπάνω θα συμφωνήσω κατά το ήμιση γιατί αν ο κώδικας είναι reusable τότε στο επόμενο project θα χρειαστούν μόνο 500 γραμμές για να είναι έτοιμο και στο επόμενο ακόμη λιγότερες.

Επίσης αρκετές φορές οι ανάγκες μιας δουλειάς "φωτογραφίζουν" έτοιμο script και άλλες custom code. Ένας σωστός συνδιασμός των 2 πιστεύω είναι ότι καλύτερο (όχι σε όλες τις δουλειές).
Η κοινότητα μας έδωσε μερικά κορυφαία εργαλεία όπως joomla,wp,drupal,typo3 κτλ κτλ "δωρεάν".. Θα ήταν "χαζομάρα" να μην τα εκμεταλευτούμε. Απο την πλευρά μας προσπαθούμε μερικές φορές να δώσουμε κι εμείς πίσω στην κοινότητα. Ένα "πάρε δώσε" που μπορεί να μας βγάλει όλους κερδισμένους.
Όπως είπε κ ο tellas, ένα απλό στήσιμο cms σε κάνει αρπακόλα. Ένα όμως σωστό χτίσιμο και παραμετροποίηση σε πάει στην κορυφή στο άψε σβήσε.

Δεν νομίζετε ότι είναι καιρός να πάρουμε τα καλύτερα απο κάθε περίπτωση και να πάμε μπροστά;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Σεπ 2009 12:51

Αν κάτι έμαθα καλά και μάλιστα χάρη στο freestuff, είναι ότι δεν είναι ανάγκη όταν οι άνθρωποι μιλούν να συνεννοούνται κιόλας μεταξύ τους.... έστω και αν λένε ακόμα και τις ίδιες λέξεις. Όχι τουλάχιστον αν όλες οι πλευρές δεν προθυμοποιούνται να ακούσει η μία την άλλη.

Όταν φύγει η στεναχώρια παιδιά και διαβάσετε το όλο θέμα ποιο ψύχραιμα θα δείτε ότι μιλάτε για διαφορετικά πράγματα. Ότι το όλο θέμα χωρίζεται σε τουλάχιστον 3 διαφορετικές κατηγορίες (και μάλιστα αν το συνεχίσουμε υπάρχουν ήδη δυνατότητες και για 4η).

Ο korgr λέει "τι μέλλον έχουν τα παιδιά μας"
Ο Basilakis λέει "έχουμε δικαίωμα να αναπτύξουμε αυτά που νομίζουμε"
Δυο-τρεις λένε "με τι τρόπο, θα τα αναπτύξουμε".... (Μάλιστα ο καθένας λέει και διαφορετική κατηγορία τρόπου)

Κατά την γνώμη μου άδικα στεναχωριέστε. Νομίζω ότι όλα αυτά συμπεριλαμβάνονται σε διαφορετικούς τομείς που συνήθως είναι η πείρα και οι ανάγκες του καθένας. Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον Basilakis που προσπαθεί να αναπτύξει τις δυνατότητες των εργαλείων που υπάρχουν. Όμως δεν μπορώ να διαφωνήσω και με τον korgr που δυστυχώς έχει δίκιο. Η ανάπτυξη που θέλει ο Basilakis γίνεται μόνο όταν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις τις οποίες τις υποστηρίζει ο korgr.... Όπως βλέπετε είναι κύκλος.... Καθόλου φαύλος, αλλά κύκλος....

Νομίζω πως όλοι πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο καθένας από μας έχει τουλάχιστον 2 γνώμες. Μία προσωπική και μία αντικειμενική. Διαβάζοντας την συζήτηση και κυρίως το ποστ του korgr και μιας και όντως είμαι και εγώ παλιά καραβάνα (μιας και πάνε καμιά 15αριά χρόνια που ασχολούμαι) ένιωσα μια νοσταλγία για το χατήρι του παλιού καιρού και αμέσως μια συμπάθεια στην ιδεολογία του. Πάντα πίστευα ότι το ταξίδι της γνώσης είναι ποιο σημαντικό από τον προορισμό του ιδίου του ταξιδιού. Και λυπάμαι πολύ που τα σημερινά παιδιά δεν έχουν νιώσει την χαρά της ικανοποίησης του ότι πέτυχαν κάτι με τον κόπο τους και την αξία τους. Και αναρωτιέμαι: "μα καλά πως ζουν χωρίς λόγο ύπαρξης; Χωρίς να ξέρουν ότι αξίζουν κάτι; Χωρίς να έχουν κοπιάσει για κάτι το οποίο θα δώσει ικανοποιήση ότι το πέτυχαν στην ζωή τους;" (Θυμάμαι που κάποιος κάποτε είπε: "σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ούτε ένα παιδί που θα ξέρει προγραμματισμό με τόσα έτοιμα εργαλεία που έχουμε".... Και είχε δίκιο.) Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Όμως και η αντικειμενική γνώμη μου είναι ίδια. Δεν είναι δίκαιο η έλλειψη εκμάθησης σε ένα άτομο (κάποιον μελλοντικό παιδί) να έχει άσχημες επιρροές σε δύο (στους -αρκετούς- μελλοντικούς εργοδότες του που δεν θα μπορούν να αναπτύξουν την δική τους προσπάθεια). Δεν είναι δίκαιο αυτό, ούτε για τον έναν ούτε για τον άλλον. Μια τέτοια ιδεολογία, θα είναι πρόβλημα για το μέλλον γιατί η πρόοδος θα σταματήσει. Γι' αυτό συμφωνώ με την ανησυχία του korgr.

Το ωραίο είναι ότι όπως είπα και πριν δεν διαφωνώ και με τον Basilakis. Η ανάπτυξη είναι κομμάτι του πολιτισμού έστω και του ιντερνετικού. Δεν είναι κακό να προτιμάς ότι σε εξυπηρετεί καλύτερα. Όμως πρέπει να παραδεχτείς Basilaki ότι υποστηρίζεις ποιο πολύ την προσωπική σου γνώμη παρά την αντικειμενική. Και το λέω αυτό γιατί δεν ξεκαθάρισες ότι μιλάς για την προτίμηση του εαυτού σου αλλά άφησες την προτίμηση σου να αιωρείται στο θέμα. Αν κάποιο παιδί διαβάσει το σχόλιο σου, την ιδεολογία σου, (και θα την διαβάσει... ξέρεις πόση επισκεψημότητα έχει το fs) σαφέστατα λόγο της τεμπελιάς των σημερινών νέων ανθρώπων (και της εύκολης ζωής που τους παρουσιάζεται από παντού) θα προτιμήσει την δική σου γνώμη... "Αφού το λέει κάποιος" θα σκεφτεί....(Και πολλοί άνθρωποι ακόμα βέβαια... απλά μπορεί να είσαι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι)..... Αυτό δεν είναι σωστό ούτε για το παιδί αλλά ούτε και για σένα. Γιατί ναι μεν μπορεί το παιδί να έχει δικό του δικαίωμα επιλογής (άρα είναι και εν μέρη δική του η ευθύνη) αλλά ο κακός στην υπόθεση θα φανείς εσύ, επειδή "εσύ το έσπρωξες". Και αυτό είναι άδικο για σένα. Θα φανείς κακός μόνο και μόνο επειδή έχεις μια γνώμη που αφορά την δική σου προτίμηση. Λες και δεν πρέπει να έχεις δικές σου προτιμήσεις!!! Γι' αυτό σου προτείνω να ξεκαθαρίσεις αυτές τις δύο διαφορετικές γνώμες πριν αρχίσουν και οι άλλοι με τις δικές τους.... :victory:

Πέρα από τις αντικειμενικές και προσωπικές γνώμες όμως παιδιά υπάρχει όμως και τρίτο θέμα. Η αδικία. Δεν είναι δυνατόν να πάει ο άλλος να καθήσει να διαβάσει, να ψωφήσει να μάθει 5 πράγματα και μετά να έρχεται το πιτσιρίκι που δεν ξέρει την τύφλα του και να διατάζει. Αν κάποιο παιδαρέλι εκεί πέρα μου έλεγε "σιγά μωρέ πάτα 2 κουμπιά και ξεμπέρδεψες" θα έτρωγε τέτοια μπούφλα που θα την ζήλευε ακόμα και ο Οβελίξ! Θα το έστελνα στο σχολείο για τουλάχιστον 4 χρόνια ώστε ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να λέει "σιγά μωρέ". Δεν κάθεται ο άλλος να χάσει καμμιά 5άδα χρόνια της ζωής του στα πανεπιστήμια και τις σχολές για να ακούει "σιγά μωρέ" από άτομα που δεν έχουν βγει καν από το αυγό τους! Ή τους άλλους τους απατεώνες που αρπάζουν ότι μπορούν. (Και που ο dimsis έδωσε ρέστα στο σχόλιο του... καλύτερη επεξήγηση δεν μπορούσα να διαβάσω! Μπράβο dimsis!!)

Όπως βλέπετε παιδιά τα θέματα είναι πολλά. Οι απόψεις το ίδιο. Ο ThyClub έχει δίκιο. "Δεν νομίζετε ότι είναι καιρός να πάρουμε τα καλύτερα απο κάθε περίπτωση και να πάμε μπροστά;" Πέρα από το όλο κέρδος, γνώση, ανάπτυξη, δικαίωση, το σπουδαιότερο είναι ότι όλοι μας θα ξέρουμε ότι τουλάχιστον κάποιος καταλαβαίνει το κόπο μας. Ακριβώς επειδή έχει περάσει από το ίδιο λούκι με μας! :victory: :wink:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Σεπ 2009 13:31

Αλλά ακόμα και επί geocities κάποιοι απλά χρησιμοποιούσαν τον editor χωρίς να την ψάχνουν, οπότε δεν διαφοροποιούνται πολύ από τις σύγχρονες τζουμλοκαταστάσεις.

Υπόψη ότι εσείς οι άσχετοι χρησιμοποιούσατε geocities, εγώ που ήμουν genius και πιο εξελιγμένος σαν είδος χόσταρα τις σελίδες μου σε pathfinder.gr και freepage.gr αλλά και σε άλλες ξένες υπηρεσίες όπως η f2s.com. Η geocities έβαζε τεράστιες διαφημίσεις και μου την έσπαγε.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Σεπ 2009 13:47

Τι λες βρε Παναγιώτη, εμείς χακάραμε το geocities τότε με javascript ώστε να μη δείχνει τις διαφημίσεις τους :p
PS: Ο pathfinder και το freepage δεν υπήρχαν το 95 μέχρι το 98 :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Σεπ 2009 14:23

Θυμάμαι ακόμη την εποχή που το Pathfinder είχε ξεκλείδωτο για το Main root το anonymous ftp -_-

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 26 Σεπ 2009 20:59

patriot έγραψε: Πάντα πίστευα ότι το ταξίδι της γνώσης είναι ποιο σημαντικό από τον προορισμό του ιδίου του ταξιδιού.
:respect:

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 26 Σεπ 2009 21:46

Basilakis, νομίζω "αρπάχτηκες" χωρίς λόγο.

Το αρχικό post είχε στόχο εκείνους που υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Εκείνους που θα στείλουν mail στο support forum "γειά σας, θα μπορούσατε να αλλάξετε το τάδε ώστε να κάνει το τάδε;" και όχι εκείνους που θα βάλουν χέρι μόνοι τους.

Για παράδειγμα, αν κάποιος κράξει την VB6, ποσώς με ενδιαφέρει (δουλεύω με VB6 εδώ και 8 χρόνια). Επειδή στην ουσία δεν του φταίει η VB6, αλλά οι προγραμματιστές. Απλά δεν μπορεί να κάνει τον διαχωρισμό και τους βάζει όλους στο ίδιο σακί. Ο korgr όμως, ήταν σαφής στον διαχωρισμό αυτό.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Σεπ 2009 21:52

Δεν αρποάχτηκα με τον korgr, αρπάχτηκα με τον Telas και για το κείμενο ΧΩΡΙΣ τις παραινθέσεις.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 27 Σεπ 2009 03:12

Με συγκινήσατε (με τη λέξη geocities και όχι με τη σύρραξη :-P)! Διαβάζοντας λοιπόν για το Geocities, αποφάσισα να δω αν υπάρχει ακόμα ένα από τα πρώτα sites που είχα φτιάξει γύρω στα 10 χρόνια πριν (μόνο text με ελάχιστες φωτογραφίες, σχεδόν ανύπαρκτο navigation κλπ) και με χαρά το βρήκα και θυμήθηκα τα πρώτα μου βήματα στο μαγικό χώρο του Web.. Anyway, παρατήρησα πως το Geocities έχει την εξής ανακοίνωση:

"GEOCITIES IS CLOSING ON OCTOBER 26, 2009"

Rest in peace Geocities!

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 27 Σεπ 2009 04:39

Basilakis έγραψε:Δεν αρποάχτηκα με τον korgr, αρπάχτηκα με τον Telas και για το κείμενο ΧΩΡΙΣ τις παραινθέσεις.
μα οι παρενθέσεις εννούνται, διάβασε το και χωρίς αυτές το ίδιο νόημα βγαίνει.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Σεπ 2009 13:10

zerard

Δημοσίευση από zerard » 29 Σεπ 2009 17:55

Η άποψη μου είναι ότι η συζήτηση που άνοιξε ο korgr είναι πολύ πιο μεγάλη από ότι φαίνεται και δεν εκτείνεται μόνο στον τομέα των διαδικτυακών εφαρμογών.
Αν και νομίζω πως διαβάζοντας το μήνυμα του δεν είχε σκοπό να θέσει ερωτήματα του τύπου φτιάξτο μόνος σου vs έτοιμη εφαρμογή. Αναπάντεχα όμως μπήκαμε σε αυτό το θέμα.
Νομίζω πως και οι δύο πλευρές έχουν τα δίκια τους...

Το να κάτσεις να προγραμματίσεις μία εφαρμογή από την αρχή είναι μία χρονοβόρα διαδικασία και ιδιαίτερα ψυχοφθόρα. Σε μία αγορά λοιπόν που υπάρχει τόσο μεγάλος ανταγωνισμός και μία επιχείρηση φτιάχνει με 400 ευρώ site σε Joomla νομίζω πως ακόμα και να δεν καταλαβαίνεις γραμμή PHP αλλά μπορείς να χειριστείς επιδέξια το Joomla (πχ) μπορείς να δουλέψεις καλά. Το αν αυτό είναι ηθικό ή όχι δεν το εξετάζουμε αλλά στο κάτω κάτω αν μπορεί ο άλλος σε 3 ώρες να στήσει site με έτοιμα components γιατί έχει την εμπειρία να το κάνει και βγάλει 400 ευρώ μαγκιά του!
Όμως περιορίζεται σε ότι υπάρχει έτοιμο και φυσικά αυτός ο περιορισμός συνεχώς χαλαρώνει αφού η παγκόσμια κοινότητα ανεβάζει καθημερινά έτοιμες μικρο εφαρμογές που στην πλειοψηφία τους είναι δωρεάν και υπερκαλύπτουν τις τάσεις της αγοράς.

Πάντα όμως θα υπάρχει και η άλλη πλευρά. Πάντα θα υπάρξει ο πελάτης που θα ζητήσει κάτι ιδιαίτερο. Και όταν οι δωρεάν ή μη έτοιμες εφαρμογές καλύψουν όλες τις ανάγκες της αγοράς... απλά θα γεννηθούν νέες ανάγκες. Έτσι πάντα αυτός που επιλέγει το άλλο μονοπάτι θα βρίσκει τρόπο να δουλέψει. Ενδεχομένως όμως αν συμβιβαστεί και χρησιμοποιήσει έτοιμα μοντέλα θα μπορεί να γίνει πιο ανταγωνιστικός. Θα προσφέρει πιο γρήγορα κάτι το οποίο όποιος χρησιμοποιεί μόνο έτοιμα κομμάτια δεν μπορεί να υλοποιήσει.

Από την άλλη η εμπειρία σε κάνει καλύτερο επαγγελματία. Και σαφώς οι έτοιμες εφαρμογές έχουν πλεονεκτήματα αφού έχουν λίγα bugs και μεγάλη ευελιξία αλλά έχουν και το μειονέκτημα ότι ο άλλος μπορεί να γνωρίζει τον κώδικα σου με ότι αυτό συνεπάγεται.
Έτσι καταλήγω πως συμφωνώ και με τα δύο, κάνω και τα δύο και μαζεύω εμπειρίες.
Ξεκίνησα στα 12 από το users.in.gr/~..../ μόνο με HTML. Πήγα στα geocities. Έμαθα PHP, MySql λειτούργησα δυναμικά... Αλλά χρησιμοποίησα PHP Nuke και όταν είδα ότι αυτό που ήθελα δεν υπήρχε το έφτιαξα μόνος μου. Και μετά στο Joomla... Αυτό που δεν μπορώ να βρω έτοιμο το φτιάχνω μόνος μου. Και αν τελικά ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα στα 19 πιστεύω πως έχω αποκτήσει μία καλή εμπειρία. Παντελώς άχρηστη για ορισμένες εφαρμογές... Απαραίτητη για άλλες. Κάποτε δεν συμπαθούσα όσους έστηναν ένα phpBB και είχαν site. Όμως νομίζω πως αφού τελικά η αγορά έχει χώρο για όλους, καλά κάνουν.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 29 Σεπ 2009 18:38

korgr έγραψε:Προσωπικά θα πω απίστευτα κακό!
Κακό όσον αφορά την παιδεία των σημερινών νέων!
Γιατί γεμίσαμε φιλόδοξους web designers που ενώ δεν γνωρίζουν την τύφλα τους, ξεκινούν από αυτά που εμείς τότε φθάναμε μετά από ένα-δύο χρόνια! Και το χειρότερο έχουν φθάσει στο σημείο να τα θεωρούν απλά
Φίλε μου θυμήζεις ένα καραεγωισταρο γνωστο μου που ενω δεν έχει κανει τιποτα στη ζωη του (δεν λεω για σενα - εσενα δεν σε ξερω) κατηγορει τους παντες και τα παντα επειδη πετυχαν σε κατι που γουσταραν πολυ αλλα δεν ειχαν καμια απολυτως σχεση νωριτερα με αυτο.. εγω δηλαδη που δεν ξερω αγγλικα αλλα ηθελα να ασχοληθω με web site πρεπει να ξεκινησω απο τα geosites ή να μη ασχοληθω καθολου επειδη ηρθα αργα να μαθω? σαφως και ξερεις περισσοτερα αφου γνωρισες πιθανον τα windows 98 αλλα μη μου λες οτι επειδη θα παρω αυριο το πρωτο μου pc πρεπει να βαλω τα windows 98 για να τα μαθω πρωτα και να εξελιχθω μετα..
η τεχνολογια παει μπροστα.. πως ζητας λοιπον απο τους φιλοδοξους web designers να πανε πισω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες