Από τα ...geocities στο σήμερα!

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Σεπ 2009 19:05

sovokai ξαναδιάβασε από την αρχή γραμμή γραμμή τι γράφει ο korgr γιατί δεν κατάλαβες τι εννοεί.
Είναι υπέρ αυτών που θέλουν να ασχοληθούν με το web και την ψάχνουν, για αυτούς που ικανοποιούνται με τα έτοιμα και δεν στρώνουν λίγο τον ω τους να μάθουν 5 πράγματα παραπάνω από το πως στήνουμε το wordpress - joomla - drupal - oscommerce κλπ λέει... τους copypasters.

pablo_garcia

Δημοσίευση από pablo_garcia » 29 Σεπ 2009 19:07

Τι μου θύμισες ρε φιλαράκι !!!
Και μυαλό να είχα πάλι ΠΑΟΚ θα 'μουνα !!!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Σεπ 2009 19:19

dimsis έγραψε:και δεν στρώνουν λίγο τον ω τους
O k...s de grafetai etsi: ω, alla etsi: (_|_)

:lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Σεπ 2009 19:22

Αφού το κατάλαβες μια χαρά κάνει τη δουλειά του και είναι και μόνο ένας χαρακτήρας αντί 5 :p
Για την κρουαζιέρα ακόμα περιμένουμε κανένα "review" με φώτος ! ...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Σεπ 2009 19:28

dimsis έγραψε:Αφού το κατάλαβες μια χαρά κάνει τη δουλειά του και είναι και μόνο ένας χαρακτήρας αντί 5 :p
nai.. alla o dikos mou einai pio megalos :kaloe:

dimsis έγραψε:Για την κρουαζιέρα ακόμα περιμένουμε κανένα "review" με φώτος ! ...

einai na ta feiaksei o syntaksidioths mou alla einai poly busy tora.. merxi thn epomenh periodo tha to exei etoimo.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Σεπ 2009 21:47

Ευχαριστω οσους καταλαβαν ποιο ηταν το νοημα στην αρχικη μου τοποθετηση!
Ευτυχως που υπηρξαν κι αυτοι, γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω για την ικανοτητα μου να συνταξω σωστα δυο παραγραφους γραπτως στην ελληνικη γλωσσα!

Το τελικο ρεζουμε ηταν, διαλεξε ο,τι θες, custom* ή κάποιο cms, αλλα φροντισε πριν απο αυτο, να αποκτησεις καποιες βασεις.

*ελεος με την καραμελα πως custom σημαινει 80000 γραμμες κωδικα! Υπαρχει και ο ορος "reusable code" και αν εχεις τις βασεις να γραφεις δομημενο κωδικα, ειναι πανευκολο να τον προσαρμοζεις σε καθε σου project οταν τον χρειαζεσαι. Για παραδειγμα Pagination μια φορα εγραψα και εκτοτε με ξελασπωνει παντου!

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 29 Σεπ 2009 21:56

:roll: :roll: φαινετε οτι δεν καταλαβα καλα.. σταυρωστε με.. :D :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Σεπ 2009 22:07

Μισό να φωνάξουμε την υπεύθυνη καρφώματος:
Εικόνα
:hammer: :lol:

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 29 Σεπ 2009 22:08

τωρα που το ξανασκεφτομαι.... ΚΑΡΦΩΣΤΕ ΜΕ!!!! :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Σεπ 2009 00:41

sovokai έγραψε:τωρα που το ξανασκεφτομαι.... ΚΑΡΦΩΣΤΕ ΜΕ!!!! :kaloe: :kaloe:
χαχα amen to that! ;)
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Σεπ 2009 11:43

korgr έγραψε:Ευχαριστω οσους καταλαβαν ποιο ηταν το νοημα στην αρχικη μου τοποθετηση!
Ευτυχως που υπηρξαν κι αυτοι, γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω για την ικανοτητα μου να συνταξω σωστα δυο παραγραφους γραπτως στην ελληνικη γλωσσα!

Το τελικο ρεζουμε ηταν, διαλεξε ο,τι θες, custom* ή κάποιο cms, αλλα φροντισε πριν απο αυτο, να αποκτησεις καποιες βασεις.

*ελεος με την καραμελα πως custom σημαινει 80000 γραμμες κωδικα! Υπαρχει και ο ορος "reusable code" και αν εχεις τις βασεις να γραφεις δομημενο κωδικα, ειναι πανευκολο να τον προσαρμοζεις σε καθε σου project οταν τον χρειαζεσαι. Για παραδειγμα Pagination μια φορα εγραψα και εκτοτε με ξελασπωνει παντου!
Ωραίο topic korgr :)

Ίσως να εξέφρασες κάτι που δεν ήξερα πως να το κάνω εγώ, εδώ και χρόνια που είμαι 'κατά' των έτοιμων.

Φυσικά και χρησιμοποιώ έτοιμα (έχω 2 phpBB για το awmn πχ) και έχω φτιάξει και modules για έτοιμα (επί εποχής phpnuke) αλλά η αντίθεση μου με τα έτοιμα είναι όταν χρησιμοποιούνται για λάθος σκοπό από άτομα τα οποία δεν γνωρίζουν τι κάνουν κάτω απο το template.

Έτσι βλέπουμε sites τύπου blog (όχι απαραίτητα για bloging όμως) όπου θέλουν απλά να ποστάρουν ένα τίτλο, ένα κείμενο και άντε να έχει και δυνατότητα για σχόλια από κάτω και μία στοιχειώδη κατηγοριοποίηση στα δεξιά, και βάζουν το WP.
Δεν λέω, πολύ καλό το WP. Αλλά αν έχω δεκάδες χιλιάδες visits την μέρα (πχ www.rlslog.net - δεν είναι blog αλλά χρησιμοποιεί WP), όλος ο περίσσιος κώδικας που έχει το WP για δεκάδες άλλες λειτουργίες -που δεν μου χρειάζονται- το καθιστά βαρύ χωρίς λόγο. (Το rlslog είναι σχεδόν 24/7 down λόγω server load)

Όταν θα μπορούσα με 4-5 αρχεία και μερικά queries σε 3-5 πίνακες στην βάση να κάνω την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ δουλειά με το 1 δέκατο σε απαιτήσεις από τον σέρβερ.

Και φυσικά υπάρχει ο αντίλογος ότι μπορείς να παίξεις με caching και λοιπές τεχνικές.
Και ναι συμφωνώ, αλλά το να μην έχεις την γνώση να καταλάβεις γιατί είναι βαρύ και τι μπορείς να κάνεις για αυτό και απλά πετάς το έτοιμο caching plugin γιατί κάποιος blogger σε κάποια γωνιά της γης είπε ότι κάνει δουλειά, τότε μπορείς να πληρώνεις θηρία servers απλά γιατί θες να χρησιμοποιείς κάτι το οποίο δεν κάνει γιαυτό που θες.

Όταν έχεις τις βάσεις και το απαραίτητο background γνώσεων για ότι τεχνολογία χρησιμοποιείς, τότε οι 18.000 γραμμές στο πρώτο project θα μειώνονται δραματικά σε κάθε επόμενο.
Το έχω δει σε δικά μου projects που όταν τα συγκρίνω με το πρώτο μου cms/eshop είναι σαν να το έχει γράψει άλλος.

Όταν δεν γράφεις δικό σου κώδικα αλλά κώδικα βασισμένο στο API κάποιου έτοιμου τότε πως θα επεκταθείς; Πως θα μάθεις τι κάνει η γλώσσα; Πως θα αποτήσεις 'προγραμματιστική φαντασία' όταν μένεις στο ίδιο μοτίβο προγραμματισμού επειδή το 'API' του έτοιμου είναι έτσι;

So η αντικειμενική μου άποψη είναι ότι τα έτοιμα είναι καλά και πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο όταν αυτός που τα χρησιμοποιεί έχει τις κατάλληλες γνώσεις ώστε να ξέρει τι κάνουν και γιατί τα επιλέγει.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να είσαι Certified PHP Developer για να σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς έτοιμα μπας και μάθουν λίγο PHP όσοι το παίζουν τσάμπα μάγκες με joomla, WP και drupal :kaloe:

Άβαταρ μέλους
techtalker
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από techtalker » 30 Σεπ 2009 13:11

fafos έγραψε:
dimsis έγραψε:και δεν στρώνουν λίγο τον ω τους
O k...s de grafetai etsi: ω, alla etsi: (_|_)

:lol:
haha ! Ξεκαρδιστικός o fafos!! :lol:

Ωραίο topic γενικότερα, πέρα απ' όλα τα ενδιαφέροντα σχόλια και τις πληροφορίες που ανταλλάχθηκαν, συνειδητοποιεί κανείς και την ταχύτητα με την οποία εξελίσσεται αυτός ο τομέας!
marianna @papaki - Papaki Blog
Βρείτε το Papaki επίσης σε: Facebook - YouTube - Flickr

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Σεπ 2009 17:16

Μέχρι και η NASA wordpress χρησιμοποιεί...

http://wordpress.grc.nasa.gov/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Σεπ 2009 17:32

Επιχείρημα :kaloe:

'Αφού το κάνουν οι Αμερικλάνοι, τότε είναι οκ' ένα πράμα :lol: :lol:

Btw, δεν εστιάστηκα στο αν είναι καλό ή όχι.
Αλλά στο αν όσοι το χρησιμοποιούν ξέρουν όσα πρέπει να ξέρουν για να το χρησιμοποιήσουν σωστά και να έχουν σωστό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Σεπ 2009 17:54

Ναι βρε και εγώ με χαβαλέ απάντησα... I got the difference now ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες