Κατασκευή Portal με End user licensing και Full licensing???

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 25 Σεπ 2009 17:26

Κατασκευή Portal με End user License και Full License??

φίλοι του freestuff.gr

Θέλω να σας αναφέρω μια «εμπειρία μου» όταν ζήτησα μια προσφορά από μια εταιρία για την κατασκευή και σχεδίαση ενός portal.

Η εταιρία μου έδωσε μια προσφορά «με δύο πακέτα» για την κατασκευή και σχεδίαση του portal. (προσοχή δεν τους ζήτησα να μου κατασκευάσουν κάποιο πρόγραμμα ή λογισμικό)
Μάλιστα τους είπα πως δεν ήθελα να είναι handmade το λειτουργικό του portal αλλά να βασίζεται σε free λειτουργικά.

Το πρώτο πακέτο το «ονόμασαν» «End user License» με τιμή προσφοράς…… z (π.χ 6 cents)
Το δεύτερο πακέτο το «ονόμασαν» «Full License» με τιμή προσφοράς…… z x (επί) 3 ....(ΕΠΙ……τρεις φορές πάνω από το πρώτο πακέτο). (π.χ 20 cents)

Στην ερώτηση μου για τα «δύο πακέτα» και την τεράστια διαφορά τιμής μεταξύ τους μου απάντησαν «κάποια ακαταλαβίστικα» που αφορούσαν την δουλειά τους και τον κλάδο τους, που ένας «απλός θνητός πελάτης» γνωρίζοντας ελάχιστα δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταλάβει!!

Εάν και ψάχνω αρκετά την αγορά δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο.

Είναι συνήθης πρακτική (κατασκευή portal που πληρώνεις τα license ξεχωριστά) η συγκεκριμένη στην web αγορά ?

Τα δικαιώματα φυσικά αφορούν την εξασφάλιση της web εταιρίας και μόνον, και όχι του πελάτη!!. (στο πρώτο πακέτο νομικά η web εταιρία μπορεί στο μέλλον να διεκδικήσει είτε κέρδη είτε το ίδιο το portal)

Τι είδους «χρυσοφόρα» license (δικαιώματα) τελικά κοστίζουν 3 φορές πάνω από το ίδιο το portal?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Σεπ 2009 17:39

Εφόσον το λογισμικό είναι δικό τους, μπορούν να το κάνουν και είναι συνήθες φαινόμενο.

Με την end user license έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιήσεις.
Με τη full Lisence μπορείς να το τροποποιήσεις όπως θέλεις, να το χρησιμοποιήσεις όσες φορές θέλεις.

Η user license αφορά τη χρήση του λογισμικού για το συγκεκριμένο portal.

Η full, αφορά τη χρήση του λογισμικού για όσα portal θέλεις.

Επίσης, κάθε εταιρία μπορεί να έχει ότι νομικό πλαίσιο θέλει και να χρεώνει όσο θέλει.
Στο χέρι σου είναι να το δεχθείς ή όχι.

Αυτό που περιγράφεις πάντως, είναι λίγο περίεργο. Η διεκδίκηση δηλαδή κερδών ή του portal.
Είσαι σίγουρος για αυτό; Ακούγεται λίγο τραγικό :P
Γίνονται πραγματάκια

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 25 Σεπ 2009 17:45

Στο τελευταίο κομμάτι μήπως έγινε κάποια παραξήγηση;
Αποκλείεται να ζητάει μερίδιο επι των κερδών!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 25 Σεπ 2009 18:06

Φίλοι ALR και 1host σας ευχαριστώ πολύ

Μάλλον κάνω λάθος σχετικά με το portal και την διεκδίκηση κερδών από την εταιρία.
Άλλωστε μου φάνηκε τόσο παράξενη η προσφορά για ένα ταξιδιωτικό τουριστικό portal (τα παραδείγματα με τα cents και η διαφορά παραπέμπουν σε χιλιάδες)
Αφού το λέτε όμως εσείς που είστε ειδικοί και στην δουλειά δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ και σας ευχαριστώ

Να είστε καλά

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 25 Σεπ 2009 18:27

Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσεις με την εταιρεία, ώστε να σου δώσει διευκρινήσεις και να λυθεί η παρεξήγηση :-)
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες