Ο Η/Υ σβήνει όταν κάνω scroll και σε άλλες περιπτώσεις...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 27 Σεπ 2009 22:33

Καταρχάς, ελπίζω να βρίσκομαι στο σωστό μέρος κλπ και ελπίζω να αξίζει τον κόπο να απαντήσετε.

Εδώ και καιρό έχω ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα με τον υπολογιστή μου (windows xp). Άρχισε με το να σβήνει η οθόνη όταν έκανα scroll στο word του office 2003. Όταν λοιπόν έκανα τη συγκεκριμένη ενέργεια, η οθόνη, τις περισσότερες φορές, έσβηνε και έπρεπε να πατήσω το κουμπί της επανεκκίνησης, επειδή στον πύργο τα φωτάκια μένουν αναμμένα. Άλλες φορές, η οθόνη έσβηνε αλλά μετά από λίγο ξανα-άναβε αλλά ήταν πράσινη! Μετά ξαναέσβηνε και ξανα-άνοιγε όντας λιγότερο πράσινη και ενώ φαινόντουσαν λίγο τα "χαρακτηριστικά" του περιβάλλοντος του word. Αυτό συνεχιζόταν μέχρι που είτε να αποκατασταθεί πλήρως το περιβάλλον γουόρντ είτε δεν αποκαθιστόταν πλήρως και έσβηνε πια τελείως η οθόνη.
Μετά άρχισα να το παρατηρώ αυτό και στο σκρολ, στο pdf (acrobat), όπου πάλι γινόταν το ίδιο, αλλά πολλές φορές και στον εξπλόρερ.

Απεγκατέστησα και ξανα-εγκατέστησα το office αλλά τίποτε. Το πήγα σε ένα κατάστημα αλλά δεν μπόρεσαν να το φτοιάξουν.
Εγκατέστησα το Openoffice και παρατηρώ ότι εκεί σβήνει πιο αραιά από το microsoft office.

Αλλά και γενικά σβήνει όταν πάω να δω κανένα βίντεο στο youtube ή αλλού, ή στο excel για παράδειγμα όταν πατάω το βελάκι κάτω για να περιηγηθώ στα φύλλα (και όταν αυτά είναι πολλά) τότε πάλι κολλάει.

Κάποιοι μου είπαν ότι φταίει η κάρτα γραφικών (σε κάποιο άλλο φόρουμ, μου φαίνεται) και άλλοι μου έλεγαν να κάνω format, κάτι που δεν τολμώ λόγο του ότι δεν έχω κάνει ποτέ και επειδή βρίσκομαι σε καιρό με εργασίες κλπ δεν θέλω να καθυστερήσω με οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να προκύψει.

Εσείς τι λέτε;;;

Ευχαριστώ.
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Σεπ 2009 22:42

Το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών σου...
Άνοιξε το κουτί και δες αν γυρίζει το ανεμιστηρικάκι που βρίσκετε πάνω στη κάρτα γραφικών (αν έχει) αλλά και το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού όσο είναι σε λειτουργία ο υπολογιστής σου. Παίζει αν δεν έχει δημιουργηθεί ήδη πρόβλημα στην κάρτα να την γλιτώσεις με αλλαγή ανεμιστήρα αν έχουν πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 27 Σεπ 2009 22:46

Ευχαριστώ ειλικρινά για τη γρήγορη απάντηση.
Θα δοκιμάσω και θα σου πω...

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 30 Σεπ 2009 11:50

Τα ανεμιστηράκια λειτουργούν κανονικά, οπότε θα αλλάξω κάρτα.
Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης