SideBar Options

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
snik
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από snik » 29 Σεπ 2009 17:17

ok λοιπον το layout ειναι αυτο αν και θα κανω μερικες μικροαλλαγες στο header. Αυτο που θελω να μαθω ειναι:

1) Στο footer θελω να βαλω την δυνατοτητα να κατεβαζει καποιος το βιογραφικο μου αλλα θελω πρωτα να αφηνει το ονομα του που θα καταχωρειτε ειτε στην βαση η θα μου ερχεται ειδοποιηση με mail και μετα θα παταει download. Εχετε υποψιν σου καποιο plugin που να κανει αυτην την δουλεια; Νομιζω οτι με php θα γινεται ευκολα αλλα δεν εχω εμπειρια πανω σε αυτον τον τομεα.

2)Στο μενου portfolio θα εχω μονο τις δουλειες μου χωρις την sidebar, δηλαδη εχω στο μυαλο μου να το διαμορφωσω καπως ετσι. Θα υπαρχουν σε thumbnails στα αριστερα και δεξια διαφορες λεπτομεριες για το site, το θεμα ειναι πως θα κανω αυτην την διαμορφωση; Γινεται με καποιον τροπο να ορισω στο wordpress οτι οταν θα βρισκεσαι στο μενου portfolio θα παιρνεις την εμφανιση απο αλλο css αρχειο; Αν εχεις καποια αλλη ιδεα για την υλοποιηση του θα χαιρομουν πολυ να την ακουσω.

Αυτα προς το παρον :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Σεπ 2009 11:06

Το 1 γίνεται με php, όσο αναφορά τώρα για Plugin δεν νομίζω. Αν και μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε form plugin, και να του πεις οτι το thank u page θα έχει και το link σου μέσα...

Για το 2) τα πράγματα είναι πολύ εύκολα.

Θα ανοίξεις το index.php και το single .php θα βρεις που κάνουνε include το sidebar και γα χρησιμοποιήσεις
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=44589

δηλαδή ανάλογα με το id να εμφανίζεται ή όχι το sidebar.

Βέβαια ίσως χρειαστεί κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις και λίγο παραπανω edit έτσι σου δείνω και 2 plugins

http://wpfav.gr/costum-post-template/

http://wpfav.gr/template-%CF%84%CE%B7%C ... %B1%CF%82/

so simple! :D

Καλή αρχή με το Wordpress και οτι χρειαστείς... θα με βρείς εδω γύρω ;)

snik
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από snik » 04 Οκτ 2009 01:00

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου θα τις κοιταξω και θα επανελθω. Αυτο με την φορμα και το thank you page μου περασε απο το μυαλο αλλα λεω δεν γινεται να ειναι τοσο απλο :D

Οσο για τα plugins θα τα δοκιμασω, γενικα στα portfolio που ειναι βασισμενα στο wordpress τι χρησιμοποιουν;
www.snik.gr My personal Portfolio!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από Basilakis » 04 Οκτ 2009 01:26

Δες το creativeg.gr που το έβγαλα σήμερα και είναι το δικό μου Portfolio...

Χρησιμοποιούν λίγα και λιτά πράγματα και ποιο πολύ costme made functions :)

snik
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από snik » 05 Οκτ 2009 23:12

Λοιπον σημερα βρηκα επιτελους λιγο χρονο για να πειραματιστω. Ας πω αναλυτικα τι εχω για να με καταλαβετε καλυτερα, στο home θα φενονται ολες οι κατηγοριες εκτος απο την portfolio οπου εκει μεσα θα εχω διαφορες δουλειες μου. Αρα μεχρι στιγμης ψαχνομαι για το πως θα κρυψω αυτην την κατηγορια απο το homepage, οποτε google is my friend και λογικα θα την βρω ευκολα την ακρη.

Επομενο θεμα μου τωρα ειναι το πως θα κρυψω την sidebar μονο απο την κατηγορια portfolio. Απο οτι ειδα στα links που μου εδωσες πρεπει να βαλω καπου το

Κώδικας: Επιλογή όλων

if (is_category('Blog Post')) {?>) { ?>

με την αλαγη οτι αντι για blog post θα λεει portfolio στην περιπτωση μου. Επειδη ομως εγω θελω να αλλαξω και την διαμορφωση του site σε αυτην την κατηγορια καταλαβα οτι πρεπει να φτιαξω ενα αρχειο με το ονομα της κατηγοριας (στην περιπτωση μου category-4.php οπου 4 ειναι το id της συγκεκριμενης κατηγοριας) και απο εκει μεσα να το διαμορφωσω αναλογα. Το ερωτημα μου ειναι που ακριβως θα βαλω αυτο το if για να δουλεψει σωστα;

Μεχρι στιγμης το category-4.php ειναι το εξης

<?php
get_header&#40;&#41;;
?>

<div id="content">

<?php get_sidebar&#40;&#41;; ?>

<div id="blog">
		<?php if&#40;have_posts&#40;&#41;&#41;&#58;?><?php while&#40;have_posts&#40;&#41;&#41;&#58;the_post&#40;&#41;;?>
		<div id="comments">
			<p class="postmetadata">
			<?php comments_popup_link&#40;'00', '01', '% '&#41;; ?>
			</p>
		</div>
		<div class="post" id="post-<?php the_ID&#40;&#41;;?>">
			<h2 class="title"><a href="<?php the_permalink&#40;&#41;;?>" title="<?php the_title&#40;&#41;;?>"><?php the_title&#40;&#41;;?></a></h2>
			<div class="entry">
			<?php the_content&#40;&#41;;?>
			<?php link_pages&#40;'<p><strong>Pages&#58;</strong> ', '</p>', 'number'&#41;; ?>
			</div>
			<?php endwhile;?>
			<div class='navigation'>
			<?php previous_post_link&#40;'&laquo; %link'&#41; ?> <?php next_post_link&#40;' %link &raquo;'&#41; ?>
			</div>
			<?php else &#58;?>
			<div class="post" id="error">
				<h2><?php_e&#40;'Not found'&#41;;?></h2>
			</div>
		<?php endif;?>
		</div>
	</div>
</div></div></div>

<?php
get_footer&#40;&#41;;
?>
Στα site που μου εδωσες και με λιγο ψαξιμο απο εδω και απο εκει νομιζω οτι η γραμη που πρεπει να πειραξω ειναι η

<?php if&#40;have_posts&#40;&#41;&#41;&#58;?><?php while&#40;have_posts&#40;&#41;&#41;&#58;the_post&#40;&#41;;?>
Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι πως ακριβως πρεπει να την κανω για να παρει μονο αυτην την κατηγορια. Επισης εχω και προβλημα οταν παταω στην sidebar καποια category για να δω τα posts μου δειχνει τα posts ολων των κατηγοριων οποτε καποιο λαθος πρεπει να υπαρχει στο archive.php.

Τελος σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου αλλα και για τις συμβουλες σου πανω στο θεμα του wordpress. Μπορει να φενονται λιγο ασχετες οι αποριες μου αλλα τωρα το μαθενω το wordpress και μεχρι στιγμη μου φενεται οτι αξιζει να ασχοληθει καποιος μαζι του.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Οκτ 2009 23:28

Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλα αλήθεια πρέπει να αλάξεις τον κώδικα σου :D

Εάν επιμένεις να μην τον αλάξεις το category-4.php που έφτιαξες θα το κάνεις

http://wordpress.org/extend/plugins/cus ... -template/

post template με αυτό το Plugin Και κάθε φορά που θα γράφεις για αυτή τη κατηγορία, θα επιλέγεις αυτό το template

snik
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από snik » 06 Οκτ 2009 01:01

Δεν εχω προβλημα να αλλαξω κατι στον κωδικα απλα ρωταγα στο παραπανω για το που θα μπει το καθε τι μιας και δεν εχω εξικοιωθει ακομα τοσο καλα με το wordpress. Θα το ψαξω λιγο ακομα με το post template και ελπιζω να την βρω την ακρη :)

snik
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από snik » 08 Οκτ 2009 16:12

Λοιπον μεχρι τωρα εφτιαξα το γενικο template του site, διαμορφωσα τα comments και τωρα ειμαι στην κατασκευη του portfolio. Ειδα οτι με τα custom fields μπορω να πετυχω αυτο που θελω οποτε εβαλα καποιες τιμες για τα πεδια που θελω να υπαρχουν στο portfolio και καταφερα να τα εμφανισω στο archive.php και στο single.php. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα ομως, πως μπορω να κρυψω ενα πεδιο απο τα custom fields χωρις να το διαγραψω;
Για να καταλαβετε καλυτερα γιατι μιλαω, εχω βαλει ενα slideshow στο πανω μερος του site μου και για να εμφανισει μερικες εικονες πρεπει να προσθεσω ενα πεδιο στο custom field και να του δωσω ως value την τοποθεσια της εικονας. Αυτο ομως εγω δεν θελω να φενεται οταν καποιος κανει browse το portfolio μου οποτε θελω η καποιον τροπο για να το κρυψω αυτο η να μου πειτε πως μπορω να βαλω ενα class στο καθε πεδιο του costum field (οπου αυτο θα ηταν και το καλυτερο).

Μεχρι στιγμης παιρνω τα δεδομενα με αυτην την εντολη

<?php the_meta&#40;&#41;; ?>
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snik την 08 Οκτ 2009 16:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Οκτ 2009 16:25

Me to If_page.. ean o allos einai sto portfολιο show else blank...

snik
Επικοινωνία:

SideBar Options

Δημοσίευση από snik » 08 Οκτ 2009 16:53

Βασιλη καταρχην ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα βρηκα λυση αλλιως. Μετα απο ψαξιμο στο google κατεληξα σε αυτον τον κωδικα

<?php if &#40; $keys = get_post_custom_keys&#40;&#41; &#41; &#123;
echo "<ul class='post-meta'>\n";
foreach &#40; &#40;array&#41; $keys as $key &#41; &#123;
$keyt = trim&#40;$key&#41;;
if &#40; '_' == $keyt&#123;0&#125; || 'slider_thumbnail' == $keyt &#41;
continue;
$values = array_map&#40;'trim', get_post_custom_values&#40;$key&#41;&#41;;
$value = implode&#40;$values,', '&#41;;
echo apply_filters&#40;'the_meta_key', "
<li><span class='post-meta-key'>$key&#58;</span> $value</li>
\n", $key, $value&#41;;
&#125;
echo "\n";
&#125; ?>
Οπου slider_thumbnail βαζετε αυτο που θελετε να κρυψετε και δουλευει μια χαρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες