Πιστοποίηση Windows Server

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
el02154

Δημοσίευση από el02154 » 30 Σεπ 2009 14:02

Παιδιά,

λοιπόν έχω αρκετές γνώσεις περί δικτύων και μερικές πιστοποίήσεις cisco. θέλοντας να αλλάξω λίγο και να εμπλουτίσω και διευρύνω τις γνώσεις μου σαν 'δικτυάς' σχέφτομαι να μάθω πως στ'ηνουμε διάφορους servers. Για αυτό το λόγο ψάχνω καλά βιβλία για ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ (μιας και δεν έχω ιδέα από το θέμα) που ίσως μπορούν να οδηγήσουν και σε κάποια πιστοποίηση που τυχόν να υπάρχει ωστέ να μπει και σε κανένα βιογραφικό.

Έχει κανείς καμμιά πρόταση;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Σεπ 2009 14:19

Προσωπικά προτείνω να μην ασχοληθείς με windows για server εφαρμογές.

Πιάσου με linux όπου θα δεις στην πράξη όσα ξέρεις περί δικτύων.

Δεν υπάρχει κάτι δικτυακό που να μην το κάνει το linux, σε αντίθεση με τα windows που δεν υποστηρίζουν για παράδειγμα BGP (μόνο OSPF & RIP για dynamic routing).

Γενικά αν δεν χρειάζεσαι κάποια windows specific εφαρμογή (πχ Domain controller με Active Directory κλπ) θεωρώ πως θα μάθεις πιο χρήσιμα πράγματα πάνω στο linux και σαφέστατα σε μεγαλύτερο βάθος μιας και στο linux δεν αρκείσαι σε wizards και παράθυρα αλλά μαθαίνεις πρακτικά το κάθε τι που ρυθμίζεις πως δουλεύει σαν τεχνολογία.

Με το linux μπορείς να μετατρέψεις κυριολεκτικά ένα απλό pc σε desktop, thin client, workstation, server, HA server, router, advanced (μέχρι αηδίας όμως advanced :kaloe: ) firewall & traffic shaping...

Γενικά είναι ανοιχτό από όποια οπτική το δεις. Η φαντασία σου σε περιορίζει να κάνεις νέα πράγματα μετά ;)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 30 Σεπ 2009 21:36

Μάλλον ενδιαφέρεται για στήσιμο Windows επειδή συνήθως το προτιμούν οι μεγάλες εταιρίες...

Server 2008 κτλ κτλ...

Γιατί δεν ξεκινάς από το ιντερνετ και βλέπεις πως πάει...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

el02154

Δημοσίευση από el02154 » 01 Οκτ 2009 16:30

Cha0s έγραψε:Προσωπικά προτείνω να μην ασχοληθείς με windows για server εφαρμογές.

Πιάσου με linux όπου θα δεις στην πράξη όσα ξέρεις περί δικτύων.

Δεν υπάρχει κάτι δικτυακό που να μην το κάνει το linux, σε αντίθεση με τα windows που δεν υποστηρίζουν για παράδειγμα BGP (μόνο OSPF & RIP για dynamic routing).

Γενικά αν δεν χρειάζεσαι κάποια windows specific εφαρμογή (πχ Domain controller με Active Directory κλπ) θεωρώ πως θα μάθεις πιο χρήσιμα πράγματα πάνω στο linux και σαφέστατα σε μεγαλύτερο βάθος μιας και στο linux δεν αρκείσαι σε wizards και παράθυρα αλλά μαθαίνεις πρακτικά το κάθε τι που ρυθμίζεις πως δουλεύει σαν τεχνολογία.

Με το linux μπορείς να μετατρέψεις κυριολεκτικά ένα απλό pc σε desktop, thin client, workstation, server, HA server, router, advanced (μέχρι αηδίας όμως advanced :kaloe: ) firewall & traffic shaping...

Γενικά είναι ανοιχτό από όποια οπτική το δεις. Η φαντασία σου σε περιορίζει να κάνεις νέα πράγματα μετά ;)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. βασικα έλεγα να ξεκινήσω με Windows γιατί δεν έχω ιδέα από λίνουξ...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Οκτ 2009 10:42

Ο λόγος που προτείνω Linux είναι αφενώς γιατί μπορείς να το ψάξεις σπίτι σου -ελεύθερα- χωρίς να πρέπει να έχεις 15 licence για να στήσεις ένα windows server απλά για να μάθεις, και γιατί κυρίως κατά την άποψη μου οτιδήποτε μαθαίνεις στο linux το μαθαίνεις από μέσα προς τα έξω πως λειτουργεί.

Σε οτιδήποτε application της microsoft έχω δει, χρησιμοποιεί τις δικιές της ορολογίες, τα δικά της interface, και δεν έχεις ιδέα τι γίνεται πίσω από τα κουμπάκια :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες