Αρχαριος και

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
After

Αρχαριος και

Δημοσίευση από After » 01 Οκτ 2009 22:40

Αρχάριος και …

Πρόσφατα έκανα την αγορά ενός καταστήματος DELIVERY CAFÉ και έχω τεράστιο πρόβλημα με της παραγγελίες
Ας υποθέσουμε ότι ένας πελάτης παίρνει τηλέφωνο να παραγγέλλει καφέ εγώ θέλω να φτιάξω - φτιάξουμε ένα πρόγραμμα από access(νομίζω) που θα έχει buttons και θα έχει όλους τους καφέδες (κάτι σε στιλ ever…..est) και με το τέλος της παραγγελιας θα το στέλνει σε ένα θερμικό εκτυπωτή για να ξεκινήσει η παραγγελια του….

ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ????
:-? :-? :-? :-?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Αρχαριος και

Δημοσίευση από dimsis » 03 Οκτ 2009 18:18

Σχεδίασε αυτό που σκέφτεσαι και ανέβασε κάπου την εικόνα για να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις.
Αναφέρεσαι στους αυτόματους πωλητές καφέ;

After

Αρχαριος και

Δημοσίευση από After » 04 Οκτ 2009 18:29

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

Μάλλον δεν στο εξήγησα εγώ καλά δεν αναφέρομαι στους αυτομάτους πωλητές αλλά σε υπάλληλο που θα φτιάχνει καφέ.
Εγώ θα είμαι στο τηλέφωνο και θα έχω το software μπροστά μου και όταν θα κάνει ο πελάτης την παραγγελία θα πατώ εγώ το εκτύπωση και θα βγαίνει στον υπάλληλο για να ξεκινήσει την παραγγελία…

Αυτά που βλέπεις στα αριστερά θα είναι buttons και μόλις το πατώ θα μεταφέρετε στην λίστα δεξιά και μετά απλά θα πατώ το εκτύπωση θα βγαίνει στον θερμικό εκτυπωτή…

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Αρχαριος και

Δημοσίευση από dimsis » 05 Οκτ 2009 03:09

Λοιπόν κάθησα έφτιαξα κάτι στα γρήγορα σε Visual Basic 6. Κατέβασε το από εδώ, αποσυμπίεσε το και τρέξε το setup.exe
Θα σου φτιάξει μόλις τελειώσει η εγκατάσταση στα Προγράμματα ένα DeliveryCafe, τρέξτο και πες μου αν σου κάνει κάτι τέτοιο τη δουλειά σου.

http://www.code.gr/deliverycafe/deliverycafe.rar

Screenshot:
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 06 Οκτ 2009 19:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

After

Αρχαριος και

Δημοσίευση από After » 05 Οκτ 2009 18:20

Πραγματικά είσαι μέσα στο μυαλό μου δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς
Είναι φανταστικό….
Πρέπει να τα πούμε από κοντά στείλε p.m με τα στοιχεία σου…
Ευχαριστωωωωωω για όλα…

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Αρχαριος και

Δημοσίευση από dimsis » 05 Οκτ 2009 20:27

Πες μου εδώ ή στο άλλο θέμα που άνοιξα για το προγραμματάκι http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=45455 τι άλλο θέλεις να τα δω με την πρώτη ευκαιρία. Το δοκίμασες στον εκτυπωτή σου να δεις πως βγαίνει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες