τι AdSense ad units πρέπει να βάζουμε στην σελίδα μας;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Οκτ 2009 02:29

Φυσικά τα ad units που ταιριάζουν με το design μας, αλλά εάν δεν βάλουμε ένα 728px × 90px χάνουμε πολλά γραφικά banners και αν δεν βάλουμε 300px × 250px θα χάσουμε τις διαφημίσεις με video που έχουν αρχίσει να παίζουν πολύ.

Δεν ξέρω αν πρέπει από την αρχή του σχεδιασμού μας να έχουμε στο νου μας τα μεγέθη που θα έχουν οι διαφημίσεις μας, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να έχουμε χώρο για τουλάχιστον δύο διαφορετικά δημιουργικά κι αν μας παίρνει (έχουμε περιεχόμενο και χώρο) βάζουμε κι ένα τρίτο διαφορετικού μεγέθους ή και τύπου (πχ μόνο Links).

Η αγορά είναι δύσκολη, αλλά εξελίσσετε, και μαζί της πρέπει να εξελισσόμαστε κι εμείς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Οκτ 2009 10:51

Νομίζω πως απο την αρχή, όταν σχεδιάζουμε πρέπει να ξέρουμε τις αάγκες και ανάλογα να πράξουμε.

Όσο αναφορά βέβαια τα μεγέθη... μέσα σε αυτά τα διαφιμηστικά παίζουν και κάποια τα οποία είναι ενοχλητικά όπως ένς Boxer ή και κάτι προυτς - πούτς... Ακόμη και να τα αποκλίσεις, πολλές φορές τα αποκλείουμε αφού την πατήσουμε

P.S.
Επειδή δεν έχω τρέξει banner σε δικιά μου σελίδα, νομίζω πληρώνουνε αναλόγως με τις διαστάσεις ή κάνω λάθος; Γιατί εάν είναι ετσι, τότε σύγουρα μπορείς να βγάλεις σε ένα design ακόμη και τη μεγαλύτη διάσταση, αρκεί να πληρώνει καλά...

zip
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zip » 04 Οκτ 2009 04:03

Δεν καταλαβαίνω από ποια σκοπιά θέτεις την ερώτησή σου. Μάλλον από την άποψη της μεγιστοποίησης του κέρδους.

Basilakis, οι διαστάσεις δεν έχουν καμια σχέση με το πόσο πληρώνει μια διαφήμιση.

Κυκλοφορεί στην αγορά ένα βιβλίο που λέει συμβουλές για το adsense. Μία από αυτές είναι να μην βάζεις ποτέ διαφήμιση με εικόνα. Και ο λόγος είναι απλός: οι χρήστες την παραβλέπουν εύκολα. Και άρα δεν κάνουν κλικ.

Επίσης έλεγε για τις διαστάσεις. Ότι υπάρχουν κάποιες διαστάσεις που τις έχουμε ταυτίσει με διαφημίσεις της google και τις παραβλέπουμε αυτόματα. πχ η κλασική Leaderboard (728 x 90)

Από κει και πέρα, το καλύτερο είναι να κάνεις δοκιμές και να κρατάς την καλύτερη επιλογή (χρήση channels)

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 04 Οκτ 2009 10:31

Πιστεύω ότι οι διαφημίσεις με εικόνα έχουν σχέση με το περιεχόμενο της ιστοσελίδας. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε ιστοσελίδες πχ όπως το freestuff που έχουν κυρίως κείμενο, οι διαφημίσεις με εικόνα μπορεί να αγνοηθούν, στην άλλη πλευρά, σε ιστοσελίδες που έχουν πχ φωτογραφίες, ένα banner με εικόνα ίσως να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Οκτ 2009 10:41

Βάλτε μια εικόνα με καμιά όμορφη ημίγυμνη να δούμε αν θα την αγνοήσουν και αν δεν θα έχει κλικ ... :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης