Η google μας πετάει από το adsense χωρίς λόγο?

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
zip
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zip » 04 Οκτ 2009 03:48

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συνεχίσουμε την κουβέντα που άρχισε εδώ.
korgr έγραψε:Μπορει καποιος να αποδειξει πως δεν σε σταματανε χωρις λογο επειδη αρχιζεις να κρινεσαι ασυμφορος?

Και κατι ακομα...
Ειμαι καθετα αντιθετος σε οποιαδηποτε μεθοδο διαδικτυακης προβολης (text or image based) της οποιας η οικονομικη ανταποδωση στηριζεται αποκλειστικα σε clicks.
Να διαφημισω καποιον σε site μου, χωρις να πληρωθω για τα impressions, τις φορες δηλαδη που εστω και υποσυνειδητα κανει γνωστη την παρουσια του (brand or offered products/services) στους επισκεπτες μου? Ε ποτε!
Στην εφημεριδα γινεται κανενα κλικ? Στο ραδιοφωνο? Στην TV? Στις αφισες?
Πρώτον, την google δεν σε συμφέρει να σε διώξει. Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό. Και ο λόγος είναι πολύ απλός: Κερδίζει ποσοστό από τα κέρδη σου.

Δεύτερον, προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο να κρατήσει κάποια υψηλά στάνταρ. Για να καταλάβετε, δείτε όλες τις υπηρεσίες της google: Από καλύτερη μηχανή αναζήτησης, πρωτοπορικό email που βελτιώνεται συνεχώς, analytics, και άλλα.

Τρίτον, δεν σε υποχρέωσε κανείς να βάλεις adsense. Η πολυτική ppc (pay per click) είναι δεδομένη αν θες να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία. Και αν δεν σου κάνει, μην την χρησιμοποιείς.

Ένας λόγος για τον οποίο η google χρησιμοποιεί ppc είναι γιατί οι διαφημίσεις δεν προβάλλονται ούτε σε τηλεόραση, ούτε σε ραδιόφωνο, ούτε σε χαρτί. Νομίζω είναι προφανή κάποια πράματα.

Σκέψου το adsense και σαν adwords και θα δεις πιο ανοιχτά το θέμα.

kordellas

Δημοσίευση από kordellas » 15 Οκτ 2009 16:24

Ένας φίλος ο οποίος χρησιμοποιούσε adsense αλλά τώρα μιλάμε για τρελλο χρήμα, του το έκλεισε η Google. Όταν επικοινώνησε μαζί τους, δήλωσαν ότι το περιέχομενο της ιστοσελίδας του δεν ήταν αυθεντικό και χρησιμοποιήσε αυτόματους refreshers για να αυξήσει τα ποσοστά.

Πέραν αυτού, όποιος τα έχει με την Google υπάρχουν και άλλες εταιρίες που κάνουν τη δουλειά ακόμα και καλύτερα, όπως είναι η adbrite που χρησιμοποιώ εγώ.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 01 Ιαν 2010 09:38

εμενα χθες μου μειωσαν τα κερδη κατα 40 ευρω χωρις προειδοποιηση.. :evil: εχει συμβει σε κανεναν σας? γιατι εγινε αυτο?
θα τα ξαναπροσθεσουν? :roll:

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 01 Ιαν 2010 17:32

kordellas έγραψε:Ένας φίλος ο οποίος χρησιμοποιούσε adsense αλλά τώρα μιλάμε για τρελλο χρήμα, του το έκλεισε η Google. Όταν επικοινώνησε μαζί τους, δήλωσαν ότι το περιέχομενο της ιστοσελίδας του δεν ήταν αυθεντικό και χρησιμοποιήσε αυτόματους refreshers για να αυξήσει τα ποσοστά.

Πέραν αυτού, όποιος τα έχει με την Google υπάρχουν και άλλες εταιρίες που κάνουν τη δουλειά ακόμα και καλύτερα, όπως είναι η adbrite που χρησιμοποιώ εγώ.
kordellas για πες μας εντυπώσεις απο adbrite...
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 01 Φεβ 2010 15:46

είναι τόσο καλή η Adbrite; την είχα παλαιότερα και δεν απέδιδε τίποτα..

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 01 Φεβ 2010 16:33

αφου δεν έχει ελληνικές διαφημίσεις. H start2click ξεκίνησε αλλα δεν βάζει publishers προς το παρόν , μόνο advertisers (κάνει διαφήμιση στα contra,sport24,auto24,men24,news247,dpgr κλπ) . Είχα κλείσει συμφωνία με αυτούς για μια σελίδα μου και διαφημιζόμουν δωρεάν για 6 μήνες στα παραπάνω :)

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 10 Νοέμ 2010 01:12

Simosmme έγραψε:είναι τόσο καλή η Adbrite; την είχα παλαιότερα και δεν απέδιδε τίποτα..
Την είχα 2 μήνες σε 2 διαφορετικά site μου και το αποτέλεσμα?

Κερδη 0,01€. Πολλά λεφτά.Δυστυχώς είναι σχετικά μικρό δίκτυο και παρόλο που τα site μου είχαν μια κάποια επισκεψιμότητα, δεν έβγαλα απολύτως τίποτα.Και υπάρχει εξήγηση.Οι διαφημίσεις που προβάλλονταν ήταν τελείως άσχετες με το περιεχόμενο που είχα στα site .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GARAGE667 την 09 Ιαν 2011 22:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 10 Νοέμ 2010 12:16

κι όμως το adbrite παρότι οι διαφημίσεις του είναι άσχετες, τραβάνε τον κόσμο να πατήσει. Για αυτό υπάρχουν και παρα πολύ υψηλά ctr. Τα κέρδη που δίνει θα έλεγα πως είναι ελαφρώς ή ίδια με αυτά του adsense. Άπλά έρχονται αρκετά πιο άτσαλα. Τη μια δεν παίρνεις τίποτα και την άλλη μαζέυεις καλά λεφτά. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι έζει λειτουργήσει μέχρι στιγμής.

Ένα ακόμα αρνητικό που παρατήρησα ήταν πως οι διαφημίσεις του έκαναν αρκετή ώρα να φορτώσουν και έκαναν τη σελίδα μου πιο αργή. Για αυτό αποφάσισα να το βγάλω από την αρχική μου σελίδα για λόγους ταχύτητας αλλά και εικόνας.

Γενικότερα θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να δουλεψει με το adsense. Μετά στο άλλο που μπορεί να παει κανείς είναι το affiliate marketing.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες