Ενισχυμένη αναλογική

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από fafos » 07 Οκτ 2009 13:16

Ta exoume ksanapei.. To poly kai to katholou vlaptoun...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

cris29

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από cris29 » 07 Οκτ 2009 13:32

Ναι αλλά, lefterian, αν κάνεις τους υπολογισμούς το ποσοστό που πήρες κάθε κόμμα προέρχεται ΜΟΝΟ από το σύνολο που ψήφισαν κι όχι από το σύνολο που απείχαν.
Αυτούς ΔΝ τους μετράνε. Από την στιγμή που δεν μετράνε αυτούς που απέχουν και το 42% το έβγαλαν από τα 7,000,000 που ψήφισαν, δεν χάνει από κάπου ο εκλογικός νόμος;

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από lefterian » 07 Οκτ 2009 22:33

βρε, εγώ δεν λέω ότι ο εκλογικός νόμος είναι εντάξει.
παρόλο που δεν έχω ιδιαίτερες νομικές γνώσεις για το θέμα, η απλή αναλογική μου φαίνεται η καλύτερη λύση.
απλά, ρομαντικά μιλώντας, θα έλεγα ότι δεν είναι αυτό απαραίτητη προϋπόθεση καλύτερης δημοκρατίας. λέω ότι αυτό είναι θέμα παιδείας του συνόλου του λαού και επακόλουθα των βουλευτών (που ενώ τους βρίζουμε, είναι "δικοί μας άνθρωποι", δεν ήρθαν από τον Άρη).

αυτό που βλέπω είναι, ότι σε κανένα θέμα, αυτά τα έστω λίγα κόμματα, δεν συμφωνούν! πόσο μάλλον αν γίνουν περισσότερα!

τέλος πάντων, συμφωνώ (και κάτι έγινε τώρα!) με όποιο μέτρο συμβάλει στην έρμα την δημοκρατία μας (τρομάρα).
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Οκτ 2009 16:14

lefterian έγραψε:Μαζί με "αυτούς" που έχουν βολευτεί είναι και ο λαός, ο οποίος, σε αντίθετη περίπτωση, θα έκανε το παν να αλλάξει αυτό το κακέκτυπο της δημοκρατίας, όπως έκανε και με τη δικτατορία (μετά από 7 χρόνια βεβαίως...).
Η νέα δικτατορία είναι η Δημοκρατία μασκαρεμένη.

Ο λαός νομίζει ότι είναι 'ελεύθερος' επειδή έχουμε ένα δείγμα Δημοκρατίας, οπότε δεν αντιδρά (σε μεγάλο βαθμό έστω).

Όταν έχεις όμως κάποιον που στο λέει στα ίσια ότι είναι ο δικτάτοράς σου, τότε αντιδράς.
Νιώθεις το συναίσθημα της καταπίεσης και της υποδούλωσης σε κάποιον.

Επομένως, αν ο κόσμος ξύπναγε και καταλάβαινε τι γινότανε γύρω του τότε θα έκανε το παν όπως είπες.

Μιας και τα MME εξυπηρετούν εσωτερικά συμφέροντα όμως και δεν προβάλουν τα πράγματα ως έχουν, προς το παρόν ο λαός κοιμάται όρθιος και απασχολείται με το τι γίνεται στην Μύκονο και ποια πηδήχτηκε με ποιον στην ShowBiz.

Όταν καταφέρει κάποιος να κλείσει όλες τις τηλεοράσεις στα 10εκ. που έχει η Ελλάδα, τότε θα δεις πως θα ξυπνήσουν όλοι από τον λίθαργο των τελευταίων 25-35 χρόνων.

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 14 Οκτ 2009 22:23

@cdhyper Αν δε σου αρέσει η τωρινή κατάσταση μπορείς να εκλεγείς ακόμα και ως πρωθυπουργός και να αλλάξεις το νόμο. Εγώ πάντος χαίρομαι που δε μπήκαν οι οικολόγοι αλλά αυτό είναι μόνο η άποψη μου. Σαφώς και θα λειτουργούσαν καλύτερα οι κυβερνήσεις στην Ελλάδα αν λειτουργούσαν με συνεργασιές αλλά για αυτό φταίει μόνο ο Ελληνικός λαός που συντηρεί το δικομματισμό. Και αν ισχυρίζεσε ότι το όριο είναι πολύ χαμηλό σε ρωτώ τι θα απαντούσες σε κάποιο που θα σου έλεγε ότι με μια μόνο ψήφο θα πρέπει να βγάζαμε βουλευτή. Σαφώς κάπου πρέπει να υπάρχουν όρια και αν δε μας αρέσουν ως Άνθρωποι έχουμε τη δυναμική να τα αλλάζουμε μέσα από τις υπάρχουσες διαδικασίες. Α και η δημοκρατία αυτή την έννοια έχει την πλήρη και παντελή επιβολή της άποψης της πλειοψηφίας χωρίς να εξετάζει το ποιός είναι ο πιο σωστός για αυτό είναι και το πιο αποτελεσματικό και δίκαιο πολίτευμα.
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Οκτ 2009 22:39

Α και η δημοκρατία αυτή την έννοια έχει την πλήρη και παντελή επιβολή της άποψης της πλειοψηφίας χωρίς να εξετάζει το ποιός είναι ο πιο σωστός για αυτό είναι και το πιο αποτελεσματικό και δίκαιο πολίτευμα.
Είσαι βαθιά νυχτωμένος. Αυτό που περιγράφεις είναι η οχλοκρατία. Η δημοκρατία είναι όταν ακούγονται ΟΛΟΙ. Μετά οι εκλεγμένοι αποφασίζουν ποιο είναι το σωστό ΑΦΟΥ τους ακούσουν όλους. Αυτό μας γράφει και ο Θουκιδίδης στον Επιτάφιο όπου θα βρεις τον ορισμό της δημοκρατίας.

Ο Περικλής με λίγα λόγια δεν έκανε ό,τι του έλεγαν οι πολλοί, γιατί ήξερε ότι οι πολλοί πάρα πολλές φορές πλανώνται. Αφού άκουγε τους πολλούς, οδηγούσε ο ίδιος την πόλη κατά την κρίση του, γι αυτό φτάσαμε και στον Χρυσό Αιώνα. Αν άκουγε τους πολλούς ούτε τον Παρθενώνα δεν θα έχτιζε γιατί τότε τον κατηγορούσαν για σπατάλη του δημοσίου χρήματος και μίζες.

Με λίγα λόγια εκλέγεις κάποιον όχι για να γίνει το δικό σου, αλλά επειδή τον θεωρείς κατάλληλο κυβερνήτη. Όταν δεν υπάρχει επαρκής αντιπροσώπευση, τότε ΔΕΝ έχουμε δημοκρατία. Και αυτό ακριβώς θίγω.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 14 Οκτ 2009 22:47

Μα εγώ δε μίλησα για τη φίμωση κανενός. Άλλο το ακούω την άποψη σου και άλλο το αν θα την λάβω υπόψην.Και αν ο Περικλής δεν άκουγε την πλειοψηφία τότε ήταν τύρρανος.
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 14 Οκτ 2009 22:50

Και δυστηχώς τις πλείστες φορές σήμερα φτάσαμε στο σημείο που δε ψηφίζουμε κάποιο επειδή τον θεωρούμε ως τον πιο κατάλληλο αλλά ως αυτόν που θα κάνει το μικρότερο κακό.
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2009 00:30

Ο Περικλής είχε την στήριξη του λαού για να αποφασίζει πότε έχει δίκιο ο λαός και πότε όχι. Μπορεί να σου ακούγεται οξύμωρο αλλά δεν είναι. Ποτέ ένας ηγέτης δεν παρασύρεται από αυτό που θέλουν οι πολλοί. Διαφορετικά δεν θα μας ήταν αναγκαίος ο ηγέτης.

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 15 Οκτ 2009 01:25

Μας είναι αναγκαίος ο ηγέτης για να μη χρειάζεται να έχουμε εκλογές κάθε φορά που θα πρέπει να πάρουμε μια απόφαση. Αλλά σε δημοκρατικά πολιτεύματα ο ηγέτης πρέπει να ακολουθεί τις αποφάσεις της πλειοψηφίας αλλιώς παραβιάζει την πιο βασική αρχή της δημοκρατίας.
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2009 01:28

Καλά δεν επαναλαμβάνομαι. Η απάντηση σε αυτό που λες βρίσκεται στα 2 προηγούμενα posts μου.

emphasy
Honorary Member

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από emphasy » 15 Οκτ 2009 02:42

Δηλαδή sogoku με αυτό που λες αναιρείς το τι είναι ηγέτης. Εγώ ξέρω από τις Αρχές οργάνωσης και Διοίκησης, όπως δηλαδή αναφέρεται ο ηγέτης μιας επιχείρησης πόσο μάλλον ενός κράτους, ότι ηγέτης είναι το άτομο που κάνει τους υπόλοιπους να ακολουθούν τις αποφάσεις του πρόθυμα και εθελοντικά. Δεν λέει πως ηγέτης είναι αυτός που κάνει χαρούμενο τον λαό, γιατί για να συμφωνούν ηγέτης και λαός στην παρούσα πολιτική και οικονομική κατάσταση της χώρας μας, πρέπει να δώσει καμιά 30αρια δις στον λαό να 'χουμε να σπαταλάμε. Εκεί χρειάζεται λοιπόν ο ηγέτης να καθοδηγήσει με τις γνώσεις του (λέμε τώρα) τον λαό προς την σωστή κατεύθυνση. Πιο απλά, θυμήσου πως ήταν το πρώτο ημίχρονο με την Λετονία (ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του), εκεί χρειάζεται ο προπονητής(ηγέτης) να τους συμμορφώσει για να κάνουν το 5-2.

Όσο για τον Περικλή κάπου είχα διαβάσει πως τον κατηγορούσαν όπως είπε ο cdhyper για σπατάλη κτλ και γύρισε και είπε πως θα τα κάνω με δικά μου λεφτά και παντού θα γράψω πως εγιναν από τον Περικλή και τότε μούγκα στην στρούγκα ο λαός. Ήταν μάγκας και διπλωμάτης, γι αυτό και Χρυσός ο αιώνας του, αν ήταν βλάκας θα τον έλεγαν Μπους και θα είχε βάλει μέσα 3-τρις τους αμερικάνους.

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 15 Οκτ 2009 04:05

cdhyper έγραψε:Καλά δεν επαναλαμβάνομαι. Η απάντηση σε αυτό που λες βρίσκεται στα 2 προηγούμενα posts μου.
Κοίτα να δεις σύμπτωση!!! :P
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 15 Οκτ 2009 04:18

Ναι σε όλα τα απολυταρχικά συστήματα και στις επιχειρήσεις αυτός είναι ο ηγέτης αυτός που επιβάλλει την άποψη του επειδή έιναι το κεφάλαιο ο εκλεκτός του θεού ο ηγέτης του στρατου κτλ. Σε απολυταρχικά καθεστώτα όπου ο ηγέτης παίρνει το "δίκαιο" του από κάπου και δεν αμφισβητήται από κανένα. Ως νοήμονες άνθρωποι όμως όλοι μπορούμε να εκφέρουμε γνώμες και να λέμε πως έχουμε δίκαιο και δε πρέπει να δεχόμαστε το δίκαιο του άλλου χωρίς επιχειρήματα. Ξαναλέω όμως πως στη δημοκρατία γίνεται το πιο δίκαιο γιατί δεν κάθεται να εξετάσει ποιά πλευρά είναι η "σωστή" δίνει δικαιώματα σε όλες τις φωνές να ακουστούν αλλά δε κάθετε να εξετάσει. Δίνει με μέτρο (τις ψήφους) αδιαμφισβήτο απτό και μετρήσιμο το δικαίωμα στη πλειοψηφία να κάνει αυτό που θέλει και αυτή είναι η ομορφιά της γιατί μπορεί να μην παίρνει πάντα τις "σωστές" αποφάσεις αλλά ούτε και ισχυρίζεται πως είναι σωστές (κάτι που μπορεί να αμφισβητηθεί) είναι απλός η θέληση των πολλών (αδιαμφισβήτητο). Γιατί ποιός από εμάς μπορεί να ισχυριστεί πως αυτό που θέλει εκείνος είναι το "σωστό" ποιός τον χρήζει ανώτερό μας; Κανείς. Ο ηγέτης σε μια δημοκρατία ανακοινώνει ένα πρόγραμμα στο λαό στον οποίο δεσμεύετε πως θα ακολουθήσει και αν τον βγάλει η πλειψηφία το ακολουθεί. Δεν κάνει ότι θέλει επειδή είναι ο ηγέτης, εκτελεί την κοινή βούληση της πλειοψηφίας. Και ναι είναι υγειινό να ακούγονται όλες οι φωνές αλλά αυτό δε σημαίνει πως μόνο όσοι είναι μες τη βουλή ακούγονται. Σε αυτές τις εκλογές κατέβηκαν 28 συνδιασμοί δηλαδή έπρεπε να είχαν όλοι από ένα βουλευτή για να ακούγονται;
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2009 13:14

Μπερδεύεις αρκετά βασικά πράγματα. Πρέπει να διαβάσεις την ιστορία των δημοκρατικών πολιτευμάτων και αρκετά πράγματα για την έννοια του ηγέτη σε μια δημοκρατία αλλά και σε μια επιχείρηση όπως είπε ο Titak0s. Το κεντρικό σκεπτικό που πρέπει να καταλάβεις είναι αυτό που ήδη σου είπα, ότι δηλαδή ο ηγέτης εκλέγεται από τον λαό ως ο καταλληλότερος άνθρωπος για να κρίνει τη λαϊκή βούληση και όχι ως ο καταλληλότερος για να την ακολουθήσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης