damaged.gr , productivity.gr , byteme.gr , stoopid.gr

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2009 11:48

Ένα ωραίο team παιδιών έχει φτιάξει μια σειρά από "φρέσκα" sites με αξιόλογο περιεχόμενο:
http://www.damaged.gr/
http://www.productivity.gr/
http://www.byteme.gr/
http://www.stoopid.gr/

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 06 Οκτ 2009 12:14

3/4 wordpress <3

Passion for Code! Code is Poet!

Όμορφη δουλειά, αλλα ποίο είναι αυτό το Team? :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Οκτ 2009 12:31

Στο INTRO του damaged αναφέρονται αυτά τα sites και τα ψευδώνυμα τους.
http://www.damaged.gr/wp-content/upload ... sue_00.pdf
2η σελίδα.
Ducklord, Phoat, Trix κ.α.

ducklord

Δημοσίευση από ducklord » 07 Οκτ 2009 17:00

Χαιρετώ και ζητώ συγνώμη που δεν έχω συμμετάσχει ενεργά στο forum, παρά το ότι είμαι μέλος εδώ και καιρό - δεν προλαβαίνω..! :-)

Με την ευκαιρία που "έπεσα" σε αυτό το θέμα, όμως, οφείλω κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τα sites που αναφέρατε (αφού δεν είναι ακριβώς έτσι όπως την είπατε η κατάσταση)...

Πέρα από το ψευδώνυμο (ducklord και παλαιότερα... darklord - τι να κάνουμε, έπρεπε να βρω κάτι παραπλήσιο σε άλλα sites που σύχναζα), ονομάζομαι Οδυσσέας Κουράφαλος και είμαι ο βασικός υπεύθυνος ύλης για τα:

http://productivity.gr
http://stoopid.gr
http://damaged.gr
http://stoopid.gr
http://pipesmag.com

Ναι. "Τα κάνω όλα και συμφέρω"..! Κάποιοι ίσως γνωρίζουν το όνομα/τους θυμίσει κάτι, αφού εργάζομαι και επαγγελματικά ως αρθρογράφος εδώ και χρόνια σε έντυπα "τεχνολογικού προσανατολισμού". Ξεκίνησα από το PC World βοηθώντας, περιστασιακά, με κάποια θέματα το PC Master (είναι "αδελφά περιοδικά") και γράφοντας αρκετά θέματα για το πρώτο "boot" του CineFan. Όλα αυτά όσο εργαζόμουν στην Compupress S.A. που εξέδιδε τα συγκεκριμένα έντυπα, αλλά keep that in mind γιατί έχει σημασία για τη συνέχεια.

Κάποια στιγμή "μεταπήδησα" στο τότε νέο PC World, όπου και έγραφα ως "εσωτερικός συντάκτης" θέματα με έμφαση στα how-to σχετικά με... well... οτιδήποτε! Από το "πώς να κάνεις ένα μοντάζ στο Photoshop" μέχρι "πώς να στήσεις τηλεφωνικό κέντρο με το Asterisk". Εκεί δούλευε ως εξωτερικός συνεργάτης ο Phoat, ως υπεύθυνος για τη δομή, τα γραφικά, το "πακετάρισμα" του DVD, αλλά και την αρχική σχεδίαση και συντήρηση του παλιού site του PC World.

Κάποια στιγμή πριν δυο χρονάκια λοιπόν έφυγα από το PC World, με το οποίο όμως συνεχίζω και συνεργάζομαι γράφοντας... Εμ... Περίπου ότι έγραφα και πριν - βασική διαφορά, πως είμαι "εξωτερικός". Ο λόγος της "φυγής" ήταν η προσπάθεια να "κάνω άνοιγμα στο web" παρέα με τον Phoat που "με είχε ψήσει"... Και να' τα sites που αναφέρατεεεε... Όλα με εξαίρεση το ByteMe - και για αυτό σας είπα "να θυμάστε τι λέγαμε για την Compupress S.A."

Εδώ κάνουμε ένα flashback: κάποια παιδιά, ορισμένα από τα οποία ήταν παλιά σημαντικοί συντελεστές στο PC Master της Compupress S.A., αποφάσισαν πρόσφατα να δοκιμάσουν και αυτοί την τύχη τους στο web - και αυτοί (το τονίζω) έφτιαξαν το ByteMe. Ο ρόλος που "βάρεσα" εγώ σε αυτό, ως φίλος, γνωστός και πρώην συνεργάτης τους, ήταν να δώσω αρχικά κάποιες συμβουλές σχετικά με τη σχεδίαση (όχι τον κώδικα, μόνο το "οπτικό τμήμα") του site τους και τη λειτουργικότητα του, αλλά και να ετοιμάσω ένα promo video για το "άνοιγμα τους" που αναρτήθηκε στο YouTube. Πέρα από αυτά, ενίοτε θα γράφω και κάποια θεματάκια για αυτούς - αν και ακόμη... δεν έχω προλάβει να γράψω λέξη. Έχουμε, βέβαια, στα σκαριά και κάποια άλλα πράγματα για το ByteMe, αλλά έπρεπε να εξηγήσω πως το ίδιο το ByteMe ως ByteMe δεν είναι δικό μου δημιούργημα, ούτε το έχει αγγίξει ο Phoat. Είναι σαν να μιλάμε για δύο ομάδες με κοινό παρονομαστή... εμ... εεε... εμένα! Βέβαια, η μια "ομάδα" αποτελείται από εμένα και τον Phoat μόνο, οπότε δεν είναι και τόσο "ομάδα" όσο... ντουέτο!

Τώρα βέβαια θα μου πείτε "και τι είναι όλοι αυτοί στο Damaged"; Α, εμ... Άτομα που βοήθησαν, ο καθένας με το δικό του τρόπο. Οι περισσότεροι όμως δεν έχουν συμμετάσχει με τη λογική "δούλεψα για να βγει το ρημάδι" σε κάποια από αυτές τις προσπάθειες. Ένας αναλαμβάνει τεχνικά προβλήματα μας, άλλος βοηθά σε κάποια θέματα design κ.λπ., αλλά μιλάμε κατά 99,99% για δουλειά δύο ατόμων. Ο ένας γράφει τα πάντα και σχεδιάζει τα περιεχόμενα των PDF και ορισμένα γραφικά για τα sites (δατς μη), ο άλλος φτιάχνει τον κώδικα και τα περισσότερα γραφικά των sites και, όποτε προλαβαίνει, τα "αντμινιστράρει" (ο Phoat).

ΚΑΙ... μετά από αυτό το μακροσκελές μήνυμα εκ βαθέων καρδίας, με όλες τις απαραίτητες εξηγήσεις... έρχεται και ένα request από πλευράς μου: θέλει -και μπορεί- κανείς να μας βοηθήσει στην... αιώνια προσπάθεια μας; Δύο χρόνια "παλεύουμε" με το Internet μόνοι μας (οι δυο μας), αλλά δυστυχώς υστερούμε όσον αφορά στο promotion και έχουμε μείνει στο τέλος της ουράς. Βλέπουμε άλλα sites να ξεκινούν και να μας προσπερνούν και εμείς ακόμη ψαχνόμαστε. Καμιά βοήθεια συνάδελφοι; Συμβουλές; Και φυσικά αν θα ήθελε κανείς να "βάλει ένα χεράκι" και όσον αφορά στο περιεχόμενο, θα με σώζατε - αφού έχω... λυώσει στο γράψιμο!

Thanks για το οποιοδήποτε σχόλιο/απάντηση.

Φιλικά
Οδυσσέας

Υ.Γ. Για όποια επικοινωνία και προτάσεις, μπορείτε να με βρείτε στο twitter/ducklord, να στείλετε μηνυματάκι στο ohdecay _papaki_ gmail.com ή να αφήσετε σχολιάκι στο προσωπικό μου blog, bloodstream.gr. Ειδικά για το τελευταίο... μη βαράτε! Είναι η πρώτη μου προσπάθεια να "themeάρω" το Wordpress, μαθαίνοντας τα πάντα (HTML, CSS, "να καταλαβαίνω τι είναι τούτο το πεχαπέ που βλέπω") σε δύο μέρες.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Οκτ 2009 20:07

Οτι χρειαστείτε για το Wordpress έχουμε εδώ έναν που οι φίμες λένε πως είναι καλός! Πείτε να σας βοηθήσει :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Οκτ 2009 20:36

Δικτυωμένος λοιπόν Οδυσσέα ε; :p Ευχαριστούμε για τις διευκρυνήσεις και τις έξτρα πληροφορίες.

Μπράβο στην προσπάθεια σας και μακάρι να βρει και μιμητές και από άλλους ώστε να ανέβει και άλλο αξιόλογο Ελληνικό περιεχόμενο στο web. Ήδη μάλιστα ακούω και βλέπω και άλλους συντάκτες περιοδικών πληροφορικής ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κινούνται και στο web. Έχω κάποιες "ενστάσεις" βέβαια για την αδράνεια των περιοδικών πληροφορικής και των συντακτών τους που τόσα χρόνια "έφτυναν" κατά κάποιο τρόπο το web, κάτι που έγραφα από αρχαιοτάτων χρόνων, αλλά δεν είναι της ώρας να το συζητήσουμε. Ίσως σε άλλο θέμα, μπορεί και σε κανένα δικό σου site.

Από promotion τώρα, εγώ αυτό που μπορώ να σου προσφέρω ευχαρίστως και εύκολα είναι μια αναφορά στο log.gr Αν έχεις κάποια περιγραφή του productivity που θέλεις να την ποστάρω ως άρθρο ώστε να σε γνωρίσει και η κοινότητα εκεί, στείλε μου την παρουσίαση με ένα email στο dimitris@siskopoulos.gr και θα γίνει.

Εύχομαι καλή συνέχεια, καλή δύναμη και ακόμα περισσότερο λιώσιμο στο γράψιμο άρθρων!

ΥΓ: Να πεις τα παιδιά του ByteMe ΚΑΚΩΣ, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, ακολούθησαν την τάση των σκουρόχρωμων gaming websites. Σκούρο γκρι με ανοιχτά γκρι γράμματα; Έλεος! Στην ανάγνωση τουλάχιστον εμένα με κουράζουν τα sites με σκούρα χρώματα και ανοιχτά γράμματα σε αντίθεση με τα ανοιχτόχρωμα... π.χ. http://www.1up.com/ http://gameover.gr http://game20.gr κλπ
(το είχα κάνει και εγώ το ίδιο λάθος - όπως πιστεύω πλέον)

ducklord

Δημοσίευση από ducklord » 09 Οκτ 2009 05:19

@Basilakis: Thanks, πραγματικά, για την... πρόταση παροχής βοήθειας. Ο Phoat γνωρίζει 5-10 πράγματα για το WP αλλά εγώ τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα - και, τώρα πια, αν "κολλήσω"... γνωρίζω που να απευθυνθώ! ;-)

@dimsis: Ω, το αντίθετο φίλτατε: ίσως είμαι ο λιγότερο δικτυωμένος συντάκτης της ιστορίας! Φταίει, βέβαια, και το ότι ποτέ μα ποτέ δεν πήγαινα στην οποιαδήποτε εκδήλωση - ενώ "τα πηγαίνω καλά με τον κόσμο", είμαι, ας πούμε, κάπως... εμ... "μοναχικός" και παθαίνω ένα κατιτίς με τα πλήθη, τις απρόοπτες καταστάσεις, το άδοξο και αβέβαιο μέλλον... Ξέρεις... :-)
Όχι πως έχω, όντως, κάποιο πρόβλημα (νομίζω λέγεται "αγοραφοβία"), αλλά, απλά, προτιμώ να κάθομαι μπροστά σε έναν υπολογιστή, να "παίζω" με ότι βρω μπροστά μου σε αυτόν και, ενίοτε, να γράφω. Έτσι... no connections. Μόνο -προσωπικοί- φίλοι και παλιοί συνεργάτες. Για αυτό και τα sites μου δεν έχουν χιλιάδες επισκέψεις, αφού τα βλέπουμε... εμείς και εμείς!

Και τώρα, ας συνεχίσουμε με διευκρινήσεις και σχόλια σε σημεία που έθιξες...

Για το byteme, δυστυχώς, δεν μπορούσα να κάνω και πολλά πράγματα όσον αφορά στο οπτικό τμήμα, αφού απλά... ενημερώθηκα πως "ήταν έτοιμο" στα τελικά beta στάδια ανάπτυξης όπου και είπα την άποψη μου για 5-10 πραγματάκια (π.χ. "να θυμηθείτε να βάλετε social icons" - τόοοσο χρήσιμα!). Το design, η επιλογή χρωμάτων, γραμμάτων κ.λπ. είναι καθαρά υπόθεση "των άλλων παιδιών" - και, εξάλλου, εγώ είμαι "εξωτερικός" και σε αυτή την "παρέα".

Όσο για το "γιατί οι συντάκτες δεν συμπαθούμε το ιντερνέτ"... Ψέμα, φίλτατε! Το λατρεύουμε! Απλά δεν "φαινόμαστε" πολύ σε αυτό όχι γιατί "το βλέπουμε ανταγωνιστικά" (δεν είμαστε τηλεόραση ή, τουλάχιστον, δεν έχουμε αυτή την αρχαιολιθική λογική κάποιων δημοσιογραφίσκων της), αλλά γιατί... δεν προλαβαίνουμε! Δες το έτσι: όταν έχεις "φάει" 8+ (όπου το "+" από 0 έως 16) ώρες ψάχνοντας και γράφοντας, όταν γυρνάς σπίτι δεν μπορείς να σκεφτείς "α, ωραία, και τώρα θα ανανεώσω το blog μου"... Απλά, κάνεις μια μηχανική επίθεση στο ψυγείο και μετά προσπαθείς να μειώσεις την υπερένταση. Το Internet -είναι- ως ένα βαθμό "η δουλειά του συντάκτη", αφού αποτελεί τόσο εργαλείο όσο και πηγή πληροφοριών και ενημέρωσης. Θεωρητικά, δεν μπορείς να ασχολείσαι όλη μέρα με αυτό. Πρακτικά, τουλάχιστον εγώ... δείχνω τάσεις μαζοχισμού - και από όταν έφυγα από το PC World, "I've got no life". Είμαι όλη μέρα μπροστά από μια οθόνη. Φαντάσου πως ένα από τα θετικά του "να μην πηγαίνω στο γραφείο" είναι το οτι "κέρδισα 1 1/2 ώρα από την καθημερινή διαδρομή - 1 1/2 ώρα που μπορώ να δουλέψω περισσότερο!"... Τι χαρά!

Να σου δώσω, όμως, και ένα παράδειγμα που, ως ένα βαθμό, αποδεικνύει το τι λέω: ο Δημήτρης Καρέτσος "έζησε" μια εβδομάδα κλειδωμένος στο σπίτι του ως νέος... Truman (εκ του Truman Show), "ζώντας" αποκλειστικά με παραγγελίες και επικοινωνία μέσω Internet. Το "πείραμα" έγινε θέμα στο PC World. Συμπέρασμα του θέματος; Ναι, μπορείς να "ζήσεις" με το Internet ως πύλη προς τον κόσμο, αν και με κάποιους περιορισμούς. Θα έβγαινε τέτοιο θέμα σε περιοδικό που "δεν συμπαθεί το Internet"; :-)

Τώρα, το "γιατί δεν είχαν σάητς τα περιοδικά" είναι άααλλη, μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Ο βασικός λόγος δεν είναι πως "δεν ήθελαν", μα πως μέχρι πρόσφατα το web "δεν είχε ψωμί" (αντικειμενικά μιλώντας) και η συντήρηση ενός web site (πραγματική "συντήρηση", με αναρτήσεις άρθρων, λογισμικού κ.λπ.) θέλει αρκετή δουλειά. Όταν το "ενεργό δυναμικό" ενός περιοδικού αριθμεί από 10 έως 40 άτομα, που όλη μέρα τρέχουν (πραγματικά) για να βγει το επόμενο τεύχος, δεν μπορούν να αφοσιώσουν περισσότερο χρόνο "και στο site". Αναγκαστικά, πρέπει να δημιουργηθεί πρόσθετη ομάδα, ειδικά για το web και, περιστασιακά, να γίνεται "ανταλλαγή δυνάμεων". Gosub 10: το Internet, μέχρι πρόσφατα, "δεν είχε ψωμί". Πώς θα δικαιολογηθεί το κόστος της ομάδας; Άρα, "ομάδα για Internet, γιόκ. Ότι κάνουν όσοι υπάρχουν". Αυτό, τουλάχιστον, μέχρι πριν 2-3 χρονάκια. ΟΧΙ στο PC World (ξεκίνησε εξαρχής με τη λογική "θα είμαστε και στο web" - έτσι "τους βρήκα" όταν πήγα στην ομάδα).

Επιπλέον, το να βγάλεις την ύλη σου στο web είναι δίκοπο μαχαίρι: θα έχεις κέρδος/έσοδα από αυτή την κίνηση; Τουλάχιστον, αν κάνεις μια επανέκδοση, κάτι θα βγάλεις. Το site, πέρα από θέμα status και εν μέρη διαφήμισης/δημιουργίας κοινότητας... θα έχει χρηματικό αντίκρισμα; Gosub 10: το Internet, μέχρι πρόσφατα, "δεν είχε ψωμί"... :-)

Να ξεκαθαρίσω πως τα παραπάνω δεν είναι "official statement" (και, εξάλλου, δεν είμαι "επίσημα" πια μέλος/εργαζόμενος κάποιου περιοδικού), ούτε "κάτι που μου είπε ο εργοδότης", αλλά ότι μάντεψα από τα Χ χρόνια εργασίας μου σε αυτά. Ίσως κάνω και λάθος... (λέτε;!)...

Τέλος πάντων, σας ζάλισα και πάλι... Αυτά από εμένα, τουλάχιστον για την ώρα. Θα τα ξαναπούμε στο πολύ κοντινό μέλλον.

Φιλικά
Οδυσσέας Κουράφαλος

Υ.Γ.1: Στο προηγούμενο μήνυμα λόγω βιασύνης μπλέχτηκα και το "Computer Για Όλους" έγινε "PC World" - αλλά μάλλον το καταλάβατε... :-)

Υ.Γ.2: Dimsis, ευχαριστώ για την πρόταση προώθησης/προβολής του site. Θα σου στείλω ένα email το συντομότερο δυνατόν, και... συνέχισε όπως κρίνεις. Αναφορά; Link; Κακά υπονοούμενα σε ένα forum; Σπίλωση του ένδοξου ονόματος μου (έχομεν και χούμορ); Ότι θες. Ότι και να κάνεις, εγώ ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Οκτ 2009 10:49

Αναλυτικότατος Οδυσσέα, πράγμα που σε εμένα δείχνει πως και αυτό που κάνεις αλλά και τον χώρο (web), τα αγαπάς. Προσωπικά θα χαρώ πολύ να διαβάζω τα σχόλια σου σε όποια θέματα βρίσκεις ενδιαφέροντα και εδώ και στο log.

Για το byteme OK, σου τα έγραψα μήπως και κρατάς επαφή με κάποιους από τους διαχειριστές του και τους τα μετέφερες.

Το άρθρο και το πείραμα του Καρέτσου το θυμάμαι αλλά δεν ήταν έμπνευση από το Truman show αλλά από ένα Άγγλο αν θυμάμαι καλά συνάδερφο του που το είχε κάνει πρώτος πριν λίγο καιρό από αυτόν.

Για το φτύσιμο που έγραφα των περιοδικών πληροφορικής και των συντακτών τους με κάλυψες. Σαφώς δεν μιλάμε για το χάλι με την δυσφήμιση που τρώει το web από τους τηλεοπτικούς σταθμούς, αλλά για μια φοβία που διακρίνω κυρίως από τους εκδοτικούς οίκους και τους ιδιοκτήτες των περιοδικών γενικότερα, για την μείωση των εσόδων αν βγάζουν την ύλη τους και στο διαδίκτυο λες και αγοράζουν πολλοί παλιά τεύχη περιοδικών!, και που φοβούνται να επενδύσουν σε δικά τους sites στο web για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Βλέπεις π.χ. το RAM ακόμα και μετά από τόσα χρόνια να μην έχει ένα site της προκοπής. Τουλάχιστον το PC World και το PC Magazine τόλμησαν και μια χαρά πάνε τα site τους από κίνηση τουλάχιστον, γιατί από έσοδα δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Και άρχισαν να δραστηριοποιούνται στο web αφού είδαν ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο κέρδος και από αυτό και να ανεβαίνει η online διαφήμιση. Δηλαδή δυστυχώς αν δεν υπάρχει κέρδος ή έστω κάλυψη των εξόδων συντήρησης &#8211; διαχείρισης, δεν γίνετε τίποτε. Λογικό θα μου πεις για όσους το κοιτάνε καθαρά από την πρακτική και οικονομική του πλευρά, αλλά αν ακολουθούσαν όλοι αυτήν την πρακτική δεν θα ήταν το web έτσι όπως είναι σήμερα. Προσωπικά συνεχίζω να πιστεύω πως είναι μεγάλο λάθος που δεν βγαίνουν όλα τα άρθρα (π.χ. 3 μηνών παλιά) στο web έστω και μόνο για τους συνδρομητές των περιοδικών! Μπορεί να ανέβαιναν και οι συνδρομές&#8230; Είναι μεγάλη συζήτηση, ελπίζω να βρω κάποια στιγμή έχω χρόνο να το αναπτύξω
περισσότερο.

Περιμένω mail σου για να σε σπιλώσω! :p

ducklord

Δημοσίευση από ducklord » 09 Οκτ 2009 19:10

Μα... Εννοείται dear Dimsis πως "αγαπώ το web" - δεν "έγινα συντάκτης" πριν ασχοληθώ με αυτό και μετά, ξαφνικά, το ανακάλυψα! Με έναν C64 ξεκίνησα, στα 11 μου, και στο ενδιάμεσο πέρασα από Amiga και PC, παράλληλα συχνάζοντας σε διάφορες BBS - και είχα βοηθήσει και ένα φίλο να στήσουμε ένα δίκτυο από 5-6 BBS με το τότε ένδοξο Virtual BBS... Ήμουν στους πρώτους που έβαλαν adsl (όταν δέησε ο ΟΤΕ), και για αυτό και "πλήρωσα το προνόμιο" (συνολικό έξοδο, τότε, περί τα €500). Web; Ζω στο web..!

Και τα ίδια "χάλια" είναι και οι περισσότεροι άλλοι συντάκτες που έχω συναντήσει/με τους οποίους έχω συνεργαστεί. Δες το αλλιώς: το να δουλεύεις ως συντάκτης σε περιοδικό τεχνολογίας δεν είναι μια δουλειά που θα σου φέρει τρελά χρήματα, στάτους στην κοινωνία, αναγνώριση, κύρος, yadda-yadda-yadda... Αν δεν έχεις το κόλλημα να κάθεσαι από μόνος σου 24ωρα μπροστά στον υπολογιστή, δεν την κάνεις τη δουλειά. Πρόσθετη απόδειξη; Ελάχιστοι από όσους δουλεύουν στο χώρο έχουν σπουδάσει και κάτι σχετικό. Οι περισσότεροι είναι "αυτοδίδακτοι εθισμένοι". Π.χ. εγώ σπούδασα γραφίστας (άασχετο)!

Τώρα, όσον αφορά στο "φτύσιμο του web", σου είπα: ότι γινόταν παλιά, γινόταν σε προσωπικό επίπεδο. Ελάχιστες εταιρείες (ΚΑΙ στο εξωτερικό) "επένδυσαν στο web", και αυτό το έκαναν είτε διότι είχαν κάποιο "μακροπρόθεσμο πλάνο", είτε "περίσσευμα χρημάτων" (και θεώρησαν πως θα κέρδιζαν περισσότερο status μέσω αυτού από ότι αν, για παράδειγμα, έβαζαν τη φίρμα τους σε αγωνιστικά αυτοκίνητα στη Daytona - λέεεεμε τώρα). Θες παράδειγμα; Microsoft. Που ήταν η Microsoft στο Internet μέχρι... εμ... μέχρι ΚΑΙ τώρα; Πέρυσι, αν θυμάμαι καλά, κυκλοφόρησε εσωτερικό email του Bill που "έθαβε" την ομάδα web πως το site του Windows Update είναι απαράδεκτο. Και αυτό από "τον ηγέτη του εμπορικού λογισμικού" (και όχι μόνο)... Τα περιοδικά στελεχώνονται από "πορωμένους" αλλά βγαίνουν χάρη σε "εταιρείες που αναλαμβάνουν το όποιο κόστος", οπότε ότι γινόταν μέχρι πρόσφατα έπρεπε να έχει και κάποιο εμπορικό αντίκρυσμα. Εξαιρέσεις στον κανόνα, από τις οποίες και χαίρομαι που "πέρασα", το Computer Για Όλους και το PC Master που -κυρίως στο παρελθόν- "έφτυναν" τα έσοδα για να "κάνουν αυτό που θεωρούσαν σωστό" (με αποτέλεσμα να έχουν λιγότερους οπαδούς από άλλα περιοδικά, αλλά να είναι... φανατικοί), και το PC World που ξεκίνησε εξαρχής με "new age" λογική.

Σημειώνω πως ειδικά για το PC World εγγυώμαι πως, τουλάχιστον όσο ήμουν εκεί, δεν εμφανίστηκε ποτέ φάση του στυλ "θα γράψουμε καλά λόγια επειδή παίρνουμε διαφήμιση από την Χ εταιρεία". Μόνη παρατυπία, τα θετικά σχόλια για τα Windows Vista - που και πάλι δεν οφείλονταν "σε έσοδα" αλλά σε μια πραγματική, εσωτερική αναγνώριση της προσπάθειας της Microsoft να ξεφύγει από το μοντέλο "θα βγάλω πάλι το ίδιο προϊόν" που όμως δεν... "της έκατσε" και τόσο καλά, και όλοι αισιοδοξούσαν πως με ένα Service Pack "θα έφτιαχνε" (όπως είχε γίνει με το SP2 των XP). Τελικά... "δεν έκατσε γενικώς"...

Πω-πω... Τώρα που διαβάζω τι έγραψα, σκέτη διαφήμιση είμαι... :-)

Φιλικά
Οδυσσέας

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Οκτ 2009 21:35

Μια χαρά σε βρίσκω και ανέβηκες στην εκτίμηση μου μετά και την αναφορά σου στον C=64 :) Και εγώ τον έχω ακόμα τον Commodore κάπου στο πατρικό μαζί με το floppy drive και τις 360 double side δισκέτες (που σιγά μη δουλεύουν βέβαια) :) Αν πέρασες και από Clink πιθανών να είχαμε συναντηθεί και εκεί όπου έμπαινα ως demokrit από το pop Αλεξανδρούπολης τον οποίο είχαμε αναλάβει στο κατάστημα που δούλευα τότε.

Συμφωνώ μαζί σου ότι ελάχιστες εταιρείες και στο εξωτερικό επένδυσαν στο web από παλιά, αλλά όπως αποδεικνύεται έσφαλαν. Ακόμα και η MS έκανε το λάθος και δεν εκτίμησε σωστά από νωρίς την διάδοση που θα γνώριζε το web και οι υπόλοιπες υπηρεσίες του internet πράγμα που αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει σε ομιλία του και ο gates. Τώρα τρέχουν όλοι να προλάβουν. Ίσως αν είχαν επενδύσει από νωρίς σωστά σε έναν συνδυασμό web &#8211; εντύπου σήμερα να είχαν εξελιχθεί και να είχαν βρει κάποιο σωστό μοντέλο που θα τους έδινε και κέρδη ώστε να μη φτάνουμε στην κατάντια των 7.000 &#8211; 15.000 τευχών που έφτασαν να πουλάνε μηνιαίως από τις 70.000 &#8211; 100.0000 . Και σου επαναλαμβάνω αυτό που μου κακοφαίνεται ακόμα, για ποιο λόγο δεν βάζουν όλα τους τα παλιά άρθρα και στο web ώστε να υπάρχει ένα αρχείο; Ακόμα και εγώ που συνεχίζω και αγοράζω 1 ή 2 περιοδικά το μήνα (PC Magazine και PC World συνήθως, από 4-5 που έπαιρνα παλιότερα) μετά την ανάγνωση τους, χάνουν την αξία τους αφού είναι πρακτικά δύσκολο να βρεις παλιά άρθρα που πιθανών θα χρειαστείς κάποια στιγμή στο μέλλον. Αν υπήρχαν κάπου δημοσιευμένα μετά από 3-4 μήνες από την κυκλοφορία του εντύπου, τι στο καλό ζημιά θα τους έκανε; Πόσο να μειωνόταν οι πωλήσεις δηλαδή;

Τέλος πάντων, ο καθένας με τον πόνο του :) κουβέντα να γίνετε&#8230; κατανοώ πως τα περιοδικά είναι επιχειρήσεις, οπότε λογικό είναι να βάζουν πολλές φορές πάνω από πολλά άλλα πράγματα το κέρδος. Άλλο το χόμπι και άλλο η δουλειά. Απλώς επειδή καταλαβαίνω και βρίσκω πολύ λογικό αυτό που γράφεις και εσύ, δηλαδή το ότι στα περιοδικά οι συντάκτες που γράφουν στις περισσότερες περιπτώσεις αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν το κάνουν καθαρά για βιοποριστικούς λόγους, πως δεν «έπρηξαν» και τους «από πάνω» τους ώστε να δουν με άλλο μάτι και το web.

PS: Τώρα που σε γνωρίσαμε από εδώ μέσα πέτυχα και τη στήλη σου (blog & spot) στο PC World Οκτωβρίου. Δεν πιστεύω - αν δεν έχεις κάνεις ήδη αναφορά , να μη γράψεις τίποτε και για το freestuff στη στήλη σου τώρα που μας γνώρισες; :)
PS2: Δώσε και τα χαιρετίσματα μου στους Ροπόδη, Αθηναίο (των οποίων κάποια άρθρα αναδημοσίευση κιόλας εδώ μέσα μετά από άδεια τους http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 435#422268 ) και στον Ρουσελιωτάκη που έχουμε κάνει κάτι e-συζητήσεις κυρίως στο log.gr forum.

ducklord

Δημοσίευση από ducklord » 12 Οκτ 2009 01:23

Μετά τον C64 πήγα στον C128. Τον C64 τον έκαψα προσπαθώντας να κάνω reset με... τσιμπιδάκι, βραχυκυκλώνοντας δυο ελάσματα στην παράλληλη... :D Έτσι, για να το ξεκαθαρίζουμε και αυτό. Η Amiga ήρθε πολύ μετά...

Για τα παλιά άρθρα, σου είπα πως το βασικό πρόβλημα αν έχω καταλάβει καλά είναι το "ποιος". Πρέπει κάποιος από το δυναμικό ενός περιοδικού να κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά, τη μεταφορά των άρθρων στο site. Ειδικά στο PC World γνωρίζω πως αυτό γίνεται για τα περισσότερα In Axion (αυτά γράφω, αυτά έχω δει, αυτά ξέρω... :roll: )

Για τη "στήλη μου"... Εμ... Ποια στήλη μου; Δεν έχω αυτό που λέμε "προσωπική στήλη" (όπως οι άλλοι συντάκτες), αλλά γράφω "θέματα του Productivity" από το εν λόγω site (που τυγχάνει να είναι δικό μου και, παράλληλα, να συμβαδίζει με την ύλη του περιοδικού). Βέεεβαια... Πάντα υπάρχει μια μέση λύση. Για να δούμε... :lol:

Φιλικά
Οδυσσέας

Υ.Γ.: Όχι, δεν σε είχα πετύχει στην Compulink - δεν "έμπαινα" καν σε αυτήν. Δεν θυμάμαι το γιατί... Να σου πω, όμως, ένα ενδιαφέρον ανέκδοτο: η Compulink ήταν δημιούργημα του ίδιου ανθρώπου που μας έδωσε το Computer Για Όλους και το PC Master (ή, τουλάχιστον, "ήταν δικιά του" για ένα κάποιο διάστημα). Αυτό σημαίνει πως, όσο ήμουν σε αυτά, η Compulink βρισκόταν στον ακριβώς από κάτω όροφο από όπου δούλευα. Μόνο που ήταν "στα τελευταία της", ο κόσμος είχε, πια, "πραγματικό Internet", και έτσι ούτε καν είχα ενδιαφερθεί να δω τα γραφεία της. Κάποιο διάστημα αφού είχε κλείσει, πια, ως εταιρεία, και μεταπωλούνταν ο εξοπλισμός, κατέβηκα με τον Πατρίκο (πρωταγωνιστική περσόνα της εταιρείας εδώ και χρόνια) "να δούμε το stuff που έχει μείνει". Ένα από όσα είδα, πέρα από racks και servers, ήταν το UPS που "στήριζε" την Compulink. Ήταν σαν ψυγείο. Μπορούσε να αντέξει τις ανάγκες δεκαόροφης πολυκατοικίας με συνεχή κατανάλωση για 2-3 μέρες... και πουλήθηκε, αν θυμάμαι καλά, μόλις €2.500 <ντάνκ... ντάνγκ... κοπάνημα του κεφαλιού στον τοίχο>... Αν είχαμε πάρει ένα τέτοιο αγαπητέ, και... "νοικιάζαμε" την υπηρεσία σε γείτονες, θα είχαμε βγάλει τα μηνιαία έξοδα του καφε... και τον τσιγάρων... ίσως και της βενζίνης...
Ηθικό δίδαγμα: όποτε ακούτε πως μια εταιρεία κλείνει, τρέξτε στα γραφεία της, μπας και "σκοτώνουν" εξοπλισμό μισοτιμής. Τι freestuffers είμεθα; :D

ducklord

Δημοσίευση από ducklord » 12 Οκτ 2009 03:11

By the way, οφείλω να ενημερώσω πως ανέφερα το freestuff.gr στο "δικό μου" productivity.gr, αλλά, φυσικά, φρόντισα να κάνω και την... κακή κριτική μου! Για να μην τα πολυλογώ (και για να μην τρέχετε να διαβάζετε τις βλακείες που γράφω στα δικά μου... κατεβατά), εν συντομία, "το freestuff χρειάζεται μια καλύτερα σχεδιασμένη πρώτη σελίδα" - όπου και δίνω σαν παράδειγμα το adslgr.

Διευκρινίζω: Όχι πως το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, δεν κάνω σύγκριση... Απλά θεωρώ πως το adslgr υπερέχει σε ένα τομέα: όταν το επισκέπτεσαι, η πρώτη σελίδα του σου δείχνει πως "εδώ θα βρεις ειδήσεις, πληροφορίες, οδηγούς, συζητήσεις, μπλα-μπλα-μπλα"... Το freestuff φαίνεται πολύ πιο απλό και δεν σε "υποψιάζει" για το τι θα συναντήσεις "μέσα του"...

Απόψεις, βέβαια... Και ξέρετε τι λένε για τις απόψεις! :D

Φιλικά
Οδυσσέας

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Οκτ 2009 09:20

Συμφωνώ ως προς την main - landing page και το design του.
Το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ ότι ψιλοχάνεσαι αν είσαι νέος χρήστης και δεν είναι ξεκάθαρο που είναι το κάθε τι με αποτέλεσμα αρκετές φορές ο επισκέπτης να μη φτάνει στο χρήσιμο περιεχόμενο και να φεύγει. Πολύ πιο παλιά ( '99 ) είχε μια διαφορετική κεντρική σελίδα, αλλά ήθελε το χρόνο της για να ενημερώνεται και κάποια στιγμή άλλαξε σε αυτό που βλέπουμε σήμερα.
Και εγώ την πρώτη φορά που μπήκα πάντως εδώ μέσα, λόγο του ονόματος (domain name) περίμενα να βρω δωρεάν πράμα :) πιθανών να ισχύει αυτό με τους περισσότερους επισκέπτες που έρχονται στο ξεκάρφωτο (δεν είναι δηλαδή υποψιασμένοι, συστημένοι ή μιλημένοι για το τι θα βρουν εδώ μέσα).

Ευχαριστώ (φανταζομαι και οι υπόλοιποι) για το review και τώρα που μας γνώρισες να περνάς να συζητάμε όποτε ξεκλέβεις λίγο χρόνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες