Λίγο πολύπλοκο για μένα

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
johnie_m

Λίγο πολύπλοκο για μένα

Δημοσίευση από johnie_m » 08 Οκτ 2009 16:03

Έχω δύο πίνακες

articles
--ARTICLE_ID
--TITLE
--DESCRIPTION
--CONTENT

galeries
--ARTICLE_ID
--GALLERY_ID
--CONTENT

Θέλω να κάνω αναζήτηση κειμένου σε αυτούς. Και στουσ δύο πίνακες το ARTICLE_ID είναι το κοινό κλειδί. Στον πίνακα articles το πεδίο CONTENT μπορεί να είναι άδειο και σε αυτή την περίπτωση για το συγκεκριμένο ARTICLE_ID το CONTENT είναι στον πίνακα galeries και μάλιστα με πολλαπλέσ εγγραφες με το ίδιο ARTICLE_ID (ειναι άρθρο στο site με 'επόμενο' και 'προϊγούμενο'). Προσπαθώ να βρω ένα ερώτημα για να μου επιστρέψει τα αποτελέσματα αλλά δεν μπορώ. Δεν είμαι και πολύ προχωρημένος σε αυτό τον τομέα.
Τα πεδία που περιέχουν την πληροφορία για την αναζήτηση της λέξης κλειδί είναι τα όλα τα παραπάνω (χωρίς τα ID φυσικά).

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Λίγο πολύπλοκο για μένα

Δημοσίευση από vassilism » 08 Οκτ 2009 21:05

Δηλαδή θέλεις ένα άρθρο να τραβάει πολλές galeries?
Επίσης με ποια γλώσσα θα το υλοποιήσεις?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Λίγο πολύπλοκο για μένα

Δημοσίευση από fafos » 09 Οκτ 2009 00:23

Aplh JOIN:

Κώδικας: Επιλογή όλων

select articles.ARTICLE_ID as aid, articles.TITLE as atitle, articles.DESCRIPTION as ades, articles.CONTENT as acon, galeries .ARTICLE_ID as gaid, galeries.GALLERY_ID  as gid,  galeries.CONTENT as gcon FROM articles,galleries WHERE (articles.CONTENT LIKE '%$search_key%' OR galleries.CONTENT LIKE '%$search_key%') AND articles.ARTICLE_ID=galeries .ARTICLE_ID 
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

johnie_m

Λίγο πολύπλοκο για μένα

Δημοσίευση από johnie_m » 09 Οκτ 2009 10:51

Βασικά ύστερα από πολύ σκέψη και δοκιμή κατάφερα να το κάνω με UNION. Το όλο θέμα δεν ήταν μόνο να επιλέξω τα πεδία αλλά να κάνω και fulltext αναζήτηση στους πίνακες.Χρησιμοποιώ php για την υλοποίηση. Σας ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Λίγο πολύπλοκο για μένα

Δημοσίευση από fafos » 09 Οκτ 2009 15:52

johnie_m έγραψε:Βασικά ύστερα από πολύ σκέψη και δοκιμή κατάφερα να το κάνω με UNION. Το όλο θέμα δεν ήταν μόνο να επιλέξω τα πεδία αλλά να κάνω και fulltext αναζήτηση στους πίνακες.Χρησιμοποιώ php για την υλοποίηση. Σας ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις.
gia poion logo xrhsimopoihses union gia mia toso aplh routina? an ena pedio einai se fulltext h oxi den ephreazei to query pou tha trexeis...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες