Κοννοριάδα... The Moon Saga...

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Νοέμ 2009 20:03

Το πρώτο υποατομικό σωμάτιο, το ηλεκτρόνιο, το ανακάλυψε ο JJ Thompson το 1897. Άρα το βιβλίο και ο καθηγητής έλεγαν κάτι άλλο, το οποίο μάλλον δεν κατάλαβες ή δεν ήθελες να το καταλάβεις.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 23 Νοέμ 2009 20:05

Όταν πήγαινες γυμνάσιο το βιβλίο που είχες είχε γραφτεί με σκοπό την εξήγηση ενός απλοικού ατομικού προτύπου σε παιδιά γυμνασίου.

Επίσης εάν θυμάσαι καλά έλεγε ότι τα μικρότερα σωματίδια είναι τα ηλεκτρόνια και πρωτόνια νετρόνια. Μάλιστα έδινε και αναλογία μεγέθους e - p.

Εάν θες να μιλάς για επιστήμες μάθε να είσαι ακριβολόγος. :)

Το γεγονός ότι και τα e,p,n αποτελούνται απο μικρότερα σωματίδια είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν αποτελούσε κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας του βιβλίου. Είναι πολύ απλό.

Εάν ήθελες να διαβάζες κάτι παραπάνω και πιο λεπτομερές ας έπαιρνες ένα επιστημονικό βιβλίο υψηλότερου επιπέδου. Βέβαια για να καταλάβεις κάτι τέτοιο απαιτούνται και γνώσεις που μάλλον δεν έχεις.

Όσο για το σχόλιο σου για τα βιβλία, είναι τουλάχιστον κουτό και ανεπαρκές σαν επιχείρημα σε συζητήσεις ατόμων άνω των 12 χρονών.

Με όλον τον σεβασμό δηλαδής αλλά ο μόνος που δεν καταλαβαίνει την αξία του διαβάσματος είναι κάποιος που δεν το έχει κάνει ποτέ.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Νοέμ 2009 20:10

Connor MacLeod έγραψε:...
Τι λες τωρα!
Και πιστεύεις αυτα που λενε τα βιβλια εσυ, ε? Συνέχισε να τα διαβαζεις. Να μορφωθεις.

Οταν πήγαινα γυμνάσιο και το βιβλιο της φυσικής και ο καθηγητής ελεγε οτι το μικρότερο σωματίδιο ειναι το άτομο, εγω γελούσα και ελεγα οτι υπάρχουν και μικρότερα. Και με ελεγε τα ιδια που λες εσυ. Μια δεκαετια αργότερα μαθαίνω (απο δοκιμαντερ) οτι υπάρχουν υπο-ατομικά σωματίδια.

Συμπέρασμα:
Ο Connor-ας ξέρει, πριν το γράψουν στα βιβλία...
Και εσύ που το διάβασες ότι υπάρχουν μικρότερα σωματίδια από τα άτομα; Δεν έχω διαβάσει πουθενά τίποτα τέτοιο. Τα έχεις δεί μήπως; Γιατί αν δεν τα έχεις δει που ξέρεις ότι υπάρχουν;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Νοέμ 2009 20:12

starfish

Θα με κανεις να βρω το βιβλιο της φυσικής τωρα και το εχουμε σε κουτα στο πατάρι.

Το βιβλιο ελεγε ότι το μικρότερο σωματίδιο ειναι το ατομο το οποιο αποτελείτε απο νετρόνια, πρωτόνια, και ηλεκτρόνια.
Και εγω τους ελεγα, απο την στιγμη που το ατομο αποτελείτε απο κατι, και αυτα τα κατι αποτελουνται απο κατι άλο-τα οποια σημερα ειναι γνωστα ως Κουάρκ- και αυτα λογικα θα αποτελούνται απο κατι αλλο- που σημερα ειναι γνωστα νομιζω ως βαρίονα και μεσόνια ή όπως αλιως λεγονται. Το βιβλιο εφτανε και ΕΛΕΓΕ οτι το μικρότερο ειναι το ατομο, που αποτελιται απο αυτα που ειπαμε. Οταν εγω ειπα στον καθηγητη ότι υπάρχουν και μικροτερα μονο που δε με ειπε φαντασμενο...
Δεν έχω διαβάσει πουθενά τίποτα τέτοιο. Τα έχεις δεί μήπως; Γιατί αν δεν τα έχεις δει που ξέρεις ότι υπάρχουν;
Δε χρειάζεται να το δω λεμε. Το ξερω. Ειναι η λογικη μου αυτη. Που -συνήθως- ειναι σωστη.

Και θα σου εξηγήσω γιατι ειναι σωστη. γιατι πρωτα εγω το είπα και το πίστευα, και μετα το ειδα/διάβασα αλλου.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Νοέμ 2009 20:18

Κλασσική περίπτωση Κοννορίασης...

Ο κόννορας βαράει το ταμπούρλο, δηλαδή πετάει μ******ς, και οι υπόλοιποι χορεύουν, δηλαδή απαντάνε...

Νομίζω έφτασε η ώρα να το σταματήσουμε αυτό...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 23 Νοέμ 2009 20:18

Connor MacLeod έγραψε:Θα με κανεις να βρω το βιβλιο της φυσικής τωρα και το εχουμε σε κουτα στο πατάρι.
Οταν το βιβλίο είναι στο πατάρι και δεν το βλέπουμε υπάρχει το βιβλίο ? μήπως χάνονται και οι γνώσεις του ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Νοέμ 2009 20:52

Connor ακόμα και να το βρεις το βιβλίο γιατί να το πιστέψεις; Επειδή λέει αρλούμπες; Τόσες αρλούμπες λέει και η τηλεόραση και τόσες διαβάζουμε κάθε μέρα στο internet - ακόμα και σε forum που προσπαθούν να κρατάνε κάποιο επίπεδο. Μη μου το χαλάς τώρα. Είπαμε, αν δεν το βλέπουμε, δεν το ακούμε ή δεν το αισθανόμαστε δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 23 Νοέμ 2009 20:52

Connor MacLeod έγραψε: Και θα σου εξηγήσω γιατι ειναι σωστη. γιατι πρωτα εγω το είπα και το πίστευα, και μετα το ειδα/διάβασα αλλου.
:lol:

starfish

Δημοσίευση από starfish » 23 Νοέμ 2009 21:04

Φίλε conor,
προφανώς τα βιβλία δεν σου λένε τίποτα γιατί μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις και πολυ καλά.

Σου είπα ξεκάθαρα γιατί το βιβλίο έλεγε ότι έλεγε. Δεν θες ή δεν μπορείς να το καταλάβεις; Τι θες να λέγανε στα παιδιά του γυμνασίου; Για θεωρία υπερχορδών;

Μου αρέσει πάντως που απαντάς μόνο σε ότι νομίζεις ότι μπορείς να απαντήσεις και αφήνεις τα υπόλοιπα ασχολίαστα.... Κλασσικό δείγμα δεν ξέρω και προσπαθώ να ψαρώσω.

Έχω αρχίσει πάντως να πιστεύω πως δεν τα πιστεύεις οσα λες. Μάλλον διασκεδάζεις με την όλη κατάσταση λέγοντας ότι αρλούμπα σου έρχεται για να δεις τι θα σου πούνε.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Νοέμ 2009 22:01

GeoStuff έγραψε:Κλασσική περίπτωση Κοννορίασης...

Ο κόννορας βαράει το ταμπούρλο, δηλαδή πετάει μ******ς, και οι υπόλοιποι χορεύουν, δηλαδή απαντάνε...

totally.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Νοέμ 2009 22:02

GeoStuff έγραψε:Κλασσική περίπτωση Κοννορίασης...

Κάτω τα χέρια απο τον κόνορ. Τουλάχιστον στο χαλαρά κ ανάλαφρα :lol:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Νοέμ 2009 22:22

deninho έγραψε:Σχετικό άσχετο με το από πάνω του Χά00ς http://www.youtube.com/watch?v=Hf07e5h8474
Τρομερό βίντεο. Το καλύτερο είναι ότι σε 9:45 χρόνο βίντεο, η ανθρωποτητα είναι τα τελευταία 20 δεύτερα :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Νοέμ 2009 23:52

ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που όσοι λένε ότι "κινδυνεύει ο πλανήτης/η φύση" είναι πέρα για πέρα υπερβολικοί. Ο πλανήτης υπήρχε, και θα συνεχίσει να υπάρχει, είτε με τον άνθρωπο είτε χωρίς αυτόν

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Νοέμ 2009 09:24

deninho έγραψε:ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που όσοι λένε ότι "κινδυνεύει ο πλανήτης/η φύση" είναι πέρα για πέρα υπερβολικοί. Ο πλανήτης υπήρχε, και θα συνεχίσει να υπάρχει, είτε με τον άνθρωπο είτε χωρίς αυτόν
Δεν είναι υπερβολικοί... Αρλουμπολόγοι είναι! Κι αν το ψάξεις και λίγο βαθύτερα, έχουν συνδέσει -μα τελείως Ανθρωποκεντρικά!- τον κίνδυνο ύπαρξης της Ανθρωπότητας με δήθεν κίνδυνο ύπαρξης του πλανήτη, ή της Φύσης :D
Εδώ γελάμε :lol: :lol: :kaloe: :kaloe: :lol: :lol:
Αντίθετα, μάλιστα, η Φύση κλιμακώνει όλο και πιο βίαιες κινήσεις, ως προειδοποίηση ότι της γινόμαστε βάρος, και ότι θα ξεκινήσει διαδικασία να μας ξεφορτωθεί από την πλάτη της. Συμφωνώντας απόλυτα μαζί σου, θα προσθέσω ότι ο πλανήτης έφτασε εδώ -όπου έφτασε- γεννημένος από πυρακτωμένη ύλη, δακτύλιο του τότε νεογέννητου ηλιακού δίσκου μας.
Αυτό σημαίνει, ότι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα η Φύση διαθέτει όλες τις Δημιουργικές/Καταστροφικές δυνάμεις για να ξεκινήσει τον κύκλο από την αρχή... Πόσο μάλλον από πιο προχωρημένο στάδιο! :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Νοέμ 2009 09:39

Ασχετο με το "νερο" στη σελίνη

Ειδα χθες το βράδυ το earth 2100. Πολυ καλο δοκιμαντερ.

Κρατάει περιπου 2h παρα 20λεπτα και πηγαινει σταδιακα στο πως θα ειναι η γη μεχρι το 2100.Ξεκκιναει απο σημερα 2009, 2012,2015, κ.ο.κ... και εν τελη φτάνει σε ενα τραγικό 2100

λεπτομερειες
http://abcnews.go.com/Technology/Earth2100/
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_2100
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες