εναλλάκτικό interface

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kostas_poul

εναλλάκτικό interface

Δημοσίευση από kostas_poul » 10 Οκτ 2009 21:28

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω φτιάξει μια ΒΔ σε access 2007 και σκοπεύω να τη χρησιμοποιήσω στη δουλειά μου. Επειδή θα τη χρησιμοποιούν και άνθρωποι άσχετοι με το αντικείμενο, προσπάθησα να ελαχιστοποιήσω κορδέλες κλπ και να περιορίσω όλες τις δουλειές μέσω του Πίνακα Επιλογών.

Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να αλλάζει εντελώς το εμφανιζόμενο interface, δηλ ναι μεν να τρέχει η access όπως ακριβώς έχει κατασκευαστεί, αλλά αυτό που βλέπει ο χρήστης να είναι εντελώς διαφορετικό και απλό.

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι καν δυνατόν, ούτε καν πώς να το ψάξω στο internet. Άρα οιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

εναλλάκτικό interface

Δημοσίευση από dimsis » 10 Οκτ 2009 21:37

Αν είναι εφικτό φτιάχνεις μια web ή desktop εφαρμογή που απλώς τραβάει τα δεδομένα από την βάση σου.
π.χ. vb με access: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32013

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

εναλλάκτικό interface

Δημοσίευση από kon73 » 15 Οκτ 2009 09:29

Αγαπητέ φίλε kostas_poul, Κώστα καλημέρα,

Το πρόβλημα σου λύνεται με το να δημιουργήσεις MenuBars (Κάτι που γίνεται εύκολα μέχρι 2003 αλλά αρκετά δύσκολα με 2007 καθότι στην 2007 χρειάζεται κώδικας για την δημιουργία MenuBars).

Στις επιλογές της Access Options - Advanced επιλέγεις να τρέχει ως Default Menu το νέο μενού σου και ξετσεκάρεις επιλογές όπως παράθυρο βάσεων δεδομένων κλπ.

Για να δεις ένα δείγμα το πως έχει ριζικά αλλάξει η μορφή της Access αποστέλλω ένα ScreenShot μιας εφαρμογής που έχω δημιουργήσει σε Access αλλά όπως θα παρατηρήσεις δεν έχει καμία σχέση με το γνωστό περιβάλλον της Access.

Αν θέλεις μπορούμε να το δούμε και με την δικιά σου εφαρμογή.

Φιλικά

iliadisk / kon73
Συνημμένα
DietaLifeScreenCapt.JPG
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες