Πρόβλημα με την cache του Wordpress

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 11 Οκτ 2009 23:27

Γειά σας παιδιά...

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα εδώ και μέρες και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει!

Χωρίς να αλλάξω κάτι στο wordpress site μου (π.χ. να βάλω plugin κτλ) ξαφνικά μου στέλνει μήνυμα ο server και μου το απενεργοποιεί επειδή λέει τρέχει πολλά queries μέσα από τη βάση και φορτώνει τον server τους (και όντως το site μου αργούσε να ανοίξει).

Μου εγκατέστησαν το WP Super Cache plugin που κάνει σωστό και καλύτερο caching αλλά πάλι έβλεπαν ότι το πρόβλημα συνεχιζόταν. Μία, δυο, τρεις, δεν έβγαζα άκρη. Συνέχεια μου το ενεργοποιούσαν για λίγο, έβλεπαν ότι δεν έφτιαχνε και μου το έκλειναν πάλι!

Λέω ο server τους δεν θα αντέχει τον πολύ κόσμο και αλλάζω server σε έναν άλλο που έχω! Αλλά το ίδιο συμβαίνει κι εκεί οπότε είναι πρόβλημα του site. Το θέμα είναι τι έχει? Δεν μπορώ να βρώ με τίποτα! Δουλεύει σωστά η cache (βλέπω ότι δημιουργεί αρχεία μες το φάκελο) αλλά όταν μπουν πχ ταυτόχρονα 1000-2000 άτομα σέρνεται!!

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι? Δεν έχω πειράξει τίποτα τελευταία. Έτσι όπως δούλευε 6-7 μήνες έτσι δουλεύει και τώρα γι' αυτό παραξενεύομαι!

Ενημερωτικά, το site είναι το http://kotetsi.com

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Οκτ 2009 01:27

Τα 1.000 - 2000 άτομα είναι όντως πολλά για κάποιος servers...

Το noupe και το smashmagazine που έχουν παραπάνω επισκέπτες, δεν τραβάνε ζόρια χωρίς να έχουν μάλιστα και τόσο cache! ( το smash τουλάχιστων :P)

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 12 Οκτ 2009 02:06

Δε νομίζω να είνα πρόβλημα. Δεν είναι και το τόσο μεγάλο traffic! Σίγουρα μπορούν να ανταπεξέλθουν.

(Κι εσύ μην απαντάς, παραδέξου ότι αυτή τη φορά δεν ξέρεις τι φταίει :P)

Άβαταρ μέλους
WebO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WebO » 19 Οκτ 2009 23:57

το προβλημα δεν οφειλεται προφανως στο τραφικ των χρηστων αλλα στο ping που κανει τραφικ απο μηχανες αναζητησης και τρεχουν ταυτοχρονα αρκετα queries, αυτο συμβαινει αν κανεις αρκετα ποστ καθε μερα ή το συνδυαζεις με ιντερναλ λινκς, σε συναρτηση με τις "χαμηλες" δυνατοτητες του server τιθεται ενα θεμα καθυστερησης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης