3d animation και σχεδιο , πανε μαζι ???

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
nevade

Δημοσίευση από nevade » 12 Οκτ 2009 00:41

Γεια σας. Εχω καποιες αποριες σχετικα με το 3d animation, VFX και επειδη ειμαι σε μια δυσκολη ηλικια (29), θα ηθελα να με βοηθησετε διοτι πρεπει να παρω μια ΑΜΕΣΗ αποφαση για το τι πρεπει να κανω. Παντα μου αρεσε να σπουδασω film studies,VFX, 3d animation, web design, αλλα δεν το αποφασιζα διοτι ηξερα οτι δεν υπαρχουν αρκετες(καθολου) δουλειες στη θεσσαλονικη. Φετος εχω περασει στο ΕΑΠ πληροφορικη αλλα δεν ξερω αν αξιζει να συνεχισω, διοτι μου αρεσει να ασχοληθω με το design ακομη και αν χρειαστει αργοτερα να φυγω εξωτερικο. Εχω μπερδευτει ομως τι να κανω και αν πρεπει να κανω 1 ετος μαθηματα σχεδιου. Δεν εχω καιρο για χασιμο. Καποιες σχολες λενε πως πρεπει να το κανω (intergraphics) και αλλες πως δεν ειναι απαραιτητο (AAS colege, AKto).

Εχω μπερδευτει με το τι πρεπει να κανω. Εσεις τι λετε ? :
- Να παω σε καποιο κολεγιο τον πρωτο χρονο και ειτε να συνεχισω εκει ειτε να συνεχισω τον δευτερο στην Αγγλια.
- Να συνεχισω στο ΕΑΠ και να παω συγχρονος σε καποια σχολη οπως intergaphics
- Χρειαζεται να κανω το προπαρασκευαστικο ετος που ειναι το σχεδιο ?

Απορια :
Οσοι εχουν πτυχιο computer science και κανουν μεταπτυχιακο animation που διαρκει 1 ετος (αγγλια), τι προλαβαινουν να μαθουν ? Γνωριζουν σχεδιο ???

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 12 Οκτ 2009 05:04

Βασικά όπως έλεγες και στο email οι σχολές εδώ που ζούμε δεν αξίζουν και πολλά λεφτά, οπότε μια φθηνή σχολή θα σε βοηθήσει να καταλάβεις κάποια πράματα ώστε να συνεχίσεις μόνος σου...

Για το σχέδιο δεν είμαι σίγουρος αλλά κάποιοι μου είπαν πως βοηθάει πάρα πολύ, σου αλλάζει τον τρόπο σκέψεις και χτίζεις καλύτερα το μοντέλο σου.
Δεν είναι κακή ιδέα να κάνεις σχέδιο αλλά αν πιστεύεις πως κατέχεις τις θεωρίες χρωμάτων, προοπτικής και σεναρίου μπορείς να το αποφύγεις καθώς νομίζω αυτά θα σου μάθουν τον πρώτο χρόνο του σχεδίου

Να σχεδιάζεις με το χέρι
Να σου μάθουν ομάδες χρωμάτων και πως ταιριάζουν
Και να κάνεις story board

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Όσο για τις σπουδές μην περιμένεις κάτι από το πτυχίο που θα πάρεις, γιατί το πτυχίο θα στο δώσουν έτσι κιαλλιός. Δύστυχος ή καλός, ενδιαφερόμαστε όλοι σαυτό το foroum με κάτι που θέλει πορτοφόλιο. Και όποιος έχει καλές δουλειές βρίσκει ποιο εύκολα δουλειά από του άλλους.

Και μένα ακριβός αυτά τα 3 μαρέσουν film studies, VFX, 3d animation.
Πάντως δεν μπορείς να τα μάθεις όλα σε μια σχολή, 1 από τα 3 θα σπουδάσεις.
Εγώ διάλεξα να σπουδάσω 3D animation, τα άλλα 2 τα μαθαίνω έτσι κιαλλιός μόνος μου επίδη μαρέσουν πολύ και μου φαίνονται ποιό εύκολα από το 3D γενικός.

Σκοπεύω να αγοράσω μια επαγγελματική κάμερα και να κάνω το παλιό μου δωμάτιο studio με τον τοίχο πράσινο ώστε να κάνω τα προσωπικά μου βίντεο και στο στην πορεία να τα χρησιμοποιήσω σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Και τέλος για να λέμε την αλήθεια τα βοηθήματα που είδα από το lynda.com ήταν ότι ακριβός θα μάθω και στην σχολή από φέτος που ξεκινάω. Απλά θα έχω έναν δάσκαλο να τον ρωτάω face to face τις απορίες μου και ίσος να μου τις λύνει.

Από κει και πέρα δεν πρόκειται να σου μάθουν κάτι ποιο extreme όπως φοβερά κτήρια, δράκους, οχήματα και robot. Αυτά θα τα μάθεις μόνος ή με την βοήθεια κάποιον ιστοσελίδων όπως Gnomon, Simple Maya και άλλα τέτοια. Και θα καταλάβεις ότι είσαι καλός όταν ενώ δουλεύεις με Cinema 4D πχ θα καταφέρεις να φτιάξεις το robot που έφτιαχνε ο άλλος σε maya, 3ds max, blender κτλπ...

Αλλά δεν είναι άσχημα... Την παλεύω...
Όπως λέει και στο τέλος αυτού του βίντεου για μια υποτροφία σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια για Film studies, VFX, 3D animation:
I wish to do something Great and Wonderful
but I must start by doing the little things
like they were Great and Wonderful
A. Einstein
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 12 Οκτ 2009 09:44

Θα έλεγα πρώτα να αποφασίσεις με τί ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς. Οι σπουδές πάνω σε film είναι άλλο πράγμα απ'τα VFX, άλλο το 3d animation και άλλο το web design.
Όλα κατά κάποιο τρόπο συνδέονται μεταξύ τους, είναι καλό να έχει γνώσεις απ'όλα ένας ολοκληρωμένος καλλιτέχνης, αλλά για να ασχοληθείς επαγγελματικά πρέπει να εξειδικευτείς σε κάτι.

Για να σχοληθείς τώρα με κάτι απ'τα παραπάνω, (που θεωρούνται σύγχρονες μορφές τέχνης) καλό είναι να υπάρχει ένα υπόβαθρο πάνω στις κλασσικές καλές τέχνες. Δηλαδή τις βασικές γνώσεις σε σχέδιο, χρήση χρωμάτων, προοπτική, ανατομία, φωτισμός, σύνθεση-καδράρισμα, σκηνοθεσία, φωτογραφία, μοντάζ, κτλ.
2-3 βασικά πράγματα στο καθένα, δεν χρειάζεται να γίνεις ειδικός.

Όλα αυτά θεωρώ ότι μπορείς να τα ψάξεις και μόνος σου.
Το βασικό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά, είναι να έχει όρεξη και να δουλεύει-μαθαίνει κατά 80% μόνος του.
Υπάρχει άπειρο υλικό από εκπαιδευτικά βίντεο στο internet που μπορείς να βρεις και να μελετήσεις.

Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για σχολή, δεν ξέρω καθόλου, ούτε έχω σπουδάσει κάτι αντίστοιχο.Καλό είναι πάντως (αν υπάρχει η δυνατότητα) να σπουδάσεις κάτι σχετικό, είτε εδώ είτε να συνεχίσεις στο εξωτερικό.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 12 Οκτ 2009 16:29

ne3go να σε ρωτήσω αν επιτρέπετε...
δουλεύεις εσύ και βγάζεις κάποια χρήματα από 3D?
ή μάλλον θα ήθελα να ρωτήσω ποιος από δω δουλεύει επαγγελματικά με 3d ή κάτι παρόμοιο όπως οπτικά εφέ...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 12 Οκτ 2009 16:55

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα αναλάμβανα κάποια 3d δουλειά, προς το παρόν είμαι απλώς χομπίστας! 8)

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 15 Οκτ 2009 19:37

Συνοπτικά ναι, το σχέδιο είναι η βάση σε όλες σχεδόν τις οπτικού χαρακτήρα μορφές τέχνης. Αυτό δε σημαίνει πως δε θα μπορείς να δουλέψεις 3D ή να κάνεις animation χωρίς να ξέρεις σχέδιο, αλλά η δουλειά αυτού που ξέρει συνήθως ξεχωρίζει από αυτούς που δεν ξέρουν.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

nevade

Δημοσίευση από nevade » 16 Οκτ 2009 22:37

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :victory:

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες