e-marketing, πως να ξεκινήσω???

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 12 Οκτ 2009 17:16

Καλησπέρα, είμαι νέος στο φορουμ και έχω κάποιες απορίες που αφορούν το e-marketing και e-business με τα οποία θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο (μεχρι στιγμής) είναι κυρίως η προώθηση (SEO κτλ) σκεπτόμενος βέβαια την μελλοντική προώθηση της δικίας μου ιστοσελίδας και e-shop, καθώς επίσης και οτι έχει να κάνει με δημιουργία νέων ιδεών όσο αφορά το internet, την ανάπτυξη του και την διαφήμιση.Εδώ και ενα χρόνο περίπου έχω κάνει γενική έρευνα στο διαδίκτυο με σκοπό να καταλλήξω στο τι θα κάνω στη συνέχεια της επαγγελματικής μου ζωής.
Αυτό που θέλω είναι καθοδήγηση..
Μπορείτε να μου πειτε τι πρέπει να σπουδασω και που? Σε Ελλάδα ή εξωτερικό ??
Θα βρώ δουλεια σχετικα ευκολα σε αυτο το τομέα ?
Μελλοντικά, τα χρήματα θα ειναι καλά? Δηλαδή το πτυχίο που ήδη έχω να το αφήσω να πάει στράφη(επιστήμονας των υλικών έχω τελειώσει)???
Ποιές είναι οι προυποθέσεις για να εργαστείς σε μια εταιρια με Τεχνικες Προωθησης Ιστοσελιδων??

Παρεπιμπτώντος, δεν θα με ενδιέφερε το επάγγελμα του designer-γραφίστα οσο γελοίο και αν σας φαίνεται αυτο, γιατί μου αρεσει αλλο ειδος δημιουργίας..

Πως να το πώ απλά, το μόνο που θέλω ειναι τα ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Οκτ 2009 19:18

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε οι σχολές ούτε οι ειδικοί που το διδάσκουν αποτελεσματικά ήδη σε κάποια σχολή. Το λέω επειδή έχω έρθει σε ακαδημαϊκή επαφή με τους υποτιθέμενους αρμόδιους και δεν έχουν πάρει μυρουδιά περί τίνος πρόκειται.

Για να ασχοληθείς με το web marketing πρέπει να κατανοήσεις τις δομές του web, το πως λειτουργούν κάποιοι τυπικοί αλγόριθμοι των μηχανών αναζήτησης και των διαφόρων υπηρεσιών marketing. Σαφώς θα πρέπει να γνωρίζεις και πώς δομείται μια σελίδα html και όταν κοιτάς html κώδικα πρέπει να ξέρεις πού μπαίνει τι και γιατί. Επιπλέον πρέπει να γνωρίζεις βασικές αρχές προσβασιμότητας. Επομένως την πληροφορική ΔΕΝ την αποφεύγεις. Όποιος λέει ότι ξέρει από SEO ή από search engine marketing χωρίς να έχει ιδέα από html και προσβασιμότητα είναι απατεώνας.

Αφού κατανοήσεις τα βασικά (που είναι τα τεχνικά) μετά προχωράς στην ουσία του marketing μελετώντας πάρα πολλά θέματα που μελετούν και στις τυπικές παραδοσιακές σχολές marketing, προσαρμοσμένα όμως στη φιλοσοφία του web.

Όποιο αντικείμενο έχει μπροστά τη λέξη "web" πάντα να ξέρεις ότι εμπεριέχει την πληροφορική σαν κλάδο, μερικές φορές και στην εξελιγμένη της μορφή. Δεν μπορείς να είσαι όμως web marketer αν δεν μπορείς να ανοίξεις το notepad και να δημοσιεύσεις στο internet τον χαιρετισμό "Hello world" σε σωστή και προσβάσιμη html. Είναι σα να έχεις έναν διαφημιστή του φυσικού κόσμου που να μην μπορεί να μιλήσει δημόσια.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

MasterX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MasterX » 13 Οκτ 2009 13:45

Νομίζω ότι μπλέκεις πολλά και δύσκολα θέματα. Για παράδειγμα το marketing χρειάζεται MBA ( και όχι μόνο, αλλά θα μάθεις αρκετά). Από την άλλη το SEO, η κατασκευή δική σου ιστοσελίδας, κλπ χρειάζεται γνώση προγραμματισμού σε υπολογιστή. Το καλό με τον προγραμματισμό είναι ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις πώς να προγραμματίσεις σε όλους τις γλώσσες προγραμματισμού. Αρκή να μάθεις τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να προγραμματίσεις.
Τώρα όσο αφορά την ανάπτυξη και υλοποίηση ιδεών, λυπάμαι αλλά αυτό είναι κάτι που δε μαθαίνεται. Όσα μαθήματα και να παρακολουθήσεις πάνε στο entrepreneur, ίσως να μην καταφέρεις να το πετύχεις.

Συνεπώς, ένας καλός συνδυασμός είναι να σπουδάσεις Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές με κατεύθυνση το software και web, και στη συνέχεια να κάνεις MBA.

miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 14 Οκτ 2009 14:17

Δηλαδή, MASTERX όποιος ειναι αυτή τη στιγμή ειναι web marketer έχει τελειώσει ενα ΜΒΑ και έχει ένα πτυχίο Η/Υ??Προσωπικά δεν το πιστεύω(υπερβολικό μου φαινεται). Παρόλα αυτά, υπάρχουν σχολές στο εξωτερικό που κάνουν αποκλειστικά μεταπτυχιακό στο web marketing και θέλω να ρωτήσω αν θα είμαι καλημένος με αυτό?Να στο θέσω και αλλιώς. θέλω να μπώ στον κλάδο αυτο ότι και να γίνει.. Αλλά θέλω να ξέρω και τις τάσεις που υπάρχουν στην αγορά καθώς και κατι πολυ πιο σημαντικό......ΤΑ ΛΕΦΤΑ...(σας ρωτάω όλους)Πες ας πούμε ότι τελειώνω το μαστερ και πιανω δουλεια...Πως δουλεύουν αυτές οι εταιρίες? ο μισθός ειναι αρχικα καλος ή θα μου βγαίνει η πίστη στη δουλειά για 700 Ε?? Ας πουμε ότι εγώ δουλεύω σε μια εταιρία που κάνει Κατασκευή Ιστοσελίδων, Προώθηση Ιστοσελίδων και Διαφήμιση στο Internet και ειμαι στο τμήμα SEO. Το Βoss παίρνει μια δουλεια των 15000 ευρω εγώ πρεπει να την προωθήσω πως θα πληρωθω για παραδειγμα??θα παίρνω 700 το μηνα ή θεωρώντας οτι έχω bonus τι θα πάρω τελικά???

Εσείς ασχολίστε με κατι σχετικο?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Οκτ 2009 14:40

Καλησπέρα miltelo.

Το e-marketing έχει πολλούς τομείς. Αν θέλεις να παίρνεις πολλά λεφτά θα πρέπει να τους καλύψεις όλους.
Το SEO δεν είναι e-marketing. Είναι μια πτυχή του e-marketing που μάλιστα αγγίζει και θέματα γνώσεων κατασκευής ιστοσελίδων.

Δες πως έχουν τα πράγματα

Πάρε ένα καλό πτυχίο, Ιατρική π.χ. (just kidding:P ) ή Marketing & Διαφήμιση.

Ασχολήσου με το αντικείμενο του web θεωρητικά, μάθε μόνος σου HTML ή τα βασικά της και μάθε μόνος για το SEO και τις online καμπάνιες και τα Social Media.
Κάνε ένα blog, γράψε για αυτό, ανέπτυξε το γραπτό λόγο σου και δίνε ουσιαστικά tips μέσα από αυτό για να τραβήξεις την προσοχή των μελλοντικών εργοδότων σου αλλά και υποψήφιων πελατών σου.
Γίνε γνωστός στον χώρο ως E-marketing ethousiast ή διάλεξε μια ειδικότητα από το e-marketing.

Τέλος, μάθε πολύ καλά για το SEO, για το Google adwords από online tutorials, mentors ( αν έχεις ) ή books. Κάνε καμπάνιες για θείους ανηψιούς και πρώην εχθρούς σου και πλήρωσε τους για αυτό και στο τέλος γράψε πόσο ευτυχισμένοι είναι και πόσα χρήματα κέρδισαν από αυτό.
Βγείτε μαζί μια φωτογραφία, γράψε ότι αυξήθηκε το ROI της σελίδας τους κατά 4220% και δημοσιεύσετα στο blog σου και έπειτα twit και friendfeed ανελέητα.

Μετά άσε τις Π@π@*ιές, και κάτσε και μάθε από τα λάθη σου, και γίνε expert στο SEO.

Τι θα κερδίσεις από όλα αυτά;

1. Το πτυχίο θα σου δώσει το δικαίωμα στη συνέντευξη

2. Το portfolio ή blog θα δου δώσει τη δουλειά.

3. Το expertise στο SEO ή στο αντικείμενο που θα επιλέξεις, θα σου δώσει τη μεταγραφή ή την αύξηση και τα λεφτά που θέλεις.

Διαφορετικά, παράτατα, ταξίδεψε στην Κίνα, βρες ένα εργοστάσιο με gadgets και έναν έμπιστο κινέζο με οικογένεια και εισήγαγε με το δικό σου βrand, usb sticks με 30cents των 32gb. :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Οκτ 2009 15:38

βρες ένα εργοστάσιο με gadgets και έναν έμπιστο κινέζο με οικογένεια και εισήγαγε με το δικό σου βrand, usb sticks με 30cents των 32gb
Ενδιαφέρον ακούγεται, ποιος το χέζει το web marketing, λέγε λεπτομέρειες :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

MasterX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MasterX » 15 Οκτ 2009 12:41

miltelo, ζητάς την κότα με το χρυσό αυγό. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά αν δεν κάνεις τη δική σου δουλειά μην περιμένεις να βγάλεις χρήματα. Αν πάλι, ξεκινήσεις κάτι δικό σου, θέλει υπομονή και επιμονή. Κάτι σαν και αυτό που έγραψε ο ALR.

Εγω σου έδωσα μερικές συμβουλές για το τι μπορείς να σπουδάσεις και να είσαι κοντά σε αυτό που θέλεις να κάνεις. Πάντως και να κάνεις marketing χρειάζεσαι MBA ή άλλες σπουδές πάνω στο marketing. Αλλιώς, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά σε αυτόν τον τομέα. Έχεις διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών των σχολών που διδάσκουν web marketing; Είσαι σίγουρος ότι δε θα διδαχτείς τα μαθήματα που κάνουν στο MBA;

miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 15 Οκτ 2009 15:49

MasterX, καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Σίγουρα υπάρχουν μαθήματα που αφορούν καθαρά το marketing αλλά αυτά είναι εισαγωγικά, ενώ τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με το web martketing.

'Οσο για τον κινέζο οικογενειάρχη τον έχω stand by... :wink:

Δουλεύει κάποιος αυτή τη στιγμή σε αυτον το ν τομέα??
Απλα θελω να μάθω πως είναι το περιβαλλον εργασίας και ο τροπος μισθωδοσιάς σε μια τέτοια εταιρία. Δεν έχω καποιο κόλλημα με τα λεφτά απλα ζητώ ενα παράδειγμα για να μπορέσω να καταλάβω...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Οκτ 2009 16:25

cdhyper έγραψε:
βρες ένα εργοστάσιο με gadgets και έναν έμπιστο κινέζο με οικογένεια και εισήγαγε με το δικό σου βrand, usb sticks με 30cents των 32gb
Ενδιαφέρον ακούγεται, ποιος το χέζει το web marketing, λέγε λεπτομέρειες :kaloe:
lolz :lol: :lol: Δε σου λέω τίποτα, θα μας κλέψεις τη δουλειά :P

@miltelo

Εγώ δουλεύω και ο τρόπος μισθοδοσίας διαφέρει από εταιρία σε εταιρία και ιδίως στην Ελλάδα, οι όροι δεν είναι ευνοϊκοί.
Για να κάνεις το κάτι παραπάνω, για έχεις καλό μισθό και καλούς όρους/συνθήκες ή πες το όπως θέλεις, για να είσαι ΟΚ, πρέπει να έχεις ένα σύνολο γνώσεων που μπορεί να σε καταστήσει όχι απλώς χρήσιμο αλλά αναγκαίο σε μια εταιρία που αναπτύσσεται στο web. Αυτές τις γνώσεις, δεν μπορείς να τις πάρεις από 1 μόνο πτυχίο ή μόνο πολλά πτυχία.
Χρειάζεται εξάσκηση και η προσωπική σου έξτρα ενασχόληση με το αντικείμενο.
Μη μένεις μόνο στο πτυχίο δηλαδή. Μην κολάς εκεί και θέλεις δε θέλεις, πρέπει να μάθεις κάποια τεχνικά πράγματα, αλλιώς δε θα πας πουθενά.

Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, πιστεύω ότι αυτά θα είναι τα τμήματα μάρκετινγκ του μέλλοντος, οπότε go for it.
Γίνονται πραγματάκια

miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 15 Οκτ 2009 19:25

[table]Δουλεύει κάποιος αυτή τη στιγμή σε αυτον το ν τομέα??
Απλα θελω να μάθω πως είναι το περιβαλλον εργασίας και ο τροπος μισθωδοσιάς σε μια τέτοια εταιρία. Δεν έχω καποιο κόλλημα με τα λεφτά απλα ζητώ ενα παράδειγμα για να μπορέσω να καταλάβω...

Για να καταλαβετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, το μόνο που με ενδιαφερει εκτος των άλλων ειναι να μάθω, να εργαστώ, να διαβάσω, να ανακαλυψω καινουργια πραγματα κτλ
ALR ξέρω οτί χρειάζεται εξάσκηση και προσωπική έξτρα ενασχόληση με το αντικείμενο.
Όλα αυτα ειμαι διατεθημένος να τα κάνω..
Δεν είμαι κανα ''πεπόνι'' με πλούσιο μπαμπά, ούτε έχω κανα βίσμα έτοιμο για καθε χρήση(έγιναν και οι εκλογεςςς) και τέλος δεν είναι του στυλ μου ο ΑΙΩΝΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ
:P
ΕΕΕ, ακόμα και τώρα δεν έχω πάρει συγκεκριμένη απαντήση :cry: :wink: [/code][/quote]

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Οκτ 2009 23:04

Δεν σου απάντησα αναλυτικά; Πλάκα κάνεις;;!
Γίνονται πραγματάκια

miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 16 Οκτ 2009 18:20

E προφανώς και κάνω πλάκα. :o

Ευχαριστώ και έπεται συνέχεια στις ερωτήσεις μου...

vangeliscsd

Δημοσίευση από vangeliscsd » 12 Νοέμ 2009 11:08

Γεια σου miltelo
Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκω κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με κάτι που κάνω κ εγώ.
Σχετικά με τα παραδείγματα που ζητάς:
Εγώ πχ έχω σπουδάσει πληροφορική στο πανεπιστήμιο Κρήτης και μετά έκανα μεταπτυχιακό μάρκετινγ κ επικοινωνία με νέες τεχνολογίες στην Ασοε. Ο συνδυασμός αυτός με βοήθησε πολύ και για να βρω δουλειά και για να κάνω καλύτερα την δουλειά μου.
Εσύ τι σπουδάζεις ή τι σκέφτεσαι να σπουδάσεις?
Οι εργασιακές συνθήκες είναι πολύ καλές ( ειδικά αν σ αρέσει πολύ το ίντερνετ) το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον και αναπτυσσόμενο κλάδο και οι απολαβές εξίσου καλές :wink:
Αν θες περισσότερες πληροφορίες με χαρά να απαντήσω σε ότι θέλεις.

miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 12 Νοέμ 2009 18:59

@ βαγγελης
Σπουδασα επιστημη και τεχνολογια υλικων στο πανεπ ΚΡΗΤΗΣ.Αυτη τη σιγμη ομως με ενδιαφερει πολυ ενα μεταπτυχιακο στο web marketing.Εχω κοιταξει καποιες σχολες σε barca και london αλλα δεν εχω μιλησει για να ξερω τι παιζει..Μπορεις να μου πεισ κατι πανω σε αυτο? Επισης τον τελευταιο 1 χρονο κανω ερευνα στο μαρκετινγκ και οτι εχει να κανει γυρω απο το internet.Εχω διαβασει βιβλια, ερευνες, ερευνες αγορων, αρθρα, σημειωσεις πανεπιστημιακων μαθηματων απο ΑΣΟΕ,blogs. Το θεμα ομως ειναι οτι μετα απο λιγο μπερδευτικα λογο του ογκου των πληροφοριων που διαβασα γιατι δεν μπορω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα.Μπορεισ να με καθοδηγησεις?
Το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα οτι ολα ειναι θεωρητικα!Τωρα με ενδιαφερει πιο πολυ το ΠΡΑΚΤΙΚΟ κομματι.Πως μπορω να περασω στο πρακτικο μερος της Προωθησης και της Διαφημησης?Πως μπορω να μαθω να δουλευω το SEO για παραδειγμα?
Καταλαβες?

ΥΓ: Ακομα δεν εχω βγαλει ακρη...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Νοέμ 2009 20:10

http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss?url=s ... on&x=0&y=0

Εφόσος γνωρίζεις τα θεωρητικά και πιστεύεις ότι δεν χρειάζεσαι διάβασμα και ψάχνεις το πρακτικό μέρος, ή πρέπει να βρεις δουλειά σε καμιά εταιρεία που πουλάει SEO (όλες πουλάνε πλέον στην Ελλάδα) ή μπορείς να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια SEO που έχω δει να διοργανώνονται ή να βρεις κανέναν expert να σου κάνει ιδιαίτερα .
Διαφορετικά το να σου γράψει οποιοσδήποτε κάτι εδώ μέσα και πάλι θεωρητικό είναι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες