Εγκατάσταση του lightbox 2

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
matrixjo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matrixjo » 19 Οκτ 2009 13:11

Μια τελευταία ερώτηση τα 3 αρχεία που μπαίνουν στο root του server τους κάνουμε κάποια διόρθωση στον κώδικα?Εννοώ τα lightbox.css , .js ....Ρωτάω γιατί έκανα αυτό που που πολύ σωστά είπες αλλά ενώ μου ανοίγει η μεγάλη εικόνα αφού την έκανα link της μικρής με rel=lightbox δεν ανοίγει όπως θα πρεπε με την ιδιότητα του lightbox αλλά ανοίγει απλά σαν σελίδα με την εικόνα δεν κάνει δηλαδή το φόρτωμα και να αναδιπλωθεί κ να ανοίξει στην ίδια σελίδα.Τι φταίει γιαυτό?Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την βοήθειά σας.
Level Technical Group
Φελλάς Ιωάννης
Master Administrator - Web Designer
Κοτζιά 24 Περιστέρι 12137 Αθήνα

matrixjo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matrixjo » 20 Οκτ 2009 04:06

Επειδή μόλις διόρθωσα το λάθος που υπήρχε και δεν φόρτωναν σωστά οι εικόνες θέλω να μοιραστώ μαζί σας την λύση σε περίπτωση που πολλοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα που είχα εγώ. Η λύση είναι η εξής : Στις γραμμές του κώδικα που περνάμε στο head της σελίδας όπου βάζουμε τις ιδιότητες του κώδικα και εννοώ αυτές :<link rel="stylesheet" href="css/lightbox.css" type="text/css" media="screen" />
<script src="js/prototype.js" type="text/javascript"></script>
<script src="js/scriptaculous.js?load=effects,builder" type="text/javascript"></script>
<script src="js/lightbox.js" type="text/javascript"></script>
Θα πρέπει να αλλάξετε το εξής :href="css/lightbox.css" (Εδώ δηλώνουμε ότι τα αρχεία αυτά βρίσκονται στο root του server στον φάκελο css , js ..... Επειδή όμως πολλοί από εμάς όπως και εγώ βάζουμε τα αρχεία μας στο root όπου έχουμε το index αρχείο , σβήνουμε την λέξη css , js από τον κώδικα και γίνεται έτσι (href="/lightbox.css" type="text/css" media="screen" /> ) δηλώνουμε πολύ απλά ότι τα αρχεία βρίσκονται στο ίδιο directory με την αρχική μας σελίδα εκτός αν θέλετε να δημιουργήσετε τους φακέλους αυτούς και εκεί ν αποθηκεύσετε τα αρχεία του lightbox css , js... και έτσι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και οι εικόνες θ ανοίγουν με την ιδιότητα του lightbox. Σας ευχαιστώ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε.Απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και αυτήν την λύση γιατί φαντάζομαι ότι ενώ το θεωρούμε λογικό στην πραγματικότητα η λεπτομέρεια που μας ξεφεύγει κάνει την διαφορά.
Level Technical Group
Φελλάς Ιωάννης

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Οκτ 2009 09:40

Αυτο δεν ειναι κατι που αφορα το lightbox, αλλα βασικες ενοιες του filesystem (και κατ' επεκταση την ενσωματωση οποιουδηποτε script).
Αν καποιος ακολουθησει σωστα τις οδηγιες απο το site του lightbox, θα βαλει την javascript σε φακελο "js" και τα css σε φακελο "css" και θα του παιξει με την πρωτη.
Γιατι τα εβαλες στο root και παιδευτηκες τοσο? Δεν ηταν πιο οργανωμενα μεσα στους φακελους τους?

matrixjo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matrixjo » 20 Οκτ 2009 11:29

Από συνήθεια και μόνο φίλε μου.
Level Technical Group
Φελλάς Ιωάννης

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Οκτ 2009 15:26

matrixjo έγραψε:Από συνήθεια και μόνο φίλε μου.
den thelo na do thn domh ton arxeion ston root sou.. eimai se dyskolh hlikia kai kyndineuo apo egkefalika :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

matrixjo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matrixjo » 20 Οκτ 2009 15:56

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΠΑ ΧΑΛΑΡΑ ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
Level Technical Group
Φελλάς Ιωάννης

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 21 Οκτ 2009 01:07

Επειδή όπως καταλαβαίνω είσαι στα πρώτα σου βήματα στην κατασκευή ιστοσελίδων και επειδή υπάρχει η περίπτωση ένας λάθος τρόπος εργασίας να μη μπορεί να αλλάξει στο μέλλον αν σου γίνει συνήθεια , σου προτείνω να τακτοποιείς πάντα σε φακέλους τα αρχεία σου και θα με θυμηθείς στο μέλλον .
Πχ
τα γραφικά της σελίδας σου = Φάκελος images
τα διάφορα javascriptakia στο φάκελό τους
τις μεγάλες εικόνες σε φάκελο πχ. Pics ή pictures κλπ
τις μικρές σε άλλο φάκελο πχ. thumbs, smoll_pics ή όπως εσύ θέλεις
τα html αστα στο root.

Φίλε αν συνηθίσεις να τα βάζεις όλα χύμα πολύ γρήγορα θα έχεις ανάγκη ηρεμιστικών κάθε φορά που θα χρειαστεί να κάνεις αλλαγές σε κάποιο site.

matrixjo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matrixjo » 21 Οκτ 2009 03:46

Βασικά φίλε μου δεν είμαι στα πρώτα μου βήματα σχεδιάζω χρόνια όσο για τους φακέλους πίστεψε με υπάρχουν τακτοποιημένα όλα και να φανταστείς δουλεύω σε 3 servers απλά για το lghtbox επειδή ήταν μόνο 3 μικρά αρχειάκια τα έβαλα στο root του index.Επίσης ζήτησα βοήθεια στο lightbox επειδή δεν είχα ξαναασχοληθεί απλά όταν δουλεύεις ως τις 5 το πρωί κάτι σου ξεφεύγει και εμένα μου ξέφυγε η σειρά αποθήκευσης τους κ εκεί κόλησα.Αλλά φαντάζομαι ότι το χουν πάθει κ άλλοι γιαυτό μπήκα στον κόπο να γράψω την άποψη μου για το θέμα να υπάρχει σαν λύση και σε άλλους που ίσως δεν δουν αυτή την μικρή λεπτομέρεια.
Level Technical Group
Φελλάς Ιωάννης

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 21 Οκτ 2009 11:13

matrixjo έγραψε:Βασικά φίλε μου δεν είμαι στα πρώτα μου βήματα σχεδιάζω χρόνια όσο για τους φακέλους πίστεψε με υπάρχουν τακτοποιημένα όλα και να φανταστείς δουλεύω σε 3 servers .
Sorry, βιάστηκα να συμπεράνω
matrixjo έγραψε:Επίσης ζήτησα βοήθεια στο lightbox επειδή δεν είχα ξαναασχοληθεί απλά όταν δουλεύεις ως τις 5 το πρωί κάτι σου ξεφεύγει .
Καλά έκανες , κι εγώ το ίδιο κάνω

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες