Τι είναι παγκοσμιοποίηση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:31

John Sclavos έγραψε:αυτό που ακούω πιο συχνά, όμως, είναι ότι η παγκοσμιοποίηση θα καταστρέψει οικονομικά εμένα και τον τόπο μου... θα φέρει ανεργία.. κτλ..
AKRΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ :kaloe:

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:33

John Sclavos έγραψε:που θες να ξέρω.. ;)
αυτό είναι που ρωτάω... αυτό φωνάζουν...
ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ...... ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΣ... ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ!!!! :arrow:

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 26 Ιουν 2003 01:37

Και σ' αυτό το topic μου φαίνεται πως θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη(cdhyper)... Όχι γιατί αυτά που λέει είναι κατ' ανάγκη σωστά αλλα γιατί μέχρι τώρα έχει γράψει ό,τι ακριβώς θα ήθελα να γράψω (αν είχα παρακολουθήσει απο νωρίτερα την κουβέντα) αλλά με πιο περίπλοκη γλώσσα...

Κατ' αρχάς, αντιμετωπίζετε την παγκοσμιοποίηση ως ένα καθαρά οικονομικό φαινόμενο ενώ στην ουσία πρόκειται για ένα κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο το οποίο έχει και αντίκτυπο στην καθημερινή ζωή και σαφώς στην οικονομική πλευρά αυτής.

Ωστόσο, το οικονομικό όπως πολύ εύστοχα τόνισε ο Παναγιώτης είναι το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί... Και επειδή το βλέπετε (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) με μονομέρεια το θέμα, το θεωρείτε μη φιλοσοφικό... Η ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων είναι ένα φαινόμενο που ομολογουμένως είναι ανεξέλεγκτο και καλό (πιστεύω) καθώς βοηθάει στην εξέλιξη του εκάστοτε πολιτισμού... Απο την αλλή υπάρχει και το ενδεχόμενο της μαζικοποίησης και της ισοπέδωσης των ιδιαιτεροτήτων...

Ποιος είναι όμως ο σκοπός? ΕΛΕΓΧΟΣ! Έλεγχος, όπως λες στον σκύλο σου ξάπλωσε και ξαπλώνει... Έλεγχος, όπως όταν ένας γεωργός βάλει μπρος το τρακτέρ του και επιβληθεί στη γή και την οργώσει... Αλλα ποιο είναι πιο εύκολο: να οργώσεις μια οροσειρά η μια πεδιάδα? Αυτό το δίλημμα μάλλον οδήγησε στην κακή παγκοσμιοποίηση...

Τα πράγματα πιστεύω πως είναι ξεκάθαρα... Η κάθε κίνηση φαίνεται που αποσκοπεί και τι θέλει να πετύχει. Το επόμενο ερώτημα που καλείται κανείς να απαντήσει είναι όμως το εξής:
Εντάξει καταλάβαμε ότι υπάρχει η "καλή" και η "κακη" παγκοσμιοποίηση... Αλλά πως θα τις ξεχωρίζουμε στην καθημερινή ζωή? Μπορεί κάποιος να βάλει όρια στο που τελειώνει η ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων και που αρχίζει η μαζικοπίηση? Και αν μπορεί δεν θα πέσει στο σφάλμα να γίνει είτε πολύ συντηρητικός είτε πολύ ρηξικέλευθος?
βαρέθηκα να διαβάζω greeklish!
κάντε έναν κόπο http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και μεταφράζετε τα μηνυματα σας
περισσότεροι θα τα διαβάσουν στα ελληνικά!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:38

John Sclavos έγραψε:εγώ δε σου είπα ότι οι αλλοίωση του ατόμου είναι καλή... αλλά ότι οι πολιτισμικές αλλαγές - ανταλλαγές πάντα γίνονταν... δεν άρχισαν χθες... γιατί μας έπιασε κάτι τώρα με αυτό;... μήπως είναι κάτι πιο βαθύ;
OYTE H ΑΛΛΟΙΩΣΗ, ΟΥΤΕ Η ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ, ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ, ΕΙΤΕ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙ\ΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ!!!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:39

xarisss έγραψε:re paidia, to poso dievrinetai o politismos einai sinartisi tis texnologias.. to 1950, as poume, o volos apo tin athina itan poli "makria", itan diskolo na pas mexri ekei, den ipirxan tilefona, klp.. tora exoun ekmidenistei oi apostaseis, iparxei kai to internet pou enonei perissotero.. logiko den einai na iparxoun kai kapoies allages stous politismous makroprothesma? den einai pagosmiopoiisi to parapano?
einai kako diladi na simvei aftou tou eidous i pagosmiopoiisi?
ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΟΧΙ!!!!!!!!!! ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:51

ayakos έγραψε:Και σ' αυτό το topic μου φαίνεται πως θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη(cdhyper)... Όχι γιατί αυτά που λέει είναι κατ' ανάγκη σωστά αλλα γιατί μέχρι τώρα έχει γράψει ό,τι ακριβώς θα ήθελα να γράψω (αν είχα παρακολουθήσει απο νωρίτερα την κουβέντα) αλλά με πιο περίπλοκη γλώσσα...

Κατ' αρχάς, αντιμετωπίζετε την παγκοσμιοποίηση ως ένα καθαρά οικονομικό φαινόμενο ενώ στην ουσία πρόκειται για ένα κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο το οποίο έχει και αντίκτυπο στην καθημερινή ζωή και σαφώς στην οικονομική πλευρά αυτής.

Ωστόσο, το οικονομικό όπως πολύ εύστοχα τόνισε ο Παναγιώτης είναι το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί... Και επειδή το βλέπετε (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) με μονομέρεια το θέμα, το θεωρείτε μη φιλοσοφικό... Η ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων είναι ένα φαινόμενο που ομολογουμένως είναι ανεξέλεγκτο και καλό (πιστεύω) καθώς βοηθάει στην εξέλιξη του εκάστοτε πολιτισμού... Απο την αλλή υπάρχει και το ενδεχόμενο της μαζικοποίησης και της ισοπέδωσης των ιδιαιτεροτήτων...

Ποιος είναι όμως ο σκοπός? ΕΛΕΓΧΟΣ! Έλεγχος, όπως λες στον σκύλο σου ξάπλωσε και ξαπλώνει... Έλεγχος, όπως όταν ένας γεωργός βάλει μπρος το τρακτέρ του και επιβληθεί στη γή και την οργώσει... Αλλα ποιο είναι πιο εύκολο: να οργώσεις μια οροσειρά η μια πεδιάδα? Αυτό το δίλημμα μάλλον οδήγησε στην κακή παγκοσμιοποίηση...

Τα πράγματα πιστεύω πως είναι ξεκάθαρα... Η κάθε κίνηση φαίνεται που αποσκοπεί και τι θέλει να πετύχει. Το επόμενο ερώτημα που καλείται κανείς να απαντήσει είναι όμως το εξής:
Εντάξει καταλάβαμε ότι υπάρχει η "καλή" και η "κακη" παγκοσμιοποίηση... Αλλά πως θα τις ξεχωρίζουμε στην καθημερινή ζωή? Μπορεί κάποιος να βάλει όρια στο που τελειώνει η ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων και που αρχίζει η μαζικοπίηση? Και αν μπορεί δεν θα πέσει στο σφάλμα να γίνει είτε πολύ συντηρητικός είτε πολύ ρηξικέλευθος?
ΟΧΙ..... ΟΧΙ..... ΟΧΙ........ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!! ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.῎.... ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΟΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΧΤΥΠΟΥΝ!!!!!! ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΜΑΖΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!!!!!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:53

iNDEFiX έγραψε:To megalo kako kai o fovos olwn se mia tetoia kinhsh einai o elenxos ths mazas (se afth thn periptosh tou kosmou olou) apo poli ligous. Afto ontos einai kati asximo... isos na mpoume se enan tropo zohs pou tha mas orizoun oi "megaloi" kai oxi emeis.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΤΑ.... ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 01:59

aguila21 έγραψε:
cdhyper έγραψε:δηλαδή και όταν μιλάμε πχ για μαζική κουλτούρα ή γλωσσικές παρεμβάσεις αυτό είναι μέσα στα πλαίσια της ενοποίησης των αγορών;
Αμφισβητείς οτι στα πλαίσια των ενομένων αγορών χρειάζετι μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας;Αν θελήσω να κάνω μια αγορά χρηματοοικονομικού προοιόντος στο χρηματηστήριο του Τόκιο πως θα συνενοηθώ;Γί΄αυτό έχουν καθιερωθεί τα-συχαμερά-αγγλικά.Στην εποχή μας το χρήμα δημιουργεί πολιτισμό.Δυστυχώς
TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΑΙ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...... ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝ ΛΟΥΘΕΡ ΚΙΝΓΚ:

Η ΓΕΝΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙ,ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΧΘΗΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΗ ΣΙΩΠΗΞ ΤΩΝ ΚΑΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 02:05

simone έγραψε:
John Sclavos έγραψε:pantos i pagkosmiopoiisi gia tin opoia ginontai oles oi pories kai oi antidraseis einai h oikonomiki kai oxi i politismiki...
Ασφαλώς και είναι έτσι μια και όρος χρησιμοποιείται ως σύμβολο για να ωραιοποιήσει κάποιες έννοιες που με το πραγματικό τους όνομα θα ξεσήκωναν αντιδράσεις.

Δεν πρόκειται για καμμιά παγκοσμιοποίηση, όπως την ανέλυσε ο cdhyper, και σιγούρα δεν ενέχει καμμιά φιλοσοφική σκέψη. Αυτό για το οποίο μιλάνε είναι η ελεύθερη κερδοσκοπική μετακίνηση κεφαλαίων, (βλ. κατάργηση συμφωνίας Bretton Woods, ίδρυση IMF, World Bank κλπ).

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την τελευταία 20ετία ο πλούτος παγκοσμίως να συγκεντρώνεται σε ολοένα και λιγότερα χέρια ενώ οι μάζες των πεινασμένων (στην κυριολεξία) να αυξάνονται ιλλιγγιωδώς.

Αντί δηλαδή η πλειοψηφία των ανθρώπων να βελτιώνει το επίπεδο ζωής της συμβαίνει το αντίθετο. Και βέβαια αυτό καλύπτεται πίσω από ωραίες λέξεις όπως "παγκοσμιοποίηση", "ελευθερία μετακίνησης κεφαλαιών και ανθρώπων", "ελεύθερη διακίνηση αγαθών" κλπ εύσχημα στα οποία σε πρώτη όψη κανείς δε θα είχε αντίρρηση.
KΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.... ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ, ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΙΚΗ, ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΗ) ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΣΟ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 02:08

xarisss έγραψε:pantos john, i alitheia einai oti aftoi pou antidroun stin pagosmiopoiisi skeftontai kapos midenistika.. de ginetai na min exei kai kala afti i pagosmiopoiisi... skopos einai na apofigoume ta arnitika tis.. opos eipa kai parapano, logiko einai, ti stigmi pou erxontai oi laoi pio konta politismika (meso tis modas, tis mousikis, klp) na iparxei pagosmiopoiisi kai se oikonomiko epipedo..

diladi aftoi pou einai kata tis pagosmiopoiisis (etsi to lene, de lene kata tis oikonomikis pagosmiopoiisis) de forane papoutsia puma, adidas, nike, klp, alla ellinika proionta? akoune dimotika tragoudia kai oxi otidipote xeno? (akoma kai ellinika me xenes epirroes)
ΠΝΙΓΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ.... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ..... ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ..... ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ........ :(

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 26 Ιουν 2003 02:09

H οικονομική μονόπλευρη αντιμετώπιση του θέματος απο μέρος σου νιώθω πως είναι αποτέλεσμα του γεγονότος ότι η παγκοσμιοποίηση έχει πετύχει ήδη το στόχο της (ο έλεγχος συνειδήσεων και ΟΧΙ οικονομική κυριαρχία) εγκαθιστώντας στο υποσυνείδητό σου ένα καπιταλιστικό ελεγκτή που μεταφράζει κάθε φαινόμενο σε ευρώ!
Και τεκμηριώνω την αποψή μου υποστηρίζοντας πως αυτό που θέλουν οι μεγάλοι ηγέτες της γης δεν είναι οικονομική κυριαρχία αλλα κυριαρχία στα μυαλά των ανθρώπων. Το γιατί μπορείς να το βρεις στο υπέροχο βιβλίο του George Orwell με τίτλο "1984: Ο Μεγάλος Αδελφός" πλήρως δικαιολογημένο!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 02:11

e-times έγραψε:Φιλε Arkadie,
γραφεις που γραφεις με greekenglish, τουλαχιστον μην γραφεις και με κεφαλαια. Τα ματακια μαςςςςςςς............... :hammer: :pint:
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΙΣ.... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 02:16

ayakos έγραψε:H οικονομική μονόπλευρη αντιμετώπιση του θέματος απο μέρος σου νιώθω πως είναι αποτέλεσμα του γεγονότος ότι η παγκοσμιοποίηση έχει πετύχει ήδη το στόχο της (ο έλεγχος συνειδήσεων και ΟΧΙ οικονομική κυριαρχία) εγκαθιστώντας στο υποσυνείδητό σου ένα καπιταλιστικό ελεγκτή που μεταφράζει κάθε φαινόμενο σε ευρώ!
Και τεκμηριώνω την αποψή μου υποστηρίζοντας πως αυτό που θέλουν οι μεγάλοι ηγέτες της γης δεν είναι οικονομική κυριαρχία αλλα κυριαρχία στα μυαλά των ανθρώπων. Το γιατί μπορείς να το βρεις στο υπέροχο βιβλίο του George Orwell με τίτλο "1984: Ο Μεγάλος Αδελφός" πλήρως δικαιολογημένο!
AKOY NA ΔΕΙΣ..... ΜΗΠΩΣ ΕΣΥ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΤΙ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΙΑ Ή ΑΦΡΙΚΗ ΜΕ ΠΡΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΡΥΣΗ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΤΗΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ ΤΗΣ... :question: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Σ΄ΑΥΤΟ.......

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 26 Ιουν 2003 02:38

1ον) Αμφιβάλλω αν έχω δώσει κανένα δικαίωμα εδω μέσα να μου μιλάς με αυτόν τον τρόπο. Ουδέποτε προέβηκα σε χαρακτηρισμούς προσωπικούς εναντίον σου και δεν νομίζω πως εκφραζοντας την άποψή μου για τη θέση που πήρες εννοούσα πως είσαι βλάκας ή κάτι παρόμοιο... Μπορείς να δεις όλα τα post μου εδω μέσα... Τέτοιο πράγμα δεν θα δεις...

2ον) Πιστεύω πως η παρατήρηση του Νίκου (e-times) δεν δυσκολεύει αλλα διευκολύνει τη συζήτηση... Τα κεφαλαία και τα greeklish εγω προσωπικά δυσκολεύομαι να τα διαβάσω γρήγορα...

3ον) Το γεγονός ότι η κυρία Αγγελοπούλου κάθε φορά φοράει διαφορετικό ταγιέρ απ' όσο μπορώ να καταλάβω δεν αποτελεί μία απο τις παρενέργειες της παγκοσμιοποίησης. Σίγουρα το οτι η Αφρική είναι υποβαθμισμένη χώρα αποτελεί ένα λόγο. Επίσης και το οτι η κυρία Γιάννα είναι γόνος μια πλούσιας οικογένειας σίγουρα συμβάλλει κι αυτό στην μεγάλη αυτή κοινωνική αντίθεση που ανέφερες. Και πολλά άλλα...

Αλλα η παγκοσμιοποίηση? Γιατί? Εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν το έχω προσέξει και το οποίο θα χαρώ πολύ να το ακούσω απο σένα η απο κάποιον άλλο!

Με φιλικές διαθέσεις,
Αργύρης

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 26 Ιουν 2003 09:47

aman έγραψε:
e-times έγραψε:Φιλε Arkadie,
γραφεις που γραφεις με greekenglish, τουλαχιστον μην γραφεις και με κεφαλαια. Τα ματακια μαςςςςςςς............... :hammer: :pint:
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΙΣ.... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!
Φιλε μου γινεσαι προκλητικος χωρις να υπαρχει καποιος λογος.
Επειδη δεν επεμβαινω στην συζητηση με δικες μου σκεψεις δεν παει να πει οτι δεν διαβαζω και των αλλων. Και για πιο ευκολο αναγνωσμα ειπα στον Αρκαδιο αν μπορει να μην γραφει με κεφαλαια, γιατι και κουραστικα ειναι και με ενδιαφερουν οι αποψεις του και θα ηθελα να τις διαβαζω με ανεση. :wink:
Τωρα στα δικα σου comments και επειδη ειναι γραμμενα με caps φροντισα να τα ξεπερασω αλλα ετυχε να δω το quote που εχεις κανει σε μενα και γι'αυτο το διαβασα.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες