Τι είναι παγκοσμιοποίηση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 26 Ιουν 2003 11:33

aman έγραψε:.......quote]

kalo tha itan na apantouses sinolika se olous giati toso pola post koyrazoun, ekana kai ego mia topothetisi kai tha ithela to sxolio sou
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2003 12:39

aman έγραψε:
ayakos έγραψε:H οικονομική μονόπλευρη αντιμετώπιση του θέματος απο μέρος σου νιώθω πως είναι αποτέλεσμα του γεγονότος ότι η παγκοσμιοποίηση έχει πετύχει ήδη το στόχο της (ο έλεγχος συνειδήσεων και ΟΧΙ οικονομική κυριαρχία) εγκαθιστώντας στο υποσυνείδητό σου ένα καπιταλιστικό ελεγκτή που μεταφράζει κάθε φαινόμενο σε ευρώ!
Και τεκμηριώνω την αποψή μου υποστηρίζοντας πως αυτό που θέλουν οι μεγάλοι ηγέτες της γης δεν είναι οικονομική κυριαρχία αλλα κυριαρχία στα μυαλά των ανθρώπων. Το γιατί μπορείς να το βρεις στο υπέροχο βιβλίο του George Orwell με τίτλο "1984: Ο Μεγάλος Αδελφός" πλήρως δικαιολογημένο!
AKOY NA ΔΕΙΣ..... ΜΗΠΩΣ ΕΣΥ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΤΙ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΙΑ Ή ΑΦΡΙΚΗ ΜΕ ΠΡΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΡΥΣΗ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΤΗΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ ΤΗΣ... :question: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Σ΄ΑΥΤΟ.......
Παρακαλώ να αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις και να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι κουραστικά...
Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2003 12:41

aman έγραψε:
e-times έγραψε:Φιλε Arkadie,
γραφεις που γραφεις με greekenglish, τουλαχιστον μην γραφεις και με κεφαλαια. Τα ματακια μαςςςςςςς............... :hammer: :pint:
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΙΣ.... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!
Παρακαλώ να αποφεύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις και να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι κουραστικά...
Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 14:22

Κατ’ αρχην να τονισω οτι δεν προκειται περι προσωπικης διαμάχης ή επιθεσης διοτι δεν ξερω κανεναν σας..... Απλως με εκνευρισε το ολο αυτο θεμα για την παγκοσμιοποιηση που ο καθενας εμπαινε και ελεγε το μακρυ του και το κοντο του !

Λοιπον.....
Η παγκοσμιοποιση μπορει να επελθει σε πολλα πραγματα και μπορει να φερει αποτελεσματα απολυτα θεμιτα... Οπως, για παραδειγμα, καποιοι μιλανε για παγκοσμιοποιηση της επαναστασης.... Ομως το πραγμα που κανενας μας δεν θελει ειναι η ιμπεριαλιστικη, καπιταλιστικη, κεφαλαιοκρατικη (ή οπως αλλιως εσεις θελετε) παγκοσμιοποιση, που με λιγα λογια, τελικα, θα εχει σαν στοχο το χρημα να ελθει στα χερια λιγων (οπως καποιος, εδω, τονισε πολυ σωστα!) Αυτο εχει, δυστυχως, αρχησει να γινεται.... Ολα αυτα τα κλεισιματα εταιριων, οι αυξησεις τιμων, η ανεγια, η φτωχεια, η οικονομικες ανισοτητες και επομενως και οι ταξικες διαφορες ειναι μερικα απ’τα αποτελεσματα τις παγκοσμιοποιησης...

Τωρα, καποιος ρωτησε για το ποιο θα ειναι το μετρο.... Και απαναλαμβανω... Εγω, τουλαχιστον απ’τον ευατο μου δεν θα μπορουσα να ανεχτω να λουζομαι με χρυσο και στη διπλα μου χωρα να πεθαινουν απ’την πεινα.... (αλλα αυτο το πραγμα δεν ειναι καν στην διπλα χωρα, ειναι στο διπλα στπιτι, που ο κυρ Αντωνακης και ο κυρ Γιωργακης αναγκαστηκαν να κλεισουν τα μαγαζια τους γιατι καποια αλυσιδα σουπερ-μαρκετ τα αναγκασε να το κανουν....) Εγω δεν θα ανεχτω αυτο το πραγμα, ουτε φυσικα θα το θεωρησω δεδομενο, ουτε να γινεται σε μικρη κλιμακα (δηλαδη ο κυρ Αντωνακης και ο κυρ Γιωργακης να πινουν λιγο) ουτε σε μεγαλυτερη (δηλαδη ο κυρ Αντωνακης και ο κυρ Γιωργακης να πεθαινουν απ’την πεινα....)

Αυτο λοιπον ειναι παγκοσμιοποιση και ετσι, βεβαια πολυ περιληπτικα μπορει να επηρεασει αμεσα τον καθεναν μας.......
:o :(

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 26 Ιουν 2003 15:25

1ον) Οταν λες οτι εγώ είμαι ο έξυπνος γεμάτος ειρωνεία πως περιμένεις να το εκλάβω? Σαν κάτι μη προσωπικό?

2ον) Το οτι "ο καθένας λέει εδω μέσα το μακρύ του και το κοντό του" δεν είναι τίποτε αλλο απο τον λόγο ύπαρξης αυτού του forum και κάθε forum γενικότερα. Τώρα αν νομίζεις οτι όλοι οι άλλοι λένε βλακείες και εσύ είσαι ο γνώστης, συγχώρεσέ με αλλά πλανάσαι οικτρώς. Για παράδειγμα ο cdhyper εγραψε πράγματα που αφού τα διαβάσει κανείς χρειάζεται ένα 5λεπτο για να καταλάβει τι λέει...

3ον) Επι του θέματος τώρα, επαναλαμβάνω ότι το θεωρώ άσκοπο και λαθεμένο να αντιμετωπίζει κανείς το πολυδιάστατο θέμα της παγκοσμιοποίησης μόνο ως προς το οικονομικό μέρος. Το γεγονός ότι ο κυρ Αντωνάκης πεινάει δεν είναι θέμα της παγκοσμιοποίησης για 2 λόγους: α) γιατί ο κυρ Αντωνάκης και ο κάθε κυρ Αντωνάκης συνήθως κλείνει την επιχείρηση του απο κακές επιχειρηματικές επιλογές. Δεν σημαίνει το ότι βγαίνει στον Ευαγγελάτο και κατηγορεί την μαφία, τις μεγαλες επιχειρήσεις και ό,τι άλλο φανταστεί κανείς οτι στην πραγματικότητα δεν έχει κάνει κι αυτός την κουτσουκέλα του... Εξ άλλου και ο Μασούτης και ο Μαρινόπουλος και όλοι αυτοί αρχισαν απο ένα σούπερ μαρκετ σαν αυτό του κυρ Αντωνάκη και πίστεψε με δεν ήταν τυχαίο που αυτοί ανέβηκαν. β) γιατί η παγκοσμιοποίηση έρχεται να αμβλύνει τις κοινωνικές αντιθέσεις γιατι μπορεί αρχικά ο ορισμός ενός παγκόσμιου κράτους να σημαίνει ότι εγώ θα ζω απέναντι απο τον φτωχό Αχμέτ αλλα μακροπρόθεσμα (και όχι τόσο μακρο όσο θα φαντάζονται πολλοί) αυτό θα οδηγήσει σε μία αποτελμάτωση των πραγμάτων...

4ον) Ο σκοπός της παγκοσμιοποίησης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ! Αυτοί που κυβερνούν αυτόν τον κόσμο έχουν πάψει εδώ και πολλά χρόνια να αναζητούν το χρήμα... ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ το χρήμα!!!
Κι επειδή οι Έλληνες δεν είμαστε και πολύ φίλοι του βιβλίου θα σας παραθέσω λίγες σειρές απο το αριστουργηματικό και 100% μαθηματικά βέβαια επαληθευμένο προφητικό μυθιστόρημα: "1984: Ο Μεγάλος Αδελφός"... Αφού διαβάσετε αυτές τις σειρές θα αρχίσετε να έχετε άλλη αποψη για τον κόσμο... Αν διαβάσετε το βιβλίο δεν θα θέλετε να μιλάτε για οικονομική παγκοσμιοποίηση...
σελίδα 286 (όπου ο Ο'Μπράιεν ο οποίος είναι εκπρόσωπος του ενός και μοναδικού κυρίαρχου κομματος εξηγεί γιατι η Αυτοκρατορία τους είναι παντοδύναμη και ανίκητη)
"Το Κόμμα θέλει την εξουσία παοκλειστικά και μόνο για δικό του όφελος. Δεν ενδιαφερόμαστε για το καλό τωνάλλων, μας ενδιαφέρει μόνο η εξουσία. Δεν μας ενδιαφέρουν ούτε τα πλούτηούτε η πολυτέλεια ούτε η μακροβιότητα ούτε η ευτυχία. Δεν μας ενδιαφέρει παρα μόνο η εξουσία, η καθαρή εξουσία. Τι σημαίνει καθαρή εξουσία θα το καταλάβεις αμέσως. Απ' όλους τους ολιγαρχικούς του παρελθόντος εμείς διαφέρουμε κατά το ότι ξέρουμε τι κάνουμε. Όλοι οι άλλοι, ακόμα κι αυτοί που μας μοιάζουν, είναι δειλοί και υποκριτές. Οι Γερμανοί ναζί και οι Ρώσοι κομμουνιστές μάς πλησίασαν πολύ στις μεθόδους τους, αλλά δεν είχαν ποτέ το θάρρος να αναγνωρίσουν τα κίνητρά τους. Υποκρίνονταν, ίσως ακόμα και να πίστευαν, ότι είχαν πάρει την εξουσία παράτη θέλησή τους και μόνο για περιορισμένο χρονικό διάστημα, και ότι, μόλις περνούσε το κρίσιμο σημείο, θα εχόταν αμέσως ένας παράδεισος όπου οι άνθρωποι θα ήταν ελεύθεροι και ίσοι. Εμείς δεν είμαστε έτσι. Ξέρουμε πως ποτέ δεν αρπάζει κανείς την εξουσία με την πρόθεση να την αφήσει έπειτα. Η εξουσία δεν είναι μέσον, είναι σκοπός. Δεν εγκαθιδρύει κανείς δικτατορία για να προστατεύσει μια επανάσταση. Κάνει επανάσταση για να εγκαθιδρύσει μια δικτατορία. Το αντικείμενο της καταδίωξης είναι η καταδίωξη. Το αντικείμενο των βασανιστηρίων είναι τα βασανιστήρια. Το αντικείμενο της εξουσίας είναι η εξουσία. Αρχίζεις τώρα να με καταλαβαίνεις;"
σελίδα 290
"Η πραγματική δύναμη για την οποία πρέπει να αγωνιζόμαστε μέρα και νύχτα είναι, δεν η εξουσία πάνω στα πράγματα, αλλά πάνω στους ανθρώπους"

καταλαβαίνεις λοιπόν φίλε aman ότι ο σκοπός της παγκοσμιοποίησης... δεν είναι η τσέπη σου! αλοιμονο τους αν ήταν αυτός ο σκοπός...
ο σκοπός είναι το ΜΥΑΛΟ σου! είναι η συνειδησή σου! και μέρος αυτών είναι και ο πολιτισμός σου...

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 26 Ιουν 2003 17:08

Ενταξει φιλε μου δεν θα σε παρεξηγησω.... Κι εγω πριν λιγο καιρο βρισκομουν στο ιδιο επιπεδο με εσενα.... Δυστυχως πιστευα πως ο Σκλαβενιτης, ηταν ενας πολυ εξυπνος ανθρωπος, ο οποιος με την αξια του εκανε αυτα που εκανε και του βγαζω και το καπελο.... Ναιι..... Ναι.... Μου θυμιζει παρα πολλα αυτη η σκεψη....Αλλα ακριβως σε αυτο στηριζονται και ο Σκλαβενιτης και ο καθε Σκαλαβενιτης....... Δηλαδη το ονειρο τους εγινε πραγματικοτητα... Θα μας κλεβουν, και εμεις θα τους λεμε και εξυπνους... Ναι.... ακριβως περι αυτου του πραγματος προκειται.... Και επειδη εσυ τον θεωρεις τοσο εξυπνο καταφερνεις να κλεισεις και το μαγαζακι του κυρ Αντωνακη.... Ακριβως περι αυτου προκειται....

Παντως, εχεις δικιο σ’αυτο που λες... Δεν ειναι μονο οικονομικο το οφελος.... Οι συνεπειες ειναι και βρισκονται σχεδον παντου... Απο την οικονομια μεχρι την τεχνολογια και τον ιμπεριαλισμο.... Να σου δωσω ενα παραδειγμα να καταλαβεις τι ακριβως εννοω για την τεχνολογια... Θα σου πω πως αν αυτη τη στιγμη καποιος ονοματι Μπιλ Γκειτς αν δεν ειχε το μονοπωλειο στα λειτουργικα συστηματα η τεχνολογια θα ειχε προχωρισει εναν αιωνα μπροστα..... Αλλα οσο αυτος ψαχνει για καινουργιες αγορες, για περισσοτερα χρηματα το προβλημα δεν λυνεται...

Οσο για την «προσωπικη» διαμαχη που αναφερεσαι, με εξαγριωσαι το γεγονος οτι μου ειπες οτι η παγκοσμιοποιηση εχει πετυχει τον στοχο της σε εμενα, δηλαδη, ελεγχω συνειδησεων.... Ηταν οτι πιο βλακεια εχω ξανακουσει ποτε μου,γιατι μ’αυτο δεν θα μπορουσες να πεισεις ουτε ενα μωρο παιδι.... Ειναι ποτε δυνατον οι ανθρωποι που θελουν την παγκοσμιοποιηση να θελουν να ελεγξουν την συνειδηση μου και να την φερουν εναντιων τους...???
ΟΧΙ, φυσικα ειναι η απαντηση.... Η συνειδηση μου και οι αποψεις μου προερχονται απο ατελειωτες ωρες συζητησεων, συνεδριασεων, διαδηλωσεων, συγκεντρωσεων, απο δυσκολες στιγμες και απο πολλα αλλα.... Αρα... τωρα πιστευω πως καταλαβαινεις.....

Και για να συνεχισω, με αυτο που λες μου επιβαιβεωνεις αυτα που ειπες αλλα αντιστροφα..... Για να καταλαβεις.....
Ελεγχο Συνειδησης εχει επιτευχθει στο δικο σου μυαλο, χωρις φυσικα να το καταλαβαινεις, αφου σε κοροιδευουν και εσυ τους λες ευχαριστω και μπραβο γιατι ειστε πολυ εξυπνοι... τελοσπαντων προεκταση αυτου που σου λεω ειναι και η αποψη οτι δεν θελουν λεφτα (οτι ακριβως ελεγε ο Μπους) αλλα εξουσια...

Θα χαιρομουν εξαιρετικα αν αυτα που σου λεω, καθοσουν και τα σκεφτοσουν τουλαχιστον μια ωριτσα και υστερα μου απαντουσες.... Γιατι θα με στεναχωρησει εξαιρετικα πολυ αν μου δωσεις αλλη μια τετοια απαντηση.... Πιστεψε με....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aman την 27 Ιουν 2003 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 26 Ιουν 2003 19:33

Na grapso ki ego dyo koubentes gia to thema opos to antilamabnomai.

O Ayakos egrapse kati poly sosto n(to pire apo to biblio 1984):
"Η πραγματική δύναμη για την οποία πρέπει να αγωνιζόμαστε μέρα και νύχτα είναι, δεν η εξουσία πάνω στα πράγματα, αλλά πάνω στους ανθρώπους"
H pagkosmiopoiisi den exei na kanei me "oikonomika ofeli" gia tous dynatous. Afto einai to ligotero to opoio tous endiaferei. Afto pou skopeyoun basika einai na mas kanoun olous "idious". Kai to exoun petyxei se megalo bathmo mexri tora, kai proxorane me ragdaious rythmous.

Gia na sou doso na katalabeis ti simainei "pagkosmiopoiisi" me apla logia:
Ego efyga apo tin Ellada otan imoun 25 xronon kai piga arxika Agglia kai meta Kanada. Prota gia spoudes kai meta "kollisa" monima.
Otan irtha loipon arxika sto Toronto, se mia kainourgia xora kai ipeiro, den ennoiosa xenos i diaforetikos. Prosexe to afto, den ennoiosa xenos kai diaforetikos oxi mono giati oi Kanadoi einai poly filikoi kai se kanoun na niotheis aneta metaxy tous, alla kyrios giati i koultoura stin opoia megalosa stin Ellada (ston Peiraia) den itan telika diaforetiki apo tin koultoura pou brika edo ston Kanada. Kai genikos i koutloura kathe megaloupolis se opoiodipote meros tous kosmou einai ligo poly i idia opoudipote ki an pas.
Afto me liga logia legetai "pagkosmiopoiisi". Oti diladi an fygeis apo ton Peiraia kai pas sto Toronto o tropos zois sou ligo-poly tha meinei o idios. Kai den milao gia mikres diafores, leo oti se genikes grammes o tropos zois sou den tha allaxei, ki aftos einai o skopos afton pou "sproxnoun" tin pagkosmiopoiisi.

Tora tha mou peis oti afto den einai aparaitita kako, den einai ki asximo na taxideyeis opoudipote ston kosmo kai na niotheis "san sto spiti sou". To kako tha ginei ean xehasoume tin "klironomia" mas kai to parelthon mas san laos. Hdi ekei stin Ellada zeite tin pagkosmiopoiisi xoris na to katalabainete me tin katargisi tis draxmis, tou arxaioterou isos onomatos nomismatos ston kosmo. Pethane i draxmi loipon ki egine EURO. Paraponethike kaneis apo esas gi'afto? Eginan diadiloseis gia na meinei i draxmi? Mallon oxi... Yperysxise i logiki pou leei oti gia na isxyropoiithei i thesi tis Elladas prepei na akolouthisei tin ypoloipi Eyropi me to Euro kai na afisei piso tis tin klironomia tis kai to parelthon tis.
H draxmi loipon mazi me alla "symbola" tis palias Ellada siga-siga tha katargithoun kai tha xehastoun apo tis neoteres genies pou tha zisoun tin pagkosmiopoiisi san meros tis kathimerinis tous zois poly pio entona apo emas.

Άβαταρ μέλους
simone

Δημοσίευση από simone » 26 Ιουν 2003 21:00

ayakos έγραψε:...το θεωρώ άσκοπο και λαθεμένο να αντιμετωπίζει κανείς το πολυδιάστατο θέμα της παγκοσμιοποίησης μόνο ως προς το οικονομικό μέρος. Το γεγονός ότι ο κυρ Αντωνάκης πεινάει δεν είναι θέμα της παγκοσμιοποίησης...
ayakos,
ο απώτερος στόχος των κρατούντων είναι το να ελέγξουν το μυαλό μας. Και καλά τα λέει και ο Οργουελ. ΟΜΩΣ το κλειδί για να το επιτύχουν είναι η οικονομική υποδούλωση. Γι αυτό και σε παραπέμπω να διαβάσεις τα άρθρα που θα βρείς στο http://www.zmag.org/weluser.htm και ιδιαίτερα των Galeano, Chomsky, Ali κλπ.
Ακόμα ψάξε και μάθε γυρω από την ελεύθερη κίνηση κεφαλαίων (speculation) που είναι και ο βασικός λόγος που ο κάθε κύριος Αντωνάκης πεινάει και η αιτία πίσω από την αποβιομηχανοποιήση όλως ανεξαιρέτως των χωρών της δεύτερης βαθμίδας και ταυτόχρονης γιγάντωσης των πολυεθνικών εταιριών.
Θα δεις γιατί εν ονόματι της προόδου ο βασικός μισθός στην Βραζιλία, όγδοη οικονομική δύναμη στον κόσμο, είναι 45 δολάρια. Θα μάθεις γιατί η Αργεντινή μια αυτάρκης καθ όλα οικονομία κατάφερε να λιμοκτονεί το 60% του πληθυσμού της.
Θα δεις ακόμα για πιο λόγο πληρώνουμε το εμφιαλωμένο νερό, αν είναι δυνατόν!, και σε λίγο ίσως και τον αέρα που αναπνέουμε.
Ψάξε λίγο γύρω από τα ΜΜΕ στην παγκόσμια σκηνή και δες ποιοι ελέγχουν τι και πόσοι είναι αυτοί, θα εκπλαγείς για το μικρό τους πλήθος.
Διάβασε Τζακ Λόντον "Η Σιδερένια Φτέρνα" (νομίζω έτσι θα είναι στα ελληνικά).

Επειδή λοιπόν έμεις σαν πολίτες αυτού του κόσμου μπορούμε ακόμα να αντιδράσουμε, την οικονομική πλευρά πρέπει να χτυπήσουμε μια και, όπως και στη περίπτωση του Ιρακ αλλά και του "πολέμου κατά της τρομοκρατίας" (όρος ανόητος εξ ορισμού) ΟΛΑ γίνονται κάτω από τη σημαία της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ αλλά έχουν σα στόχο την υποδούλωση όπως σωστά λες.
cheers

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 27 Ιουν 2003 00:11

pani0202 έγραψε:Na grapso ki ego dyo koubentes gia to thema opos to antilamabnomai.

O Ayakos egrapse kati poly sosto n(to pire apo to biblio 1984):
H pagkosmiopoiisi den exei na kanei me "oikonomika ofeli" gia tous dynatous. Afto einai to ligotero to opoio tous endiaferei. Afto pou skopeyoun basika einai na mas kanoun olous "idious". Kai to exoun petyxei se megalo bathmo mexri tora, kai proxorane me ragdaious rythmous.

Gia na sou doso na katalabeis ti simainei "pagkosmiopoiisi" me apla logia:
Ego efyga apo tin Ellada otan imoun 25 xronon kai piga arxika Agglia kai meta Kanada. Prota gia spoudes kai meta "kollisa" monima.
Otan irtha loipon arxika sto Toronto, se mia kainourgia xora kai ipeiro, den ennoiosa xenos i diaforetikos. Prosexe to afto, den ennoiosa xenos kai diaforetikos oxi mono giati oi Kanadoi einai poly filikoi kai se kanoun na niotheis aneta metaxy tous, alla kyrios giati i koultoura stin opoia megalosa stin Ellada (ston Peiraia) den itan telika diaforetiki apo tin koultoura pou brika edo ston Kanada. Kai genikos i koutloura kathe megaloupolis se opoiodipote meros tous kosmou einai ligo poly i idia opoudipote ki an pas.
Afto me liga logia legetai "pagkosmiopoiisi". Oti diladi an fygeis apo ton Peiraia kai pas sto Toronto o tropos zois sou ligo-poly tha meinei o idios. Kai den milao gia mikres diafores, leo oti se genikes grammes o tropos zois sou den tha allaxei, ki aftos einai o skopos afton pou "sproxnoun" tin pagkosmiopoiisi.

Tora tha mou peis oti afto den einai aparaitita kako, den einai ki asximo na taxideyeis opoudipote ston kosmo kai na niotheis "san sto spiti sou". To kako tha ginei ean xehasoume tin "klironomia" mas kai to parelthon mas san laos. Hdi ekei stin Ellada zeite tin pagkosmiopoiisi xoris na to katalabainete me tin katargisi tis draxmis, tou arxaioterou isos onomatos nomismatos ston kosmo. Pethane i draxmi loipon ki egine EURO. Paraponethike kaneis apo esas gi'afto? Eginan diadiloseis gia na meinei i draxmi? Mallon oxi... Yperysxise i logiki pou leei oti gia na isxyropoiithei i thesi tis Elladas prepei na akolouthisei tin ypoloipi Eyropi me to Euro kai na afisei piso tis tin klironomia tis kai to parelthon tis.
H draxmi loipon mazi me alla "symbola" tis palias Ellada siga-siga tha katargithoun kai tha xehastoun apo tis neoteres genies pou tha zisoun tin pagkosmiopoiisi san meros tis kathimerinis tous zois poly pio entona apo emas.

Φιλε μου καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις..... Το προβλημα που θετεις υπαρχει σε αλλο κομματι αυτου που περιγραφεις...... Δεν υπαρχει προβλημα οτι ολες οι μεγαλοπουλεις θα ειναι ιδιες, στο κατω –κατω δεν ενδιαφερει κανεναν αν συγκρινοντας δυο πολεις θα υπαρχει μια οδος που ονομαζεται «ΚΑΤΕΧΑΚΗ».... δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.... Το προβλημα ειναι οτι αν οι μεγαλοπουλεις αν γινουν το ιδιο σημαινει πολλες επιπτωσεις στο περιβαλλον, αρα και στη ζωη μας.... Εκει ειναι το προβλημα σ’αυτο που αναφερεις...... Αλλα αυτο δεν ονομαζεται, ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ! Αυτο ειναι μια πτυχη, μια συνεπεια της!!! Αυτο δεν εχεις καταλαβει......

Τωρα γιατι την δρχμη.... ΦΥΣΙΚΑ και εχουν γινει πολλες διαδηλωσεις κατα της ακριβειας.... ΟΧΙ απαραιτητα κατα του ευρω, γιστι κανεις δεν λεει οχι στο μελλον του..... ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ.... Ενω εσεις (δεν μου αρεσει καθολου, μα καθολου, ο διαχωρισμος εμεις και εσεις, αλλα εννοω τους ανθρωπους που βρισκονται σε ενα συνεχη αγωνα για ενα καλυτερο και ομορφοτερο κοσμο, χωρις ανισοτητες, χωρις πολεμους, χωρις ρατσισμο, με ενοτητα και αδελφοσυνη μεταξυ των λαων, με ισοτητα κ.λ.π. και σε μερικους που καθονται στο αναπαυτικο καναπεδακι τους και σαν βασιλιαδες κοιτουν την τηλεοραση και ορισμενες φορες, μαλιστα, εχουν και το θρασος να σχολιαζουν κιολας ζωντας στην ψευδεστηση του ανθρωπου που δεν τον απασχολει τιποτα και ολα ειναι χαλλλαρα και ωραια) δεν κανετε τιποτα... Αν και πιστευω οτι ορισμενοι αν το καταλαβω θα σταματησουν να βρισκονται στην απολυτη αδρανεια....
:wink:

Άβαταρ μέλους
aman

Δημοσίευση από aman » 27 Ιουν 2003 00:15

simone έγραψε:
ayakos έγραψε:...το θεωρώ άσκοπο και λαθεμένο να αντιμετωπίζει κανείς το πολυδιάστατο θέμα της παγκοσμιοποίησης μόνο ως προς το οικονομικό μέρος. Το γεγονός ότι ο κυρ Αντωνάκης πεινάει δεν είναι θέμα της παγκοσμιοποίησης...
ayakos,
ο απώτερος στόχος των κρατούντων είναι το να ελέγξουν το μυαλό μας. Και καλά τα λέει και ο Οργουελ. ΟΜΩΣ το κλειδί για να το επιτύχουν είναι η οικονομική υποδούλωση. Γι αυτό και σε παραπέμπω να διαβάσεις τα άρθρα που θα βρείς στο http://www.zmag.org/weluser.htm και ιδιαίτερα των Galeano, Chomsky, Ali κλπ.
Ακόμα ψάξε και μάθε γυρω από την ελεύθερη κίνηση κεφαλαίων (speculation) που είναι και ο βασικός λόγος που ο κάθε κύριος Αντωνάκης πεινάει και η αιτία πίσω από την αποβιομηχανοποιήση όλως ανεξαιρέτως των χωρών της δεύτερης βαθμίδας και ταυτόχρονης γιγάντωσης των πολυεθνικών εταιριών.
Θα δεις γιατί εν ονόματι της προόδου ο βασικός μισθός στην Βραζιλία, όγδοη οικονομική δύναμη στον κόσμο, είναι 45 δολάρια. Θα μάθεις γιατί η Αργεντινή μια αυτάρκης καθ όλα οικονομία κατάφερε να λιμοκτονεί το 60% του πληθυσμού της.
Θα δεις ακόμα για πιο λόγο πληρώνουμε το εμφιαλωμένο νερό, αν είναι δυνατόν!, και σε λίγο ίσως και τον αέρα που αναπνέουμε.
Ψάξε λίγο γύρω από τα ΜΜΕ στην παγκόσμια σκηνή και δες ποιοι ελέγχουν τι και πόσοι είναι αυτοί, θα εκπλαγείς για το μικρό τους πλήθος.
Διάβασε Τζακ Λόντον "Η Σιδερένια Φτέρνα" (νομίζω έτσι θα είναι στα ελληνικά).

Επειδή λοιπόν έμεις σαν πολίτες αυτού του κόσμου μπορούμε ακόμα να αντιδράσουμε, την οικονομική πλευρά πρέπει να χτυπήσουμε μια και, όπως και στη περίπτωση του Ιρακ αλλά και του "πολέμου κατά της τρομοκρατίας" (όρος ανόητος εξ ορισμού) ΟΛΑ γίνονται κάτω από τη σημαία της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ αλλά έχουν σα στόχο την υποδούλωση όπως σωστά λες.
cheers
Μα τι λεμε τοση ωρα.... Ολα αυτα ειναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤα της παγκοσμιοποιησης :wink:

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 27 Ιουν 2003 00:27

1ον) Δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Σκλαβενίτης... Αν μου εξηγούσατε θα διευκόλυνε την κουβέντα.

2ov) simone, ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου... εδώ να παραθέσω ένα μικρό κομματάκι απ' το ίδιο βιβλίο:
" -Πως βεβαιώνεται κάποιος για τη δύναμή του πάω σ' έναν άλλον?
-Κάνοντας τον να υποφέρει.
-Ακριβώς. Κάνοντας τον να υποφέρει. Η υπακοή δεν αρκεί. Αν δεν υποφέρει, πως μπορείς να είσαι βέβαιος πως υπακούει στη δική σου θέληση και όχι στη δική του; Δύναμη είναι να επιβάλλεις πόνο και ταπείνωση. Δύναμη είναι να κομματιάσεις το ανθρώπινο μυαλό και να το συναρμολογήσεις πάλι δίνοντάς του το σχήμα που θέλεις εσύ.
"
αφού διάβασα αυτά που είπες σκέφτηκα:
μήπως απο τη στιγμή που σήμερα (πιθανόν) να μην υπάρχουν τα μέσα που αναφέρονται στο βιβλίο, προτιμούν να μας φέρουν στην κατάσταση αυτή μέσω της ένδειας?
μήπως τελικά η φτώχεια που βιώνουμε (σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό) μαζί με την παγκοσμιοποίηση είναι μέσο για την επιβολή τους και όχι παρενέργεια?

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 20 Οκτ 2003 01:02

Για να καταλάβετε... με απλά λόγια

Question:
What is the truest definition of Globalization?

Answer:
Princess Diana's death.

Question:
How come?

Answer:
An English princess
with an Egyptian boyfriend
crashes in a French tunnel,
driving a German car
with a Dutch engine,
driven by a Belgian who was drunk
on Scottish whiskey,