Free host

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Free host

Δημοσίευση από Zizo » 13 Οκτ 2009 21:55

Γεια σας...
Δεν είμαι σίγουρος αν ποστάρω στο σωστό σημείο...

Δεν είμαι τρελά γνώστης του θέματος αλλά έχω μια ιδέα...
Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να έχω free host ώστε να μπορώ να ανεβάζω οτιδήποτε αρχεία όπως flash για να μπορώ να τα κάνω embed εκεί που θέλω, μέχρι και αρχεία που θέλω να τα ανεβάσω για διάφορους λόγους αλλά κυρίως για embed σε διάφορες σελίδες...

είχα στο μυαλό μου το freehostia αλλά όταν έριξα μια ματιά δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνω... νομίζω ήθελε να αγοράσεις και domain name για να σου δώσουν χώρο.

μπορεί κάποιος να με βάλει στον σωστό δρόμο?

Edit:
Δεν είμαι σίγουρος αλλά ίσος με βολέψει τελικά να κάνω sub-domain κάπου όπως freehostia και να έχω και ένα πρόχειρο "site" να πειραματίζομαι με σκοπό να χρησιμοποιώ το hosting.

Απλά πίστευα πως υπάρχει κάτι πιο απλό χωρίς να πλέκονται domain names και ιστοσελίδες...

Αυτό που με προβλιματίζει είναι ότι, θα μπορώ να κάνω embed flash που θα ανεβάσω σε άλλες σελίδες όπως myspace ή μόνο στο sub-domain θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Free host

Δημοσίευση από Zizo » 14 Οκτ 2009 19:38

Έκανα ένα subdomain στο freehostia αλλά έχω μια απορία...
πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι επιλογές που έχει για ασφάλεια ή δεν αξίζει να ασχοληθώ τόσο πολύ για ένα μάπα subdomain?

όχι τίποτα αλλά αλλά άμα έχει κανείς όρεξη να μου την πει μπένωντας στα αρχεία και μου τα σβήσει τζάμπα θα ξενερώνω, για να έχω και το κεφάλι μου ασφαλή σε περίπτωση που ανεβάσω κάποια έγγραφο που δεν θέλω να το δεις κάποιος...
Εικόνα
What you waiting for?

pcnw
Επικοινωνία:

Free host

Δημοσίευση από pcnw » 24 Οκτ 2009 01:29

όταν κάτι σου προσφέρεται δωρεάν πρέπει να σε προβληματίζει... δωρεάν φιλοξενία ιστοσελίδας σημαίνει τουλάχιστον διαφήμιση σε αυτόν που τη παρέχει, καμία εγγύηση ομαλής λειτουργίας και ακόμα πιθανή απροειδοποίητη διακοπή...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Free host

Δημοσίευση από fafos » 24 Οκτ 2009 02:53

pcnw έγραψε:όταν κάτι σου προσφέρεται δωρεάν πρέπει να σε προβληματίζει...
kai to joomla prosferetai dorean alla esena den deixnei na se provlhmatizei.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

pcnw
Επικοινωνία:

Free host

Δημοσίευση από pcnw » 24 Οκτ 2009 09:02

fafos έγραψε:kai to joomla prosferetai dorean alla esena den deixnei na se provlhmatizei.. :lol:
άλλο το ελέύθερο λογισμικό και ο ανοικτός κώδικας και άλλο η φιλοξενία ιστοσελίδων!

αλλά και πάλι αν προσέξεις το κώδικα του joomla θα βρείς ένα μάτσο hidden links από το ίδιο το joomla, από τα διάφορα extensions κ.λ.π.

Με προβληματίζει αλλά το παλεύω :)

cris29

Free host

Δημοσίευση από cris29 » 24 Οκτ 2009 20:54

Για δωρεάν domain μπορείς να πας http://co.cc/ και να ψάξεις ένα. Δωρεάν.
Εχει την δυνατότητα για ρύθμιση μέσω forward, dns και κάποια παράξενα τύπου cname,A κ.α.

Το καλο με τους δωρεάν webhosters είναι ότι μπορείς να ξεκινήσεις με έναν που σε ικανοποιεί σε χώρο, bandwith, myswl databases και διάφορα άλλα.
Από εκεί και πέρα αν παρουσιάσει διάφορα προβλήματα μπορείς να πας σε έναν αλλον να ανοίξεις λογιαριασμό, να αλλάξεις τα στοιχεία στο co.cc domain σου και μετά από 24-48 ώρες να δουλεύεις με τον νέο webhost παροχέα.
Κι αυτό διότι όλοι οι δωρεάν webhosters έχουν αυτόματο σκριπτάκι όπου αν για ένα διάστημα δεν έχουν επισκέψεις στο λογαριασμό σου τον απενεργοποιούν, σε ενημερώνουν μέσω e-mail και μετά από 2 μέρες διαγράφετε από το σύστημα και δεν σε ξέρουν δεν τους ξέρεις.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Free host

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Οκτ 2009 21:37

pcnw έγραψε:όταν κάτι σου προσφέρεται δωρεάν πρέπει να σε προβληματίζει... δωρεάν φιλοξενία ιστοσελίδας σημαίνει τουλάχιστον διαφήμιση σε αυτόν που τη παρέχει, καμία εγγύηση ομαλής λειτουργίας και ακόμα πιθανή απροειδοποίητη διακοπή...
Εντάξει όλες οι υπηρεσίες έχουν τη χρήση τους αλλιώς δεν θα υπήρχαν. Προφανώς ίδια τεχνική υποστήριξη δεν μπορεί να σου παρέχει ένας free webhost με έναν paid, αλλά εάν φτιάξουν μια καλή κοινότητα μπορεί να παρέχουν υποστήριξη τα μέλη του μέσω forum. Από εκεί και πέρα ότι πληρώσεις παίρνεις και εφόσον δεν πλήρωσες τίποτα δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από μια δωρεάν υπηρεσία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες