[Solved] Ταχύτητα LAN

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Οκτ 2009 17:27

Χαίρετε και καλησπέρα σας :D :D
Μολονότι έβαλα αναζήτηση δεν βρήκα απάντηση στο θέμα μου. Πρέπει όμως να πω και ότι δεν επέμεινα και πολύ στην αναζήτηση :whistle: :whistle:
Ζητώ βοήθεια-άποψη δικτυάδων ή ανθρώπων με πολύ καλή γνώση δικτύων!!
Το θέμα έχει ως εξής :
Υπάρχει στην εταιρεία όπου δουλεύω ένα δίκτυο(LAN), με GROUPS (χωρίς Domain), με έναν FileServer (Win2008Server Enterprise), και δύο Servers που δουλεύουν εφαρμογές (λογιστήριο, αποθήκη κλπ) μέσω Internet Explorer (Χωρίς ωστόσο να βγαίνουν οι clients στο Internet).
Τεχνικός Δικτύων (κάποιας εταιρείας) μας είπε ότι: Σε ένα LAN με Server, καλωδίωση, HUBs, Switches, κλπ όπου όλα (Μα όλα) τρέχουν στα 1000Mbps, αν η κάρτα δικτύου έστω και ενός PC τρέχει στα 100Mbps, τότε υποβαθμίζεται όλο το δίκτυο(LAN) και τρέχει στα 100Mbps!
Επειδή έχω δηλώσει Φυσικός και κάποια πράγματα τόσο εξειδικευμένα ξεφεύγουν αρκετά από τις γνώσεις μου...
Επειδή μπορεί μεν να μου φαίνεται παράλογη αυτή η άποψη (του Τεχνικού), όσον αφορά στη γενικότερη ταχύτητα του δικτύου (LAN), και
Επειδή Ειδικός-Τεχνικός Δικτύων δεν είμαι!!!
Πιστεύω ότι Ναι μεν ο συγκεκριμένος ένας PCς θα επικοινωνεί με 100Mbps, όλοι δε οι υπόλοιποι (φυσικά και ο Server) θα επικοινωνούν με 1000Mbps.
Ποιό -τελικά- είναι το σωστό; Αυτό που πιστεύω εγώ, ή αυτό που είπε ο Τεχνικός;

Όποιος μπορεί ν'απαντήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ σας εκ των προτέρων! :P :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 16 Οκτ 2009 11:46, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από intelcore2 » 14 Οκτ 2009 18:51

Αγαπητέ Dgeorge.
Αυτό που λέει ο τεχνικός δεν μου φαίνεται ότι στέκει.
Και να σου πώ γιατί. Εάν έχουμε ένα Switch 1000άρι 5 θέσεων και στην πρώτη πόρτα έχουμε τον server με 1000άρα κάρτα, στην δεύτερη πόρτα pcάκι με 1000άρα κάρτα και στην τρίτη ας πούμε pcάκι με 100άρα κάρτα, αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα επηράσει την ταχύτητα του switch μας γιατί τα switches σε αντίθεση με τα απλά hubs , ξέρουνε απο πρίν που πηγαίνει το πακέτο.
Δηλαδή όταν ένα πακέτο φύγει απο τον server για να πάει στο 1000άρι pc το switch θα δρομολογήσει αυτόματα το πακέτο απο την πρώτη πόρτα στην δεύτερη.
Παλιότερα που τα switchs ήτανε ακριβά και χρησιμοποιούσαμε απλά hubs το πακέτο γινότανε broadcasted σε όλες τις πόρτες του switch και μετά η αρμόδια κάρτα για την οποία προοριζότανε το πακέτο τσάκωνε το πακέτο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις μπορούσε να δημιουργήσει τρομερή καθυστέρηση σε περίπτωση αργής κάρτας.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Οκτ 2009 22:27

αν η κάρτα δικτύου έστω και ενός PC τρέχει στα 100Mbps, τότε υποβαθμίζεται όλο το δίκτυο(LAN) και τρέχει στα 100Mbps!
Φαντασου το εξεις.
Εναν Highway(Μεγάλος αυτοκινιτόδρομος) ο οπιος εχει ας πουμε 4 εισόδους/εξοδους.

Σε καθε εσοδο/εξοδο-στις 3 απο τις 4- ειναι μια πολη που ενονοντε ολες οι πόλεις με τον Highway και επίσης με μεγαλους δρομους, αφου ειναι πόλεις.

Αυτο εχει σαν απο τελεσμα ολες οι πολεις μεταξι τους να επικινονουν γριγορα.
Στην τεταρτη εισοδο/εξοδο, εχεις ενα village(χωριο) το οπιο συνδεετε με ενα χοματόδορομο με την Highway.
οποτε εχουμε σε εκεινο το σημειο της εισοδου/εξοδου του χωριου, θα υπάρχει μικροτερη κινιση.

Οποτε οποια απο τις 4ρεις πόλεις θελει να επικινονισει με το χωριο, για να παει εκει θα παει πιο αργα. το ιδιο και για να παει καποιος χωριατης σε μια πολη.

O Highway εδω ειναι ο ενδιαμεσος(Access Point/Router)
Τα PC μεταξι τους μεσω router επικινονουν.
Οποτε μλοκαρισμα θα εχεις εκει που σου διχνει και το Φανταστικο 4D σχεδιο μου με το Photoshop version 20+ για MAC.

Εικόνα

Ελπιζω να καταλαβενεις το σχεδιο μου.
Ο κεντρικος αξονας ο χοντρος ειναι η Highway που παρομιαζετε με το router/access point/Switch.
οι μεγάλεσ χοντρες γραμες ειναι οι μεγάλοι δρόμοι των πολεων/εισοδοι/εξοδοι των πολεων(τα κουτακια) ή η καλωδίωση που ενωνει τα 1000 αρια PC με το router.
Το τελευτεο με τον μικρο δρομο ειναι ο χοματοδρομος που ενονει το χωριο με το higway ή το 100 αρι δικτυο του υπολογιστη σου που δν υποστιριζει 1000
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2009 10:02

Πολύ καλημέρα σε όλους σας :D :D
Μου επιβεβαιώνετε ακόμα μία φορά τη θετικότατη προαίσθηση που είχα, όταν ήρθα κι εγώ σ'αυτή τη θαυμάσια παρέα του Freestuff.
Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο για την άμεση και σαφέστατη ανταπόκρισή σας!
Απ'όσα διαβάζω λοιπόν, τόσο από τα γραφόμενα του intelcore2, όσα και από αυτά του Connorα, και οι δύο φαίνεται να συμφωνείτε με τη δική μου άποψη:
Μόνο το 'ελαττωματικό' (100άρι) PC θα έχει πρόβλημα (αμφίδρομης) επικοινωνίας με όλους τους άλλους, και όχι όλοι με όλους (όπως ήθελε να περάσει 'άποψη' ο 'ειδικός')!
Φίλτατε Connorα, το σχέδιό σου είναι -τουλάχιστον- περιγραφικότατο και κατατοπιστικότατο!
Προφανώς ο 'ειδικός' ήθελε να 'πουλήσει' καινούργιο S/W ή/και H/W, οπότε ως 'ειδήμων του θέματος' (μη-χε..) έβγαλε διάγνωση :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Καθώς, από την αρχή, πολύ το υποψιαζόμουν αυτό... Επίσης επειδή, από την αρχή, η διάγνωσή του μου φαινόταν "κάπως" :evil: ...
Γι'αυτό σας υπερευχαριστώ και πάλι για την άμεση, πολύ εμπεριστατωμένη, και κατατοπιστικότατη βοήθειά σας :D :D :D :D
Νά'σαστε πάντα καλά :pint: :pint:

Το θέμα μου, καθώς ήδη καλύφθηκε, μπορεί να θεωρηθεί 'Solved', ωστόσο όποιος θέλει να προσθέσει ο,τιδήποτε, θα χαιρόμουν να διαβάσω την άποψή του (εννοείται ακόμα κι αν διαφωνεί μαζί μου!).
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2009 11:59

Άκυρο το [Solved] :D

Είχα πριν από λίγο, προσωπική συνάντηση, με τον 'ειδήμονα'.
Μου είπε τα εξής: "Επειδή το δίκτυο είναι 'managed', βλέπει ποιά κάρτα δουλεύει σε χαμηλότερη ταχύτητα (100), και κατεβάζει τη συνολική ταχύτητα στα 100!".
Όλα αυτά μπροστά σε άνθρωπο της διοίκησης της εταιρείας 'μου', τονίζοντας παράλληλα ότι δεν μπορώ να τον αντικρούσω καθώς είναι το αντικείμενο που έχει σπουδάσει.
Επειδή
1) Έχω μπλέξει με άσχετους
2) Καταπίνουν σαν 'χάνοι' ό,τι τους λέει ο καθένας -εκτός από μένα- (τις ευθύνες ζητούν από μένα...)
3) Μου 'ρίχνουν' υπερβολική (ως προς τον χρόνο διεκπεραίωσής της) εργασία.
Γι'αυτό...
Υπάρχει κάποιο ατράνταχτο επιχείρημα, που θα τεκμηριώσει την άποψη του Connorα, του intelcore2 (που συμφωνούν και με τη δική μου άποψη);
Υπάρχει κάποια άλλη -ίσως αντίθετη- αλλά επίσης τεκμηριωμένη άποψη;
Είμαι ανοιχτός στα πάντα καθώς δεν γνωρίζω. Αλλά έχω δύο εναλλακτικές:
Ή που θα έχω κάποιο φοβερό επιχείρημα, ώστε να πείσω (βασικά τη διοίκηση) ότι έχω δίκιο!
Ή που θ'αρχίσω να ψάχνω ένα-ένα τα PC της εταιρείας -όπως μου είπαν- για να εντοπίσω τις 100άρες κάρτες, ώστε ν'αντικατασταθούν με 1000άρες.
..........................

( Βέβαια, -με πολλή κακεντρέχεια- αρχίζω και σκέφτομαι τη δεύτερη εναλλακτική! Χεχεχεχε :evil: :evil: Αφού εντοπιστούν, και αντικατασταθούν όλες οι 100άρες κάρτες με 1000άρες, και το πρόβλημα εξακολουθήσει να υφίσταται.... Χεχεχεχε :evil: :evil: Τότε θα έρθει η ώρα του DGeorge-άκου :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: )
Όπως όμως και νά'χει το θέμα, και για την πρώτη εναλλακτική, δεν θα έλεγα εύκολα Όχι.
Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από intelcore2 » 15 Οκτ 2009 12:20

DGEORGE ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα που παρουσιάζεται στο δίκτυο σας?
Εάν έχετε managed switch μπορείτε πολύ εύκολα να δείτε αν υπάρχουν collisions σε κάποια πόρτα του, γεγονός που θα επιβεβαίωνε πρόβλημα απο την πλευρά κάποιου pcιου.

Εάν θέλεις μας λές λίγο μοντέλο του switch?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Οκτ 2009 13:11

DGeorge, κρατάω μία επιφύλλαξη μιας και δεν έχω σπίτι managed switch για να έχω 'παίξει' εις βάθος, αλλά ο 'τεχνικός' μάλλον σου λέει Π@π@*ιές :lol:

Managed δίκτυο πάντως δεν ξέρω τι σημαίνει.

Σπίτι πάντως έχω 1 χιλιάρι switch και 2 100άρια και όσα pc πέφτουν στο 1000άρι και έχουν gigabit ethernet τότε παίζουν στα 1000. Όσα πέφτουν στο 1000άρι και έχουν 100άρα ethernet τότε παίζουν στα 100 (μόνο αυτά που είναι fast ethernet & όχι gigabit).
Και όσα πέφτουν στα 100άρια τα switch παίζουν στα 100 κανονικά.

Με άλλα λόγια, όσοι δεν μπορούν να παίξουν στα 1000mbit, και πέφτουν στα 100mbit, δεν επηρρεάζουν σε τίποτα απολύτως τους υπόλοιπους που μπορούν να παίξουν στα 1000.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο τεχνικό λόγο που θα μπορούσε σε ένα switch το οποίο είναι και managed (άρα δεν πρόκειται για switch της πλάκας) να ρίξει όλες τις πόρτες στα 100mbit επειδή η μία από τις υπόλοιπες είναι στα 100mbit.

Σκέψου σε datacenter να έπεφτε η ταχύτητα ενώς gigabit switch επειδή σύνδεσες ένα ΙP KVM που δεν υποστηρίζει gigabit...
Ποια εταιρία που φτιάχνει switch θα επέτρεπε κάτι τέτοιο;

Μπορεί τα πρώτα gigabit switch να μην την πάλευαν και να έπαιζε τέτοιο σενάριο, αλλά εν έτη 2009 δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο πρόβλημα πλέον (αν υπήρχε in the first place).

Με άλλα λόγια μάλλον ο 'τενικός' εκμεταλευόμενος το ότι είπες ότι δεν είσαι γνώστης του αντικειμένου, για να μην φανεί άσχετος πέταξε την πατάτα του για να 'ρίξει' το μπαλάκι σε άλλον :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Οκτ 2009 13:18

1) Managed Switch: An electromechanical device that can be controlled remotely to interconnect two circuits.

2) A managed switch allows you to control the individual ports of your switch. Features of course vary with manufacturers and models, but even the most basic will have the ability to turn the port on or off and control its link speed and duplex settings.
Δε βλεπω τι σχεση εχει αυτο με την(μειωμενη) ταχυτητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Connor MacLeod την 15 Οκτ 2009 13:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Οκτ 2009 13:20

Ακριβώς! :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Οκτ 2009 13:21

Ισα ισα το αντιθετο:
have the ability to turn the port on or off and control its link speed and duplex settings

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2009 15:33

Παλληκάρια, λεβέντες και καλοί μου φίλοι :D :D
Μέσω κάποιων 'οδών' επιβεβαιώθηκαν οι απόψεις σας (που συμφωνούν εξ'αρχής και με τη δική μου) από Καθηγητή Δικτύων σε ΤΕΙ.
Εκεί -βέβαια- ο εκπρόσωπος της διοίκησης ψιλοζάρωσε, έκανε πίσω, και είπε αυτό που υπονοούσα και στο προηγούμενο post μου: "Το αποτέλεσμα θα δείξει!"
Ζήτησα λοιπόν σε πρώτη φάση από τον 'ειδικό' να επιβεβαιώσει την ταχύτητα της κάρτας του Server, των switches, και των HUBs, που εμπλέκονται. Για όποιο απ'αυτά είναι 100άρι να μας στείλουν προσφορά (π.χ. για αντικατάσταση της κάρτας ενός IBM-Server) κλπ κλπ.
Θα τον βάλω να κάνει βήμα-βήμα τη δουλειά, ώστε να φανεί πού ήταν το πρόβλημα κάποιων PCιών με κάποιον από τους Servers...
Διότι πρώτα απ'όλα δύο απ'αυτούς τους Servers είναι IBM X-Series 235, τεχνολογίας -τουλάχιστον- του 2000 (αν όχι πιο πίσω). Οπότε -για μένα- ήταν δεδομένο ότι η κάρτα τους είναι 100άρα. Χώρια του ότι έχουν μόλις ~2GB ελεύθερα στο δίσκο SYSTEM και άλλα τόσα στο δίσκο των εφαρμογών!! :hammer: Δηλαδή με κάθε είσοδο στην εφαρμογή, η εικονική μνήμη βαράει συναγερμό, ρίχνει την ταχύτητα του Server, ρίχνει την ταχύτητα επεξεργασίας-διεκπεραίωσης της εφαρμογής, κι ο χρήστης νομίζει ότι το δίκτυο 'σέρνεται' επειδή -απλώς~απλούστατα- σέρνεται ο ίδιος ο Server!!
Εγώ τα λέω... Εγώ τ'ακούω!....... Όμως αυτά μέχρι τώρα !!!!
Τώρα που το πρόβλημα έφτασε στο όριο, καιρός είναι να επικρατήσει και λίγη Λογική!
Αυτά προς το παρόν όμως. Ίσως επανέλθω με νεώτερα... Ή θα 'κλείσω' το θέμα :P
Πάντως προβλέπονται γέλια μέχρι δακρύων :lol: :lol: Ακόμα και γι'αυτό θα σας κρατώ ενήμερους! Στο κάτω-κάτω σας χρωστάω (εκτός από το "Ευχαριστώ" μου) και κάποιες 'ευχάριστες' ώρες γέλιου, για την άμεση και θερμότατη ανταπόκρισή σας 8) :lol: :lol:
Και πάλι νά'σαστε όλοι καλά :pint: :pint: :pint: :pint:

[EDIT]
Cha0s έγραψε:DGeorge, κρατάω μία επιφύλλαξη μιας και δεν έχω σπίτι managed switch για να έχω 'παίξει' εις βάθος, αλλά ο 'τεχνικός' μάλλον σου λέει Π@π@*ιές :lol:
Αγαπητότατε και φίλτατε Cha0s, εκτός του να σ'ευχαριστήσω κι εσένα ξεχωριστά, όπως πριν τους άλλους δύο, και συμφωνώντας απόλυτα στον όρο σου: "Π@π@*ιές"... Έψαξα (μιάς κι ήταν -μάλλον- η ώρα της Π@π@*ιάς), σκάλισα, και βρήκα από κάπου παλιά, τη Θεωρία που περιγράφει την 'Απειροστά μεγάλη δύναμη του Απειροστώς μικρού' :lol:
Όχι! Άμα θέλουν κόντρες και στις Π@π@*ιές, εδώ είμαστε :D :D [/EDIT]
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Οκτ 2009 10:03

Και πάλι Πολύ Καλημέρα σε όλους :D :D
Θα ήθελα, όποιος -ίσως- γνωρίζει, να μου έλεγε:
1) Οι 1000άρες κάρτες δικτύου υποστηρίζονται από Hardware (PC-Motherboard-Επεξεργαστής) ποιάς περιόδου κατασκευής και μετά; Και
2) Οι 1000άρες κάρτες δικτύου υποστηρίζονται από ποιό Λειτουργικό (πάντα Windows) και μετά;
Παιδιά, ίσως δείχνουν αφελείς οι ερωτήσεις μου :hammer: :hammer: Ωστόσο, πάντοτε προτιμούσα να ρωτάω όταν, και όπου, δεν γνωρίζω :wink:
Αποφεύγονται έτσι πολλές κακοτοπιές, ιδίως όταν πρόκειται για επαγγελματικούς χώρους :wink:
Ξανά, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και την υπομονή σας.
Νά'στε όλοι καλά :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Οκτ 2009 10:19

Κοιτα,
Σαν standard το Gigabit ethernet θεσπιστικε το 1999.

Αλλα πανω κάτω χρησμοποιητε απο το 2003-4.
Θεωριστικα παιζει σε ολα τα λειτουργικα(οσα υποστιρίζουν plugNpray)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Οκτ 2009 10:38

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώταρε :pint:
Χαίρομαι πάρα πολύ που σε βλέπω και πάλι τόσο -μα τόσο- ενεργό στην παρέα. :D :respect: :respect:
Πάντα τα καλύτερα για σένα φίλε :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Ταχύτητα LAN

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Οκτ 2009 12:01

Otan λεω οτι χρεισμοποιητε απο το 2003-4 ενοω ευρεος στα σπιτια.
Εκεινη την εποχη περιπου οι μιτρικες αρχισαν να το ενσοματόνουν
(Στην αρχη οι enthusiast και αργοτερα οι mainstream και οι low-end)
Πλεων ολες οι μιτρικες χρησμοποιουν Gigabit.

Νομιζω ετοιμο ειναι και το 10 gigabit ethernet σαν standard.
Yπο αναπτιξη ειναι το 40 Gigabit Ethernet και το 100 Gigabit Ethernet.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες