ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τακτικη απο παροχο ιντερνετ

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
stathisL

Δημοσίευση από stathisL » 16 Οκτ 2009 00:20

Γεια σας, εχω μια υποψια, αλλα για να μην λετε οτι τα βγαζω απο το μυαλο μου θα παραθεσω γεγονοτα για να βγαλετε τα συμπερασματα σας.

Οταν κανω browsing, ή όταν ακουω μουσικη streaming η συνδεση μου που ειναι "εως 24GTPs" (καταλαβαίνετε τι σημαινει GTP) ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ. Κολλαει ακομα και σε απλες σελιδες, ενω το youtube ειναι πολυτελεια. Η μουσικη streaming κανει διακοπες συνεχεια γιατι δεν προλαβαινει να φορτωσει το buffer. Με αριθμους, το browsing αλλα και το streaming παιζουν απο 2 με 5 ΚΙΛΟbps. Δηλαδη μιση ISDN (αν δεν κανω λαθος).

Το κοινο στοιχειο μεταξυ browsing και μουσικη streaming ειναι το ότι και τα δυο περνανε απο την πορτα 80. Για όσους δεν ξερουν απο εκει περνανε τα δεδομενα για τις ιστοσελιδες, αλλα τυγχανει στην περιπτωση μου και στο streaming μουσικης που ακουω απο συγκεκριμενο server.

Παμε τωρα στο επομενο στοιχειο. Αν κατεβαζω ομως π.χ. αρχεια, οπου τα δεδομενα περνανε απο αλλη πορτα και οχι την "υποπτη" 80, τοτε πιανω ταχυτητες που αγγιζουν τα 800 KBPS.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΕΡΒΕΡ, ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ 80 ΜΕ 1 ΚΒ ΚΑΙ ΣΤΗΝ FTP ΠΟΡΤΑ ΜΕ 800 ΚΒ.

Τι υποψιαζομαι;;; Η εν λογω εταιρεια, ο παροχος μου ιντερνετ δηλαδη ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ 80.

Αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι ειπανε: "Σιγα μην εχουμε τον καθε μ...κα να βλεπει βιντεο στο youtube και να μας τρωει bandwidth. Κοψτε την πορτα 80 στα 3 kbps ανα χρηστη να ηρεμησουμε, να μπορεσουμε να εξυπηρετησουμε περισσοτερους χρηστες, με την ιδια ομως υποδομη αλλα φυσικα με χαμηλοτερη ποιοτητα υπηρεσιων. (Η χρεωση ομως χρεωση)

Δευτερο σκηνικο: Μου κοβεται το ιντερνετ για κανα 3ωρο, και ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΛΙ. Παιζει να εχουν βαλει αυτοματο "ξεφορτωμα" γραμμων ανα περιοχες οπου ξαφνικα υπαρχει προβλημα BANDWIDTH. Και αν καποιος παραπονεθει, του δινουν χειροκινητα παλι ιντερνετ. Γιατι μετα απο 10 λεπτα απο το τηλεφωνημα μου ξανακοπηκε, που προφανως "ετρεξε" παλι το αυτοματο "ξεφορτωμα" των υπερφορτωμενων γραμμων.

Πειτε μου αν αυτο το σκηνικο ειναι πιθανο και εαν εχετε καποια παρομοια εμπειρεια παρακαλω. Δυστυχως εχω συμβολαιο και δε μπορω να φυγω απο την εταιρεια

ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Οκτ 2009 09:06

ψαξε να βρεις μια σελιδα οπου βαζεις νομιζω την ip σου και σου λεει αν ο παροχος σου κανει ταρζανιες με τις γραμες !

αν το βρεις βαλε το εδω να το κανουμε και εμεις
κατι με ρυθμισεις σου εψαξες να δεις ?

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Οκτ 2009 23:56

Αφού δεν σε κόβει στο κατέβασμα με 800 (τόσο έχω και εγώ με 8αρα) μάλλον δεν πρέπει να είναι από "κόψιμο". Οι ταχύτητες εξαρτώνται από αρκετούς παράγοντες με βασικότερο τον απέναντι server και το πόσο φορτωμένος είναι.

Βέβαια οι διακοπές δεν δείχνουν αξιόπιστο provider ακόμα και αν οφείλονται σε υπερφόρτωση του δικτύου.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 17 Οκτ 2009 01:35

Πειραξες τιποτα απο τον router οπως QoS κτλ ?

Δοκιμασε να βαλεις κανενα linux live cd ή καποιο boot miniXP που να συνδεεται στο ιντερνετ να δεις αν παει καλα απο εκει και φταιει το λογισμικο σου.

Αυτο με τον Provider που λες ειναι απιθανο να συμβει. Χιλια δυο μπορουν να φταινε...

Δες μηπως εχεις και κανενα share προγραμμα ανοικτο που σου τρωει ολο το upload και σου μπουκωνει την γραμμη.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 17 Οκτ 2009 09:59

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η περίπτωση να φταίει κάτι στον υπολογιστή σου ?

Γιατί η εταιρία να σε "περιορίσει" στα 3 Kbps ? για να κάνεις διακοπή και να σε χάσει απο πελάτη?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Οκτ 2009 11:25

Και εγώ βλέπω πιο πιθανό αυτό που γράφει ο paink1ller. Κάποια ρύθμιση στο routerάκι σου να σου κάνει την δουλειά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες