crashάρισμα από cpu και γιατί η ram πέφτει?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 20 Οκτ 2009 05:46

Ναι δεν μπορώ να το εξηγήσω στον τίτλο...
έβλεπα πριν λίγο ένα βίντεο στο pc που από 1080π ήταν σε 2000κάτι * 700κάτι? κάπου εκεί...
σε normal παίξιμο ήταν μια χαρά αλλά όταν τελείωσε και πήγα να ψάξω ενδιάμεσα κάτι σκηνές που γούσταρα κάπου κόλλησε ο vlc player και κράσαρε ή κράσαρε επειδή πάτησα x αντί να το αφήσω να δουλέψει λίγο και να ξεσκολίσει... και μου έβγαλε runtime error και/από c++...

η cpu μου δεν τα κατάφερε?

επίσης... αφού έκανα terminate now τον player η ram μου από 50% που είναι συνήθως, έπεσε στα 20%, και αυτό το παρατηρώ συχνά όταν κρασάρει κάτι... έχει κανείς ιδέα που οφείλετε αυτό?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Οκτ 2009 12:53

Είχα κι εγώ διάφορα παλαβά, κατά καιρούς, και κυρίως με Video (και με το VLC). Είδα κι απόειδα... Πήρα ένα κινέζικο DVD-Video player με κάπου 35Ευρώ, και βρήκα την υγειά μου. Παίζει τα πάντα, δεν κολλάει με τίποτα, κι αν χαλάσει μετά από κάποια μίλια πτήσης (όσο σε ξυρίζει το κρατάς - και μετά...) το πετάς!! :wink: :wink:
Αφού σκεφτόμουνα: Άμα του 'γύριζα τον καφέ' στο πιατάκι (ή σε άγραφο CD-DVD), λες να μου 'διάβαζε τον καφέ'; :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 20 Οκτ 2009 14:12

Καποιο memory leak εχει το VLC και σου φουλαρει την μνημη. Ετσι αναγκαζονται τα win να ξεφορτωσουν αχρηστα memory data στον δισκο.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 20 Οκτ 2009 22:33

αχά... δηλαδή όταν βλέπω την μνήμη από 50% σε λειτουργία να πέφτει στα 20% σημαίνει ότι καθώς κράσαρε το πρόγραμμα τα έπαιξε και πήγε να φουλάρει την ραμ και έτσι τα windows ελευθέρωσαν ότι μπορούσαν, στην τελική αφού κλείσει και το πρόγραμμα μένω με 30% περισσότερη ραμ μέχρι να δουλέψω λίγο με τα windows και να ξανά φορτώσει ότι χρειάζεται για ποιο γρήγορη απόδοση...

thank, λύνω κάποιες απορίες που κάποτε δεν έδινα σημασία :D
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 21 Οκτ 2009 03:00

dokimase ton media player classic
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 22 Οκτ 2009 00:54

των χρησιμοποιώ παράλληλα... και οι 2 καλοί είναι...
αλλά σε τέτοια ανάλυση ίσος ο οποιοσδήποτε να κολλούσε...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Οκτ 2009 12:22

Zizo έγραψε:................επίσης... αφού έκανα terminate now τον player η ram μου από 50% που είναι συνήθως, έπεσε στα 20%, και αυτό το παρατηρώ συχνά όταν κρασάρει κάτι... έχει κανείς ιδέα που οφείλεται αυτό?
Μπορεί άνετα να 'παίζει' το 'memory leak' που αναφέρει ο paink1ller. Ωστόσο, μετά από ένα "terminate now" (κανιβαλικό κλείσιμο) στον player δεν θα ήταν λογικό να μένουν διάφορα 'σκουπίδια του' στη RAM;
Ας υποθέσουμε ότι κλείνοντάς τον κανονικά, φροντίζει κι αδειάζει τελείως τη RAM από τα όσα προσωρινά την έχει φορτώσει (κανένα memory-leak, ιδανική περίπτωση εφαρμογής) και σου την παραδίδει πάλι στο 50% (εκεί όπου τη βρήκε)!
Αν τον κλείσεις κανιβαλικά, με ένα "terminate now", δεν φαίνεται λογικό ότι δεν έφτασε η εφαρμογή στο σημείο ενέργειας καθαρισμού της RAM;
Αν όμως κλείνοντάς τον κανονικά, δεν φροντίζει ν'αδειάσει τελείως τη RAM από τα όσα προσωρινά την έχει φορτώσει, (memory-leak, πιο πραγματική περίπτωση εφαρμογής) τότε νά'σαι κι ευχαριστημένος με τα 20% που σου παρέδωσε μετά και από "terminate now" (κανιβαλικό κλείσιμο) :wink:
Επίσης, για τις αναλύσεις που αναφέρεις:
Ακόμα και αν οι εφαρμογές (players) τις υποστηρίζουν, πρέπει να τις υποστηρίζει -άνετα- και το υλικό σου (Κάρτα Γραφικών, RAM, CPU, κλπ).
Αν ζήταγες τα ίδια (π.χ. από έναν Pentium III), το πιο πιθανό αποτέλεσμα -πριν το ολικό Crash- θα ήταν γέλια από το μεγάφωνο της CPU :D Λογικό δεν θα ήταν κι αυτό;
Υποψιάζομαι λοιπόν: Αν η Κάρτα Γραφικών σου υποστηρίζει -άνετα- τις αναλύσεις που θέλεις, από Video, τότε υπάρχει πιθανότητα ασυμφωνίας (χαρακτήτων :P ) με τη μητρική. Κι αυτό το θέμα ίσως να 'βγαίνει' στην περίπτωση αυτή, μιάς και ζητάς αρκετά :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Οκτ 2009 13:11

Zizo έγραψε:αλλά σε τέτοια ανάλυση ίσος ο οποιοσδήποτε να κολλούσε...
nope... Κανονικά κανένας από τους δύο δε θα έπρεπε να καταρρεύσει. Παρ'όλα αυτά, επειδή ώρες ώρες μου τη δίνει το VLC, σε ταινίες 1080p χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον Media Player Classic HomeCinema.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Οκτ 2009 13:20

Ο vlc τωρα τελευταια στις τελευταιες εκδοσεις πολλα προβληματα με βγάζει εμενα.
Μια κρασαρει, μια αργει να ανιξει τα HiDef videos, καμια φορα ενω παιζει το video κανει slow down και ειναι σαν να το διχνει σε αργη κηνιση.....

Αυτο που κανει παντα ειναι με τους Greek subs, ενω για κανα 2-3 λεπτα παιζουν, μετα ξαφνικα σαν να αλαζει μονο του γραμματοσειρα και κωδικοποιηση και τους εμφανίζεις Γιαπωνέζικους!

Ολα αυτα μετα την εκδοση 0.9.9a. Και ετσι πλεων η χρησμοποιω τον Mplayer extended ή την ver. 0.9.9a του VLC o οποιος τωρα ειναι στην 1.0.2

Κανας ειδηκος με τον vlc να μας τα εξιγισει ολα τουτα?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 22 Οκτ 2009 15:52

Φοβάμαι πολύ αυτό που είπε ο DGeorge...
Ασυμφωνία hardware... λίγο από δω, λίγο από κει έχω δει προβλήματα που δεν στέκουν... και στην τελική ίσος φταίνε και τα windows...

κάνα δυχίλιαρο να είχα να πάω να φτιάξω ένα σωστό custom pc...
Σε γενική φάση όμως έχω μάθει να ανταπεξέρχομαι στα bug οπότε με βλέπω με τα ίδια για αρκετό καιρό...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Οκτ 2009 16:49

Γιατί δεν δοκιμάζεις κι αυτήν την ιδέα, που σου έγραψα;
DGeorge έγραψε:Είχα κι εγώ διάφορα παλαβά, κατά καιρούς, και κυρίως με Video (και με το VLC). Είδα κι απόειδα... Πήρα ένα κινέζικο DVD-Video player με κάπου 35Ευρώ, και βρήκα την υγειά μου. Παίζει τα πάντα, δεν κολλάει με τίποτα, κι αν χαλάσει μετά από κάποια μίλια πτήσης (όσο σε ξυρίζει το κρατάς - και μετά...) το πετάς!! :wink: :wink:
Αφού σκεφτόμουνα: Άμα του 'γύριζα τον καφέ' στο πιατάκι (ή σε άγραφο CD-DVD), λες να μου 'διάβαζε τον καφέ'; :hammer:
Στο κάτω-κάτω αν θες μεγαλύτερη ανάλυση κοίταξε για ανάλογο κινέζικο DVD-Video player.
Σ'το γράφω αυτό, επειδή ως ξεχωριστή και εξειδικευμένη μονάδα, με τον δικό της επεξεργαστή, δεν θα σου απασχολεί CPU απ'το PC σου, δεν θα απασχολεί πόρους από τα Windows σου, και γενικά -μάλλον- θα ξεχάσεις τα προβλήματά σου.
Είναι σαν αυτό, που λένε πότε-πότε κάποιοι μαστόροι:
Μ'ένα κακό -ή ακατάλληλο- εργαλείο, μπορεί να κάνεις δουλειά, αλλά το πιο πιθανό είναι να κάνεις ζημιά. Με το εγαλείο που ταιριάζει για τη δουλειά σου, θα κάνεις τη δουλειά σου άνετα, σωστά, και με ασφάλεια :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες