Δεν σβήνονται φάκελοι σε Ntfs

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Οκτ 2009 18:58

Μερικοί φάκελοι δεν σβήνονται με τίποτα..
Βρίσκονται μέσα σε Ntfs διαμερίσματα
α. στο 3o διαμέρισμα των βίστα (μόνο δικά μου data αρχεία, τίποτα του συστήματος) και
β. μέσα στο διαμέρισμα των βίστα, μέσα στο /Users/USERNAME/Documents/
όπου επίσης είναι προσωπικά αρχεία data του USERNAME ο οποίος δεν εχει δικαιώματα διαχείρισης (εχει πρόσβαση μόνο μέσα στο /Users/USERNAME/ και στα άλλα μη-βίστα διαμερίσματα και δίσκους)

ποτε συμβαίνει
στη μετακίνηση των αρχείων σε άλλο διαμέρισμα ή/και δίσκο,
φυσικά όχι πάντα

ιστορία
έχω μετακινήσει εκατοντάδες φακέλους και χιλιάδες αρχεία, κυρίως σε εξωτερικο δίσκο για να 'αναπνεύσει' ο εσωτερικός, με το ίδιο σύστημα (slax), ίδια εκδοχή και ίδιο ntfs-3g,
Μα φορά τον περασμένο μήνα ένας φάκελος, αφού μετακινήθηκαν όλα τα περιεχόμενά του, αρνιόταν πεισματικά να σβηστεί, τυπικά πρώτα με με μεταφορά μέσα απο mc, ούτε στην συνέχεια με
rmdir --ignore-faile-on-non-empty
ούτε με
rm -fR
.. το τελευταίο και το mc αναφέρει ότι ο φάκελος δεν είναι άδειος και δεν τον σβήνει, ενώ το "rmdir --ignore-faile-on-non-empty" δεν βγάζει κανένα μήνυμα, απλά δεν τον σβήνει..
Τότε ανακάλυψα ότι μάσαγε 'mv' κι έκανα πρώτα μετονομασία και μετά μετακίνηση.. το έβαλα μέσα σε ένα image-file εικονικό δίσκο, κι έτσι το έσβησα μαζί με το image file..

Τώρα όμως.. είναι μια παρέα φακέλων (2-3 φάκελοι κι όλοι οι υπο-φάκελοι του ενός τους), οι οποίοι δέχτηκαν μόνο μετονομασία και μετακίνηση (μόνο με mv), μέσα στο ίδιο διαμέρισμα των βιστα.. βασικά μέσα στο /Users/USERNAME/Documents/ ... από τα πιο μέσα /Users/USERNAME/Documents/my-archive/myweb/old/... κλπ που ήτανε... Αρνούνται πεισματικά να μεταφερθούν σε Image/virtual/disk.. λες και ξέρουν τί τους ετοίμαζα.. Ούτε στο άλλο nτfs διαμέρισμα του δίσκου δεν πάνε, και φυσικά το "ls -la" αναφέρει ότι περιέχουν μόνο τις γνωστές τελίτσες (τη μονή και τη διπλή), ενώ οι εντολές μετακίνησης επιστρέφουν μήνυμα λάθους ότι ο φάκελος δεν είναι άδειος !!! (και δημιουργούν τα αντίγραφα, αλλα δεν τον σβήνουν!)
και φυσικά είναι ο root που δεν μπορεί να τα μετακινήσει ούτε να τα διαγράψει, και δείχνουν να ανήκουν στον ρουτ, με όλα τα δικαιώματα για όλους (όπως όλα τα αρχεία των γουιν).

Επειδή δεν πάω (ακόμα) για φορματ.. κάθε συμβουλή δεκτή

υγ. είμαι ήδη στη διαδικασία να αδειάζω τον δίσκο από όλα τα δικά μου αρχεία και να ψάχνω εργαλεία ελέγχου ntfs, ενώ τα σβήστα απο χτες δεν θέλουν να ανοίξουν.. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα για να συζητηθεί μεθαύριο..

Θέλω τη γνώμη σας για τους φακέλους που δεν σβήνονται,
υποψιάζεστε κι εσείς το ίδιο ?
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Οκτ 2009 22:13

Το Linux τι σύστημα αρχείων έχει; ext-3;
Αν σε παίρνει δοκίμασε να κάνεις κάποιο partition με ext4 και από εκεί να κάνεις το κόψε ράψε που θέλεις.
Αν δεν μπορείς δοκίμασε κάποιο live cd από τα "φρέσκα" Linuxοειδή.
Ubuntu Jaunty, Mint 7, PCLinuxOS 2009 κ.λ.π. μήπως καταφέρεις κάτι.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 27 Οκτ 2009 19:09

Δεν υποστηρίζει εχτ4.. ακόμα.. Θα κατεβάσω κάποια πιο πρόσφατη έκδοση απο τις προτεινόμενες... (ζαχαρώνω να μάθω το Mint και να δοκιμάσω κανένα άλλο μικρό..)
αλλά δεν το βλέπω να έχει σχέση το σύστημα αρχείων στόχου της μεταφοράς με την επίμονη άρνηση να σβήσει το πρωτότυπο.

Η υποψία μου είναι ότι παίζει κακόβουλο λογισμικό κάπου εκεί μέσα, δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο για την άρνηση διαγραφής-από-μετακίνηση...

Μάλλον είναι το σημάδι ότι ήρθε η ώρα να φύγω τελείως από τα εμπορικά & μυστικά/κλειδωμένα μυστήρια λειτουργικά.. αφού είμαι μια χαρά 15 μέρες μόνο με linux, λίγο θέλει για να το κάνω και 15 μήνες.. και 15 χρονάκια..

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες

---------------------
edit
άκυρο το Mint
".. based on Ubuntu. Linux Mint is a customized version of Ubuntu. It uses the same repositories and the same packages. It follows the Ubuntu releases and innovations. Basically, it is 98% Ubuntu, with a few differences, notably the default inclusion of patented or proprietary.."
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 27 Οκτ 2009 21:16

Είχα κάποια στιγμή παρόμοιο θέμα σε XP με κάποιους φακέλους σε εξωτερικό δίσκο και έφταιγε ο χρήστης και τα δικαιώματα των φακέλων. Επειδή ήταν σε άλλο υπολογιστή αρχικά (με διαφορετικό user) οι φακέλοι, είχε άλλο user σαν creator του φακέλου και κάπως πειράχτηκαν μετά τη μεταφορά, με αποτέλεσμα να βλέπει άλλο user και να μη με αφήνει να τους κάνω τίποτα.

Πατώντας δεξί κλικ πάνω στο φάκελο -> properties -> security, είχα αλλάξει user και δικαιώματα (μέσα από τα windows) και είχε φτιάξει αλλά αφού λες ότι έχεις ελέγξει τους users και είναι ο ίδιος και έχει και όλα τα δικαιώματα τότε τι να πω... αν δεν το έχεις δοκιμάσει, προσπάθησε να αλλάξεις τα δικαιώματα και τον user μέσα από τα windows.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 27 Οκτ 2009 22:31

Δες αν είναι immutable τα αρχεία "+i"
δοκίμασε "lsattr -al" αν είναι Immutable άλλαξε τα δικαιώματα με "chattr –i" και μετά δοκίμασε να κάνεις rm
για περισσότερα δες "man chattr, lsattr"

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Οκτ 2009 23:09

- Πως βλέπεις το ntfs; Με mount ή με "shortcut";
Αν δεν μπορέσει το ext3 να κάνει σωστό mount γίνονται πολλά περίεργα.
Γι αυτό σου είπα για Mint κ.λ.π. που υποστηρίζουν ext4.
Το θέμα με το κακόβουλο λογισμικό μην το πολυ πιστεύεις. Εχει μηδαμινή επιρροή στίς ενέργειες του Linux.

- Ούτως η άλλως εσύ έχεις γνώσεις από Linux, δεν θα πας σε Mint και Ubuntu και λοιπές σαχλαμάρες, δοκίμασε κατ ευθείαν Debian και Fedora. Και πίστεψέ με, μόνο το photoshop και το Dreamweaver θα σου λείψουν από τα Windows. Εκτός κι αν είσαι λογίστρια.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 28 Οκτ 2009 13:03

sibas ..

lsattr -al
lsattr: Inappropriate ioctl for device While reading flags on ./.
lsattr: Inappropriate ioctl for device While reading flags on ./..
lsattr: Inappropriate ioctl for device While reading flags on ./organic
[και τα υπολοιπα..]

να θυμίσω οτι το filesystem είναι ntfs
- το man lsattr λεει 'lsattr - list file attributes on a linux second extended filesystem"
.. το chattr επίσης προσδιορίζεται μόνο για linux filesystem..

&
ls -la
drwxrwxrwx 1 root root 4096 2009-10-26 ./
drwxrwxrwx 1 root root 4096 2009-10-26 ../
[..]
με τα μεγέθη των φακέλων να παίζουν μέχρι και 12288, & 20480 & 24576 - ενώ τα περισσότερα είναι 4096 ...

Μάλλον θέλεις εργαλεία των ntfsprogs, όπως αυτό
http://www.linux-ntfs.org/doku.php?id=ntfsinfo

ευχαριστώ για την ιδέα να ελέγξω τις ιδιότητες! - κάτι μου λέει ότι από εκεί θα βρεθεί η άκρη..

& ιδού:
ntfsls -laRf -P Users/Public/Documents/myarch/ /dev/sda2
..
Cannot represent filename in current locale

& το locale ειναι iso-Greek (iso8859-7), άρα θέλει μια δοκιμή και με utf-8 ..

Επίσης.. δες τι παθαίνει ο κολημένος της κονσόλας:
μέσα από τον konqueror επιδέχονται "move to trash" το οποίο τα πάει εντός του $HOME/Desktop/Τrash .. από όπου σβήνονται σαν σαπουνόφουσκες..

Apostolis_38

τα ntfs εμφανίζονται ΟΚ είτε με rw cheatcode @ bootsequence, είτε μα απλό
mount /mnt/sda2
από τον root μόνο (ntfs-3g prerequisite), με το /mnt/fstab να ορίζει
/dev/sda2 /mnt/sda2 ntfs-3g auto,noatime,users,suid,dev,exec,locale=el_GR.ISO-8859-7 0 0 # Autoupdate
(σημερα είμαι με boot-rw, χτες με root/mount)
.. προφανώς εκείνο το locale θέλει εναλλακτική δοκιμή..
Τα σπάνια ελληνικά ονόματα αρχείων τα βλεπω και μπορώ να τα αλλάζω.. μόνο αν τα αντιγράψω/μετακινήσω σε fat γίνονται ερωτηματικά.. όχι πάντα αλλά φυλάγομαι..

τα photo~ δεν μου λείπουν, έχω μάθει το gimp (ακόμα το μαθαίνω δηλαδή..), το μόνο που μου λείπει είναι το modem στις διακοπές.. τίποτα που δεν λύνεται με ένα εξωτερικό αληθινό μοντεμ.. (ή ενα υπολογιστή με αληθινό modem στο εξοχικό)
και ήδη δοκιμάζω το calc του ooffice.. γιατί ετοιμάζω μια μινι-διανομή για τα πλέον κομπιουτερίστικα ξαδέλφια μου (επαγγελματίες χειριστές) που περιμένουν θαύματα απο το ooffice - προσωπικά με έχει απογοητεύσει ο swriter του τελευταίου 3.1.1 που
- δεν βλέπει το aspell
- δεν επιτρέπει να επιλέξεις την κωδικοσελίδα αποθήκευσης
- δεν σε ενημερώνει ότι αποθηκεύει σε iso-greek (default locale), ανεξάρτητα οπο οποιαδήποτε άσχετη κωδικοσελίδα ήταν το πρωτότυπο αρχείο.. με τα γνωστά φαιδρά αποτελέσματα (φαιδρά μόνο αν έχεις αντίγραφα φυσικά.. αλλιώς μεγάλα δράματα..). Πάντως βρήκα ελληνικούς οδηγούς για το calc και ξέρουν ότι για να πάω Linux πρέπει να μην φοβάμαι να διαβάσω και λιγάκι..
Λείπει βέβαια και ένα 3d-cad.. ανοιχτό.. πχ. ένα linux-cad-light.. αλλά ο μηχανικός τομέας είναι πολύ κλειστός γενικότερα..

Για διανομή προς την πιο παλιά με βλέπω.. μου το έχουν πει και φίλοι, το slackware είναι για μένα.. αρκετά καλό και τώρα που αρχίζω να το μαθαίνω..

ευχαριστώ όλους για όλα
- ενας τροπος διαγραφής βρέθηκε,
το γιατί εκκρεμεί ακόμη (γιατί η τάχαμου κωδικοσελίδα των ονομάτων να αντιστέκεται στη force διαγραφή..)

todo
να μάθω να κάνω το σύστημα να υποστηρίζει διπλά ελληνικά - και iso και utf παράλληλα..
& να μάθω να δοκιμάζω όλους τους εναλλακτικούς τρόπους διαγραφής πριν να βάζω ερωτήσεις..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Ιαν 2013 00:23

Λύθηκε
Hermeia έγραψε:μέσα από τον konqueror επιδέχονται "move to trash" το οποίο τα πάει εντός του $HOME/Desktop/Τrash .. από όπου σβήνονται σαν σαπουνόφουσκες..
ή: όσα δεν σβήνονται σε [καμιά] κονσόλα,
σβήνονται άνετα από Χ/παράθυρο διαχειριστή αρχείων
πάνε αυτόματα στο $HOME/*/Trash [όπου είναι τα σκουπίδια]

&
"να μάθω να δοκιμάζω όλους τους εναλλακτικούς τρόπους [επίλυσης] πριν να βάζω ερωτήσεις.."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες