Απόρριψη μεταβίβασης .gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tithes

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από tithes » 27 Οκτ 2009 20:30

Σε έχω ρωτήσει ήδη 2 φορές να μου πείς το άρθρο. Το τι λέει η ΕΕΤΤ μου είναι αδιάφορο. Εγώ λέω ότι δεν ισχύουν οι ίδιοι κανονισμοί. Και φυσικά δεν ισχύουν γιατί θα ήταν σαν η ΕΕΤΤ να διάλεγε ποιος θα έχει το όνομα. (Όχι αν θα υπάρχει, αλλά ΠΟΙΟΣ θα το έχει.) Αν αυτό σου φαίνεται φυσιολογικό τότε δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Σύμφωνα με το Άρθρο 12 παρ. 6 του Κανονισμού η ΕΕΤΤ οφείλει να εγκρίνει μια αίτηση μεταβολής στοιχείων εφόσον πληρούνται οι τυπικοί όροι(πλήρης και αληθής αίτηση μεταβολής, πληρωμή τελών, κτλ.). ΔΕΝ προβλέπεται η απόρριψη της μεταβολής των στοιχείων εκχώρησης για κανένα λόγο.
Πόσο μάλλον για λόγο που περιχέεται στο άρθρο 8 που αφορά μόνο λόγους απόρριψης νεοεκχωρουμένων ονομάτων σύμφωνα με το άρθρο 11. Το άρθρο 11, που αφορά την διαδικασία εκχώρησης ονομάτων, (σε αντίθεση με το άρθρο 12) προβλέπει την έγκριση ή την απόρριψη ονομάτων στην παράγραφο 13.

Το όνομα είναι πολύ παρεμφερές με το papari.gr. Πήρε έγκριση το 2006 ανανεώθηκε το 2008 και η μεταβίβαση απορρίφθηκε το 2009.
Μεταβίβαση κάνει ένας ιδιώτης σε έναν άλλο ιδιώτη. Όλα τα χαρτιά είναι οκ και το η μεταβίβαση πληρωμένη.
Εξήγησε τώρα.

Panagioths

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από Panagioths » 27 Οκτ 2009 20:37

Εαν ο νέος κάταχωρούμενος δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα να έχει .gr domain τότε η απόφαση της εεττ παραβιάζει την αρχή της ίσης μεταχείρισης 2 πολιτών αφού στον ένα το έχει εγκρίνει ενώ στον άλλο όχι.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2009 20:38

το ένα μπορεί να το έχει εγκρίνει πριν βγει ο κανονισμός.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Panagioths

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από Panagioths » 27 Οκτ 2009 20:39

Αφού καταχωρήθηκε αρχικά το 2006 :-)
Δεν είναι παλιό domain...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2009 20:43

α! οκ. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tithes

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από tithes » 27 Οκτ 2009 20:45

Και το 2004 να ήταν το ίδιο θα ήταν.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2009 21:25

το '99 όμως δεν ήταν ίδιος κανονισμός ;)
- follow me @twitter

Panagioths

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από Panagioths » 27 Οκτ 2009 21:31

Το hackers.gr είναι το domain;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από gvard » 27 Οκτ 2009 21:51

Αγαπητέ φίλε tithes,

Εφόσον δεν θέλεις να μου δώσεις όλες τις πληροφορίες προκειμένου να σου πω για ποιον λόγο έγινε η απόρριψη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω. Σημείωσε μόνο πως εγώ δεν αναφέρομαι οτι η απόρριψη έγινε πχ για λόγο για τον οποίο το όνομα δεν έπρεπε να είχε δωθεί από την αρχή, αλλά για λόγο ο οποίος έχει να κάνει με τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη ή την όλη φύση της αίτησης (πχ κατοχύρωσες το milko.gr και το πουλάς στην Μεβγάλ, προφανή κακοπιστία δηλαδή).

Σε κάθε περίπτωση όπως είπα και πριν, ο καταχωρητής σου (ο οποίος γνωρίζει τα στοιχεία που σου ζήτησα) θα μπορέσει να σου πει τον ακριβή λόγο απόρριψης. Εφόσον είσαι εσύ καταχωρητής στο 1 από τα 2 ονόματα μπορείς να επικοινωνήσεις με τον αρμόδιο δικηγόρο που έκανε τον έλεγχο στην ΕΕΤΤ να σου πει επιτόπου τι πήγε λάθος και πως μπορείς να το διορθώσεις. Το να προσπαθείς να βρεις το δίκιο σου εδώ μέσα -από τη στιγμή που δεν μας δίνεις επαρκή στοιχεία να πούμε οτι όντως κάτι έγινε λάθος από την ΕΕΤΤ- είναι άσκοπο.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

tithes

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από tithes » 28 Οκτ 2009 01:00

cordis έγραψε:το '99 όμως δεν ήταν ίδιος κανονισμός ;)
Για πριν το 2003 δεν ισχύει η διαγραφή(για μεταβίβαση ούτε λόγος) για τέτοιο λόγο.
Υπάρχει ειδικό σημέιωμα στο νόμο για αυτά τα ονόματα.

tithes

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από tithes » 28 Οκτ 2009 01:02

Panagioths έγραψε:Το hackers.gr είναι το domain;
Όχι είναι πολύ παρόμοιο με το papari.gr που αναφέρω.

tithes

Απόρριψη μεταβίβασης .gr

Δημοσίευση από tithes » 28 Οκτ 2009 01:23

Είπα όλα τα στοιχεία. Και τα ξέρω όλα τα στοιχεία. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω κάποιον.
Αν δεν θες να απαντήσεις δεν πειράζει. Είναι άσκοπο. Προφανώς νομίζεις ότι όλα στην ΕΕΤΤ είναι αγγελικά πλασμένα.

Μιλάω για το όνομα 1: Λόγος Απόρριψης: Δημόσια τάξη / Χρηστά ήθη - αρ. 8.1.δ του Κανονισμού.
Το όνομα είναι σαν το papari.gr Είναι όνομα που έχει να κάνει με γεννητικά όργανα. (και όχι το penis.gr)
Ιδιοκτήτης ιδιώτης (που ΔΕΝ λέγεται κα Παπάρη)
Νέος ιδιοκτήτης ιδιώτης.
Δεν καταλαβαίνω τι άλλο θες. Δεν πρόκειται να πω αν το όνομα είναι papari ή p@#@ria ή paparakia. Και δεν προσπαθώ να βρω το δίκιο μου εδώ μέσα ούτε στην ΕΕΤΤ. Το δίκιο μου θα το βρω στα δικαστήρια για το όνομα 1.

Όνομα 2: Για να καταλάβαιτε πόσο γελοίοι είναι στην ΕΕΤΤ. Για το όνομα 2 έγινε ξανά αίτηση μεταβίβασης 30 λεπτά αφότου βγήκε η απόρριψη. Και η μεταβίβαση εγκρίθηκε. Με τους ίδιους ιδιοκτήτες. Αυτό που λες εσύ για το milko.gr πάλι δεν ισχύει. Δεν απορρίπτεται ΚΑΜΙΑ μεταβίβαση. Εγώ μπορεί να έχω το trademark του milko και να το δανείζω στη ΔΕΛΤΑ. Μετά μπορεί να θέλω να το πουλήσω στη ΜΕΒΓΑΛ. Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία δουλειά να ψάξει τι κάνω εγώ. Αν γίνει καταγγελία τότε ναι. Αλλά μέχρι τότε καμία.
gvard έγραψε:Αγαπητέ φίλε tithes,

Εφόσον δεν θέλεις να μου δώσεις όλες τις πληροφορίες προκειμένου να σου πω για ποιον λόγο έγινε η απόρριψη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω. Σημείωσε μόνο πως εγώ δεν αναφέρομαι οτι η απόρριψη έγινε πχ για λόγο για τον οποίο το όνομα δεν έπρεπε να είχε δωθεί από την αρχή, αλλά για λόγο ο οποίος έχει να κάνει με τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη ή την όλη φύση της αίτησης (πχ κατοχύρωσες το milko.gr και το πουλάς στην Μεβγάλ, προφανή κακοπιστία δηλαδή).

Σε κάθε περίπτωση όπως είπα και πριν, ο καταχωρητής σου (ο οποίος γνωρίζει τα στοιχεία που σου ζήτησα) θα μπορέσει να σου πει τον ακριβή λόγο απόρριψης. Εφόσον είσαι εσύ καταχωρητής στο 1 από τα 2 ονόματα μπορείς να επικοινωνήσεις με τον αρμόδιο δικηγόρο που έκανε τον έλεγχο στην ΕΕΤΤ να σου πει επιτόπου τι πήγε λάθος και πως μπορείς να το διορθώσεις. Το να προσπαθείς να βρεις το δίκιο σου εδώ μέσα -από τη στιγμή που δεν μας δίνεις επαρκή στοιχεία να πούμε οτι όντως κάτι έγινε λάθος από την ΕΕΤΤ- είναι άσκοπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες