Still life attempt

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CivilNikolas

Still life attempt

Δημοσίευση από CivilNikolas » 30 Οκτ 2009 22:40

Γεια σε όλους και πάλι μετά από πολύ καιρό.
Ήρθα να σας δείξω την τελευταία μου προσπάθεια.
Η παρακάτω εικόνα είναι re-sized από 4133x2952. Τη μεγάλη την έχω δώσει για εκτύπωση.

Είναι 3ds max, maxwell render (12 ώρες render για SL15 στα 3779x2598 που είναι η εικόνα χωρίς το πλαίσιο :o ) και photoshop
Συνημμένα
still final.jpg
Still life

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Still life attempt

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 30 Οκτ 2009 22:46

Πολύ ωραίο render Νικόλα, μπράβο. Μόνη μου παρατήρηση τα πορτοκάλια, που ο φλοιός τους μοιάζει λίγο ανόργανος αν και πρέπει να είναι από τα πλέον δύσκολα να γίνουν.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Still life attempt

Δημοσίευση από Zizo » 31 Οκτ 2009 06:20

τα φρούτα μήπως ήταν στημένο να βγουν ψεύτικα?
γιατί για ψεύτικα βγήκα πολύ καλά :D

+ας τα έβαζες σε κάνα τραπεζάκι, ο τοίχος με το πάτωμα μου καρφώνει την κορνίζα που είναι λες και είναι καρφωμένη σε τόσο μικρό ύψος... και τρέχα γύρευε, απλά δεν νιώθω και πολύ άνετα...

το σκηνικό από πίσω είναι hdr εικόνα?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Still life attempt

Δημοσίευση από dimsis » 31 Οκτ 2009 08:27

Πάρα πολύ καλή δουλειά, μπράβο.
Μόνο τα πορτοκάλια δεν είναι πετυχημένα στο texture τους, πιο πολύ σε χριστουγεννιάτικες μπάλες φέρνουν. Όλα τα άλλα άψογα!

Άβαταρ μέλους
ne3go

Still life attempt

Δημοσίευση από ne3go » 31 Οκτ 2009 09:39

Πολύ ωραίο είναι!
Συμφωνώ για το texture απ'τα πορτοκάλια που μοιάζουν χρυσά.
Επίσης θα έλεγα ότι η επιλογή να έχεις πίσω έναν τοίχο παλιό (σε καταπληκτικό χρώμα) και μπροστά τα βάζα και τα ποτήρια να είναι σύγχρονου design και απρόμαυρα, δεν μου κολλάει και πολύ. Θα προτιμούσα παλιά κλασσικά βάζα με χρώματα και σχέδια...

Άβαταρ μέλους
CivilNikolas

Still life attempt

Δημοσίευση από CivilNikolas » 03 Νοέμ 2009 21:49

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Βασικά με τα πορτοκάλια παιδέυτηκα πολύ και μετά απο πολλές προσάθειες τα παράτησα. Ίσως κανένα sss layer να βοηθούσε αλλά δε θα βοηθούσε τον άμοιρο υπολογιστή που θα έκανε render κανένα 30ωρο :P Όντως είναι πολύ πιο δύσκολο απ'οτι πίστευα. Φταίει λίγο και το photoshop. Δείτε το αρχικό αποτέλεσμα του render παρακάτω να δείτε πως ήταν προ photoshop.
Τώρα για το πάτωμα που λές zizo δίκιο έχεις ότι φάινεται έτσι αλλά εγώ για τραπέζι το έφτιαξα και μάλιστα σαν ένα που έχω δει και στην πραγματικότητα και μου άρεσε, φτιαγμένο ακριβώς όπως αυτό με πολλά μικρότερα κομμάτια ξύλο.
Σχετικά με τα μοντέρνα βάζα είναι συνειδητή επιλογή και αυτό είναι το ωραίο νομίζω με αυτές τις στημένες σκηνές νεκρής φύσης. Μπορείς να βάλεις μια σαλάτα, ένα σεμεδάκι της γιαγιάς και ένα ipod μαζί γιατί έτσι θές εσυ αρκεί να στηθεί ωραία το κάδρο και να "φωτογραφηθεί" σωστά. Μ' άρεσε πολύ αυτή η ιδέα και νομίζω θα το ξαναδοκιμάσω.

Ευχαριστώ!
Συνημμένα
stillor.jpg
Original render

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Still life attempt

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 04 Νοέμ 2009 05:42

Όντως, τα πορτοκάλια ήταν πολύ καλύτερα πριν το photoshop, μετά έγιναν πολύ έντονες οι αντανακλάσεις και μοιάζει πιο πλαστικό.
Μπορείς να δοκιμάσεις να μασκάρεις τα πορτοκάλια του επεξεργασμένου αρχείου με αυτά του original render.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες