Δελτια ηλιακης δραστηριοτητας

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
THEO-007

Δημοσίευση από THEO-007 » 31 Οκτ 2009 17:39

To αρθρο αυτο ανοιγει για να φερει τους ερασιτεχνες αστρονομους αλλα και τον υπολοιπο κοσμο πιο κοντα στον ηλιο και την δραση του. Να τον κανει δηλαδη να δει τα φαινομενα που παρουσιαζοντε και να μπορει να τον παρατηρει μεσω ενος ερασιτεχνικου τηλεσκοπιου στις γραμμες του Υδρογονου(Ha) και του Ασβεστιου(CaK).

Προσωπικα εγω διαθετω 3 ηλιακα τηλεσκοπια. Τα δυο αφορουν την γραμμη του Ηa και ενα την γραμμη CaK, και κανω με αυτα τις παρατηρησεις μου και τις φωτογραφησεις μου.

Ο εξοπλισμος φωτογραφησης ειναι απλος και σχετικα φθηνος. Αλλωστε η φωτογραφηση των φαινομενων δεν γινετε για λογους ομορφιας αλλα περισσοτερο για λογους λεπτομερειας του εκαστοτε φαινομενου.

Hλιακες Φωτογραφιες απο τα τηλεσκοπια μου θα μπαινουν στο blog αλλα και στον Συλλογο φιλων αστρονομιας κρητης..........HΛΙΑΚΟ BLOG

Μεσα απο τα αρθρα του Συλλογου μπορειτε να ενημερωθειτε για τα φαινομενα αλλα και για πολλα αλλα που αφορουν τον ηλιο και οχι μονο.........ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος THEO-007 την 31 Οκτ 2009 18:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Οκτ 2009 21:53

μια φορά αρκεί...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
THEO-007

Δημοσίευση από THEO-007 » 01 Νοέμ 2009 17:22

Κακιστες οι συνθηκες και σημερα με βαρια συννεφια δεν εδωσαν ευκαιρια για να κανουμε την καθιερωμενη μας ηλιακη παρατηρηση.

Η αναφορα της ημερα βρισκετε παρακατω.

ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΛΙΑΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Νοέμ 2009 17:47

BOTAKI είσαι;
Σαν και αυτά που τα μιλάνε αλλά δεν μπορούν να απαντήσουν γιατί δεν αντιλαμβάνονται τι λέει;

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 02 Νοέμ 2009 11:02

Φίλε μου καλή και αξιόλογη η προσπάθειά σου αλλά μάλλον δεν είναι πολλοί αυτοί εδώ μέσα που τους ενδιέφερε να έχουν καθημερινή ενημέρωση για το θέμα...

:-?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
THEO-007

Δημοσίευση από THEO-007 » 02 Νοέμ 2009 18:06

Eαν δεν ενδιαφερει το θεμα να το σταματησω.

Εγω νομιζα οτι υπαρχει κοσμος που ενδιαφερετε. Εαν δεν υπαρχει τοτε ενταξει.

Να μην γραφω τσαμπα.

Πως μπορω να δημιουργησω ενα γκαλοπ........????????
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 02 Νοέμ 2009 19:20

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο δεν μπορείς. Αντίθετα στο "χαλαρα κι ανάλαφρα" όταν δημιουργήσεις ένα νέο θέμα στο κάτω μέρος σου έχει και τις επιλογές για poll.
Η το δημιουργείς εκεί και στέλνεις και μήνυμα σε κάποιον moderator να το μετακινήσει, ή ζητάς από κάποιον moderator να δημιουργήσει (αν μπορεί) το poll για σένα.

Πάντως αν υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται ή όχι, μάλλον θα το δεις από τις επισκέψεις που έχεις. Γνώμη μου είναι αν έχεις να πεις κάτι να πεις, πες το στο topic που άνοιξες εδώ, μην βάζεις απλώς ένα link.

Αν θέλεις να βάλεις κάποιο link προς τη σελίδα σου, υπάρχει ένα πεδίο "ιστοσελίδα" στο προφίλ σου ή βάλε κάποια υπογραφή (πάλι στο προφίλ).

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 03 Νοέμ 2009 00:27

για μένα συνέχισε όπως πας.

αν θες μην επικεντρώνεσαι στον ήλιο βάζε γενικά ενδιαφέροντα αστρονομικά θέματα.

αν και αυτά τα φίλτρα και η αποκληστική παρατήρηση του ήλιου είναι λίγο σπάνια γενικά. και θα το θεωρούσα και λίγο μονότονο, αλλά έχω ενδιαφέρων να δω τι παίζει.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
THEO-007

Δημοσίευση από THEO-007 » 03 Νοέμ 2009 20:17

Για καποιον που ασχολειτε απο πολυ κοντα φιλε ειναι πολυ εντυπωσιακο.

Θα σου πω απλα κατι. Οταν ξεκινησα την ερασιτεχνικη αστρονομια αγαπουσα τον νυχτερινο ουρανο. Οχι πως δεν τον αγαπαω ακομη.

Αλλα φιλε μου οταν γνωρισα τον ηλιο και αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω γι`αυτον τοτε με συνεπηρε. Και ξερεις τι με συνεπηρε. Το οτι αλλαζει λεπτο με το λεπτο. Δεν μενει σταθερος οπως σταθερα μενουν τα νεφελωματα και οι γαλαξιες.

Απο τον νυχτερινο ουρανο ενας μονο στοχος ειναι εξισου ομορφος με τον ηλιο γιατι αλλαζει συνεχως υφη αλλα και παλι τον ηλιο δεν τον φτανει. Μηπως γνωριζεις ποιος στοχος ειναι αυτος.....???????????

Γενικα η παρατηρηση του ηλιου ειναι φανταστικη και γινετε ακομη περισσοτερο φανταστικη οταν τον παρακολουθεις ζωντανα μεσα απο ενα ηλιακο τηλεσκοπιο.

Αναφορα της 3/11/2009
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Νοέμ 2009 06:39

α. ούτε τα νεφελώματα ή οι γαλαξίες μένουν σταθερά, απλά εμείς δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τις διαφορές από λεπτό σε λεπτό :P

β. Ποιος είναι αυτός ο στόχος;

γ. Επειδή το όλο θέμα της ηλιακής παρατήρησης μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά δεν έχω καμία απολύτως ιδέα από κόστος, μπορείς να μου πεις εν συντομία πόσο στοιχίζει να ξεκινήσεις αυτό το άθλημα; [τηλεσκόπια φίλτρα διαόλια κλπ]

Άβαταρ μέλους
THEO-007

Δημοσίευση από THEO-007 » 04 Νοέμ 2009 20:00

deninho έγραψε:α. ούτε τα νεφελώματα ή οι γαλαξίες μένουν σταθερά, απλά εμείς δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τις διαφορές από λεπτό σε λεπτό :P

Φιλε μου μεσα απο ενα προσοφθαλμιο φαινοντε ακριβως ιδια. Δεν αντιλαμβανεσε διαφορες.

β. Ποιος είναι αυτός ο στόχος;

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΔΙΑΣ.

γ. Επειδή το όλο θέμα της ηλιακής παρατήρησης μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά δεν έχω καμία απολύτως ιδέα από κόστος, μπορείς να μου πεις εν συντομία πόσο στοιχίζει να ξεκινήσεις αυτό το άθλημα; [τηλεσκόπια φίλτρα διαόλια κλπ]

Το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο αλλα μονο για τα τηλεσκοπια. Τα προσοφθαλμια ειναι πολυ φθηνα ενω τα φιλτρα περιεχοντε στο τηλεσκοπιο. Φυσικα μιλαμε για τηλεσκοπιο ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ. Εαν θελεις να βλεπεις μονο κηλιδες και τιποτα αλλο τοτε με λιγα χρηματα η κατασταση βολευετε. Εαν θελεις να βλεπεις νηματα, προεξοχες κλπ το κασε ανεβαινει πολυ.
Θα σου πω κατι. Αν μπεις στο blog και δεις δεξια ειναι τα τηλεσκοπια μου. Το μικρο που βρισκετε στο τελος με την προσθηκη φιλτρου που εχω βαλει ειναι αναβαθμισμενο και βλεπω σχεδον τα παντα. Ολα τα τηλεσκοπια αυτα μαζι με το φιλτρο κοστισαν 13.000 ευρω.
Πρεπει να αγαπας πολυ τον ηλιο και να ασχοληθεις απο πολυ κοντα μαζι του ωστε να τον εξερευνησης και να τον ευχαριστηθεις.
Το μικρο τηλεσκοπιο λοιπον μαζι με το εξτρα φιλτρο του κοστιζει κοντα στα 1500 ευρω. Το αθλημα οπως βλεπεις φιλε ειναι αρκετα ακριβο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Νοέμ 2009 16:44

Μπορείς σε παρακαλούμε πολύ, όταν κάνεις post να μην το κάνεις με ένα "απλώς μια αναφορά;"

Άβαταρ μέλους
THEO-007

Δημοσίευση από THEO-007 » 08 Νοέμ 2009 16:48

Ενταξει. Θα γινει απο το επομενο ποστ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Νοέμ 2009 20:16

THEO-007 έγραψε:Θα σου πω κατι. Αν μπεις στο blog και δεις δεξια ειναι τα τηλεσκοπια μου. Το μικρο που βρισκετε στο τελος με την προσθηκη φιλτρου που εχω βαλει ειναι αναβαθμισμενο και βλεπω σχεδον τα παντα. Ολα τα τηλεσκοπια αυτα μαζι με το φιλτρο κοστισαν 13.000 ευρω.
Πρεπει να αγαπας πολυ τον ηλιο και να ασχοληθεις απο πολυ κοντα μαζι του ωστε να τον εξερευνησης και να τον ευχαριστηθεις.
Το μικρο τηλεσκοπιο λοιπον μαζι με το εξτρα φιλτρο του κοστιζει κοντα στα 1500 ευρω. Το αθλημα οπως βλεπεις φιλε ειναι αρκετα ακριβο.
Αουτς! Εν τάξει, μ'αρέσει και η αστρονομία, και ειδικότερα η παρατήρηση και μελέτη του Ήλιου, αλλά 1500€? Way too much, τουλάχιστον για τώρα :-? Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης