Ερώτηση για Data Entry

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ZaNaToS

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από ZaNaToS » 31 Οκτ 2009 19:14

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση, αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Μου ζήτησε ένα Βιβλιοπωλείο που έχει ήδη ένα δυναμικό site να κάνω "Data Entry", για να περάσω σε μία βάση (προφανώς μέσο του admin που έχουν ) μία λίστα με 1000 βιβλία.
Τα πεδία καταχώρησης είναι:
- Τίτλος
- Περιγραφή
- ISBN (thanx dva_dev)

Υποθέτω ότι η περιγραφή θα είναι κάτι σαν μία παράγραφος (και δυο και τρεις!), όπως έχουν τα βιβλία στο οπισθόφυλλο συνήθως...
Είναι κάτι που δεν έχω κάνει και θα ήθελα την έμπειρη γνώμη σας για το πόσο πρέπει να χρεώσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια! :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZaNaToS την 02 Νοέμ 2009 10:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από Andreas_O » 31 Οκτ 2009 22:17

Δεν ξέρω από τιμολόγηση, απλά θα θεωρούσα χρήσιμο, να μας πεις αν βασίζεται σε έτοιμη πλατφόρμα (wordpress,joomla,drupal κλπκλπ) ή κάτι τελείως custom. Μήπως OS-Commerce?
;]

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από dva_dev » 31 Οκτ 2009 22:33

ZaNaToS έγραψε:- Τίτλος
- Περιγραφή
- ISDN
ISBN (International Standard Book Number)
:D

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Νοέμ 2009 01:42

Γύρω στα 1000 βιβλία εάν είναι, ένα 600 - 700 νομίζω είναι καλή τιμή... Ειδικά εάν γίνει απο το σπίτι σοθ

Άβαταρ μέλους
ZaNaToS

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από ZaNaToS » 02 Νοέμ 2009 10:52

Andreas_O έγραψε:Δεν ξέρω από τιμολόγηση, απλά θα θεωρούσα χρήσιμο, να μας πεις αν βασίζεται σε έτοιμη πλατφόρμα (wordpress,joomla,drupal κλπκλπ) ή κάτι τελείως custom. Μήπως OS-Commerce?
δεν το γνωρίζω αυτό,παίζει ρόλο στο πόσο θα μπορούσε να χρεωθεί σαν δουλεία;

Άβαταρ μέλους
ZaNaToS

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από ZaNaToS » 02 Νοέμ 2009 10:54

θα γίνει σαν Ελ.επαγγελματίας, με τιμολόγιο.
Basilakis έγραψε:Γύρω στα 1000 βιβλία εάν είναι, ένα 600 - 700 νομίζω είναι καλή τιμή... Ειδικά εάν γίνει απο το σπίτι σοθ

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από Kainourios » 02 Νοέμ 2009 12:17

Συνήθως το υλικό για data entry στο δίνουν σε ηλεκτρονική μορφή σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ρώτα το για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις! :) Επίσης καλό είναι να δεις το panel διαχείρισης μη σου τύχει τίποτα περίεργο (χρειάζεται να βάζεις αλλού το title, αλλού το ISBN αντί να έχει μια φόρμα που να μπαίνουν όλα κλπ. κλπ.). Αν γίνεται, ζήτα να δοκίμασεις να βάλεις 2-3 να δεις πόση ώρα θα σου πάρει γιατί ο χρόνος καθορίζεται και από διάφορους παράγοντες και υπολόγισε ανάλογα το χρόνο/κόστος. Επίσης σιγουρέψου για τα πεδία είναι μόνο title, ISBN, description, συνηθίζεται να βάζεις και φωτογραφία.

Άβαταρ μέλους
ZaNaToS

Ερώτηση για Data Entry

Δημοσίευση από ZaNaToS » 03 Νοέμ 2009 12:04

Μακάρι να ήταν έτσι όμως θα η λίστα θα είναι σε κόλλες Α4, και σκεφτόμουν οτι θα μπορούσα 'ισως να χρησιμοποιήσω κάποιο OCR.
Έχεις δίκιο δίκιο για το θέμα με το panel.
Φωτογραφίες δεν θα μπουν.
Kainourios έγραψε:Συνήθως το υλικό για data entry στο δίνουν σε ηλεκτρονική μορφή σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ρώτα το για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις! :) Επίσης καλό είναι να δεις το panel διαχείρισης μη σου τύχει τίποτα περίεργο (χρειάζεται να βάζεις αλλού το title, αλλού το ISBN αντί να έχει μια φόρμα που να μπαίνουν όλα κλπ. κλπ.). Αν γίνεται, ζήτα να δοκίμασεις να βάλεις 2-3 να δεις πόση ώρα θα σου πάρει γιατί ο χρόνος καθορίζεται και από διάφορους παράγοντες και υπολόγισε ανάλογα το χρόνο/κόστος. Επίσης σιγουρέψου για τα πεδία είναι μόνο title, ISBN, description, συνηθίζεται να βάζεις και φωτογραφία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης