πρόβλημα με εκτυπωτή και μελάνια

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 31 Οκτ 2009 23:33

Θέλω να εκτυπώσω κάτι που έχει μόνο κίτρινο χρώμα. Υπάρχει αρκετό μελάνι από κίτρινο αλλά δεν έχω καθόλου μαύρο, έτσι όταν πάω να εκτυπώσω μου λέει ότι πρέπει να αντικαταστήσω το μελάνι. Δεν αναγνωρίζει ότι δεν χρειάζομαι καθόλου το μαύρο αλλά μόνο το κίτρινο? Ή πάντα χρησιμοποιείται το μαύρο?
(epson stylus dx4400)
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Νοέμ 2009 10:22

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τον 'ξεγελάσεις', επειδή κι εγώ είχα κάτι χοντρές τέτοιες κόμπλες με εκτυπωτές EPSON. Δες (χλωμό το βλέπω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις), μήπως στη θέση του μαύρου μπορείς να βάλεις ένα άλλου χρώματος ανταλλακτικό μελανάκι (αν έχεις). :-? :-?
Θυμάμαι αμυδρά ότι είχα ξεσκιστεί στις μαϊμουδιές για να 'ξεγελάσω' τέτοιους εκτυπωτές. Μέχρι που είχα βάλει μελάνι με σύριγκα, από πάνω... :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 04 Νοέμ 2009 20:50

Μπα δεν είχα τίποτα και το χρειαζόμουν εκείνη τη στιγμή. Βγήκα βραδιάτικα να πάω σε netcafe :P Τώρα τα γέμισα όλα ξανά :/
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Νοέμ 2009 08:46

Ανεξάρτητα από την απόδοση των ξαναγεμισμένων, πάρε ένα σετ κανονικών! Έτσι θα χρησιμοποιείς τα ξαναγεμισμένα για 'ξεγέλασμα' του εκτυπωτή σου σε παρόμοιες προβληματικές συνθήκες.
Ωστόσο, αν τα ξαναγεμισμένα σε καλύπτουν από θέματα απόδοσης χρωμάτων, χρόνου ζωής, και κόστους, τότε δούλεψε μόνο με αυτά! :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 05 Νοέμ 2009 20:30

Την ταλαιπωρία του refill την πέρασα και εγώ για αρκετά χρόνια μέχρι που αποφάσισα ότι δεν αξίζει τον κόπο να κάθεσαι να παιδεύεσαι έτσι ...
Στην περίπτωσή μου βέβαια επειδή κάνω μεγάλη χρήση σε διάφορα μεγέθη και τύπους το refill ήταν θάνατος πχ 3-4 φορές τον μήνα,
οπότε αγόρασα ένα solid ink εκτυπωτή Xerox Phaser 8560ADN , έκανα μια έρευνα αγοράς από Αγγλία ... και κάθε χρόνο κάνω μια παραγγελία 300 - 400 euro sticks none Xerox και ηρέμησα.

Το κόστος του εκτυπωτή ήταν μαζί με μια δεύτερη tray συσκευή 1600 euro ίσος λίγο απαγορευτικό για home χρήση αλλά με βόλεψε εμένα.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Νοέμ 2009 23:02

rapid από που? Έχει και για Xerox 6130?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση