Μεταφορα Ραδιοφωνου απο E-radio

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dim1121

Δημοσίευση από dim1121 » 01 Νοέμ 2009 00:14

γεια σας παιδια. εχω ενα ρααδιοφωνο που παιζει μεσω ενος μηχανηματος που εχω παντα ανοιχτο. στέλνω το streaming του ραδιοφωνου στο e-radio και απο εκει μπαινει ο κοσμος και ακουει. το θεμα ειναι ομως οτι δεν θελω πλεον να πληρωνω και μιας και εχω δικο μου vps θα ηρθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω αυτο που κανει και το e-radio για το 1 ραδιοφωνο μου.
ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Νοέμ 2009 11:48

1) Έχεις άδεια;
2) Χρειάζεσαι υπηρεσίες streaming server και όχι απλώς VPS...

dim1121

Δημοσίευση από dim1121 » 02 Νοέμ 2009 09:39

ναι εχω αδεια! streaming server? πως μπορω να το αποκτησω?

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 02 Νοέμ 2009 10:57

Linux / Windows είναι το VPS?

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Νοέμ 2009 13:29

Καταρχην θα πρεπει να αλλαξεις τους nameservers.

Επειτα πρεπει να στησεις εναν streaming/broadcasting server στο VPS σου οπως το shoutcast DNS πχ.

Μετα κανεις upload κανονικα την μουσικη σου live στον σερβερ σου οπως και πριν με το e-radio.

Mε VPS ειναι λιγο δυσκολα βεβαια. Εξαρταται απο την πολιτικη της εταιριας και το bandwidth που εχεις διαθεσιμο ανα μηνα.
100 χρηστες 24/7 με 128kbits/s θελουν γυρω στα 4000GB trafic/month και γυρω στα 13Mbit απο το port του σερβερ συνεχεια. Aν ειναι dual core ο σερβερ λογικα δεν θα εχεις προβληματα με το cpu usage αλλα σιγουρα θα σου κανουν παρατηρηση για το bandwidth.

Εχει η leaseweb κατι dedicated streaming σερβερς με 100E/m σε 100αρι port Unmetered traffic.
Aν δεν εχεις ιδεα ομως πως να το στησεις σε linux τοτε καλυτερα μ'αυτα τα λεφτα παρε καποια ετοιμη λυση απο streaming hosters. Με 100Ε/μηνα μπορεις να εχεις μεχρι 200 χρηστες και δεν θα πονοκεφαλιασεις με τα στησιματα κτλ.
Oι τιμες του e-radio ειναι αρκετα τσιμπημενες αλλα σε διαφημιζουν και στο site που το ξερει τοσος κοσμος.
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες