Rainhost

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Ιούλ 2003 00:07

Kai ena akoma post:

File Laird tha ithela poli na gnoristoume kai apo konta mias kai ektimw poli thn etairia sas kai thn sosth domh ths. Tha ithela na kano mia parathrhsh omos: prostheste thn fysikh dieythhnsh sthn selida sas gia na apokta o xrhsths mia megaliterh empistosynh.

Laird
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από Laird » 04 Ιούλ 2003 00:58

Φίλε Indefix, είναι σωστα αυτά που γράφεις για το στήσιμο και τη λειτουργία των μηχανημάτων στο datacenter. Θα μου επιτρεψεις όμως να διαφωνήσω με τους υπολογισμούς που κάνεις οσον αφορά το bandwidth.
Το να διαιρείς απλώς το συνολικό bandwidth που έχει η εταιρία για να βγάλεις πρακτικά πόσο αντιστοιχεί σε κάθε μηχάνημα δεν νομίζω οτι είναι και ο πιο σωστός υπολογισμός :wink:
Οσον αφορά το ping και το οτι καταλαβαίνεις πόσο outbound bandwidth έχει ο server μου φαίνεται λίγο περίεργο. Πάντως αν απο το ping συμπέρανες οτι το bandwidth ειναι 4-6Mbps μάλλον κάνεις λάθος αφου μέσα απο το box έχω κατεβάσει αρχεία με 2.5+ΜΒ/s :wink:

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό που λες οτι το connection του server δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο εφόσον οι συνδέσεις των χρηστών είναι μικρές εως 128Kbps. Υπολόγισε όμως 10 άτομα με 512 Adsl (τώρα που έχουμε και στην Ελλάδα) να κατεβάζουν ταυτόχρονα απο ενα server με limit στα 2Mbps και με limit στα 10Mbps να δεις τη διαφορά που θα έχουν στην ταχύτητά τους.

Περιμένω pm για να κανονίσουμε να τα πούμε και απο κοντά :)

Φιλικά

Δίπλαρος Γιώργος
Rainhost Solutions

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Ιούλ 2003 01:33

Nai exeis dikio, ksexasa na po pos einai ena poli xodriko paradigma. Afto den to simperana apo to ping... eimai polla xronia sto xoro twn dedicated/networks kai 3ero pano kato pos doulevoun oles oi etaries. An den einai kano lathos kai ontos eisai sthn Interserver INC. tote to maximum connection pou exoun ekei einai 6Mbps ana dedicated server (se ola ta paketa). To 3ero giati synergazomoun mazi tous paliotera.
απο το box έχω κατεβάσει αρχεία με 2.5+ΜΒ/s
An katevazeis apo enan server o opoios einai se 100Mbps connection (px se geitoniko server tou diktyou ths etairias i se server pou den apexei pano apo 3-4 hops) einai apolyta logiko. Mhn ksexnas episis pos to inbound (donwload) enos server einai kata 60% pio elefthero apo to outbound (upload).

Laird
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από Laird » 04 Ιούλ 2003 10:54

Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, επέτρεψε μου να ξέρω περισσότερα για την εταιρία και τα μηχανήματα που έχει καθότι συνεργαζόμαστε μαζί της εδω και 1 1/2 χρόνο τουλάχιστον. :wink:

Το test δεν ήταν σε γειτονικό server αλλα σε server που βρίσκεται στα 15 hops και το επανέλαβα και σήμερα το πρωί. Η ταχύτητα ήταν 2.4ΜB/s
Ακόμα και με το 60% πιο ελευθερο oubound πάλι δεν βγαίνει με τους υπολογισμούς σου :wink:
Mhn ksexnas episis pos to inbound (donwload) enos server einai kata 60% pio elefthero apo to outbound (upload).
Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Ίσως να είναι έτσι στην Rackshack που βρίσκεται ο δικός σου server (αν δεν κάνω λάθος) αλλα στις περισσότερες εταιρίες απ'οσο ξέρω δεν ισχύει τέτοιο πράγμα. :wink:

Πιστεύω οτι αυτή η συζήτηση δεν ενδιαφέρει πολλούς και ιδίως στην κατηγορία της "Αναζήτησης και Παροχής Υπηρεσιών" οπότε καλό θα ήταν να σταματήσουμε εδω φίλε INDEFIX :)
Φιλικά

Δίπλαρος Γιώργος
Rainhost Solutions

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 04 Ιούλ 2003 11:25

ti etsi apla 8a stamatiseste ?
dev 8a sfaxtite ?
dev 8a pesei esto ligo aima ?
krimaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
:o
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιούλ 2003 11:26

Εκτιμώ αφάνταστα ότι η ανταλλαγή απόψεων που έχετε γίνετε σε ένα πολιτισμένο επίπεδο και νομίζω ότι έτσι μαθαίνουμε όλοι κάτι από όλη αυτή την συζήτηση, αντιθέτως με κάποιες άλλες συζητήσεις που λάβανε μέρος σε αυτή την περιοχή και αναγκάστηκα να τις κλειδώσω...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιούλ 2003 11:27

Rapid-eraser έγραψε:ti etsi apla 8a stamatiseste ?
dev 8a sfaxtite ?
dev 8a pesei esto ligo aima ?
krimaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
:o
:D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Rainhost

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Ιούλ 2003 13:11

Ακόμα και με το 60% πιο ελευθερο oubound πάλι δεν βγαίνει με τους υπολογισμούς σου
inbound ... milao gia to download pros ton server. Einai apolyta logiko an skefteis oti mia megalh etairia me servers katanalonei 60% perisotero bandwidth pros ta ekso se sxesh pros ta mesa (download).

Episis o kedrikos server einai sthn Rackshack. Synergazomai kai me alles etairies ston xoro. Oso gia thn Interserver eixa ena server paliotera (prin 8 mhnes ton ekliksa peripou) gia 1 xrono peripou. Den diaferei poli to connection ths etairia afths apo tis ypoloipes me tis opoies synergazomai... sxedon oles apo 4-6Mbps ftanoun (stis sygekrimenes).

Opos kai na exei einai MIA XARA. Se kammia periptosh se prospatho na ypovathmiso ton server sas :) kai sorry an ennoeithike kati tetoio.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες