Πρόβλημα με windows 7.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mema

Πρόβλημα με windows 7.

Δημοσίευση από mema » 04 Νοέμ 2009 20:15

Γειά σας.
Με την έλευση των windows 7, είπα και εγώ να αφήσω τα ΧΡ και να αναβαθμιστώ!!!
Εγκατέστησα λοιπόν τα νέα windows και έτσι άρχισαν τα προβληματάκια.
:cry:
Tο Partition D έχει κάποιους φακέλους απο τα ΧΡ, Program Files και WINDOWS, (δεν ξέρω πως μεταφερθήκανε εκεί από τον C. ) του οποίους δεν μπορώ να διαγράψω.
Όταν κάνω δεξί κλικ και delete μου λέει: you require permission from Administrators to make changes to this folder.
Ο μόνος λαγαριασμός στα windows είναι ο δικός μου και είμαι ο Administrator.
Επίσεις όταν κάνω δεξί κλικ για φορματ στο δίσκο δεν μου επιτρέπει να το κάνω.
Τα φώτα σας παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με windows 7.

Δημοσίευση από Zizo » 06 Νοέμ 2009 02:39

θέλει λίγη συνήθεια από τα xp να πας στα vista ή 7

πάνε στον φάκελο που θες να διαγράψεις και κάνε δεξί κλικ -> ιδιότητες και σιγουρέψου ότι δεν είναι read only/μόνο για διάβασμα καθώς μπορεί να είναι αν ο φάκελος ήταν των windows

μετά δες στο security αν ο λογαριασμός σου έχει την ικανότητα να διαγράψει αυτόν τον φάκελο...

ή αν βρεις κάτι παράλληλο να πατήσεις run as adminstrator...

όσο για το φορμάτ κάντο από bios
λίγο κακή ιδέα να βάλεις windows 7 από xp χωρίς format...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
purplebay

Πρόβλημα με windows 7.

Δημοσίευση από purplebay » 06 Νοέμ 2009 07:23

Διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο του "γκουρού" των Windows Ed Bott σχετικά με ένα κρίσιμο bug στα Windows 7 που έχει να κάνει με την λειτουργία chkdsk.

Σύμφωνα με τον Bott, ενώ ξεκινά η διαδικασία του ελέγχου, η διεργασία chkdsk.exe καταναλώνει υπερβολικά μεγάλο αριθμό διαθέσιμης μνήμης από το σύστημα και σε μερικές περιπτώσεις καταλήγει σε μια ωραιότατη μπλε οθόνη (BSOD).

Το bug έχει επιβεβαιωθεί σε διαφορετικές εκδόσεις των Windows 7 (32bit, 64bit κ.λπ.) καθώς και σε virtual machines.

Άν θελήσει κάποιος να εγκαταστήσει τα Windows 7 στον υπολογιστή του, καλό θα ήταν να το ξανασκεφτεί και να περιμένει την έλευση του πρώτου Service Pack που θα επιλύσει το εν λόγω πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με windows 7.

Δημοσίευση από korgr » 06 Νοέμ 2009 09:16

purplebay έγραψε:Διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο του "γκουρού" των Windows Ed Bott σχετικά με ένα κρίσιμο bug στα Windows 7 που έχει να κάνει με την λειτουργία chkdsk.

Σύμφωνα με τον Bott, ενώ ξεκινά η διαδικασία του ελέγχου, η διεργασία chkdsk.exe καταναλώνει υπερβολικά μεγάλο αριθμό διαθέσιμης μνήμης από το σύστημα και σε μερικές περιπτώσεις καταλήγει σε μια ωραιότατη μπλε οθόνη (BSOD).

Το bug έχει επιβεβαιωθεί σε διαφορετικές εκδόσεις των Windows 7 (32bit, 64bit κ.λπ.) καθώς και σε virtual machines.

Άν θελήσει κάποιος να εγκαταστήσει τα Windows 7 στον υπολογιστή του, καλό θα ήταν να το ξανασκεφτεί και να περιμένει την έλευση του πρώτου Service Pack που θα επιλύσει το εν λόγω πρόβλημα.
Εδω λεει αλλα ομως :wink:

http://blogs.zdnet.com/Bott/?p=1235 :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες