Πόσο ανώμαλος πρέπει να είσαι για να κάνει κάτι τέτοιο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Νοέμ 2009 16:13

Σιγά τον στρατηγικό σχεδιασμό :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 05 Νοέμ 2009 16:17

lol ναι έχεις δίκιο, αυτό που σκέφτηκα είναι οτι ο τύπος του τα φόρεσε η γκόμενα του και πήρε τον σκύλο για βόλτα.. :hammer:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Νοέμ 2009 16:18

δεν ξέρω κανένα πολιτισμένο τρόπο όταν είναι να σκοτώσει κανείς το οτιδήποτε..
Δεν τρως κρέας δηλαδή;

Η μπριζόλα πως φτιάχνεται; Με ευθανασία; :lol:

Το αρνάκι το Πάσχα που όλοι κάθονται και σουβλίζουν με περιφάνια; :P

Ή οι μαζικές σφαγές στα σφαγεία είναι πολιτισμένες;

Δεν είμαι υπέρ του να σκοτώνει κάποιος ζώα, αλλά από προσωπική εμπειρία όταν ήμουν 6 χρονών είχαμε ένα λυκόσκυλο ο οποίος δάγκωσε στο χέρι την 4χρονη αδερφή μου τότε.
Η αντίδραση του πατέρα μου ήταν να το αρχίσει στο ξύλο.

Εκτός αν θα σκεφτόσουν ποιο πολύ το σκύλο σου απότι την τετράχρονη κόρη σου...

Δεν ξέρω, συμφωνώ με τον Παναγιώτη πάντως.
Αν ήταν εκτός εαυτού για έναν τέτοιο λόγο τον δικαιολογώ ως ένα βαθμό.
Αν τώρα το έκανε γιατί δεν είχε τι να κάνει... δεν είμαι εγώ ο ειδικός να τον κρίνω :P

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 05 Νοέμ 2009 16:26

Φυσικά και τρώω κρέας και αρνάκι και ότι άλλο πωλείτε (ακόμα και αν δεν πωλείτε) ;)
πιστεύω όμως ότι κανένας τρόπος για να σκοτώσει κανείς ένα ζωντανό δεν είναι πολιτισμένος, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα για μένα, πρέπει να ζήσουμε και το κάνουμε.
Όταν έχεις ένα ζωντανό (ειδικά σκύλο) πρέπει να περιμένεις ότι κάποια στιγμή μπορεί να αγριέψει, είναι τόσο απλό!
Και αν τυχών δαγκώσει τα παιδιά μου ή αλλουνού παιδιά επειδή θα είναι κακό σκυλί τότε ο γιατρός μπορεί να κάνει ευθανασία.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 05 Νοέμ 2009 16:36

Cha0s έγραψε:Αν ήταν εκτός εαυτού για έναν τέτοιο λόγο τον δικαιολογώ ως ένα βαθμό.
Αν τώρα το έκανε γιατί δεν είχε τι να κάνει... δεν είμαι εγώ ο ειδικός να τον κρίνω :P
φυσικά και είσαι εσύ ο ειδικός για να τον κρίνεις, εσύ, εγώ, όλοι μας!!!!!!!!!!
Είμαστε μια κοινωνία και αν επιτρέπουμε αβασάνιστα τέτοια έκτροπα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Νοέμ 2009 16:43

Sibas an simbei kana tetio pou leei o cdhyper.. tha deis "kokkino" mprosta sou kai oute kan tha skefteis ti kaneis.

Opws kai na xei o typos pou to ekane exei varesei tilt.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 05 Νοέμ 2009 16:56

Ναι ρε Figaro δεν διαφωνώ στο ότι ο καθένας μπορεί να βρεθεί εκτός εαυτού και να κάνει τα πιο απίθανα πράγματα, αυτό που λέω όμως και νομίζω ότι συμφωνούν οι πιο πολλοί είναι ότι αν έχει πάθει tilt εεε είναι καιρός να τον δει κανένας γιατρός.
Το δικό μου το μυαλουδάκι τόσο κόβει από αυτό που βλέπω, όσες κότες και γατιά να έχει φάει το σκυλάκι δεν δικαιολογείτε αυτή η πράξη κατά εμέ.
Ακόμα και το πιο ακραίο που ειπώθηκε να έγινε το να δαγκώσει το παιδί κάποιου και πάλι δε το δικαιολογώ.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 05 Νοέμ 2009 17:00

δεν είναι λογική ότι μπορεί να έκανε εκνευριστικά πράγματα ο σκύλος και αυτή πρέπει να είναι μια τιμωρία! (οριστική κιόλας)
και σε στυλ παραδειγματισμού! να το δουν και άλλα σκυλιά και να μην κάνουν τα ίδια.

εμείς οι humans κάνουμε τρομερά πιο βλαβερά πράγματα και πιο εκνευριστικά, αλλά που είναι επιτέλους οι καλοί εξωγήινοι να μας αφανίσουν να ησυχάσει το ηλιακό μας σύστημα?

εν το μεταξύ στα σχόλια κάτω από τις φωτογραφίες αναφέρεται πως τον σέρνανε με το αμάξι και μετά τον κρεμάσανε... πολύ καφρίλα.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 05 Νοέμ 2009 19:50

sibas δες το θέμα αποο τη σκοπιά του αγρότη.

Είπα σήμερα στη γιαγιά μου το περιστατικό γιατι θυμάμε στο χωριό τα σκυλια που τρώγανε κοτόπουλα τα σκότωνε Γέλασε και είπε ότι καλά τ αέκανε τα σκυλιά που σκότωναν κότες που έκαναν ζημιές.
.
Κάθε βδομάδα που πάμε στο χωριό κοιτάει μη λείπει καμιά γαλοπούλα που τις ταίζει για το χριστουγενιάτικο τραπέζι 2009. Άν τις φάει κανένας σκύλος τις γαλοπούλες τι θα της πείς της γιαγιάς; Πάρε απο το σουπερμάρκετ;

Ο παππούς της γυναίκας μου ετών 96 που πολέμησε στην αντίσταση έναν σκύλο που έφαγε κοτόπουλου τον κρέμασε. Τι να τους πείς αυτούς; Εσύ τις κότες τις βρίσεκςι στο σουπερμάρκετ και στο πιάτο. Αυτοί όμως ζούσαν μια ζωή απο αυτα τα ζωά και τέτοιες ζημιές τους είναι σημαντικές.

για αυτούς τα ζώα σπιτιού έχουν αξία. Μη κοιτάς εσύ και κάποιοι άλλοι φιλόζωοι που ζούνε στη πόλη και βλέπουν ύπαιθρο μόνο στην εκδρομή.

Η βλάκας ήταν αυτός που το έκανε ή όπως τα είπε ο cdhyper.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Νοέμ 2009 20:55

Πέρα από το αποτέλεσμα ξέρει κανείς τι προηγήθηκε;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Νοέμ 2009 21:01

sibas έγραψε:
Cha0s έγραψε:Αν ήταν εκτός εαυτού για έναν τέτοιο λόγο τον δικαιολογώ ως ένα βαθμό.
φυσικά και είσαι εσύ ο ειδικός για να τον κρίνεις, εσύ, εγώ, όλοι μας!!!!!!!!!!
Είμαστε μια κοινωνία και αν επιτρέπουμε αβασάνιστα τέτοια έκτροπα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Έχεις δει το αρνάκι που τρως πως το σκοτώνουν στα σφαγεία;

Μια χαρά το επιτρέπουμε γιατί in the end θα έχουμε κρεατάκι στο πιάτο μας να φάμε.

Όταν πρόκειται για προσωπικό ώφελος τότε είναι οκ και ας τα σκοτώνουμε με τον ποιο βασανιστικό τρόπο αλλά όταν δεν υπάρχει ώφελος κατακρίνουμε τους πάντες και τα πάντα.

Λίγο υποκρισία δεν νομίζεις; :wink:

Φυσικά δεν με ψήνει να βλέπω κανένα ζώο να σκοτώνεται.
Αλλά 'πρέπει να ζήσουμε και το κάνουμε' όπως λες.
Όπως δεν θέλω επίσης να ξεβουλώνω βόθρους.
Αλλά 'δεν πρέπει να ζούμε στα σκατά και το κάνουμε' :P

Ο καθένας κάνει την δουλειά που θέλει (ή δεν θέλει αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο τέλοσπάντων).
Ο κτηνοτρόφος σκοτώνει τα ζώα για να φάμε εμείς και να βγάλει λεφτά αυτός.
Ο βοθρατζής ξεβουλώνει τα σκατά για να μην είμαστε εμείς μέσα σε αυτά κ.ο.κ.

Υπόψην, στάθηκα συγκεκριμένα στο "δεν ξέρω κανένα πολιτισμένο τρόπο όταν είναι να σκοτώσει κανείς το οτιδήποτε.."

Όταν το να σκοτώνουμε για να επιβιώσουμε μας έκαναν πολιτισμένους.
Δεν είναι λίγο αντιφατικό;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Νοέμ 2009 21:29

^+1
Πέρα από το αποτέλεσμα ξέρει κανείς τι προηγήθηκε;
Mono o Γιατρο-δικαστης....Αλλα φαντάζομαι ξύλο αρκετο και λοιπα...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 06 Νοέμ 2009 02:38

Αφού όλοι θα σκοτώνατε τον σκύλο αν σας έτρωγε την αγελάδα ή σας σκότωνε το παιδί, δεν θα ήταν καλύτερο να σκοτώσετε όλους τους ανθρώπους που έφεραν τον κάθε σκύλο σε αυτή την κατάσταση ώστε να κάνει κάτι τέτοιο; Να βρεθεί δηλαδή στον δρόμο και να πεθαίνει της πείνας, ή να είναι στην αυλή του σπιτιού σας χωρίς στέγη και να έχει τρελαθεί απ'την "εκπαίδευση" που του έχετε κάνει για να σας "φυλάει" απ'τους κακούς.
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 07 Νοέμ 2009 05:41

eleos...ti na po!!den yparxei eksigisi gia to ti ekane o Gam....ons.psofos na ton vrei...itan kathara psyxologiko kai malakiansi tou egefalou tou.katarxas thymizei teneies tromou. en oligis PAPARIES...giati den nomizo o pateras tou koritsiou i kota tis giagia , na mpenan se tosi fasaria gia na paroun ekdikisi (pos allios na to po),stin pio tragiki periptosi na tou anoigan to kefali me sfiri..tragiko tragiko..giati an avto egine opos anaferthikan parapano oti to skyli skotose kapoio pedi.den nomizo pos o pateras tou pediou einai sta sygala tou gia na anathrepsei avtos to pedi tou.

kai as skeftoume oloi se avto pou leei kai o goofakos.

ti na po....

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 07 Νοέμ 2009 12:28

goofakos έγραψε:Αφού όλοι θα σκοτώνατε τον σκύλο αν σας έτρωγε την αγελάδα ή σας σκότωνε το παιδί, δεν θα ήταν καλύτερο να σκοτώσετε όλους τους ανθρώπους που έφεραν τον κάθε σκύλο σε αυτή την κατάσταση ώστε να κάνει κάτι τέτοιο; Να βρεθεί δηλαδή στον δρόμο και να πεθαίνει της πείνας, ή να είναι στην αυλή του σπιτιού σας χωρίς στέγη και να έχει τρελαθεί απ'την "εκπαίδευση" που του έχετε κάνει για να σας "φυλάει" απ'τους κακούς.

Κάνε μια κουβέντα με τους χωρικούς αν πάς σε κανένα χωριό τι θα κάνουν άν τους χαθεί κοτόπουλο. Αγελάδα φίλε μόνο με αμάξι άν τη χτυπήσεις θα έχεις πρόβλημα και θ απληρώσεις αποζημίωση. Δε τρωνε αγελάδες τα σκυλιά.

Δείτε το θέμα αντικειμενικά

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες