Φουλάρισμε ο C

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
GPSWATCH
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από GPSWATCH » 05 Νοέμ 2009 22:35

γιάσας
Έχω ένα φορητό ACER ASPIRE εδώ και 2 χρόνια περίπου με δίσκο 100 γιγα και τον είχα χωρίσει σε 50 50 και αυτές τις μέρες μου φουλάρισε ο C και απεγκαταστώ προγράμματα και είναι πάλι στο κόκκινο . δικαιολογείτε τα vista να τρώνε τόσα γίγα αφού τα προγράμματα που έχω και βλέπω δεν ξεπερνούν τα 5 γιγα ?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από EneMe » 05 Νοέμ 2009 23:26

Καθάρισε ότι έχει σχέση με temporary files... [internet explorer, firefox, windows]

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από deninho » 05 Νοέμ 2009 23:28

ccleaner is your friend, σε αυτές τις δουλειές :)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από Zizo » 06 Νοέμ 2009 02:32

βασικά λίγο δύσκολο να έχεις 100γίγα και να σκέφτεσαι τα windows...

εγώ που έχω 1 terrabyte όλος ο γεμάτος χώρος είναι από ταινίες, παιχνίδια και τα αρχεία για εγκατάσταση των παιχνιδιών...

τα windows δεν τρώνε τόσο σκληρό δίσκο αλλά ram :D
Εικόνα
What you waiting for?

GPSWATCH
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από GPSWATCH » 06 Νοέμ 2009 08:51

με το ccleaner καθάρισε μόνο 400 mega

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Νοέμ 2009 08:58

Λοιπον.
Πανε στις ιδιοτιτες του my computer και ψάξε καπου κατι εχει για system restore.
Απλα, απενεργοποιησετο και κανε reboot.
Μετα μπορει να θελει manual να σβισεις καποια αρχεια τα οποια ειναι κρυφα και βρήσκονται στο c:. (ενας κρυφος φακελος ειναι νομιζω με ονομα system restore)

Εικόνα

Oxi system volume inforamtion ειναι ο folder

Εικόνα
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από Zizo » 07 Νοέμ 2009 08:31

βασικά πόσα θες να αποχωριστείς?
σιγουρέψου ότι τα έγγραφά σου και αρχεία είναι σε λογικό μέγεθος.

checkαρε 1-1 τους αρχικούς φακέλους, αν δεις ότι ο φάκελος των windows είναι τεράστιος τότε εκεί παίζει το θέμα...
Εικόνα
What you waiting for?

GPSWATCH
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από GPSWATCH » 07 Νοέμ 2009 21:41

Βρίσκω windows 17,5 GB program files 5.88GB users 1.3GB και κάτι ψιλά τα υπόλοιπα περίπου 1GB και έχουμε έως τα 50GB 25GB που δεν βρίσκονται , αρχεία τα έχω στον D

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από Hermeia » 09 Νοέμ 2009 09:46

ε.. το αρχείο για τον ύπνο του υπολογιστή είναι όση και η RAM σου (εμενα τα λεει hyberfil.sys) , και αυτό της εικονικής μνήμης των γουιν παιζει ελεύθερα με το δίσκο σου κατα βούληση (πχ "pagefile.sys".. του εχω δώσει σταθερό μέγεθος 2 φορές τη ραμ μου κι ήτανε εντάξει για πάνω από χρόνο αλλα τέτοιες αλλαγές δεν τις κάνεις χωρίς ανάλογο καθαρό χώρο στο δίσκο)

Να υποθέσω ότι κάνεις τακτικά εκκαθάριση δίσκου και 2ο ccleaner και ξανά κάθε φορά μετά από βόλτα στο διαδίκτυο, έχεις περιορίσει το χώρο για τα προσωρινά αρχεία internet, σβήνεις επανειλημένα όλα τα προσωρινά του IE, και ελέγχεις τακτικά το σύστημα για κακοβουλο λογισμικό .. κι έχεις ελέγξει το δίσκο για προβλήματα..
Μένει να πετάξεις όσα προγράμματα δεν χρειάζεσαι (και μετά πάλι ccleaner), να κλείσεις το fast-find (αν υπάρχει ακόμα τέτοιο πράγμα..)
να ελέγξεις όλα τα προγράμματα που κάνουν αντίγραφα τύπου .bak (ή όπως τα λένε) απο τα αρχεία που επεξεργάζονται - να βρεις πού τα βάζουνε και να τα σβήσεις .. και να τους πεις να τα βάζουνε σε φακέλους του χρήστη, να μπορείς να τα παρακολουθείς - ιδιαίτερα για προγράμματα που δουλεύουνε μεγάλα αρχεία.
Κι απο τα σημεία επαναφοράς πέταξε κανα-δυο που δεν χρειάζεσαι - χρειάζεσαι 2-3 τελευταία ..

.. και μετά όλα αυτά στην τελική να ανοιξεις με ένα live linux και να δεις τί άλλα αρχεία σου τρώνε το χώρο
- μην κανεις αλλαγές σε αρχεία των γουιν απο το linux, απλά να δεις τι είναι και να αναζητήσεις στο διαδίκτυο για ποιο λόγο είναι στο δίσκο σου. - πες μας και τί βρήκες..

Υπόψη ότι μπορεί να είναι και το αντίγραφο των αρχικών γουιν εκεί μέσα.. προ-εγκατάστασης, απο αυτό πρέπει να κάνεις τα σχετικά cd/dvd για αποκατάσταση πριν να μπορείς τα σβήσεις..

κι ενημέρωσέ μας...
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

GPSWATCH
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από GPSWATCH » 09 Νοέμ 2009 21:50

Σήμερα έκανα το εξής ,επεγκατέστησα το adobe designe premium που περιέχει το adobe photoshop ,adope dreamweαver κτλ και τα εγκατέστησα στον d και απελευθέρωσε χώρο στο c 15,6GB προφανώς αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιώ θα είχανε τίποτε αρχεία σαν μπακαπ, για προστασία έχω το panta

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από Zizo » 10 Νοέμ 2009 02:58

βασικά σόρι αλλά είναι λογικό
εγώ νόμιζα πως από τα 50 στον έναν δίσκο τα 30πχ δεν ξες πως φαγώθηκαν...

αλλά όταν έχεις προγράμματα και back up και διάφορα άλλα, λογικό είναι. Τουλάχιστον ξες από τρώγονται.

εγώ πχ έχω 2 δίσκους 500gb ο καθένας, στον δεύτερο είναι γεμάτο ταινίες, παιχνίδια και πολλά βίντεο για τραβάω συνέχει με την κάμερα και ποιάνουν αρκετό χώρο ασυμπίεστα. και έχει φτάσει στο κόκκινο.

και στον πρώτο έχω προγράμματα, μουσική και αρχεία που χρησιμοποιώ συχνά και μου μένουν 80gb αυτήν την στιγμή
Εικόνα
What you waiting for?

GPSWATCH
Επικοινωνία:

Φουλάρισμε ο C

Δημοσίευση από GPSWATCH » 10 Νοέμ 2009 21:49

Όταν έκανα απεγκατάσταση στον C απελευθερώθηκαν 15,6 GB και όταν τα εγκατάστησα στον D βλέπω ότι καταλαμβάνουν 2GB περίπου, τα υπόλοιπα 13,6 που ήταν είναι το ερώτημα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες