Password recovery για χρήστη στα Vista

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 07 Νοέμ 2009 04:44

Έκανα το λάθος με Windows Vista να εισάγω νέο χρήστη, να βάλω κωδικό και στη συνέχεια να διαγράψω το Admin account!

Το θέμα είναι ότι τον κωδικό δεν τον ξέχασα. Απλά στο Login το σύστημα μου λέει ότι είναι λάθος! (και φυσικά δοκίμασα με Alt+Shift να περάσω από τα αγγλικά στα ελληνικά αλλά τίποτα)

Όπως και να 'χει, έχω πρόβλημα γιατί χρειάζομαι τα αρχεία των Windows στο Desktop, τα e-mails κτλ. Μπορεί κάποιος να μου πει μια λύση ώστε να μπορέσω να κάνω Login σαν άνθρωπος, χωρίς να χρειαστεί να κάνω Format ή να ξαναπεράσω Windows από το CD?

Ευχαριστώ.

Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 07 Νοέμ 2009 17:03

Τι εγινε? Κανεις δεν ξερει? Δεν ζητησα να εκτοξευσω πύραυλο ρε παιδιά :roll:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Νοέμ 2009 17:09

Kotsolis έγραψε:Τι εγινε? Κανεις δεν ξερει? Δεν ζητησα να εκτοξευσω πύραυλο ρε παιδιά :roll:
Για πυραυλους δεν υπαρχει προβλημα, ξερουμε!!! :lol:

Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος (το security ειναι πολυ υψηλο στα vista) αλλα αν απλα θες τα αρχεια σου και τα emails σου, συνδεσε τον δισκο σε ενα αλλο μηχανημα και παρτα.

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 07 Νοέμ 2009 17:13

συγγνωμη φιλε μου που αργησαμε να σου απαντησουμε απλως το αφεντικο μας εχει λιγο πιο λασκα τα σαββατοκυριακα

1.δοκιμασε μηπως οταν βαζεις το κωδικο εχεις ενεργοποιημένο το caps lock

2.δοκιμασε να παρεις τα αρχεια με ενα ubuntu live cd

3.δοιμασε να περιμενεις απαντηση απο καποιο αλλο συναδελφο

Το freestuff.gr και το προσωπικο του σου ευχεται καλο σαββατοκυριακο

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Νοέμ 2009 17:58

An ξεχασες το Pass, απλα βαλε το δισκο σε ενα αλο pc, κατω απο αλο λειτουργικο σαν δευτερο, και παρε οτι data θελεις.
Μετα απλα ξαναπαιρνα τα windows.

Το pass αν δεν μπορουμε να το συγγρατίσουμε, το γραφουμε καπου.
Αυτο το νοημα εχoyn τa "security features" σε ενα λειτουργικο.

Αυτο που μας ζητας εσυ ειναι να σου πουμε ενα τροπο hacking- κατι που νωμιζω απαγορευετε απο το freestuff- για να βριες ενα pass, εστω και δικο σου...

Sorry αν γινομαι και κακος...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 09 Νοέμ 2009 09:18

Πάντως υπάρχει τρόπος, το βρήκα χτες και το δοκίμασα για πλάκα.. (μια που δεν εχω vista.. τουλάχιστον τα παίζω!), το ένα συνθημα είναι εύκολο βέβαια, αλλα.. του πήρε λιγώτερο από 1/10 δευτερολέπτου να το δείξει.. το άλλο ήταν ενας εξαψήφιος αριθμός.. και χρειάστηκε κάπου 3 ολόκληρα λεπτά.. αλλα το ελληνικό όνομα χρήστη το εδειχνε παπάκια γιατί τα περισσότερα λειτουργικά που είναι προσανατολισμένα στην ασφάλεια δεν ξέρουν ελληνικά.

Είναι μια εμπειρία σοκ μπορώ να πω.. μετά από όλα αυτά τα παραμύθα για συνθήματα και τάχαμου μεγάλη ασφάλεια στα vista.... και το βασικό προγραμματάκι που δεν σε αφήνει να βάζεις ηλίθια εύκολα συνθήματα στο εναλλακτικό λειτουργικό τα φτύνει όλα σε 3 λεπτάκια..

Η λύση είναι να ρωτήσεις όλους τους φίλους σου, γιατί όλο και κάποιος θα θέλει να σου δείξει πόσο εύκολο είναι..
ή, αν προτιμάς, καλύτερα να διαβάσεις σοβαρά κείμενα στο διαδίκτυο για ασφάλεια και δυνατά συνθήματα.. εχεις να μάθεις πολλά εκεί μέσα και θα σου κάνει καλό - και συνοδεύονται από όλη τη φιλοσοφία του γιατί δεν τα λέμε αυτά σαν να μοιραζόμαστε πασατέμπο, κι ελπίζω να την εμπαιδώσεις κι αυτή.

.- και βέβαια και γιατί έχουμε εκείνο το παλιό τετράδιο όπου γράφουμε με μολυβάκι όλα τα συνθήματα..

Για την ανακτηση των αρχείων σου είπανε.. απλά ανοίγεις με άλλο λειτουργικό και αντιγράφεις τα αρχεία σε άλλο δίσκο - τιπ: καλυτερα να μην σβήσεις τίποτα από το βισικό δίσκο των vista από το άλλο λειτουργικό. Η πας το δίσκο μια βολτίτσα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 22 Ιαν 2010 13:14

Πάει.. έχασα τη μπάλλα..
Φίλος έχει 4 παιδιά και ...Vista!!
Κάποιο από τα παιδιά κάτι έβαλε και τώρα μόλις ανοίγει η πρασινομπλέ οθόνη ζητάει κωδικό για να συνεχίσει το boot... Κανείς όμως δεν το ... ξέρει..
Αλήθεια δεν υπάρχει ένας απλός τρόπος να μπούμε και να βγάλουμε την ρύθμιση για κωδικό;
Εικόνα

Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 22 Ιαν 2010 14:13

Το ανέκδοτο "Πόσοι Πόντιοι χρειάζονται για να βιδώσουν μια λάμπα" το ξέρετε?

Το να ξαναπεράσω Windows το ξερω (και με Leave system intact -no changes-,δεν ειμαι θυμα να κανω format). Αλλά αν ξαναπερασω Windows, χάνω τα e-mail στο Outlook Express (το πιο σημαντικό απ' όλα), οτι εχω την γρηγορη εκκινηση και τα favorites του Firefox κτλ.

Το ubuntu live cd δεν μου λεει κατι. Αν μου πεις την διαδικασια και πως ακριβως θα το χρησιμοποιησω τοτε οκ!

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 22 Ιαν 2010 15:08

Λάθος.......... Σόρυ!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 25 Ιαν 2010 04:53

* για αυτό που ζητάει κωδικό για το boot,
θα μελετήσετε 'recover boot password' και μάλον θα χρειαστεί να ξέρετε και ποιο είναι το Bios για να βρειτε τα δικά του κολπα .. πρέπει να το δείχνει μόλις αρχίσει να ανοίγει ο υπολογιστής..

* για την ανακτηση αρχείων των win, γενικά τα περισσότερα αρχεία που θέλεις είναι μέσα στο φάκελο
c:\Users
οποτε πάρε αντίγραφο αυτόν αρχικά..
- τον οποιο κάθε Linux θα τον βλέπει ως /dev/hda1 προσαρτημενο στο /mnt/hda1
H αν δεν υπάρχει /dev/hda (δεν εχει ide δισκο) τότε θαναι στο /mnt/sda1
Η αν εχει και recovery partition πριν το κανονικο, (θα το εχεις δει απο την διαχείριση δίσκων των γουιν ή θα το εχεις διαβάσει στην τεκμηρίωση του φορητού..), τότε θάνα /mnt/sda2 ..
γενικά θαναι το πρώτο διαμέρισμα σε ntfs .. και ισως και το μοναδικό αν δεν είχες σπάσει το δίσκο σε κομάτια περισσότερα.. Πάρε λοιπον απο αυτό το δίσκο (Ntfs) ένα αντίγραφο όλου του φακελου /Users/ .. για σιγουριά..
..
και θα χρειαστείς βοήθεια απο κάποιο φίλο με περισσότερη ανεση στο ψάξιμο αρχείων (και σε εναλακτικα λειτουργικά) για να ξεχωρίσεις τα καλα απο τα κακα - δηλαδή α. αυτά που θέλεις και β. αυτά που θα κανουν κακό αν τα αντιγράψεις πάνω σε άλλη/εναλλακτική εγκατάσταση των μυγιάγκιαχτων win .. Δυστυχώς δεν χρησιμοποιησα ποτε το πιο διάτρητο ανασφαλες πρόγραμμα αλληλογραφίας μετά το 2000 .. και δεν ξέρω πού είναι τα δικά του αρχεία - μια (αγγλόφωνη) σχετική ερώτηση στα δημοφιλή ψαχτήρια σίγουρα θα σου πει χρήσιμα σχετικά.. ίσως ακόμα και η μαμά τους να το λέει το μεγάλο μυστικό.. πάντως πολλές οι πιθανότητες να είναι επίσης μεσα στο c:\Users\ONOMA_XRHSTH του χρηστη που θέλεις να βρεις τα εμαιλ ..
εκει μέσα, τα πιο πολλα άλλα που θέλεις είναι μέσα στους υποφακέλους του χρήστη με ονόματα περίπου
/Documents (όλα όσα έχεις στα Εγγραφά σου)
/Downloads - όσα εχεις στις λήψεις
/Favorites & /Links - μου εχει όλα τα αγαπημενα του explorer.. δεν είχα άλλο browser..
/Music - η μουσική μου
/Videos - τα βιντεο μου..
.. τωρα τα εμαιλ θα ειναι λογικα καπου μέσα σε κάποιο 'appdata' H 'Application Data' .. σε καποιο υποφάκελο που να υπονοεί αναφορά στο πρόγραμμα που τα έβαλε εκεί.. αλλα ειλικρινά δεν ξέρω, αναζήτησέ το περισσότερο.. (για την περιπτωση αυτο να μην ειναι μεσα στο c:\Users .. )
Ενω τα περισσότερα άλλα αρχεία των γουιν εκεί μέσα (στους φακελους που περιεχουν γουιν-αρχεια και οχι καθαρά user-data μέσα στους /Users/ ), είναι γενικά τζηζ και μη-μου-απτου αν τα βάλεις σε άλλη εγκατάσταση γουιν χωρις να είσαι απολυτα σιγουρος ότι ξέρεις τί κάνεις... μπορει να οδηγησουν σε περισσότερες μπλε οθονιτσες..

καλη επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 25 Ιαν 2010 08:26

Hermeia σε πάω :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιαν 2010 10:20

1) Επειδή ο Administrator είναι built-in account, θα πρέπει να 'σκίσεις' τα Windows για να τον πετάξεις. ...Απλώς δεν τον βλέπεις! Ο τρόπος για να εμφανιστεί λέγεται: "Safe Mode". Άπαξ και μπεις εκεί θα τον δεις μαζί με όλη την παρεούλα των χρηστών :P
2) Για τα email που δεν μπορεί να σου πει η Hermeia, απλώς βάλε αναζήτηση (*.eml) στα partitions σου και.... Τσα! Nάααααα'τα και τα email. :wink:
3)
sibas έγραψε:Hermeia σε πάω :lol:
sibas++
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 25 Ιαν 2010 17:21

Ευχαριστώ για τις διορθώσεις!
Κoλημενο το μυαλό και δεν βλέπω μπροστά μου..

find . -name '*.eml'
για να αναζητήσει το Linux τα αρχεία που ταιριάζουν, μέσα στον ενεργό φάκελο και στους υποφακελους του (όπως δηλώνει η σημαντική τελίτσα, αλλιώς γραψε πλήρη διαδρομή αναζήτησης στη θέση της αρχικής τελίτσας πριν το -name)
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιαν 2010 10:05

Hermeia έγραψε:Ευχαριστώ για τις διορθώσεις!
Κoλημενο το μυαλό και δεν βλέπω μπροστά μου..
.....................
Κάτι για κάτι cents λέγαμε σε κάποιο άλλο θέμα :D :D :D :D :D :D
Η γνώση να 'τρέχει', το Freestuff να 'δουλεύει', και τα υπόλοιπα είναι για όλους μας (πιστεύω) :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες