Έλεγχος ότι το mySQL cluster όντως δουλεύει.... (SOLVED)

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Νοέμ 2009 02:17

Καλησπέρα,

Σήμερα έστησα για πρώτη φορά ένα 16-node mySQL cluster σε ένα grid για distributed image processing που έχω για την πτυχιακή μου ακολουθώντας ένα tutorial της MySQL AB. Έχω 16 replication κόμβους και έναν management node στον οποίο υποβάλλονται ερωτήματα SQL. Δοκιμαστικά, έφτιαξα μια ΒΔ με ενα table και όρισα ώς ENGINE το NDB. Επίσης, έβαλα και μερικά DATA. Έκανα και ένα SELECT για να δω ότι όντως μπορώ να τραβήξω πίσω τα data. Όλα οκ μέχρι εδώ, και παίρνω τα δεδομένα απίστευτα γρήγορα...

Αλλά το ερώτημα είναι το εξής: πώς μπορώ να checkάρω ότι όντως τα δεδομένα αυτά έχουν κατανεμηθεί στους άλλους 16 κόμβους και ότι δεν τα τραβάω από το storage του management κόμβου; Τσέκαρα ότι στους replication nodes δεν εμφανίζονται οι ίδιες ΒΔ με τον management, αλλά παρατηρώ μεταβολές στο process table των rep~ nodes κατά την διάρκεια που εκτελώ queries στον management node. Επίσης, να σημειώσω ότι στον management node είναι απενεργοποιημένος ο NDB storage engine ενώ είναι enabled στους άλλους 16 storage nodes, και ολοι οι σέρβερς είναι intel xeon με ubuntu linux 9.10. Η MySQL είναι ομοιόμορφα 5.0 σε όλο το grid.

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία με mysql clusters και γνωρίζει πώς να το ελέγξω παρακαλώ να πει γιατί πρέπει να το εξασφαλίσω αυτό καλά και ντε... :hammer:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 09 Νοέμ 2009 21:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Νοέμ 2009 21:04

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα.
Η διαδικασία ελέγχου περιγράφεται σε αυτό το βοηθητικό κείμενο:
http://www.howtoforge.com/mysql_database_replication

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες