Ενδιαφέρον παρασκήνιο πίσω από το νέο portal του Ευαγγελάτου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2009 18:43

georgegeorge έγραψε:Έκαναν στον κάτοχο του freenews.gr προσφορά για 15.000 ευρω και αυτός αντιπρότεινε 17.500.
Ακόμη περιμενει τηλέφωνο. Ποια πιστευετε οτι ειναι η καταληλλη τιμη γιαυτο το domain?
έτσι όπως το έχει αυτά που λέει ο Cha0s.

αν του έδωσαν τόσα και δε το έδωσε, απλά δεν έχει ανάγκη από λεφτά, και το κρατάει για τα εγγόνια του.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 09 Νοέμ 2009 20:02

Αντικειμενικά σύμφωνα με όσες άλλες αγοραπωλησίες έχουν γίνει γνωστές για .gr domain δεν αξίζει 15.000€ το συγκεκριμένο. Να είχε το news.gr θα έλεγα πως τα άξιζε με τα χίλια...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Νοέμ 2009 20:18

fiskilis έγραψε:σε ελευθερη μεταφραση το newsit σημαινει "αυτα ειναι τα νεα" η καπως ετσι !
εγώ όταν το πρωτοείδα πάντως το πήρα ως News Information Technology...
Τώρα news it = νέα αυτό; Ή αυτά τα νέα ας πούμε; Περίεργο αλλά τουλάχιστον είναι μικρό, λίγοι χαρακτήρες.

elorant

Δημοσίευση από elorant » 10 Νοέμ 2009 15:15

New shit

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Νοέμ 2009 17:46

Πέτυχα και Τατιάνα να διαφημίζει στην εκπομπή της χθες το site και να λέει πως όσο ήταν στη συναυλία της beyonce με τον Νικολάκη, εκείνος έστελνε MMS και ενημέρωνε το site live :p Αυτά είναι... live ανταπόκριση από το μέτωπο! Άντε και εις ανώτερα.
Λέτε να βάλει και eshop μέσα για αυτό να έκανε εκείνα τα αφιερώματα και τις έρευνες; :)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 10 Νοέμ 2009 17:59

dimsis έγραψε:Λέτε να βάλει και eshop μέσα για αυτό να έκανε εκείνα τα αφιερώματα και τις έρευνες; :)
Και τι θα πουλάει; Χαλασμένα τσουρέκ; :P

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Νοέμ 2009 18:15

lunarmedia έγραψε:
dimsis έγραψε:Λέτε να βάλει και eshop μέσα για αυτό να έκανε εκείνα τα αφιερώματα και τις έρευνες; :)
Και τι θα πουλάει; Χαλασμένα τσουρέκ; :P
μπα μαλον στρωματα σαν και αυτα που παρουσιαζε οτι ηταν γεματα απο λερωμενα ρουχα !

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 10 Νοέμ 2009 20:22

Cha0s έγραψε:
georgegeorge έγραψε:Έκαναν στον κάτοχο του freenews.gr προσφορά για 15.000 ευρω και αυτός αντιπρότεινε 17.500.
Ακόμη περιμενει τηλέφωνο. Ποια πιστευετε οτι ειναι η καταληλλη τιμη γιαυτο το domain?
20-22 ευρώ.

Όπως όλα τα Ελληνικά domains :hammer:

Όπου πουστιά πρώτος ο Έλληνας... :roll:
Κάνεις λάθος. Θα στο θέσω απλά! Χτίζω ενα συγκρότημα γραφείων στην κωλοπετινίτσα και τα πουλάω 200.000 το γραφείο ενώ μου κόστησαν 100.000! Κάποια στιγμή γίνεται ΙΝ η κωλοπετινίτσα σε βολέυει όπως και πολλούς άλλους να έχεις γραφείο εκεί και εγώ το ξέρω ότι υπάρχει ζήτηση! Λες να στο πουλήσω 200.000? Δεν νομίζω. Κάπως έτσι είναι και με τα domain. Αν πήγαινες το 1999 να πάρεις το blog.com θα το έπερνες 10ευρώ/χρόνο όπως και οτιδήποτε έχει σχέση με blog, blogger κτλ Τώρα πια υπάρχει σαν έννοια είναι ευρέως διαδεδομένη άρα και να σου ζητήσει κάποιος 1 εκατομμύριο ευρώ εφόσον ξέρει πως έχεις σκοπό να βγάλεις κέρδος από αυτό δεν θα μου ακουγόταν καθόλου παράλογο.

Βέβαια στην περίπτωση αυτή υπήρξε λάθος διαχείριση από τον κάτοχο του domain είτε την είδε "καρτέλ" ο τύπος, κανείς δεν ξέρει και έχασε ένα αξιόλογο ποσό. Εγώ προσωπικά αν ήξερα ότι θα βγάλω πολύ μεγαλύτερο κέρδος και 20.000 θα έδινα. Απλά μάλλον δεν άξιζε τόσο και το συγκεκριμένο κεφάλαιο μπορούσε να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα κάπου αλλού.

Αρα δεν είναι θέμα πουστιάς όπως λες, είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 10 Νοέμ 2009 20:39

τα οικοπεδα ειναι οικοπεδα και τα domain ειναι domain

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Νοέμ 2009 20:45

Είναι θέμα πουστιάς.

Θες να μου πεις ότι ο τύπος που ζήτησε τα 17500ε θα έκοβε απόδειξη; Θα πλήρωνε ~3000ε ΦΠΑ;

Νομικά δεν γνωρίζω αλλά μου φαίνεται γάμα τα παράλογο να νοικιάζεις (γιατί δεν το αγοράζεις το domain) ένα domain 20 ευρώ και να το 'πουλάς' 17500 ευρώ.
Γίνεται κάτι τέτοιο ακόμα και αν το κάνει με αποδείξεις;

Όταν παίρνεις κάτι που κοστίζει 20 ευρώ και η αξία του παραμένει 20 ευρώ γιατί τόσο κάνει το domain σήμερα, και το δίνεις 17500ευρώ τότε πρόκειται για απάτη όχι για ζήτηση.

Στην κωλοπετινίτσα, αν πήρες πριν 10 χρόνια ένα γραφείο 100.000 ευρώ και σήμερα έχει φτάσει το 1 εκ. ευρώ, δεν έφτασε η αξία μόνο αυτουνού, αλλά όλων των ακινήτων της κωλοπετινίτσας.

Στην προκειμένη περίπτωση όλα τα .gr κάνουν ~20 ευρώ.
Σαν να λέμε ότι τα οικόπεδα στην κωλοπετινίσα σαν περιοχη (aka TLD στην δική μας περίπτωση) κάνουν περίπου 1εκ όλα. Άλλα θα τα βρεις 800χιλιάδες άλλα 1.2εκ. Όλα όμως σε αυτή την κλίμακα.

Οπότε εγώ το βλέπω ως πουστιά. That simple.

Τώρα όσοι έχουν μάθει στην Ελληνική μαλάκινση που μας δέρνει και όπου δουν φως μπήκαν, φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό να πληρώνεις 20 και να μεταπουλάς μαύρα 15-20χιλιάδες.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Νοέμ 2009 20:46

Α! θυμήθηκα την λέξη που στην προκειμένη περίπτωση είναι συνόνυμο της πουστιάς.

ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ.

Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές παπαρίτσες ανάλογα με το πως βλέπει ο καθένας το internet... (including me)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Νοέμ 2009 20:48

Όσο για το blog.gr αν ήταν ελύθερο, τόσο κοστίζει. ~20 ευρώ.

Όσο κόστιζε αντίστοιχα πριν 10 χρόνια (πριν τους καταχωρητές κλπ).

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 10 Νοέμ 2009 20:48

ΑΝ και εκτός θέματος, δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα αγοραπωλησίες αλλά και στο εξωτερικό. Ειδικά εκεί παίζονται τα χοντρά ποσά.

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 10 Νοέμ 2009 20:58

ναι και μη χασουμε οτι κανουν στο εξωτερικο να το εισαγουμε και στην Ελλάδα για να το κανουν οι ξενοι κατι θα ξερουν...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Νοέμ 2009 20:59

το tv.info ειναι ελευθερο αλλα αντε να το αγορασεις ! εγω το ειχα για λιγα λεπτα στα χερια μου αλλα μολις το πηρε χαμπαρι ο registrant μου το ακυρωσε γιατι δεν ειναι το κοστος του μονο 5 ευρω αλλα πολυυυυυυ περισοτερα !

το κοστος ενος domain ειναι αυτο που θελει αυτος που το εχει στην κατοχη του

τωρα ολα τα αλλα ειναι απλα κομπλεξικα να λεμε οτι καποιος κανει π**στ*α η αισχροκερδια στην συναλαγη του σε μια ελευθερη αγορα που η τιμη ειναι ο νομος της ελευθερης αγορας της προσφορας και της ζητησης

οταν στον υπολοιπο κοσμο ειναι κατι συνηθες η αγοραπωλησια domain σε τιμες που συμφωνουν ο πωλητης και ο αγοραστης εδω στην ελλαδα ειμαστε ακομα στον τεχνολογικο μεσαιωνα σχετικα με το θεμα αυτο

μαγκια τους οσοι το κανουν και δικο τους προβλημα οσοι κατηγορουν τους αλλους για πουστιες και αισχροκερδιες !

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες